Stukje historie voor de sloop Hartstikke fijn Jeugdland: 1978 Laatste herinneringen aan Gusto VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1978 SC/VD/VVW 4 na, Egypte, Argentinië, Stam. Tunis, Spanje, Werkelijk teveel om op te noemen. PIOMER Was A. J. Smulders een pionier in zijn tijd; zijn opvolgers door de jaren heen waren dat even eens. Ingenieurs van Gusto bedenken telkens nog nieuwere en ingenieuzere werktuigen, van bag germolens tot reusachtige boten met nog reus achtiger hijskranen. Gusto-Schiedam kreeg op die manier een unieke naam in de wereld. Schiedam doet veel mensen onmiddellijk denken aan scheepsbouw; een verbinding die vooral door de oudste van de huidige Schicdamse wer ven is veroorzaakt. Guslo-Schiedam; een verbinding die nog bestaat. Hoe lang nog? Misschien enkele maanden. En dan is er weinig meer over dat getuigt aan de grote rol die de familie Smulders en hun bedrijf Gusto in de Schiedamse geschiedenis hebben gespeeld. Wat rest zijn dan verschillende scheepsmodellen die binnen afzienbare tijd in het Maritiem Museum Prins Hendriek in Rotter dam zullen worden ondergebracht- Samen met de andere materialen die dat museum over Gusto weet te bemachtigen. Iets is er op die manier tenminste nog bewaard; mogelijk blijkt het museum in staat een goed overzicht te geven van de betekenis van Gusto en Smulders in de geschiedenis. Eén van de mooiste nog bestaande herinnerin gen aan Gusto zal waarschijnlijk niet behouden blijven: de gebouwen met in het bijzonder het grote kantoorgebouw, waar een werkelijk schit terende glas-in-Iood koepel de bezoeker werke lijk van bewondering met de ogen doet knippe ren- Het kantoorgebouw werd ontworpen door j de Amsterdamse architect J. A. van Slraatcft. De bouwtekeningen verraden de invloeden van het Paleis op de Dam, een bouwwerk dat de architect vermoedelijk bij het Gustogebouw heeft geïnspireerd. Op 9 februari 1920 werden de bouwtekeningen voor dit unieke gebouw goedgekeurd door burgemeester en wethouders van Schiedam. Achtenvijftig jaar later dreigt het gebouw op een droevige manier aan zijn einde te komen. Burgemeester en wethouders zullen cr waarschijnlijk niets aan doen. /S® digheden besloten we een experiment te wagen: in plaats van de kinderen naar ons toe te laten ko men gingen wij naar de kinderen toe". Succes Een dóódsimpele, eeuwe noude formule; een for mule die echter wel bij zonder verstrekkende ge volgen zou hebben. Een heel andere, veel inge wikkelder organisatie zou nodig zijn om het experiment enige kans van slagen te geven. Die organisatie kwam er, dankzij Van Broekhoven, en met die organisatie DoOf Richard Stomp bleef het succes niet uit Waren er vorig jaar na afloop nog enige twijfels niet alles was even vlot verlopen, het weer was niet ideaal geweest (een nadeel van het bui- tengebeuren) dit jaar werd het grote gelijk van de nieuwe aanpak onom stotelijk bezwezen. Drie weken lang denderde de Jeugdk ara vaan door Schiedam; alle wijken werden aangedaan en overal werden kinderen bereikt die bij een. cen traal Jeugdland waar schijnlijk verveeld in huis hadden gezeten. 1 1.1''j <fwi U» «M.1 ■wjm.uw-- miwwari Ook veel meer buiten landse kinderen deden mee; dit jaar bleven zelfs Turkse moeders, die ge woonlijk nauwelijks bui ten de deur komen, bij hun kinderen staan kij ken. Dat was iets dat over de gehele breedte opwel, niet alleen Turkse moeders maar ook de an dere ouders waren meer dan ooit betrokken bij het Jeugdland-vermaak van hun kinderen. Voor heen „parkeerden" ou ders hun kinderen bij de sporthal om ze enkele uren later weer op te ko men halen. Nu deden „de ouders als het ware met de kinderen mee." Motto Wat viel er zoal te bele ven dit jaar? Eigenlijk teveel om op te noemen. Het belangrijkste was de kinderen bezig te laten zijn, niet passief maar actief.Dat werd vooral gerealiseerd bij creativi teit en bij sport en spel. En bezig waren de kinde ren; met de tong uit mond knutselde de een een prachtige boot in el kaar, terwijl de ander met het zweet op het voorhoofd een hockeybal een geweldige mep gaf. Dat bezig zijn was het grote motto van Jeugd land 1973; het telde niet of je met volleybal had gewonnen of verloren of dat je techniek niet zo goed was, het enige dat telde was dat je het dééd,, Op die manier was er voor alle kinderen een heleboel te beleven en te genieten. Ook de kinde ren die ergens niet zo goed in waren deden ge woon mee. Het hinderde niet, niemand stoorde zich aan de „fouten" van anderen. Een instelling waar vele ouderen nog een voorbeeld aan kun nen nemen. Actief bezig zijn het bleek ook bij het theater gedeelte mogelijk. Haak van Overloop bijvoor beeld maakte een schitte rend programma samen met de kinderen waarbij de scheiding tussen het toneel en de zaal niet te maken was. Het leukste was misschien wel dat zowel jongens als meisjes met activiteiten meede den waar ze vroeger de neusjes voor ophaalden; zo waren er vijf meisjes bij het vissen en kon men verschillende jongens be zig zien met macramé en met weven. De medewerking die Jeugdland van de diverse gemeentelijke diensten kreeg was bijzonder goed en soepel; het GEB zorg de voor de nodige elektri citeit, de plantsoenen dienst voor een toiletwa gen, de afdeling bestra tingen voor een steigertje bij het kanovaren, en de VROM voor het navegen van de pleinen na afloop van de activiteiten; wer kelijk alle diensten werk ten mee om Jeugdland g dit jaar te maken wat het g was: een. ontzettend gei- g nig en goed georgani- g seerd spektakel. I] Deze gezichtjes laten er weinig twijfel over be staan; het was hartstikke fijn. Een stukje historie van Schiedam dat voorgoed dreigt te verdwijnen. Gusto heeft altijd veel betekend voor de werk gelegenheid in Schie dam. Gusto, het bedrijf dat eens het noodlijdende Schiedam weer nieuwe impulsen gaf, kwam zelf diep in de moeilijkheden. Zo diep zelfs dat er geen redden meer aan was, niet door de leiding van het bedrijf en niet door de gemeente Schie dam. Alle arbeiders worden na een bijzonder lange „vakantie" ergens anders onderge bracht, alle nog aanwezige materialen worden verkocht en, aks al het andere al verdwenen is, zullen ook de opstallen van Gusto verkocht worden. Wat er na de verkoop van zal worden? Niemand die hei weet.... hüeuwbouwfiats vor men één van de vele mogelijkheden; het hangt er vanaf wie er bij de openbare verkoop de hand op weet te leggen. Toen een zc-kere A. J. Smulders in 1905 een bedrijfje in Schiedam begon, kon nog niemand vermoeden welk een grote toekomst het toenma lige scheepsbouw-, machinebouw- en staalbouw bedrijf beschoren zou zijn. Deze onwetendheid met betrekking tot de toekomst is tevens een redelijke verklaring van de weerstand, die aan vankelijk tegen de vestiging van het bedrijf bleek te bestaan. Een andere verklaring voor de bezwaren uit die tijd is te vinden in het karakter van de stad Schiedam vóór 1905. KURK Jenoverindustrie was de kurk, waarop de econo mie van het stadje dreef. Vierhonderd branderij en vormden aan het eind van de negentiende eeuw het draagvlak van de stad. Toen men spiritus ging gebruiken als grondstof bij het bereiden van jenever ging het snel bergafwaarts met de branderijen. De jeneverindustrie was kieinin dus trie; alles gebeurde op een kleine schaal met weinig mensen per branderij: ook het •produkt dat gemaakt werd is van bescheiden afmetingen. De fabriek, die Smulders wilde be ginnen droeg een heel ander karakter: het was grootindustrie, iets waar men duidelijk niet aan gewend was. Hoe dan ook, de bezwaren die er tegen de komst van Smulders bestonden werden overwonnen en in 1905 was Schiedam een grote industrie rijker. Hoewel Smulders zijn activitei ten beslist niet groot begon, vond in 1906 al een redelijk aantal Schiedammers een baan bij de scheepswerf, Schiedammers die zonder de vesti ging van het bedrijf waarschijnlijk nooit werk hadden gevonden, temeer omdat het met de jenever zo slecht ging. Smulders was in zijn tijd geen gewoon onderne mer; hij zag, meer dan anderen, in wat de toekomst zou gaan brengen. Hij zag het belang in van de ijzeren en stalen schepen, die de houten vaartuigen nagenoeg volledig zouden ver dringen. Hij zag ook het belang in van bagger- Door Richard Stomp molens, die de bestaande waterwegen en havens moesten verbreden, zodat ook de veel grotere ijzeren boten er zouden kunnen komen. Het bleef echter niet bij het onderkennen van dit belang alleen. Hij ging zelf baggermolens bouwen, waar in de toekomst zo'n grote vraag naar zou ont staan. In 1896 (voordat hij zich in Schiedam vestigde) leverde hij al zijn eerste zeewaardige baggermolen aan Brazilië. En na Brazilië volgen meer landen: Australië. Rusland, Engeland, Chi- ■■anoHMBmninnaaBaB concerten. De grote man achter Jeugdland, Joop van Broekhoven, beseft dit maar al te goed. Hij vertelt: onder al die me dewerkers ben je ner gens, ik kan oog zulke niooie plannen verzin nen, als er geen mede werkers zijn om met de uitvoering 'te helpen, vallen die plannen in hei water. Ik ben toevallig coordi nator van het geheel, maar dat betekent niet dat ik belangrijker ben dan een ander; een bijrij der is minstens even be langrijk." Jarenlang is JeugcUand- Schïedam in de Margriet- hal gehouden. Alle activi teiten waren geconcen treerd in die ene hal; het was de bedoeling dat de kinderen uit de wijken naar de hal, naar Jeugd land toe kwamen. Vorig jaar werd voor het eerst voor een nieuwe opzet gekozen. De federatie van Schiedamse instellin gen, waarin alle club- en buurthuizen zijn verte genwoordigd, zag geen mogelijkheid meer om, naast het gewone club- en buurthuiswerk, ook nog eens de organisatie van Jeugdland ter hand te nemen, zoals het tot die tijd gebeurde. De ge meente zag de organisa tie van het grote, jaarlijk se, evenement aan zich teruggespeeld en be noemde een man, die zich een groot deel van het jaar met Jeugdland bezig kon houden. Joop van Broekhoven was (en is) die man. Afmelden en koffie drinken, e/ke ochtend op bureau Jeugdland gezelligheid onder de medewerkers. Bij Met zijn „komst" naar Jeugdland veranderde de hele opzet van dat gebeu ren. Van Broekhoven: „Met de opzet, zoals die op dat moment was, was ik niet helemaal tevre den. Niet dat het een slechte opzet was; inte gendeel: het gebeuren in de Margriethal was altijd uitstekend geregeld. Toch kleefden er enkele voor de kinderen minder prettige dingetjes aan. Zo moesten kinderen altijd uren in de rij staan voor dat ze bijvoorbeeld op de springmatras te recht konden. Vaak gin gen kinderen dan zolang maar iels anders doen; dat andere deden ze dan maar half, één oog bleef gericht op die prachtige springmatras." „Iets anders was de be reikbaarheid van het ge beuren: uit een enquête bleek dat kinderen uit de Gorzen eenvoudig niet naar de verre sporthal kwamen. Ik kreeg de in druk dat ouders het vaak te gevaarlijk vonden om kinderen die grote af stand per fiets door het drukke Schiedamse ver keer te laten afleggen." „Bij die bezwaren, die ik tegen Jeugdland in één zaal had, kwam het toe val dat de Margriethal vorig jaar net verbouwd werd zodat we wel moes ten uitwijken. Door deze samenloop van omstan- Schïedam Donderda gochtend kwart over ne gen. Ongeveer vijfen twintig jongelui drinken koffie op het bureau Jeugdland, Samen met n°g vijftien jongeren vormen zij de ruggegraat van het Jeugdland-ge- beuren Jb Schiedam: zon der hen zou geen enkele activiteit doorgang heb ben kunnen vinden, geen film, geen creativiteit, geen sport en spel, geen bloemschikken, geen puzzel tochten en geen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4