Wethouder Rier. Bovenberg stapt op Om de poen MAANDAG 7 AUGUSTUS 1978 VD/SC/WW 3 „Toen ik hier kwam wist ik van geen toeten of blazen. Het was ne wethouflers hier waren niet de meest PPR-gezinde leden van „Het gaat om de manier waarop |e de inspraak begeleidt", een kwestie van proberen PvdA" 'Voor polilisis ik niet in de wieg gelegd' „Ze zeggen wel eens: Het doet er niet loe wat ze schrijven, èls ze maar over je schrijven". Dit werd door het gemeentelijk bureau voor huisvesting anders geïnterpre teerd. Zij stuurde jongeren wel door voor het spreekuur van de verantwoor delijke wethouder echter zonder in schrijfformulier. Wrijvingen In de zomer van 1976 maakte de plaat selijke pers voor de eerste keer mel ding over de niet geweldige relatie tussen PPR en PvdA. Deze krant van 30 juni: „Binnen de afdeling van de Door Chris van Bremen PPR is de laatste maanden grote on vrede ontstaan over het functioneren van de PPR binnen het college. Tijdens de jongste afdelingsvergadering is zelfs overwogen om de PPR-wethouder Rien Bovenberg maar uit het college van B en W terug te trekken en geheel de oppositie in te gaan. Volgens menig radicaal zit de wethouder namelijk muurvast tussen de PvdA-meerderheid. de ambtenaren en het ministerie van CRM", En de kranten schreven later: „Gaat Rien Bovenberg of blijft 'ie?" Nou, hij bleef. Maar daarmee was de kous bepaald niet af. Sindsdien laaiden de speculaties telkenmale op. Voorte kenen van een scheuring tussen PPR en PvdA. zo leerde uiteindelijk de ge schiedenis. Dat gebeurde enkele maan den geleden nadat de PPR de PvdA een machtspartij noemde. Bovenberg distantieerde zich niet van deze uit spraak. De socialisten maakten daarop een eind aan de politieke samenwerk ing, Bovenberg mocht wel op zijn plaats blijven zitten, zij het op het puntje van de stoel. De Vlaardingse kiezers wipten hem er tenslotte geheel vanaf. Geen vuil spel Wat hebben deze toch wel turbulente jaren in het leven van de thans 42-ja- rige Rien Bovenberg betekend? ,,Ik ben er harder van geworden", stelt hij vast. „Politiek is geen vuil spel. Wat ik goed hsb geleerd is om op tijd mijn mond open te doen en dwars tegen anderen voor mijn principes op te komen. Waar ik mij van meet af aan voor hard heb gemaakt is „inspraak" in de breedste zin des woords. Het realiseren van een regeling waarbij de bevolking het recht krijgt mee te praten over 2aken, die anders over haar hoofd heen worden beslist. Vroeger was daar geen sprake van. Je mocht om de vier jaar een kruisje achter een naam op de lijst in het stemhok plaatsen en daarmee uit De raad beslist bewoners hoeven niet te worden geïnformeerd, zijn niet mans om mee te praten, te denken en bij de heie besluitvorming te worden betrokken". „Ik ben blij dat dat nu anders gaat, dat de hele inspraakprocedure binnen kort wettelijk wordt geregeld en niet gebeurt op basis van goedmoedigheid van gemeentebestuurders. Mijn opvol ger kan straks uit de voeten, We heb ben hier een bureau voor inspraak gerealiseerd met een uitstekend stel ambtenaren, die hun vak verstaan. De manier waarop je de inspraak bege leidt, daar gaat het om. Onzin om te stellen dat door inspraak niets van de grond komt. Ja, ais de bevolking laat wordt geïnformeerd, dan dreigt uitstel. Als bestuurder vergeet je wel eens dat waar jij al maanden mee bezig bent dan nog helemaal in de gedachten- gang van buitenstaanders moet ontwik kelen. Kijk naar de sanering van de Nieuwelaan. De bewoners werden van meet af aan bij de problemen waar wij als gemeentebestuurders mee te kam pen hadden, geconfronteerd en betrok ken bij de besluitvorming. Zo ontstond er begrip en stonden we niet als twee partijen tegenover elkaar. Dat gebeurt als je de mensen verrast. Men noemt dat inspraak, in werkelijkheid liggen de plannetjes a! lang in de la van het bureau van de wethouder". „Bij de voorgenomen reconstructie van het kruispunt bij de Anna Paulowna* iaan is het mis gegaan. Een typisch voorbeeld van hoe dat niet moet. We heoben er binnen het college uitge breid over gesproken, er was haast bij wegens de poen. De bewoners werden op de informatie-avond voor het blok gezet. Resultaat: Twee partijen die te genover elkaar stonden. De tijd dat de raad ja of neen zegt en de bewoners zich daar maar naar moeten schikken behoort tot het verleden". „De inspraakprocedures hebben ook het voordeel, dat de raadsleden beter op de hoogte worden gebracht over de wensen en verlangens van de bevol king. Vroeger moesten zij daar op hun eigen houtje voor op uit, zelf vragen wat de mensen ervan dachten. Nu worden bijeenkomsten gehouden zoals het driemaandelijkse overleg tussen de wijk en het college. Raadsleden kun nen daarbij aanwezig zijn, notulen van de vergaderingen liggen voor hen klaar". Over de felle reacties tegen de afslui ting van de binnenstad: „De houoing van de middenstand tegen de plannen om af te sluiten is onterecht. Er is veel overleg gevoerd met de betrokkenen, die gekend en gehoord werden. Ook dat heeft ons tot ons besluit gebracht. Het zou jammer zijn als de druk van de middenstand op de raad tot afwij zing leidt van ons voorstel. Wat we er wel uit kunnen leren, is dat er over deze kwestie nóg te weinig inspraak en overleg is gevoerd. Uit de gang van zaken rondom het structuurplan is ook gebleken, dat we onvoldoende mensen warm wisten te maken en te houden voor de materie. Het onderwerp is ingewikkeld waardoor de interesse daalde. Hier ligt een taak voor de overheid, de gemeente". Zijn relatie met Bas Goudriaan: „Bas en ik stonden vaak tegenover elkaar binnen het college. Hij heeft een ande re dunk ever inspraak en overleg, komt liever met kant en klare plannen aan zetten. Bas is niet de eerste de beste binnen de PvdA in Vlaardingen. Daar om kreeg ik ook de andere wethouders regelmatig tegen mij. Het zijn ook niet bepaald de meest PPR-gezmde socia listen hier binnen het college. Dat was moeilijk om mee samen te werken. Vandaar dat ik om steun steeds bij de PvdA-fractie in de raad moest aanklop pen. bij mensen als Hans Versluijs en Droppert. Burgemeester Kieboom heeft mij overigens altijd de ruimte gegeven. Een voordeel daarbij was, dat hij be kend was met mijn portefeuilles als gewezen wethouder in Utrecht. Uitdaging „Toen ik hier als wethouder kwam was ik een volslagen groentje in de politiek. Ik wist van geen toeten of blazen af, nauwelijks hoe de raad functioneert. Dat was dus oppassen dat ik niet over me heen liet lopen. We wisten van niks. Het was een enorme uitdaging om de zaken aan te pakken, de verantwoor ding te dragen. Dat is het probleem van alle kleine partijen. Je moet uit gaan van een bepaald idee, net zoals D'66 nu in de raad komt. Zij hebben hun stemmen in Vlaardingen niet aan de lijsttrekker te danken maar aan de landelijke politiek. Men stemt op een bepaalde mentaliteit. Dat gold voor ons ook. Ik kwam hier heel plotseling. Het was een kwestie van de kans nemen en proberen er iets van terecht te brengen, ik kwam hier niet om carrière te maken. Het is moeilijk om je in een gemeente politiek te profileren. Van daar dat ik toch verbaasd sta over het aantal voorkeurstemmen dat Bas Goudriaan wist te behalen bij de ver kiezingen. Dat had ik niel verwacht Aan de andere kant hij is de man. die het meest in het nieuws komt in Vlaar dingen. Ze zeggen wel eens: Wat ze over je schrijven doet er niet toe, als ze maar over je schrijven. „Het verlies van de PPR noem ik een waardige afgang. We zaten na de lan delijke verkiezingen weer in stijgende lijn. Het aantal stemmen was tenslotte niet helemaal te weinig maar net onvol doende voor één raadszetel, jammer. Vermoedelijk heeft Willem Kwakkel- siein de nodige stemmen meegenomen naar de PvdA. Ik ben het met zijn overstap naar de PvdA niet eens. toch zou het zinvol kunnen zijn. Het gaat er niet zo om tot welke partij je be hoort. het gaat om de idee. Ais hij meent zijn opvattingen binnen de PvdA te kunnen ventileren dan is zijn over stap goed. Hij zit straks tenminste in de raad. Ik heb daar persoonlijk weinig vertrouwen in vandaar dat ik de PPR trouw ben gebleven". „Deze vier jaar is voor mij een periode geweest waarin ik een geweldige erva ring opdeed. Ik zou het niet hebben willen missen, ondanks ailes. Plannen voor de toekomst heb ik nauwelijks. Het liefst kijk ik eerst zo'n jaartje rond, Ik blijf wel actief binnen de PPR. buiten-parlementair, dat heeft ook z'n goede kanten, volgens mij zit er nog degelijk toekomst in de partij als we de vaste kern overhouden. Dan houden we beter stand dan een partij als D'66. Wij zijn duidelijker in onze ideëen dan zij. Alleen moeten we nog af van het imago een partij te 2ijn, die uit onder wijsmensen en academici bestaat. Dat verwijt is ons terecht aan te wrijven. Kijk naar mij, een gymnastiekleraar. Riet Eggermont zit in het onderwijs. Willem Kwakkelstijn was mijn collega op school". „Het is mooi geweest. Als wethouder maakte ik wei werkweken van zeventig uur. Mijn kinderen vragen wel eens: Pa, wanneer zien we je weer? Het liefst wil ik een betrekking in de sektor van de permanente educatie. Om weer te rug naar het middelbaar onderwijs te gaan zie ik niet zo zitten. Wat ik de afgelopen vier jaas* het meest heb ge leerd? Dat ik niet voor de politiek in de wieg ben gelegd ,,'t Is welletles, ik vertrek zander tranen". Riet Bellingwout haalde de onervaren wethouder onderuit met een motie die tot ongenoegen van de wethouder door de meerderheid van de raad werd gesteund. Noemde Bovenberg de werk zaamheden van het Jongeren Advies Centrum verantwoord, de raad eiste een vertrouwensfiguur als waarborg dat ouders hun kinderen kunnen op voeden vanuit hun maatschappijvisie. Maar ook binnen het rode college bleken wrijvingen, die zo nu en dan naar buiten lekten. Waar Rien Boven berg zich sterk voor maakte was de waardering van zijn socialistische col lega's niet erg groot: Het realiseren van inspraak op wettelijke basis bijvoor beeld. Zijn visie op „inspraak" werd niet met gejuich ontvangen. Zeker niet door wethouder Bas Goudriaan, be paald een andere natuur dan Boven berg. Verder verschilde hij nogal eens van mening met de ambtenaren, men sen zonder wier steun het functioneren als wethouder wel heel erg moeilijk wordt. Hierdoor kwam Bovenbergs be leid voor huisvesting voor jongeren om een ander voorbeeld te geven niet goed uit de verf. Zo maakte de wethouder bekend, dat iedereen zich voor een woning kon laten inschrijven. Na eerst met Ton Kloots in de clinch te hebben gelegen over de portefeuille onderwijs, koos Rien Bovenberg eieren voor zijn geld. Hij nam genoegen met de portefeuilles van samenlevingsop bouw, wijk- en buurtwerk, buitenlandse werknemers, Stichting Welzijn, Stich ting Jongeren Advies Centrum, in spraakbegeleiding. sport en recreatie, jeugdzaken en woonruimteverdeling. Kortom: de hele weizijnssektor. Kop van Jut Rien Bovenberg heeft het geweten. Binnen het college bleek hij al gauw de eenzame figuur, de kop van Jut in de gemeenteraad. De grote oppositie nam het hem kwalijk aan de vorming van het programcollege te hebben meegewerkt. De VVD en CDA-mannen zaten op de harde oppositiebanken, Rien Bovenberg met steun van één raadslid in het pluche van de wethou derszetel. Hij kreeg meteen de wind van voren. De raad maakte het hem zo moeilijk mogelijk. In principe deed hij alles fout. Harde confrontatie bleef dan ook niet lang uit. In de vorm van het Jongeren Advies Centrum zag de oppositie de stok waarmee kon worden geslagen. Hij kwam, zag en verdween weer van het politieke toneel. Met dezelfde snelheid als hij vier jaar geleden tot een van de belangrijkste mannen van het politieke wereldje van Vlaardingen werd gebombardeerd, verlaat Rien Bovenberg straks zijn wethouder- spost. Volgende maand zien we hem voor de laatste maal op zijn vaste plaats in de raadszaal. Een meer formele dan praktische zaak. De nieuwkomers in het college zullen zijn portefeuilles weldra overnemen. Voor Bovenberg geldt dan: inpakken en wegwezen. Het PPR-Aktiecentrum wees Bovenberg in 1974 aan als kandidaat-wethouder. Zijn kansen waren gering, ook toen de Vlaardingse bevolking zijn partij twee zetels in de raad schonk. Het was dat de grote PvdA wel wat in deze gymnas tiekleraar en zijn politieke opvattingen zag. Niet alleen dat, Ze hadden hem broodnodig teneinde met een progres sief programcollege van start te kun- nen gaan. Tezamen vormden deze in vde gemeenteraad zich links noemende partijen krap de meerderheid: de helft plus één. Samen links, samen een program, een hechte links club kon van start.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3