W5 Speelinstuif wordt groots spektakel Vakopleiding voor dans in de Hoek D*66 pleit voor bouw wethouder Binnenstad geeft ook kleintjes kans Bult van 50 piek Honden op drift VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1978 tëvtiBïdbWeek: The best of- the POINTER SISTERS Dubbel pee Schiedam heeft geen kerkelijke dichtheden Zomeravond- concert Kleding— diefstal Tegen spoorboom Inbraak mef straattegel Aparte man in college: Straatteken wedstrijden Wethouder opent speelinstuif SC/VD/WW3 O®#»» Hoek van Holland Ballet is een kwestie van trainen, trainen en nog eens trainen in combinatie met een goede lichaamsbouw en een ijzersterke wilskracht om iets te bereiken. Simpel gezegd vormen deze drie elementen de basis voor een succesvolle danscarrière mits begeleid door goede instructies. Toch neemt het conservato rium jaarlijks maar een hand jevol ballerina's op, alleen de topklasse. De rest komt een voudigweg niet aan de bak, kan het eventueel nog aan de darxsacademies proberen. En ook die zitten vaak vol. Nadeel is, dat wanneer je als 12-jarige aan ballet wilt doen, dat alleen kan in combinatie met het MA- VO-onderwijs en binnenkort ook HAVO. Jongeren, die ge schikt zijn voor het atheneum komen daarom op een voor hen te laag onderwijsniveau te recht, „Het onderwijsniveau alge meen heeft niets te maken met je capaciteiten als danseres," zo luidt hel uitgangspunt van Puck Bijl. Vandaar haar be sluit haar balletschool van naam te veranderen in dansa- cademie Giselle met de start van een vakklas op 28 augus tus. En voor die vakklas kan zich in principe iedereen aan melden. Vera de Jong (21) geeft de vakopleiding. Zij studeerde onder meer in Duitsland en mag zich een expert noemen in de kinetografie, het dans- schrift. Dankzij deze kennis is zij in staat de pupillen op de vakklas de dansen van de beste leermeesters van de wereld te laten instuderen. „Natuurlijk nemen we geen leerlingen voor de vakklas aan, die geen talent hebben. Dat zou oneerlijk zijn. In principe kan iedereen zich aanmelden maar we zijn geen fuik en beloven geen gouden bergen bij wie we zien dat er toch maar weinig toekomst in- ADVERTENTIE aaBlack coffee, Waiigdangdoodle van 27.50 voor Botterdam- Nw. Binnenweg 91, Zwaanshals 361, Middellandpiein 30, Meent 52, Groene Hilledijk 222. Schiedam' Broersvest 57. gaardingen. Hoogstraat 117 zat om ooit een balletcarrière te maken," zegt docente Vera de Jong. Leerlingen van de vakklas van de dansacaaemie Giselle krij gen maar liefst tien verschillen de vakken onderwezen, ook al een unieke zaak: 1. Klassiek ballet 2. Modern ballet (Graham en Europees) 3. Jazz 4. Volksdansen 5. Caractère (internationale volksdansen gemaakt voor to neel) 6. Spaanse dansen, inclusief de Flamenco 7. Tapdansen 8. Beat en discotheekdansen 9. Historische dansen (bijvoor beeld dansen op muziek van Monteverdi) 10. Kinetografie (dansschrift). Vooral deze twee laatste vak ken mogen uniek genoemd worden. Uiteraard ontbreekt als warming-up aan het condi tietraining geheel niet in com binatie mei jazz, beat, yoga. De dansacademïe beschikt sinds kort over een eigen ruim te met de bekende spiegelwand in het gebouw naast de kerk aan de Kleine Schoolstraat. Volgens eigenaresse van de dansschool Puck Bijl zit er voor goede ballerina's en be roepsdansers genoeg toekomst in. „De dans in Nederland is enorm in opkomst," meent zij. „Nu gaan velen nog naar het buitenland- Bijvoorbeeld Duits land. In elke zich respecteren de gemeente is daar een opera waar beroepsdanseressen aan verbonden zijn. In Nederland heb je weinig maar dat komt in navolging van do andere lan den steeds meer. Toch bevindt de Nederlandse danser zich op wereldniveau. Vandaar dat je kan zeggen dat in Nederland een braakliggend terrein ligt." Puck Bijl en Vera de Jong hopen hun vakklas te starten met zo'n tien leerlingen- De lessen worden 's morgens van negen tot elf uur gegeven voor 120 gulden per maand. De leer lingen van de vakklas hebben daarbij de mogelijkheid gratis met de andere ongeveer twee honderd cursisten van de ama teur- en selectieklassen mee te doen en kunnen zodoende net zo veel uur trainen per dag als zij willen. De opleiding duurt afhankelijk van de talenten van de leerling drie vier jaar. De mogelijkheid bestaat zich voor het staatsexamen op te geven. Maar daar is het dansa- cademie Giselle niet om begon nen. Vera de Jong: „Dansen is een vrij beroep. Het hangt er geheel vanaf of je goed bent en talentvol. Een dansgezelschap kijkt naar je prestaties en niet naar je diploma. Er is dus geen sprake van dat wij ten opzichte van het conservatorium twee derangs danseressen leveren. Integendeel, gezien het grote aantal verschillende vakken dat hier wordt gegeven. En ten slotte bestaat de opleiding uit hard werken." Vervolg van voorpagina. In de binnenstad, met twee stemlokalen, gooit de PvdA geen hoge ogen: 36 procent in het oude stadhuis op de Grote Markt en 28,4 in 'de Tuiniaan. De WD zit er daarentegen in het centrum wel warmpjes bij. Waar de duurdere huizen van de stad staan, komt de WD er ook het best af. In de Tuiniaan: 23 procent. In de Stadhouderslaan: 34 pro cent. De Schiedamseweg met twee lokalen: 25 pro cent. De uitslag van de 46 stemlokalen leverden de li beralen en gemiddelde op van 11,9 procent, en dat is dus beduidend minder. In de binnenstad is het kli maat het meest gunstig voor kleine partijtjes zoals de lijst-Verwaaijen (3,8 procent, vooral van de krakers), de PSP (2,3 procent) die alleen aan de Eduard van Beinum- laan nog een tiende procen tje meer haalt, en de marxis- tisch-leninistische KEN, die het overigens in het centrum niet verder schopt dan een half procent. In totaal kreeg de KEN in Schiedam dan ook maar 21 stemmen, hoe wel zaterdag na zaterdag no gal driftig Rode Tribunes waren uitgedeeld, de partij bladen van de KEN. Over het algemeen houdt het CDA zich aardig aan hel gemiddelde van 28,2 procent per stembureau, al is het in Oost wat minder (22) en komt het CDA in Zuid maar tot 16,1 procent. Maar na het centrum is de Gorzen de kleinste wijk van Schiedam, en vandaar dat in de andere wijken nauwelijks van het gemiddelde wordt afgewe ken. Verrassend is echter het hoge percentage voor het CDA in een straat, dae 2ich er wat naam betreft ook het meest toe leent de Sint Liduinastraat met 53 procent. Dat komt vooral door de bejaardentehuizen. Echt confessionele concen traties zijn er in Schiedam niet, het afgelegen Kethel- Noord buiten beschouwing gelaten. De SGP gedraagt zich ook vrij constant. Bij deze partij is opmerke lijk, dat het hoogste percen tage (2,7) voorkomt in de Lange Singelstraat, waar La een ander stemlokaal de laagste score voor de pao-tij van Leen Krüpscheer is: 0,1 procent. De RPF heeft in elke wijk wel een handjevol stemmers, maar in de Gor zen heeft men nooit van „re formatorisch" gehoord. Daar in Zuid. en ook in Oost, vindt de CPN zijn grootste dichtheid, respectie velijk 4,6 en 4,3. Maassluis De Maassluiser speelinstuif wordt dit jaar voor de tiende maal gehouden- Wethouder J. Smit (jeugdza ken) verricht zaterdagmorgen rond de klok van tien uur de officiële opening. Het accent van de instuif, die tot 18 au gustus duurt, ligt op creatieve activiteiten met steeds wisse lende onderdelen. In de loop der jaren is een aantal activiteiten zo populair geworden, dat ze niet meer weg te denken zijn uit het program ma. Bijvoorbeeld bloemschik ken, poffertjes bakken en emailleren. De organisatie van de instuif is in handen van de afdeling volksontwikkeling der gemeen te Maassluis, daarbij geholpen door ee-n aantal enthousiaste bewoners. Veertig leiders en leidsters zullen de kinderen de komende weken begeleiden. Vrijwel alle zalen van het ont moetingscentrum De Konings hof zijn gereserveerd voor de vakantievierende jeugd. De grootste zaal is bestemd voor sport en spel. Het programma voor de eerste dagen: maandag 7 augustus: 10.00-16.00 uur: houtbewerken, emailleren, solderen, Staphor ster stïppeltjeswerk. weven, naaien, bloemschikken, poffer tjes bakken, doosje werpen, ringtikken, typen, stuifkrant maken, biaaspijpschieten, ma ke up, enz. 11,00-15.00 uur: tekenfilms. Dinsdag: 1ÖOO-1G.OO uur zie maandag. Verder: alternatieve sportdag met spelletjes en op drachten. 11.00-15.00 uur: films. 13.30-15.30 uur: Poppenkast. V/oensdag: 10.00-16.00 uur zie maandag. Verder: zeskamp, blikweipen, skippybal, slalom, krabbel- en vakloop, bloklopen en gooispel. 11.00-15.00 uur: Film met in de hoofdrollen Stan Laurel en Oliver Hardy (De Dikke en De Dunne). Vera de Jong (links) en Puck Bijl trainen straks ook de aanstaande beroeps. Maassluis Stadsbeiaardier Jan van der Zwart verzorgt donderdag 10 augustus het tiende optreden in de reeks zomeravondconcerten op de beiaard van de Grote Kerk in Maassluis. Tussen acht en negen uur 's avonds speelt hij Heer Jesus heeft een hofken, bekende Ne derlandse volksliedjes, Jiddi sche liederen, fragmenten uit het Liedboek voor de Kerken, liederen uit Valerius* Neder- landscbe Gedenck-clanck. oude en nieuwe Hollantse boerenlie- ties en contradansen en beken de buitenlandse volksliedjes. Vlaardingen Kleding schijnt in trek te zijn dezer dagen. Zo werden uil de garderobe van hel Kolpabad twee spijkerbroe ken ontvreemd en uit het trap penhuis van de personeelsflat van het Zonnehuis een hoeveel heid wasgoed ter waarde van ruim 600 gulden. Vlaardingen Een vrachtwa genchauffeur kon niet tijdig stoppen bij de spoorwegover gang Maassluisedijk/Marathon- weg- Eén der spoorbomen werd stukgereden. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. De politie heeft het ver keer een aantal uren moeten regelen, als gevolg van de rava ge op de weg. Schiedam In de nacht vn— maandac op dinsdag nog onbekende daders gt^wo- beerd in te breken in de radio zaak van de 24-jarige J, vd B. uit Schiedam. Met een straaüe- gel werd de etalageruit verbrij zeld, waarna de mhrekers dachten hun slag te kunnen staan. Voorbijgangers gookfen echter roet in het eten; bang voor ontdekking sloegen de dieven op de vlucht, zonder dat ze de gelegenheid hadden ge had ook maar iets mee te op men. Ondanks het mislukkm van de inbraak is de schade voor van de B. aanzienlijk; on geveer 600 gulden aan etalage ruit en beschadigde voorwer pen uil de etalaep. Schiedam was er zo ver guld mee: een tijdje na het zeven eeuwen bestaan als stad in 1975 was het cadeautje van de buurge meenten kant en klaar, en was de Grote Markt hele maal anders ingericht: net zoals vroeger bijna. En ter ere daarvan werd van de plaatselijke beeldhouwer Piet van Stuivenberg een werk geplaatst middenop het plein bij het oude stad huis. De Grote Markt, zo goed als vrij van auto's, zou echt gezellig worden en om dat te benadrukken werd een zitje vervaardigd rond een boom tussen het stadhuis en café 't Raad huis. Een plekje, waar iedereen zag het al voor zich oude mannetjes hun hart zouden kunnen ophalen over vroeger, toen de Grote Markt nog echt hartje stad was. En natuur lijk zouden zij overdrijven, en daarom kreeg het zitje rond die boom al metpen een bijnaam die voor dat soort zitjes gebruikelijk is: leugenbankje. Er is nooit gelogen, er is nooit overdreven, er is zelfs nooit gepraat. Heeft u er wel eens iemand zien zitten? De enigen, die ooit van het ieugenbankje ge bruik maakten, zijn enkele raadsleden, die de onthul ling van het beeld van Van Stuivenberg hadden bijge woond. En sindsdien Op marktdagen, zoals van daag, lukt het al helemaal niet, het leugenbankje valt dan zelfs nauwelijks op. Vroeger stond de Grote Markt vol met auto's, nu staat overal een fiets, maar bejaarde mannetjes? Die blijven gewoon bij het klaagmuurtje op de Koe markt. Schiedam Goederen ter waarde van vijftig gulden; dat was de buit, waar inbrekers in een werkkeet aan de 's-Grave- landseweg het mee moesten doen. De daders hebben waar schijnlijk de keet betreden na de aanwezige sloten verbroken te hebben. Pas na het weekend werd de diefstal gesignaleerd, zodat ook de aangifte bij de politie pas later geschiedde. Schiedam Mochten er toch vijf wethouders komen in Schiedam, in plaats van vier zoals de PvdA graag wal, dan zou er één helemaal vrijgemaakt moeten worden voor bouwzaken. Die aanbeveling heeft D'66 gedaan in het pas gevoerde gesprek met de onderhandelingsdelegatie van de socialisten, die bestond uit Ton de Vos, Arie Verlinde en Reinier Scheeres. Toen vier jaar geleden een col lege werd gevormd van vijf wethouders (drie PvdA. één CPN en één PPR), was er een nieuwe portefeuille die werd aangeduid als communicatie-, wijk- en jeugdzaken. Na het vertrek van Hans van der Wilk kwam hiervoor geen nieuwe wethouder, maar werd de por tefeuille opgesplitst; de burge meester en de vier overblijven de wethouders verdeelden on- Hoek van Holland De tradi tionele straattekenwedstrijden worden zaterdag weer gehou den op het trottoir van de le Scheepvaartstraat tot aan de Concordiastraat in Hoek van Holland. Kinderen tot en met twaalf jaar kunnen meedoen. Een des kundige jury beoordeelt de re sultaten. Maassluis De tiende Maas- sluisse speelinstuif wordt zater dagmorgen om tien uur geo pend door wethouder J. Smit (jeugdzaken) in het ontmoe tingscentrum Koningshof aan de Ui verlaan 20. derling de taken van Van der Wilk. D'66 is echter van mening, dat Chris Zijdeveld een veel te zware portefeuille heeft» Als er nou een vijfde wethouder mocht komen, haal dan van de post stadsontwikkeling en mi lieuzaken de specifieke bouw zaken af en geef die aan een zogenaamde projectwethouder, is het voorstel van de democra ten. In het gesprek met de PvdA is vooral ingegaan op verschillen in de programma's van beide partijen. Het ging volgens D'66 vooral om aanvullingen op 1x4 PvdA-programma, met name op het gebied van ombuds- werk, emancipatie en stadsuit breiding (een herziening van het bestemmingsplan voor Woudhoek-Noord!). Tot nog toe is D'66 de enige partij, die met een publicatie over het overleg met P.'dA naar buiten komt Vlaardingen De wegenwacht meldde onlangs dat er Langs Rijksweg 20 drie honden kuier den. Toen het surveillerende politiepersoneel ter plekke arri veerde, wist dit twee leden van het hondse gezelschap te van gen: een kleine, zwarte leef en een kleine, bruine reu. De der de hond wist te ontkomen nci»-1 ting Maassluis. Zijn gevangen soortgenoten werden zolang in i het dierenasy! ondergebracht. De eigenaars wordt verzocht zich met de politie in verbin ding te stellen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3