SPORT m J Techniek leeft tijd nodig IB ■ISfSli ODO in breedte sterker Jacobs: Elftal voor zondag staat rast DHS m ir weer tegen Oranje VELD 99 SVV uit op revanche Restirarsmiitaties DE VRIJHEID 31 III m WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 I aardingen: u de punten Joop de Mos, oud-tennis- bondscoach: *r 'x.ir**r J SC/VD/WW 4 DHS: ia vol experiment Schiedam Eén ding is zeker: het C-team van Excelsior zal de neder laagserie van DHS niet winnen. Daarvoor was het 3—3 gelijke spel lang niet voldoende. Sparta immers overklaste de Schiedamse hoofdklas ser vorige week door met 40 te winnen. Een herhaling van dit diep tepunt leek voor rust wel in zicht maar het -knappe herstel van DHS zorgde er toch voor dat Excelsior niet verder kwam dan een gelijk spel. Vandaar ook dat Rob Jacobs al zijn conclusies voor de eer ste competitie-wedstrijd (zon dag tegen Elinkwïjk) heeft ge trokken. „Het elftal wat dan speelt staat eigenbjk nu al vast. Alleen mis ik twee spelers door schorsingen: Hans Schop en Gerard van dr. PJuym. Die het ik dan ook alleen maar laten spelen om ze niet uit hun ritme te halen." Jacobs gebruikte ook het duel tegen Excelsior om ruim te experimenteren. Daarom ook stelde hij Pim Visser op als meest verdedigende midden velder. De oefenmeester: „Dat is me uitstekend bevallen. Pim moet aan het werk gezet wor den, veel lopen. Dan komt hij het beste tot zijn recht. Het was een probeersel maar hij kan er nu al op rekenen dat hij zondag in de basis staat." Viel het „experiment-^" .'r" in goede aarde, ook de i. back van verdediger Herman van Gogh was opvallend. Evenals het spel van de weer begonnen Jan Kerkhof. Al bleek vooral voor rust dat een defensie zon der Hennie Sla (hij kreeg even als Sjaak Lemen, Jos Sparla, ltlllil!l|[lltl[llllllllllllllill!lllll{llilll|[ll!lllll!lll||||j!{jltlllllllil[||l|||[[ll[llll|ll!f|l!lllll[f[ll[ll|[ll[|| Schiedam DHS krijgt op zeer korte termijn een sportie ve revanche op de 130 neder laag die in mei geleden werd tegen het Nederlands Elftal. AIs onderdeel van de voorbe reiding voor de wedstrijd tegen IJsland is de Schiedamse hoofdklasser uitgenodigd om op dinsdag 19 september om 15,45 uur als sparring-partner te fungeren voor Oranje. DHS, dat ook al tegen Necrlands be ste voetballers speelde toen zij zich voorbereidden op de WK in Argentinië, is door bonds coach Jan Zwartkruis ander maal gevraagd omdat de posi tieve indruk die werd achterge laten duidelijk aansprak. De wedstrijd die DHS in het kacfer van de nederlaagserie tegen SVV zou spelen wordt naar alle waarschijnlijkheid een paar dagen verzet iiiiifiiiiiiiiiitiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiHiiiifNiiiiiifiiiiiiiiiiiniiiiimiiiiiiiiiiiiiuthiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiii en Karei Doesburg rust) erg kw'etsbaar is, vooral als het gaat om de buitenspel val. Voor rust ging het ook twee keer mis. Eerst was het Hen driks die profiteerde van een fout van Gerard van der Pluym en scoorde en kort daarna ondernam Brons een solo die pas ten einde kwam toen de bal achter Rob Hoppe lag: 0—2. pas toen na rust Piet Roozen weer op kwam draven bleek hoe gevaarlijk DHS kan zijn in door Martijn Verwaaijen een underdog-positie. Met meer snelheid in de voorhoede werd Excelsior onder druk gezet het geen al kort na rust resulteerde in de eerste treffer, Een vrije trap werd door Ronald Dijk stra wat gelukkig ingekopt: 1-2. DHS ging door en was met name gevaarlijk in de uitval len. Toen ook bleek dat Robert Korengevel een uiterst bruik bare kracht is als hij nog meer zijn hoofd erbij houdt. De ge lijkmaker werd in feite voor bereid door de snel opkomen de Herman van Gogh die in het strafschopgebied werd neergelegd. De toegekende strafschop werd door Piet Roozen benut: 22, Vijf minuten voor tijd leek DHS alsnog de volle winst te pakken toen Robert Korenge vel nu eens wel door durfde te gaan en scoorde. Rob Jcobs over zijn nieuwe pupil: „Robert moet nog meer durf krijgen. Nu geeft hij nog teveel voor als hij zelf kan schieten of schiet hij zelf als hij in feite een voorzet los moet laten." Dat Excelsior een minuut voor tijd toch nog gelijk maakte was alleen maar sneu voor dit hard werkende DHS. Zoals het ook sneu is dat er maar 100 toeschouwers langs dc lijn stonden DHS speelde met: Hoppe, Van Gogh, Holster, Kerkhof, Van der Pluym, Schop, Visser, Cromwell (P, Roozen), Koren gevel, Van Kralingen en Dijk stra, VWrt «»8>S!Sm£: «www» DHS kon voor rust geen vuist maken tegen Excelsior Schiedam Onlangs heeft in deze krant een artikel gestaan waarin BHS-voor- zitter Koos Kerssemeyer klaagde over de omstan digheden van vooral het veld van de kersverse hoofdklasser, In het be treffende verhaal werd on dermeer gesproken over het feit dat toen een aan tal plaggen verkeerd wer den neergelegd. Naar later bleek is het veel mensen duidelijk geworden dat het hier om een grap ging. „Ik heb nogal wat nare reacties binnengekregen," aldus voorzitter Kersse meyer. „Uiteraard was dit niet serieus bedoeld. Ik hoop dat men dat begrijpt al is het wel vervelend." r Joop Molendijk..Lang haam herstel gaardingen Twee compeli- ie-wedstrijden heeft FC gaardingen nu achter de rug. )uels waarin de indruk die nen bij zowel Telstar als bïj 'C Amsterdam achterliet goed vas. De verjongde ploeg van [beo Laseroms blijkt het veel ninder van de bekende hard ie id te moeten hebben en peelt vaak voetbal van een an (rekkelijk gehalte, échter, beide keren leverde het 'een enkel punt op. En daar noet juist verandering in ko nen. Vandaar dat de FC tegen lelmond Sport volop geladen s. Immers, ook de komende egenstander in de thuiswed- trijd heeft nog geen enkele vedstrijd in winst om kunnen etten. Verd Laseroms veelvuldig met ilessures geconfronteerd, het iet er nu naar uit dat de zie kenboeg minder vol is, Doel- nan Toon Eggers kan even- uéel weer ingezet worden, oop Molendijk komt langzaam naar zeker ook weer op peil Ron Schrier is eveneens veer fit Alleen Joop van Dop taart nog wat zorgen. Hij peelt vanavond dan ook naar He waarschijnlijkheid niet nee. Vlaardingen De ten nisvereniging Holy heeft met de oud-bondscoach Joop de Mos hij train de onder andere Tom Okker en Betty Stöve een grote dosis praktij kervaring in „huis" ge haald. De resultaten van de zestigjarige trainer, die zelf niet minder dan 49 Nederlandse kam pioenschappen in de wacht sleepte, zijn op merkelijk. Zijn jeugdige pupillen komen ver in de toernooien. Zo waren bijvoorbeeld op Soenda alle en kelspelen in C en D een prooi voor Holy. Het tweede team (Arno van Vugt, Bermi Vosse- naar, Conny Lugt, Magreet Bakker) was in de competitie niet minder succesvol. Zonder één partij te verliezen promo veerde het naar de derde klas se. „Toch is vijfentwintig minuten traming per week een druppel op een gloeiende plaat. Als ik ieder een paar uur in de week onderhanden had genomen was de opmars veel sneller ge gaan", zegt Joop de Mos. „Ik kan natuurlijk geen tennissers „maken". Je kan met verlan gen, dat iemand na één zomer intensieve training een goede tennisser is. De techniek heeft tijd nodig. Dat moet erin groeien, zodat het op den duur automatisch gaat". Joop de Mos richt al zijn training op het wedstrijdtennis. ,,De tech niek moet dus de basis zijn. De snelste manier om die erin te krijgen is met vlakke slagen. Ik ben echter met tevreden als ze de bal over het net krijgen. Ze moeten er wat mee kunnen doen- Bijvoorbeeld de tegen standers van hoek naar hoek jagen, zodat deze fouten gaat maken". „Tijdens de wedstrijd heb je geen tijd meer om aan de tech niek te denken. Je hersenen werken dan op volle toeren om de openingen bij de tegenstan der te zien en daar in een flits je tactiek op af te stemmen". De oud-bondscoach vervolgt: „Je moet dus zo snel mogelijk de richting en de snelheid van de bal taxeren. Veel beginners willen trouwens eerst les voor ze gaan tennissen. Laat die mensen, ook al hebben ze nog geen les gehad, toch gaan ten nissen. Ook dan ontwikkelen ze op eigen houtje gevoel voor de bal. En dat is onmisbaar". Joop de Mos zelf kweekte dit gevoel voor de bal als ballen jongen op de Mets-banen in Den Haag, waar hij zijn eerste schreden zette van zijn loopbaan. „Het was toen echt een élite-sport Je mocht pas lid worden, als Schiedam Na de spectaculaire wedstrijd tegen De Graafschap waarin SW een ogenschijnlijk onoverbrugbare 2-0 achterstanc wegwerkte, maakt de ploeg van Firn Visser zich nu op voor dt moeilijke confrontatie met Heracles. Moeilijk omdat SW zjcI nog realiseert dat juist deze tegenstander sterker bleek in d< eerste ronde van de KNVB-beker en SW zodoende uitschakelde Een sportieve revanche is derhalve iets wat de groep alleen maai wil. Moeilijk zal het echter ook worden omdat SW nar Almek toe moet en Hercates vooral op eigen veld een zware tegenstandei is. SW is vrijwel blessure-vrij. Doelman Bas van Noortwijk reist in elk geval mee al is het twijfelachtig of hij zal spelen, AUeer John Corvers speelt niet Hij heeft nog steeds last van zijn knie. {V3\. v - S K>. Maassluis Bij de korfbalvereniging CKC Maassluis worden vervroegde bestuursverkiezingen gehouden, Deze zijn noodzake lijk geworden omdat zowel bestuurslid Maarten van Bergen alï voorzitter Simon de Bes tc kennen hebben gegeven dat zij zich niet meer actief met het korfballen in Maassluis willen bezig houden. Simon de Bes, die al eerder had willen stoppen, vindt dat hij als voorzitter zijnde niet buiten Maassluis kan wonen. Maarten van Bergen gaat terug naar zijn oude vereniging (Spirit-Vlaardingen) omdat hij zich niet kan verenigen met di technische inzichten binnen de Maassluise korfbalvereniging. Schiedam De Schiedamse postduïvenhoudersvereniging De Vrijheid nam deel aan een wedvlucht vanuit Duffel (Belgié). In concours waren 554 duiven, die met N/W wind werden gelost De eerste prijsduif bereikte zijn hok om 10 uur-26-52, de laatste prljsduif om 10 uur-42-30. De eerste tien prijswinnaars: 3. J Wen tel er, 2. C. Lems, 3. C. Robart van Diest, 4-6, combinati* T. van de Berg, 5. J. Triel, 7. Zantboer, S. Joh. Bakker, 9. P van Grootveld, 10. R. van de Meij, De Vrijheid was ook actief vanuit Orleans. In concours waren hier circa 100.000 duiven (landelijk). De eerste prijsduif bereikt* zijn hok na 9 uur-17 minuten, de laatste prijsduif na 20 uur-43 minuten. De eerste tien prijswinnaars: 1. C. Robart van Diest 2. II. Egberts-Schwartz, 3. G. Breur-Schafer 4-5-6-7-8-9-10-c ombi natie T. van de Berg. je al kon tennissen.Hoe en waar je het dan moest leren weid er niet bij verte ld", ver haalt hij over de tennissport in de dertiger jaren. „Ik verdiende als ballenjongen 35 cent per uur. Belangrijker was, wat ik daar geleerd heb door mijn ogen goed de kost te geven. En als de wedstrijden afgelopen waren werd er na- uurlijk door de ballen jongens onderling flink wat gespeeld". Het koste Joop de Mos enige jaren later weinig moeite het diploma tennisleraar op zak te krijgen- Het bleef met bij lesge ven. Vijfentwintig maal was hij de sterkste van de Nederlandse tennisJeraren en ook internatio naal sprak hij een woordje mee. „Ik had de naam Euro pa's sterkste te zijn en werd daardoor uitgenodigd voor in ternationale toernooien, waar de groten uit Amerika en Aus tralië aanwezig waren. Tegen hen had ik weinig in te bren gen. Het niveau in Europa lag toen lager en het ontbrak me daardoor aan wedstrijdererva ring op dat niveau". De jeugdi ge tennissers van Holy plukken nu de vruchten van de ervaring van „Europa's sterkste tennis ser van toen. Je moet kunnen voelen wat er in je pupillen om gaat tijdens wedstrijden. Dat is alleen mo gelijk als je het zelf ook door gemaakt hebt", merkt Joop de Mos op. „Ik probeer ze ook te leren zich te beheersen. Als je kwaad op jezelf wordt, gaat dat aHeen ten koste van de concentratie. En die heb je nodig. Ais je speelt moet je jezelf kunnen verge ten". „Toen ik hier in het begin kwam vlogen de ballen regel- Joop de Mos met één van zijn talenten: Conny Lugt die al twee toer nooien won. matig het hek over. Dat ge beurt nu niet vaak meer en de toernooi- en competitie-resulta ten beginnen ook te komen. Ik ben dan ook tevreden, Maar", zegt de oefenmeester, „ik zou dolgraag nog wat meer tijd aan de jeugd wilen geven. Ik moet dan scherper selecteren, waar je anderen mee dupeert en dat stuit me tegen de borst". Maasland Zaterdag: barst de korfba!eompetiti< weer in alle hevigheid los. Dat betekent voor ODC andermaal een optreden in de landelijke derde klas, waarin ODO is ingedeeld met Mervvede (Slied recht), Oiympia (Spijkenisse), Nieuwerkerk, Bolnes Fluks (Noordwijk), RWIt (Rhoon), Warmond en SE\ (Leidscbendam). Een indeling met een voor ODO vrij groot aantal onbe kende ploegen, met Bolnes als degradant terwijl "Warmond promoveerde. Op papier is Merwede één der kanshebbers, en daarom is de eerste wed strijd van ODO meteen al van belang. Want MaaJ anders ont moeten de Sliedrechtse favorie ten meteen a.s. zaterdag al. De senioren-selectie wordt weer getraind door Piet Kers bergen, die de training uit breidde tot twee maal per week. Kersbergen neemt daar naast nu ook de training van junioren 1 en aspiranten 1 voor zijn rekening. De overige teams worden door ODO-leden ge- ODO 1 betreft, de selectie i iets verjongd en verbreed doo dc komst van jeugdspelers. Da zijn Jan-Henk de Vast, Gerd Jan Schol en Jacquelien Ma rijs. Zij moeten het naast d bestaande selectie dit seizoej gaan maken. Wat de kanse voor ODO betreft, een plaat boven de middenmoot lijkt z op het eerste gezicht wel haa. baar. In de competitie neemt ODC dit seizoen met 18 teams dee vier seniorenteams (vorig ja» 3), twee juniorenteams (2), zi aspiranten (5) en zes pupiUei teams (5). Voor de micro-con petitie vijf seniorenteams (4 drie junioren (2), tien aspirai ten (8) en zeven pupUlentean

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4