/Iaardinger mocht Engeland niet binnen Nestor kreeg jarenlang stiekei een borreltje 1 EÊiÉÈi Bestek bestrijden vanuit Schiedam Bezoek aan zieke vriend geweigerd WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1978 Inbreker betrapt Veel rook, weinig brand Reclamepetjes weg na inbraak Honder liter drank gestolen Nieuwe hoofdagent voor Maassluis 1 f I - &BËM Lansbergen: ,Het was praat, praat en trage besluitvorming VD/SC/WW 3 -&&&IOF U, Schiedam Een inbreker, die rijn slag wilde slaan in de kledingzaak Lady Royce op de Hoogstraat, is maandagoch tend op heterdaad betrapt. Om half tien opende de be drijfsleider de winkel en stoor de daarmee de inbreker in zijn bezigheden, waarna die hel pand via de achterzijde wist te verlaten. De bedrijfsleider bel de do politie, die door snel optreden de inbreker wist aan ie houden. Het bleek de 23-jari ge J. S. te zijn, die de gestolen kledingstukken nog bij zich had. Schiedam Een enorme roo kontwikkeling in de pompka- mer van een pontonschip in dc haven van Wïlton-Fijenoord, heeft maandag het uitrukken van politic en brandweer ten gevolge gehad. Waar rook »s, is ook vuur, moet men gedacht hebben toen enkele brand weermannen met perslucht maskers de pompkamer betra den. Het kostte de nodige moeite (door de rookontwikkeling was geen hand voor ogen te zien) om te ontdekken dat het vuur al uit zichzelf was uitgegaan. Oorzaak van de brand zijn las- werkzaamheden geweest. Om dat er nogal wat aanwezige kabels in brand vlogen, ont stond er een geweldige roo kontwikkeling. Schiedam Geld en reclame petjes zijn ontvreemd bij een inbraak in een bedrijf in bouwmaterialen aan de Hoofd straat. De nog onbekende dieven be traden het gebouw door een deurraam, doorzochten laden en kasten en verdwenen daar na met de buit. Die buit be draagt ongeveer 100 gulden; de schade is 150 gulden. Schiedam Drankt us tige in brekers hebben een kraak ge zet bij Schiedam distilleerderij BV. en honderd liter drank megenomen. Vijftig liter jonge jenever en vijftig liter vieux zijn in de jerrycans, waarin het was op geslagen, uit de bedrijfsgebou wen ontvreemd. Het vermoe den staat dat de jerrycans, vooral gezien het gewicht van zo'n hoeveelheid drank, met een auto zijn afgevoerd. Maassluis Burgemeester AL K. van Dïjke heeft vanmorgen in de kantine van het politie bureau aan de Westlandseweg hoofdagent P. AL Rek beëdigd. Paulus Mattheus Rek werd 17 maart 1946 geboren te Den Haag. Na aanvankelijk banket bakker te zijn geweest trad hij in november 1965 toe tot het Korps Rijkspolitie in zijn ge boorteplaats. Na een jaar werd bij grenscommies bij dc Doua ne^ te Rotterdam tot maart 1970. Na een voortgezette poli- tie-opleiding trad de heer Rek in dienst bij de gemeentepolitie te monster, waar hij tot juli de rang van hoofdagent bekleed de. Vlaardingen Bert den Uyl (28) is volgens hem het slachtoffer gewor den van discriminatie- praktijken die alszoda- nig regelrecht in strijd zijn met bepalingen op genomen in het EEG- verdrag. Dinsdag ver trok de Vlaardinger te neinde een persoonlijke vriend van hem in Enge land op te zoeken, een vriend wiens gezondheid al lange tijd zeer broos mag heten. Woensdag keerde hij al weer in de thuishaven van Hoek van Holland terug; een kleine honderd vijf tig gulden lichter, een brandmerk in zijn pas poort rijker. Buitenlandse Zaken kan het nauwelijks geloven. Dat Bert den Uyl misbruik zou kunnen maken van de Britse sociale voorzieningen. Dat zoiet£ über haupt een grond kan zijn waar op toeristen de toegang tot een EEG-land ontzegd wordt. Niet voor niets dat Bert den Uyl dan ook van plan is er een zaak van te maken die uiteind elijk terecht zal komen bij het Hof van Justitie van de EEG. Hij zal zich daarbij kunnen beroepen op wetsartikelen die er niet om liegen. Maar ondertussen. Op korte termijn het Verenigd Konin krijk betreden, dat zit er voor Bert niet in. Er zullen maanden en maanden van procederen verstreken zijn, voordat hij weer voet op Engelse bodem mag zetten. Zijn vriend krijgt hij voorlopig niet te zien. Het Britse consulaat generaal vindt het ook jammer, maar er is niets aan te doen. Hieronder volgt de weergave van de gang van zaken daar in het kantoor tje van de Britse immigratie dienst te Harwich. Het is het relaas van Bert zelf, het Engel se consulaat wilde desgevraagd geen commentaar leveren en beschouwt het als een vanzelf sprekende zaak dat de dienst- doende officier van immigratie wel gegronde redenen gehad zal hebben de Nederlandse toe rist terug te sturen. Een keurige werkloze „Het merkwaardige van het he le geval is nu juist dat ze me zo goed als geen reden hebben opgegeven. Behalve dan die ene povere formulering: „We hebben redenen aan te nemen dat u, wanneer u toegelaten wordt ten laste zult komen van de sociale voorzieningen". Meer hebben ze me niet ver teld. Ik kan hel nog steeds niet door Jan Bakker fem-;v XMl rv H. den Uyl, net terug van een vergeef se poging Engeland binnen te komen; „De autoriteiten hadden nog niet eens het fatsoen mijn retour ticket te be talen". Het papier waarom het allemaal draait. geloven. Ik heb me er het hele afgelopen weekeinde over op gewonden". Een telefoontje met het minis terie van Buitenlandse Zaken leert dat zulks in geen enkel opzicht een reden kan zijn een EEG-toerist te weigeren. Arti kel 3 van de doelstellingen van het EEG*verdrag een ver- drag dat ook het Verenigd Ko ninkrijk ondertekende ver meldt dat er in alle opzichten naar gestreefd zal worden het vrije onderlinge verkeer van de lidstaten te bevorderen. Ten- overvloede bijna zegt artikel 48 van dat zelfde verdrag nog dat elke vorm van discriminatie die zich mogelijkerwijs voor kan doen bij de grens afge schaft dient te worden. Iede reen heeft het recht zich bin nen de EEG vrij te verplaatsen, mits de openbare veiligheid, or de of volksgezondheid niet in gevaar komt. „De enige reden die dc immi gratiedienst gehad kan hebben is dat ik er nogal ongezond uitzie. Ik ben erg mager en weeg slechts 55 kilo. Het is een gevolg van een ziekte die ik op 3-jarige leeftijd op heb gelopen. En nog steeds is mijn gezond heid niet best. Maar toen ik in Engeland aankwam droeg ik in elk geval schone kleren. Ik kan het bijna niet geloven dat het nog voorkomt, maar het zal de lengte van mijn haar geweest moeten zijn die het hem deed. Een strafblad heb ik immers niet, ik leef een doodgewoon leven. Woon in een buis, bezoek wat vrienden, schaak een bee tje en maak muziek. Kortom: ik ben een keurige werkloze. Zoals je die in Engeland ook zo veel hebt". Navraag bij vrienden en be kenden van Bert bevestigen dit zelfportret: het is een uiterst vredelievende persoonlijkheid. „Hoe de gang van zaken pre cies is geweest? Ik kwam als één van de laatste passagiers van de boot af. Werd vastge houden door de douane. Ze onderzochten mijn bagage, vroegen waar ik heen ging. voor hoe lang. hoeveel geld ik bij me had enzovoorts. Ik ver telde hen dat ik op doorreis was naar mijn vriend John Garrie, met wie ik al vier jaar lang een persoonlijke band heb en die niet al te lang meer heeft te leven, zo'n 110 pond bij me had, liet mijn geldige pas poort zien en dat ik zo'n week of drie wilde blijven. Maar blijkbaar was dat niet genoeg. Ze begonnen als hasj-honden aan mijn paspoort te ruiken, suggeerden dat ik een heroine- addict was door opmerkingen over mijn grote pupillen. En zeiden dat ik vast iemand was die veel problemen had". „Nou ben ik inderdaad zo naïef geweest daar op in te gaan. Dat had ik misschien achteraf ge zien niet moeten doen. Ik heb ze verteld dat ik vroeger wel eens wat marihuana gerookt heb, maar dat dat toch al weer een tijdje geleden was. Afijn, ze begonnen te vragen waarom ik werkloos was en of ik wel geld ontving. Ik vertelde hen dat ik 870 gulden in de maand ontving op grond van mijn ge deeltelijke arbeidsongeschikt heid, Geloofden ze niet. Zonder belasting? Ja, met de belasting er af. Of ik dat even wilde bewijzen? Wie neemt het me nu kwalijk dat ik op dat moment daar geen bewijsje van op zak had!" Buitenlandse Zaken vindt het maar een vreemde gebeurtenis. Als de toedracht werkelijk zo geweest is als Bert vertelt. Bo vendoen: welke Nederlandse „steuntrekker" zou het in zijn hoofd halen van de Britse so ciale zaken te trekken? De uit keringen halen het daar toch bij lange na niet bij de Neder landse. Waarschuwing „Ik vertel mijn verhaal voorna melijk opdat het een waarschu wing is voor anderen. Ik heb me er echt ontzettend kwaad over gemaakt en ben er be roerd van. Nog steeds. Dat mag je best weten. Per slot van rekening ging het er mij, afge zien van de principiële Iwestie, om dat ik mijn vriend wilde bezoeken. Die krijg ik mis schien nu nooit meer te zien. Ze hebben in mijn paspoort een stempel gezet toegang tot het Verenigd Koninkrijk ontzegd dat mij voor lange tijd letterlijk stigmatiseert. Lo gisch dat ze ook bij andere grensovergangen dan de Ne derlands-Britse zich wel even zullen bedenken als ze dat stempeltje zien". Berts enige mogelijkheid om zijn recht te halen lijkt voorals nog de procedurele weg te be wandelen, deelt het Britse con sulaat mede. De andere moge lijkheid dat John Garrie zelf de immigratieautoriteiten pro beert te bewegen Bert alsnog toe te laten is niet meer dan een theoretische. „Natuurlijk heb ik de autoritei ten onmiddellijk bij het begin van de moeilijkheden voorge steld mijn vriend te bellen. Maar ik althans heb er niets van gemerkt dat zij op de sug gestie in zijn gegaan". Volgens het Britse consulaat moet Bert in beroep bij het Engelse immigratiebureau. Hetzelfde bureau dat hem de toegang tot England ontzegde, wel te verstaan. Dat is het ene addertje onder het gras, het andere, minstens even giftige, wordt onder woorden gebracht door de heer Hosman van het ministerie van Buitenlandse Zaken. „Het is nog maar de vraag of het Britse gerechtshof oorde- ïensbevoegd is in deze. Het is zeer wel mogelijk dat een en ander zich afspeelde op een gebied dat officieel niet eens tot het Verenigd Koninkrijk be hoort Dat zal eerst uitgezocht moeten worden". Komt de zaak uiteindelijk te recht bij het Europese Hof van Justitie en het ziet er wel naar uit, gezien de resolute houding van de Britse immi gratiedienst dan zal de uit- spraak van dit hof tenslotte bindend zijn. Lang duren gaat het dan wel. £o, die zit. Boer Lansbergen heeft gezegd. Zijn laatste woorden als nestor van de Schiedamse gemeente raad waren heel fijntjes. Na achttien jaren in het gemeente bestuur te hebben gezeten moest Lansbergen toch eens dat ei kwijt: „De Schiedamse raad. dames en heren, staat bekend om zijn praat, praat en trage besluitvorming". Je moet maar durven, als je sinds I960 stadsbestuurder heet. Maar in de pauze, maan dagavond, zei CDA-genoot Piet Roosen dan ook dat Lansber gen nooit een blad voor de mond nam, en ook dat de 68-ja- rige Kethellapper altijd strikt eerlijk, betrouwbaar en positief kritisch was: „Wij zullen hem missen". Van praat, praai en trage be slui (vorming was eergisteren geen sprake, maar dat is niet uitzonderlijk voor een laatste vergadering van een gemeente raad, belangrijke punten of niet.- De WD deed geen mond open. Kennelijk spaart Gerard Ver- hulsdonk energie op, om straks met meer vuur het Pvda/CDA- college aan te pakken - zoals hij het zelf noemt: „De rode en witte bloedlichaampjes van het nieuwe college". Praat, praat en trage besluit vorming waren meestal de in grediënten van het voedsel, waarmee politiek Schiedam zich volstouwde. Toch kan Lansbergen in zijn afscheidswoordje daarmee niet gedoeld hebben op enkele an dere politiekers, die uit de ge- meenteraad stappen. Van een aantal is op één hand te tellen hoeveel volzinnen zij in de afgelopen vier jaar heb ben gemaakt. Jan Egas kwam slechts met een stemmotivering als er iets over een cremato rium te doen was (hij is daarte gen); Frans de Groot, Ane van Loenen en Anton La uwer aars waren wat je noemt stille jon gens, Mar Olyslager kwam pas tussentijds in de raad en had bovendien met ziekte te kam pen, en tja, Aad de Wolf zei wel eens wat, maar dan leek dat veelal meer op een dictaat van het CPN-hoofdbestuur, en vol zinnen waren het dan nog niet. Toch bedankte burgemeester Arie Lems de tien vertrekken de raadsleden hartelijk doch formeel. Even een opsommink- je van de commissies, waarin ieder zat, en een kleine per soonlijke noot waren de laatste officiële daden van de burger vader voor de raad in deze samenstelling. Een ietsjepietsje meer kon Lems kwijt aan Joop de Jong, Yvonne Siïjee en Wim Poels, want dezen hebben zich al die tijd zichtbaar ingespannen om tot behoorlijke politieke hoogte te groeien. De eerste twee stap pen dientengevolge over naar de Pvda-fraetie in de Rijnmon- draad, en Poels kreeg het pre dikaat „rekenwonder van het CDA". De meest opmerkelijke zinsne de van Lems kwam de oudste van de raad ten goede; „Heer Lansbergen, met uw verdwij nen is pas echt sprake van de Schiedam De afdeling Schiedam van de Pacifistische Socialistische Partij wil de be zuinigingsmaatregelen van de regering vanuit Schiedam be strijden. Dit blijkt uit een brief van de partij aan de Schiedamse afdelingen van PvdA, PPR, CPN, D66 en FNV. waarin deze afdelingen worden uitgenodigd tot het vormen van een „anti-bezuini- gingscomité" Dat nog op te richten comité zou, volgens de PSP, de volgen de initiatieven moeten nemen tegen Bestek '81. 0 het aanschrijven van perso nen. organisaties en instellin gen om zich in open brieven uit te spreken tegen de bezuini gingsvoorstellen; 0 ingezonden brieven naar de plaatselijke pers sturen; 0plaatsen van advertenties; 0organiseren van openbare demonstratieve avonden; 0het houden van een markt kraam; 0het vormen van een werk groep die bekijkt wat de gevol gen van de bezuinigingen zul len zijn voor Schiedam Op 24 augustus wil de PSP met de door haar aangeschreven instanties om de tafel gaan zit ten teneinde over de problema tiek te praten. door Kor Kegel integratie van Schiedam en Kethel". Htj doelde daarmee op het ei gen karakter van Kethel, dat na de oorlog door Schiedam werd geannexeerd, maar dat tot nog toe altijd „het domein van Lansbergen" heette. Overigens keek Piet Poot nogal verwonderd op bij die woorden van Lems. Ook hij ziet zichzelf als een stukje Kethel. Lansbergen zelf had het niet alleen over praat, praat en tra ge besluitvorming. Hij deed, op de valreep, nog een kleine biecht „Wat ik voor de raad kon doen, heb ik vooral ook te danken aan alle ambtenaren van hoog tot laag, en aan de bodes van het stadskantoor en de serveersters, ook al schen ken ze nu geen borreltje meer tijdens raadsvergaderingen, maar alleen koffie of jus d'o- range of tonic. Maar zij hadden met mij te doen. En als ik het dan even vriendelijk vroeg, kreeg ik wel eens stiekem een scheutje jene ver erbij. Daarom dronk ik al tijd tonic, want jus d'orange zou verkleuren door dat witte spul". Cees Lansbergen in zijn boerenwoning aan de Har- reweg, middenin park Ke thel: „!k kan nu rustig aan gaan doen. Voor zolang als het duren mag, ga ik mij nog wat bezighouden op mijn erf en met mijn dieren". i r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3