Spoorwegviaduct scheelt maar een paar minuten Kwart eeuw Thorbeckeschool PvdA gaat door met spreekuren We doen niets bijzonders: laken zoals het eens was Voor „files" op de Nieuwe Damlaan: 5 mm PU m mm STRIJKORKEST BIJT SPITS AF nai Cu m -VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 Martin Green !in Instuif Wil Kraan zet alle problemen op 'n rij Aangereden op trottoir Taxichauffeur rijdt vrouw aan Weer koopavond- diensten 55 RESTAURATIE MARKT-PAND VORDERT 55 Nachtconcert bij opening seizoen van Vrouwen kale SC/VD/WW 3 Op deze plaats bij station Nieuw land wil de Schiedamse ge meenteraad graag een via duct zien. Maar is zo'n kunstwerk echt wel nodig? Nog geen instan tie maakt er haast mee. 'lllllllllll!lll!Ulllinilllll!IIIIIIIIMIIIIM!lllinillllllllllllll!lllllllllll!IIIIIIIU!IIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUMIIlllMIII!millimilNllll!n!llll!llllllllllllllllll!ll!l!l Het onderwij zend personeel van de jubileren de Thorbecke school. SchiedamDe Thorbeckeschool bestaat van daag precies vijfentwintig jaar. Een gebeurte nis die het onderwijzend personeel en de ouders van de school niet onopgemerkt voorbij wilden, laten gaan. Vandaar dat het normale lespro gramma voor één keertje moest wijken voor feestelijkere gebeurtenissen. Een speciaal voor het jubileum ingestelde feestcommissie tim merde voor de vakantie al een hecht feestpro gramma in elkaar compleet met spelletjes als rfoelschieten, koekkappen en lepelrace. Aan al deze spelletjes is een wedstrijd verbonden waarvan de winnaars als prijs ontvangen: een avondje met de meesters en juffrouwen naar de bioscoop. Het hoofd van de school, Jacob Boven, vertelt dat de organisa tie van de dag nogal wat tijd heeft gekost: Allereerst moest het geld voor de dag bij elkaar worden gekregen; iets wat de feestcommissie heeft weten te realiseren door het houden van bingo-avonden en een grote lo terij, waarvan de opbrengst was bestemd voor de jubileum- pat. Daarnaast moesten er zo'n 40 50 medewerkers worden gevonden om alles te laten draaien. Iedere klas is namelijk verdeeld in drie groepen die elk weer een begeleider moeten hebben. Omdat de feestdag vlak na de vakantie valt moest het hele programma voor de vakantie al rond zijn; dat is ons - gelukkig genoeg - prima ge lukt" De organisatie is daardoor in ieder geval beter dan vijfen twintig jaar geleden. Op 1 sep tember 1953 zou de school be ginnen; op diezelfde dag moest het meubilair echter nog ge bracht worden. Het toenmalige hoofd, de heer De Vries, heeft zich door al die problemen heen weten te slaan en zag zijn school in de herfstvakantie van datzelfde jaar al met twee klas sen uitgebreid. Deze „meester De Vries", eigenlijk de grond legger van de Thorbecke school, is trouwens vandaag ook uitgenodigd, samen met zijn opvolgers meester Lex Tig- gers (die nu onderwijsconsu- lent is voor de gemeente) en meester Den Hartog. Het is dan ook een gezellig dagje gewor den vandaag op de Thorbecke school). iiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiitiniiiiiiiiiiiiiiijuiiiiiiiitiitiiiiiiiJiiiitiimiiiiiiiiiiiiiJtiiiiimiiiiDiiifiiiiiitiitiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiifiiii Schiedam Aan het feit, dat de verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraad achter de rug waren, lag bet niet dat de PvdA stopte met de maandelijkse wijkspreekuren, want maandag wordt er weer mee begonnen. „Wij hadden alleen de indruk, dat het doorgaan met het ombudswerk in de zomer minder zinnig was*en daarom zijn wij even gestopt", zegt Wil Kraan, die gerust het ombudsmeisje van de PvdA mag worden ge noemd. Wil Kraan, 't ombuds meisje Omdat het vruchten afwierp, gaat de PvdA door met de maandelijkse hulpverlening. Vóór de verkiezingen al werd met klem ontkend dat het om een verkiezingsstunt ging, daarna werd al geschamperd omdat er tijdens de zomer geen spreekuren waren, maar, nu Wil Kraan bezig is met op een rijtje te zetten wat er vorig seizoen allemaal gedaan is, gaan de socialisten weer elke niaand de wijken in. Wie problemen heeft, kan maandagavond van zeven uur tot half negen aankloppen op verschillende adressen in Schiedam. Voor inwoners van Schiedam-noord is het't mak kelijkst om naar boerderij Landvreugd te gaan, aan de Sweelmcksingel 7.Voor Nieuw- landers is ruimte gevonden in jfct wijkcentrum op het Dr. «ibautplem 129. In het ooste lijk deel van de stad is het wijkcentrum aan de Dr. Za- tnenhofstraat 153 het centrale punt. lb de andere wijken werd geen speciale ontmoetingsruimte ge vonden, maar daar worden de spreekuren gehouden bij Pv- dAiers prjvé. In de Gorzen is «at thuis bij Nico Boov in de Goereesestraat 1. In het Westen woont Hans Komngs, op het Frans Halsplein 41a. En omdat door toedoen van CDA-raad- shd Piet Poot en later door burgemeester en wethouders geen PvdA-spr eekuur meer mag worden gehouden in het pandje van de Trechter op de Broers vest, heeft het nieuw bakken raadslid Hans van Kleef zich bereid verklaard be zoekers van het spreekuur thuis te ontvangen, aan de Ge dempte Baansloot 32. Schiedam Het eerste concert in het nieuwe seizoen in Schiedams stedelijk museum wordt zondagmiddag gegeven door het Rotterdams Kamer ensemble. Om half drie is de aanvang. Het ensemble staat onder leiding van Lex Oosthoek. Al enige jaren concerteren de 21 strijkers van het orkest ge zamenlijk; solist in het pro gramma is Thrjs Kramer in het tweede vioolconcert van Mo zart Zondagmiddag wordt geo pend met het concerto grosso in G van Handel, opus 6 nr. 1. Van de hand van Bob van der Wel, een actieve „vriend" van het museum, zijn vier miniatu ren voor zesstemmig strijkor kest Ook wordt een prachtige suite in oude stijl „aus Hol- bergs Zeit" van Edward Grieg gespeeld. Files? Welnee. Wie 's ochtends vanuit Groc- noerd naar de binnenstad fiet st, is er nog eerder dan de au togeb ruiker. Een paar minu ten liefst. Tijd is geld en voor het CDA zo' kostbaar, dat om de bouw van een viaduct op de Nieuwe Damlaan is geschreeuwd. Dan hoeven auto's niet meer voor dichte spoorbomen te wach ten, maar duiken 2ij eronder door. Eu dat scheelt net die paar minuten. kzo'n spoorwegviadcut is ook kostbaar. Nogal glad. Een mil joenenzaak is een dergelijk kunststukje. Trouwens, die spoorbomen zijn ook wel eens open. En wie 's middags met de auto gaat, haalt de fietser lekker in. door Kor Kegel Is het nou echt wel zo druk, daar op die Nieuwe Damlaan in Schiedam, dat een tunnel nodig is? Nou ja, 's ochtends. Geheid, dat je half negen op je werk niet haalt, 't Is juist dat snertstukje tussen de Margriet- hal en station Nieuwland, waar een fietser rijn neus dicht knijpt vanwege alle wachtende auto's. Maar een file? Na die paar minuten ben je eruit, als automobilist, en heb je je voor nop nijdig gemaakt. Per slot van rekening zit je nooit al om half negen achter je bureau. Toch wil Schiedam die tunel. De gemeenteraad heeft be dacht: als straks Schiedam- Noord is volgebouwd en er 5000 huizen meer staan in Woudhoek en Spaland, wordt die Nieuwe Damlaan zo druk dat je het honderden autogan- gers niet kunt aandoen om hen op een passerende locomotief te laten wachten. Ach, Schie dam wil zo veel. Die parkeerga rages aan weerszijden van de binnenstad gaan ook mooi niet f4» door, en dat heeft de Kroon zelf gezegd. Hare majesteit weet het wel. Voorlopig is Zijdeveld nog wet houder, en hij wil minder au to's in de binnenstad en dus minder auto's op de Nieuwe Damlaan, en bovendien komt er hoogwaardig openbaar ver voer (een sneltram, als dat mag van de al jaren deskundige stuurgroep Kethel-Holy-Broek- polder, een speciale Rijnmond club) waarvan duizenden Schiedammmers en Vlaardm- gers en Rotterdammers ge bruik gaan maken - kortom, niemand weet nog of die druk te straks meevalt En dan Is er niks aan de hand. Toch heeft de minister al een handjevol subsidie toegezegd voor het viaduct. De gemeente had erom gevraagd, 't Was vo rig jaar haast een voorwaarde voor bouwen in Woudhoek. Vooral voor het CDA. En Riet Taverne heeft niet eens een rijbewijs. In de ochtendspits zou rij iede re automobilist voorbijfietsen. Oh, er is wel een knelpunt Een stukje tunnel schijnt sowieso te moeten. Het lijkt gans onmoge lijk om een sneltramtracé dwars door treinrails te laten snijden. *t Hangt ook af van het type sneltram (of gewoon een busbaan?) dat gekozen wordt, wanneer er met de bouw van het viaduct begon nen zou kunnen worden. De manier, waarop die vorm van openbaar vervoer er komt, is bepalend voor het uiterli jk van de tunnel. Een voordeel? Fietsers kunnen, er schuilen, evenals voetgan gers die op de trein wachten in Nieuwland. Maar zo'n gat is meestal wel koud en tochtig. Lopend van Groenoord naar het stadshart neemt 't 25 mi nuutjes in beslag. Op je dooie akkertje. En dan kan je nog kiezen ook, die Damlaan of het Bcatrixpark. Bus 52 doet bijna net zolang over die afstand. In beide ge vallen kom ik Zijdeveld wel eens tegen. En dan is die Nieu we Damlaan best gezellig. De minuten vliegen om. 1 Schiedam De bekende disc- t jockey Martin Green is zondag- I avond te zien en te beluisteren in de Instuif in gebouw Arcade aan de Lange Haven 71. Wie deze disco wil bezoeken moet eerst hd worden van de socië teit, wat drie gulden aan in schrijfgeld kost (voor een heel seizoen). De toegangsprijs voor de disco is vastgesteld op vier gulden. Schiedam Op het brede trot toir, dat van de Tuinlaan loopt naar de Oranjelaan, is een 71- jarige voetganger door een au to aangereden. Met een gebro ken linkerheup en een lichte hersenschudding is de uit Rot terdam afkomstige H.D. opge nomen in het Noletziekenhuis. De bestuurder van de auto, de 79-jarige Vlaardmger J.P., was ter plekke onbekend. Komend vanuit de Tuinlaan had hij het trottoir aangezien voor njbaan. Schiedam Door een taxi chauffeur is de 37-jarige Schie damse mevrouw F.P.M. van de AV. aangereden, toen ztj de Nieuwpoortweg vanaf een par keerterrein wilde oversteken. Het gebeurde op de hoek van de Arend Vmckstraat. De even eens 37-jange Rotterdammer J.S B. kon de vrouw met meer ontwijken. In het Noletzieken huis is de Schiedamse opgeno men; rij liep een hersenschud ding op en brak haar rechter- sleutelbeen. Schiedam Bus 38 zal met ingang van vandaag weer koopavonddiensten gaan rij den. Het gaat hierbij om de Rotterdamse koopavond, die immers nog steeds op vrijdag plaatsvindt De speciale koop avonddiensten zijn eind juli tij delijk gestopt, omdat er toen in verband met de vakanties min der aanbod was van passagiers en er tevens minder personeel beschikbaar was. Ook tramlijn 8 zal op koopavonden weer ex tra gaan rijden. Vlaardingen De restauratie van het oude pand op de hoek van de Markt en de Kerksteeg vordert gestaag. Dagelijks aijn tientallen ambachtslieden be zig het pand van slechte en verwaarloosde gedeelten te on- doen en er nieuwe delen voor in de plaats te brengen. Het restaureren van een oud pand is een precies karweitje- Het uiterlijk van het pand zal straks, als de restauratie is af gerond, precies hetzelfde zijn als het vroeger was. op zich lijkt dat met zo moeilijk. Dat is het in wezen ook niet, als je de deskundigen mag geloven. J. van Aerdenne, hoofduitvoer der van het Vlaardingse bouw bedrijf Van der Waal, dat de restauratie uitvoert: „We doen in wezen niets bijzonders: na maken zoals het vroeger eens was. Je mag er niets aan weg laten of niets bijmaken: je moet je gewoon aan de vroege re situatie houden. En töch is dat eigenlijk een zeer moeilijke zaak. Als je met zo'n karwei bezig bent, dan rit je als het ware te popelen, om de zaken naar eigen Inricht aan te pak ken. Als je kijkt naar de huidi ge technische mogelijkheden, dan kun je zo'n pand veel béter maken, andere en betere tech nieken gebruiken, veel minder tijdrovende werkwijzen beden ken, Maar dat is niet de op dracht. Je moet je gewoon aan de manier van bouwen uit die tijd houden". De heer Van Aerdenne kan zich met zijn mensen op dit pand wel uitleven. Hoewel in vroeger tijden volgens hem een echt goed gebouw werd neerge zet, is dat met dit pand wel degelijk het geval. „Dit is van de eerste tot de laatste steen erg goed gebouwd. Een uniek boi wwerk. En dan is het een pleuer om er aan te werken". Een probleem is het wel ge weest, om alle materialen te krijgen die nodig rijn om het pand in oude staat terug te brengen. Vooral de stenen voor de voorgevel waren moeilijk te vonden. Hoofd-uitvoerder van Aerdenne: „Bij de onderste etage van het pand moeten de stenen vervangen worden. De bovenste etages blijven zoals ze zijn. We moesten dus precies dezelfde steensoort hebben en dar was knap lastig. Het is een VTÜ MfPipifT iinHmiiftrt nr> VflWnn Een oude foto, die toont hoe het eens was en straks weer zal worden- Er wordt hard gewerkt, bij de restauratie aan de Markt. dere steensoort: een Vecht- steen- We hebben 'm uiteinde- liujk toch te pakken gekregen". Interieur Blijft de buitenkant hetzelfde als het vroeger was: binnen verandert er nogal wat m het pand. Het gebouw dateert uit de periode, dat er een duidelijk verschil m stand was tussen dienstpersoneel en hoofdbewo ners: dat was in het oude inte rieur zeer goed terug te vinden. De etages vertoonden allerlei vreemde niveauverschillen, die in de nieuwe opzet „gladgestre ken" moeten worden. Het pand, dat lange tijd een nota rishuis was, had twee eigen opgangen: een monumentale aanzienlijk kleinere ingang aan de andere kant. Ook in die opzet zal heel wat veranderen. Als de restauratie is voltooid, zal het pand van de gemeente gehuurd worden door de gra- fisch ontwerper J. Groen. Op de etages komt Groen's woon huis, terwijl beneden onder an dere rijn atelier wordt geves tigd. Eind december moet de opera tie afgerond zijn. Dan is Vlaar dingen weer een fraai histo risch gebouw rijker. Van Aer denne: „Het is fijn dat dit onder toezicht van de dienst Monumentenzorg wordt opge knapt. Als je ziet wat er soms met oude panden gebeurt, dan rijzen de haren je te berge. Hardhout en een fraai gerei nigde gevel: dat is iets heel anders dan in oude stijl terug- Maassluis Het Vrouwenkafé van De Toverbal opent op 27 september het nieuwe seizoen op bijzondere wijze met een nachtconert van Magna Char ta. Dat betekent niet dat tot die tijd het vrouwenontmoe tingscentrum stil zou liggen: ook maandag 4 september kan men vanaf acht uur 's avonds terecht. De opzet van het vrouwenkafé is ongewijzigd: men kan deel- m aan de discussies, die in nemei De T 'overbal gevoerd worden. ren. een kijkje nemen in de informatie- of cmancipatielec- tuur of een boek lenen uit de vrouweribibliotheek. Binnenkort, waarschijnlijk op zaterdag 16 september, houdt het Vrouwenkafé in samen werking met het kinderwerk van De Toverbal een. rommel markt. De opbrengst van deze markt zal ook bestemd zijn voor beide activiteiten. Wie voor deze markt iets weg te geven heeft kan contact opne- rru^i via tel. 01899-17647. Sas- kia. Louise of Ida weten overal

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3