Oost wijkbewoners „renoveren" er lustig op losvoor de sloop? De laatste werkdag van wethouder Collé 'Ik weet niet goed, of het moeilijk is om weg te gaan' "■Na acht jaar weer gewoon raadslid J.O.O.M. VERGADERT Automobilisten verbaliseerd Jonge konijnen doodgeslagen Vernielingen en inbraken INVALIDEN BESTOLEN Met personenauto over de busbaan Geen winst voor Evergreen DINSDAG 5 SEPTEMBER 1978 SC/VD/WW 3 7.00 Vrij vroeg opgestaan. Heb ik nooit zo'n moeite mee gehad, hoor. vroeger in de bouw al moest ik toch steeds vroeg op pad. en dat is zo gebleven. Gebeurt wel eens, dat ik hier pas om een uur of tien, elf aankom, maar dan ben ik wel eerst in Maassluis geweest of zo, dat ziet natuurlijk niemand, maai' dat weet de secretaresse wel. Nou, vanochtend was het negen uur. Kalm aan. 't Meeste heb ik toch vorige week al opgeruimd. Het handeltje overgedra gen aan Posthoorn en Scheeres. Geeft straks een persconferen tie over Woudhoek-Noord, dat GS een ontheffing verlenen voor de bouw daar. Mooi nieuws, op de laatste dag van dit college. Nee, 20'n bezoekje van een college is niet geagen deerd, dat gaat gewoon tussen door, de ene keer Posthoorn, dan Scheeres, want het is wei goed als je elkaar 20 even spreekt. Ik zeg het ook altijd, als er wat is, leg het dan op tafel, want anders wordt het toch maar mokken, dan wordt Eel Collè tekent de laatste ochtendpost. Nuchtere paraafjes: alleen een c. De wethouder ruimt zijn kast op. Burgemeester Lems krjgt later alle dossiers, die mevrouw Van Hattem aanpakt en, in een plastic bak, naar buiten schuift. Voor Riet Taverne is de kamer leeg... Maassluis - Het Jongeren Overleg Orgaan Maassluis (J.O.O.M.) zal in haar vergade ring van 6 september onder andere het ontwerp Educatief Plan 1979 behandelen. De heer A. J. Korthout van het Overleg Orgaan heeft aan de totstand koming van dit ontwerp deel genomen. Verder staal op de agenda het beleidsplan 1Ö80- 1984, alsmede de problemen rond het onderkomen van de Paulusgroep. De vergadering vindt plaats in de seouthoeve van de Karei Doormangroep aar. de Vlaar- dingsedijk. Men begint om 19,30 uur. Vlaardingen - De politie van Vlaardingen heeft twee auto mobilisten verbaliseerd. Een 18-jarige man uit Vlaardingen bleek onverzekerd rond te rij den in een wagen, die zich in slechte staat bevond. Zijn auto wordt technisch onderzocht. Een 25-jarige vrachtwagen chauffeur uit Zoetermeer werd verbaliseerd omdat hij onder invloed van alcoholische drank reed. Na de blaastesten moest hij de bloedproef ondergaan. Ook de vrachtwagen waarin hij reed wordt aan een tech nisch onderzoek onderworpen. Schiedam De 36-jarige A, H. N. uit Schiedam heeft zater dagmorgen bij de politie aan gifte gedaan van ernstige vorm van. dierenmishandeling. De man trof de vijf jonge konijnen van zijn 12-jarige dochter bui ten hun hok in het weiland achter de Abel Tasmanstraat in Kethel dood aan. De dieren waren op een wrede manier doodgeslagen en ver volgens aan een touw naast hun hok opgehangea Uit een onderzoek door de inspecteur van de dierenbescherming bleek, dat de jonge konijnen vele botbreuken hadden opge lopen. De politie stelt een on derzoek in naar de daders. 9.00 Koffie. Een werkdag begint bij mij met koffie. Die staat al om kwart over acht klaar, hier in het stadskantoor, 't Was eerst de bedoeling dat ik mevrouw Taverne alles zou overdragen wat zij krijgt, even laten weten dus waarmee ik bezig ben, wat er binnenkort te gebeuren staat, waar zij speciaal op moet letten, maar haar fractie vindt dat niet 20 nodig. Zelf had zij zich aanvankelijk wel bereid getoond, maar voor haar frac tie hoefde het niet. Nou ja- Ik hen nog nooit zo'n schoon bureau gehad. Alles keurig aan kant, maagdelijk wit vel voor mij. Nee. nooit poppetjes op getekend. Wel 20 af en toe op papieren iets zitten krabbelen, hoor, zo tussendoor. Ik neem niet zoveel meer naar huis. Ei genlijk alleen wat mijzelf is. Dat beeld, ja, en die foto's die daar hangen, van Woudhoek- Zuid, ook. En die die bulldozer die hier staat, nee, een laad- schop die wij een paar jaar geleden hebben gekocht. Bol- mers kreeg er toen ook een, Nee, een echte bulldozer is het niet. daar heeft Zijdeveld een modelletje van op zijn bureau staan. 9.40 De laatste ochtendpost. Zater dag binnengekomen dus. Hoeft nooit zo veel te rijn, dat zegt niks, maar het kan wel eens heel belangrijk zijn, hè, en dan kost het wel tijd. 10.20 Zijdeveld komt even langs. er een beetje wrokkig gedaan. Ach, ik geloof niet dat de ande ren meer naar mij komen om dat ik de oudste wethouder ben, nee hoor, dat speelt geen rol. Ik ben 21 jaar ouder, heel toevallig zijn Scheeres, Post hoorn en Zijdeveld even oud, 34. heel toevallig ook net zo oud als mijn zoon, maar op een gegeven moment valt dan ver schil weg. Kijk, het verschil tussen iemand van 21 jaar en eentje van 0 jaar, dat is natuur lijk groot, en het verschil tus sen mensen van 26 en 5 ook. Maar als je 55 bent, ach, al naar gelang je ouder wordt, valt het verschil weg. 10.45 Wel een uurtje over. Straks om half een de laatste collegever gadering, om een paar besluit jes nog te bekrachtigen, en dan daarvoor nog even met de se cretaresse wat dossiers voor Lems opruimen, even doorne men wat aan de burgemeester moet worden overgedragen, maar dat komt zo wel. Nog koffie? Ja, als je zo terugkijkt, wat je overigens niet te veel moet doen, dan is acht jaar toch wel een hele periode. Als je ziet wat er gebeurd is. en wat nog op de valreep is klaargekomen: nieuwbouw voor de sociale dienst, voor de Vrom, do GG en GD straks in 's-Graveland. En in dezelfde acht jaar nieu we huisvesting voor de sociale werkplaats, waar ik vrijdag nog even rondging, en wat mij erg na aan het hart ligt. Eh wat? Tja. ik weet niet of het moeilijk is om weg te gaan. dat moet 0vei* enige tijd pas blij ken, daar heb ik niet zo'n goed idee van. Nou, en hier draait het gewoon door. Als een wet houder vertrekt, maakt dat fei telijk niks uit. Tuurlijk, wij hebhen ht hier ook nog wel eens over "toen Roelfsma" en "toen Bolmers", en over een paar dagen zal het met mij ook wel zo zijn. Al die taken wor den toch verdeeld. Echte rot klussen heb ik niet gehad, nee, al was het niet altijd even mak kelijk. Nee, ook het woonwa genkamp was geen rotklus. Maar er zijn wel mensen ge weest die suggereerden, dat de mensen op het kamp eerder geholpen konden worden dan in werkelijkheid het geval is. Dat komt rot over, maar je ziet dat ik gelijk krijg. Verplaatsing van het kamp stuit op zoveel bezwaren, dat het niet binnen vijf jaar kan. Maar ik vind het verdomd jammer, dat het op het kamp nu loopt zoals het niet loopt. Begrijp je? 12.15 Even de benen strekken. Collé babbelt wat met mevrouw Van Hattem, de secretaresse van de wethouders, en moet ook even plassen van de kof fie. Op Kamer 6.03 van het stadskantoor prijkt nog het bordje: B. E. Collé, wethouder. Om half een begint de laatste vergadering van het college in die vorm. Besloten. Duurt een half uurtje, daarna worden de kasten in Collé's kamer opge ruimd. Het uitzicht op Schie dam is vanaf de zesde heel mooi. 14.00 Even een broodje. Dat kwam toch nog in de verdrukking. Door al dat gepraat. Je moet niet de indruk krijgen, dat ik het hier altijd zo rustig heb gehad. Straks nog even naai* Smits van de GSD, en nog naar Kraan bij de Vrom. dan zit het erop. Maar morgenavond ben ik toch weer in dit gebouw. Nou. oppo sitie wil ik het niet noemen, daar gaat het mijn partij ook niet om. Je bent met een ge meente bezig. Dat laat wel ruimte voor luchtig praten, maar de gemeenteraad is na tuurlijk geen cabaret. Er zijn erbij die het belachelijk ma ken, die op de stoel van een directeur of ambtenaar denken te zitten. Maar een individueel raadslid is niets, die stelt niets voor. Het is de raad in zijn geheel, dit- belangrijk is. 15.45 Zo'n tochtje langs de Vrom. huisvesting, de GSD. het abat toir. heb ik niet dagelijks ge maakt. nee hoor, Je hebt 't gehoord, het was meer afron dend. "Wat ik nou ga doen? Hm. Een baan zoeken is voor veel mensen van 40 al moeilijk. Nee. geen aanbiedingen nog. nee... Hoezo, alweer koffie? Mijn tweede pas. vanmiddag. 16.02 Wethouder Collé verlaat zijn kamer. Klaar. Dag. mevrouw Stroffelen, dag mevrouw Van Hattem. Vlaardingen Onbekenden hebben in het weekeinde de ruiten vernield van de voor malige garage Domo aan de Sehiedamscweg in Vlaardin gen. Men betrad het pand waarna men met een brandslang de zaak onder water zette. Ook het benzinestation van de BP aan de rijksweg naar Maassluis kroeg ongewenste gasten. Men trachtte in te breken hetgeen niet lukte, waarschijnlijk om dat de bezoekers tijdens de in braakpoging werden gestoord. Het deurslot werd vernield. De politie hield in het week einde een 20-jarige man aan. Hij had een auto opengebroken en daar goederen uit genomen. Verder kreeg het dagverblijf voor gehandicapten aan de Broekpolderweg ongewenste gasten. Een platenspeler en een versterker worden vermist ter wijl de braakschade ongeveer 250 gulden bedraagt. Schiedam Door een plaat hardboard te verwijderen heb ben nog onbekende dieven goe deren ontvreemd uit de kantine van de inval id ensportvereni- ging de Ooievaars. Uit het ge bouw Van de Zr. Zamenhof- straat werden gestolen: een versterker, twee boxen en tien cassettebandjes, een gezamen lijke waarde van ongeveer 1700 gulden vertegenwoordigend. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft een 34-jarige Vlaardinger naar het bureau overgebracht. De man had met zijn personenauto over de bus baan bij de Korhoenlaan in Holy gereden. Toen hij voor zijn woning de politie niet te woord wilde staan en zijn naam niet bekend wilde ma ken, rekenden de agenten hem De berichten over de sloopplannen van zowat de halve Oostwijk zijn bij de bewoners hard overgeko men. „Onmogelijk", zo reageert de heer L.P. Tim mer in de Oosterstraat 32. Hij kocht vijf maanden geleden de woning en knapte er voor duizenden guldens van alles aan op: „Als de gemeente het huis wil slopen dan had ik het nooit kunnen kopen maar dan was de woning toch door de gemeente zelf overgenomen?" zo vraagt hij zich af. Over sloopplannen heeft de heer Timmers nooit gehoord: „Nee, anders zou ik het huis niet gekocht hebben." En tegen de twee werklieden, die juist gisteren begonnen met het opknappen van de voorge vel van zijn huis: „Nou, als de verhalen waar zijn dan kunnen jullie meteen wel inpakken". Piekfijn Maassluis Zowel de hoefcey- heren als de -dames van het Maassluise Evergreen hebben de eerste competitiewedstrijd niet winnend kunnen afslui ten. De dames verloren roet 1-2 (doelpunt van Annemieke Schippers) van Krimpen, ter wijl de heren van Evergreen in hun duel tegen Cartouche met een gelijkspel genoegen moes ten nemen. Evergreen dat in de eerste helft met een 0-2 achterstand werd geconfron teerd, kwam vooral in de tweede helft sterk opzetten. In die periode zorgde Errol Bul man na een uitstekende aanval voor 1-2 en wist Menno van de Slikke vanuit een strafcomer de gelijkmaker tegen het schot te drukken: 2-2. De reactie van de meeste bewo ners over de sloopplannen zijn in het algemeen: grote ogen en „wat zeg je me nou?" Ook de Dwarsstecg, wel de Parel van Door Chris van Bremen Vlaardingen genoemd, dreigt onder de slopershamer te val len. „Je gaat toch geen goede woning slopen?" luidt de reac tie van Ad en Marja Rietveld op nummer 5. Het jonge stel woont zo'n anderhalfjaar in het huis. Voor duizenden (gu.';tk-n.. werd daar aan vertimmerd. Dat is duidelijk te zien; Eer. piekfijne woning met een nieu we aangebouwde schuur en toi- let, op de begane grond een keurige woonkamer met open keuken. De trap naar boven leidt naar twee slaapkamers en douche, dit alles voorzien van centrale verwarming. Lekka ges. verzakkingen? „Niets daarvan," zegt de heer des hui- ais. De verbouwing duurde „Wat maak je me nou?" rea geert Johannes van Maanen. die al sinds december van het vorige jaar met de „renovatie" van zijn huls bezig is. zo'n half jaar, noem het maar renovatie. „Ik heb zowat het hele huis opengebroken. Tot aan de straat is de zaak voor zien van nieuwe leidingen voor gas. water, electrisch en riool. Alles aan de hand van bouwte keningen met behulp van mijn vader. De gemeente vond het niet alleen ok, sterker dan dat: ze gaf me de nodige adviezen en tot slot heb ik oen subsidie ontvangen van ruim driedui zend gulden voor de verrichte werkzaamheden. Ja, ik heb wel meer geruchten over sloop ge hoord maar daadwerkelijk go- beurde cr nooit wat. Vandaar dat we er nooit zo bij stil heb ben gestaan." Mar ja voegt eraan toe: .Als de gemeente plannen daartoe ontwikkelde dan hadden we toch ook geen subsidie gekregen voor het op knappen van het huis?" Verbijsterd Ronduit verbijsterd is Johan nes van Maanen, die cd sinds december van het vorige jaar in zijn vrije uren aan zijn stulp bouwt. En er valt nog heel wat te doen. Alles wat veranderd en verbouwd kan worden, daar is hij mee bezig. „Wat maak je me nou" zegt hij verschrikt nog met de water pomptang in de hand als we hem tijdens zijn verbouwwerk- zaambeden storen. Als het even kan reist Johannes dage lijks vanuit zijn woonplaats Delft naar Vlaardingen om in de Dwarss teeg nummer 3 zich als professioneel bouwvakker voor te doen. Het lijkt wel een klucht. Voor de betrokkene zelf za! het ui terst bitter zijn als hij over vijf jaar zijn huis uit moet. Het zijn heel wat bewoners, die zelf, eigenhandig, hun huis op hebben geknapt. En daar komen steeds meer bij. Vooral in de weekeinden gonst het van de activiteiten. Hele gezin nen komen bijeen waarvan de mannen gekleed in bouwvak kerstenue er lustig op los ren overen," Kijk naar de Arnold Hoogvlietstraat. Een typisch voorbeeld van een gewoon straatje met gewone huizen, dat na verloop van een aantal jaren een steeds aantrekkelij ker uiterlijk kreeg. „Dat komt omdat de huizen van de mensen zelf rijn," zegt de heer E. van de Bos uit de Maasstraat 58. Hij kan het we ten, woont er al 45 jaar." De eigenaar-bewoners doen er meer aan dan de gemeente. Slopen? stelletje idioten daar in het stadhuis." reageert hij verontwaardigd. Kijk naar de kaalslag achter de Van Leyden Gael. D'r wordt daar nog steeds niks gebouwd. Zo kan je de hele stad wel platgooien." Twintig jaar geleden kreeg de 69-jarige heer Van de Bos ook al een brief over sloop. „Toen wilden ze de boeHtofe aan de Oosthavenkade tegeh de vlakte gooien. Nou, je 2ieL de huizen staan er nog steeds. Als ik wegmoet is 't best. maar dan eis ik wel een gratis huis. Van de afbetaling ben ik al vijfen twintig jaar verlost. Ik hoef Werklieden startten net giste ren met het opknappen van de voorgevel van de Oosterstraat 32 alleen nog maar een paar tien. tjes onroerendgoed belasting per jaar te betalen. Schiedam Wethouder Eet' Collo heeft acht jaar be- staan. Al veel langer in Ecf Collé raadslid, alweer zo'n '27 jaar, maar in 1970 werd hij buitengewoon raadslid, wethouder dus. Opnieuw gaat Collé een raadsperiode i van vier jaar meemaken. maar dan weer aan de ande re kant van de collegetafeL op de enige CPN-zetel in de raad die na dc verkiezingen overbleef. Gisteren "vierde" Collé zijn laatste dag als wethouder. Verslaggever Kor Kegel trok met hem op. Een ontspan nen dagje.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3