Onderzoek van Consumentenbond: women •WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1978 I 5C/VDAVW 4 Westnederland komt redelijk uit de bus... De experimentele B-7900-bus, die momenteel door West-Nederland wordt uitgeprobeerd. Nog te weinig wachthuisjes. Gladde bekleding. LP9e in- en uit- stapfaclliteiten. In de bagage ruimten boven -de hoofden van ue pass29iers kan alleen lichte handbagage wor den weggestopt- Delft De consumentenbond heeft een onderzoek gehouden naar het functioneren van het streekvervoer in Nederland, Een onderzoek waar de 38 maatschap pijen bijzonder gelukkig mee zijn omdat nu eindelijk feitelijk is aangegeven waar het streekver voer tekortschiet. De onderne mingen hopen met de cijfers van de consumentenbond de deur van het ministerie van verkeer en wa terstaat in te kunnen trappen voor meer subsidie. Want als over de voorzieningen van het streekvervoer wordt ge praat of geschreven, dan gaat het in de eerste plaats om geld. De busondernemingen betrekken hun financiële middelen voor vijf tig procent van de overheid en zouden dit percentage graag ver der opgevoerd zien. Aileen op die manier kan aan de wensen van de klant tegemoet worden geko men. Het is echter nog maar zeer de vraag of het ministerie iets met het onderzoek van de consumen tenbond gaat doen. De bond heeft zich namelijk beperkt tot het ver gelijken van diverse ondernemin gen en heeft nog geen algemene indruk in de consumentengids ge publiceerd. Dit is trouwens wel in het vooruitzicht gesteld. Inmiddels is wel de discussie op gang gekomen. Want hoewel de meeste bezwaren, die uit het on derzoek naar voren kwamen, reeds lange tijd bij de streekver voerders bekend zijn, hebben de ondernemingen de gegevens wel ter harte genomen. Ook West-Ne derland, verantwoordelijk voor een belangrijk deel van het streekvervoer in de provincie Zuid-Holland. West-Nederland komt in het on derzoek van de consumentenbond redelijk „uit de bus". De aspecten veiligheid, comfort, haltes, infor matie, optreden personeel, rein heid, in- en uitstappen en doorlo pen en tenslotte het eindoordeel liggen allemaal in het verlengde van het landelijke gemiddelde. Na de Overijsselse Autobus Diensten is West-Nederland de goedkoopste busonderneming in Nederland. Toch heeft de bond wel punten van kritiek: „In een aantal geval len geen opbergruimte voor om vangrijke bagage, bijna nooit een voorziening voor het op z'n plaats blijven van die bagage, vaak gladde bekleding, vaak geen gele- genheid om fiets bij halte te stal len, chauffeur wacht vaak niet met wegrijden tot iedereen zit, stopplaatsen worden bijna nooit afgeroepen, geen afvalbakken in de bus. Directie-secretaris drs. R. R. H, M. van der Zijl is niet onder de indruk geraakt van deze kritiek: „Op een aantal punten beeft de bond zonder twijfel gelijk. Ook wij zouden graag staLUngsmoge- üjkheden voor fietsers creëren en goede bagageruimten aanleggen, maar de financiële middelen en de praktische uitwerking geven vaak grote problemen, waar de bond niet over rept". Van der Zijl benadrukt dat de meeste kritiek weggenomen kan worden als de subsidie van de overheid zou worden uitgebreid. De directie-secretaris laat daar echter onmiddellijk op volgen dat geen wonderen verwacht kunnen worden. De overheid stopt jaar lijks al 400 miljoen gulden in het streekvervoer. Het gehele openba re vervoer is ieder jaar weer een miljardenlast voor de belasting betaler. Omdat West-Nederland er niet veel voor voelt om de prijzen van de kaartjes drastisch te verhogen Van der Zijl voor een bus van West-Nederland., maatwerk"... ..confect.e en geen moet binnen de begroting dus worden gezocht naar een optima le besteding van de financiële middelen. Geen eenvoudige zaak, omdat het meeste geld wordt op geslokt door de salariskosten van het personeel. „Ons gehele beleid is primair af gesteld op de Invalshoek van de klant. Wij beseffen dat het streek vervoer staat of valt met de be trouwbaarheid. Dat betekent dat moet worden gestreefd naar een zo hoog mogelijke frequentie en door Oscar van der Kroon bovendien moet de bus zoveel mogelijk op tijd bij de haltes arriveren", stelt Van der Zijl. De consumentenbond heeft over dit onderwerp veel discussie op gang gebracht. Het onderzoek toonde aan dat er grote verschil len bestaan tussen de aangegeven tijden bij de haltes en de momen ten waarop de bussen voorrijden. Wanneer een bus te laat komt, wordt dat over het algemeen niet als hinderlijk ervaren, maar het komt ook nogal eens voor dat een chauffeur te vroeg wegrijdt en dat is voor de reiziger hoogst vervelend omdat de frequentie van sommige buslijnen erg laag is. Zo kan men de laatste bus missen of uren moeten wachten... Van der Zijl: „De tijden, die bij de haltes staan aangegeven, zijn benaderingstijden. Dat wil zeggen dat de reiziger rekening moet houden met een marge. Hij doet er dan ook niet verstandig aan om pas op de aangegeven tijd bij de halte te gaan staan. Het is beter om een marge van vijf mi nuten in te bouwen. Dan kan het nauwelijks fout gaan". Toch noteert de consumenten bond verschillen van meer dan vijf minuten. Van der Zijl: „Dat is binnen ons systeem nauwelijks mogelijk. Iedere lijn kent een aantal tijdhalten, waar de chauf feur moet blijven wachten als zijn rit sneller verloopt dan het sche ma voorschrijft. Men kan natuur lijk niet van de chauffeur ver wachten dat hij bij iedere halte zijn tabel nakijkt Maar hij con troleert regelmatig". Niet alleen West-Nederland, maar alle streekvervoerbedrijven in Nederland houden zich druk be zig met het „op tijd rijden". In diverse gemeenten heeft de bus zich op sommige plaatsen kunnen onttrekken aan de verkeerssitua ties dankzij vrije bus- en tramba nen. De Delftse Phoenixstraat is daar een goed voorbeeld van. Soms wordt voor het openbaar vervoer zelfs een speciale weg of' viaduct aangelegd, zoals boven de Utrechtse baan in Den. Haag en in de wijk Meemicht in Zoeter- rneer. Ook op andere manieren wordt er trouwens naar gestreefd otn de bus op tijd te laten rijden. Steeds meer trams en bussen worden uitgerust met een Vetag-installa- tie, waardoor de bestuurder van de bus of tram invloed kan uitoe fenen op het functioneren van stoplichten. Vooral wanneer ver traging moet worden ingelopen, bewijst dit systeem zijn nut. De medewerking van de overheid is bij deze maatregel wel noodzaak, Van der Zijl omschrijft de hou ding van het rijk en de diverse gemeenten als voortreffelijk. Hoewel het „op tijd rijden" vee! aandacht krijgt, probeert de di rectie van West-Nederland ook andere zaken op peil te brengen c.q. houden. De veiligheid is een voortdurend onderwerp van on derzoek, al garandeert Van der Zijl dat de reizigers zich in Ne derland nauwelijks zorgen behoe ven te maken: „Er wordt nooit gewacht tot iets kapot gaat. Wij werken zeer preventief. Het is kostbaar, maar wel van groot be lang". Over de negatieve punten in het rapport van de consumentenbond zegt Van der Zijl verder: „De problemen zijn niet nieuw voor ons. In het verleden hebben we al zo ver als dat financieel mogelijk was een aantal moei lijkheden op willen lossen, maar dat levert soms grote praktische bezwaren op. Zo is in de hele wereld nog geen goede methode ontwikkeld om zware bagage in bussen gemakkelijk bij de hand te herbergen". „De ruimten boven het hoofd zijn alleen geschikt voor lichte hand bagage. Vandaar dat in een aan tal bussen ruimten werden gere serveerd (de voorste banken wer den dan weggehaald) voor zware koffers erj tassen. Om verschui vingen te voorkomen moest een hek worden geplaatst waardoor een groot aantal passagiers in moeilijkheden kwamen. Het kost immers veel kracht om een zware koffer over zo'n hek te tillen". „Daar komt nog bij dat veel men sen hun bagage liever bij zich houden uit angst voor diefstal. Dat is natuurlijk ook best begrij pelijk, omdat bij een volle bus het overzicht ontbreekt. Vandaar dat momenteel wordt gedacht om bredere middenpaden als oplos sing te kiezen. Of dat een goed alternatief is, weet ik echter niet", vertelt Van der Zijl. Niet alleen over de bagageruim ten wordt veel geklaagd, ook ko men nog wel eens brieven binnen over het ontbreken van afvalbak ken. Van der Zijl: „We hebben het in het verleden vaak genoeg met afvalbakken geprobeerd, maar in de praktijk is gebleken dat het vuil toch op de grond wordt gegooid en de afvalbakken voor het stichten van brandjes wordengebruikt. Ook deze zaak heeft echter onze aandacht". Over het gedrag van de chauf. feurs: „Dat is natuurlijk een zeer belangrijke zaak, al kunnen we moeilijk naast iedere bestuurder een politie-agenlje plaatsen. In de regel houdt de chauffeur in ieder geval rekening met de reiziger. Dat wordt hern gedurende zijn opleiding (waarin het accent ligt op de rijvaardigheid) op het hart gedrukt. Maar bij een volle bus kart de bestuurder niet zien of alle reizigers hun plaats al heb ben gevonden, waardoor hij na tuurlijk wel eens te vroeg kan optrekken". Afhankelijk van de financiële in jecties, die van het ministerie van verkeer en waterstaat afkomen, streeft West-Nederland (een com merciële onderneming, participe rend met de staat) naar het ver zorgen van optimaal streekver voer. Daarvoor is ook een profiel gemaakt. De directie-secretaris daarover: „We proberen met ie ders wensen rekening te houden, maar we leveren natuurlijk wel confectie en geen maatwerk". „In ons streven naai' optimaal streekvervoer neemt de bus een belangrijke plaats in. Behalve dat technisch alles perfect moet func tioneren, stellen we hoge eisen aan zitting, uitzicht, reinheid, ver ing (rijcomfort), bagageruimten en de in- en uitstapfaciliteiten. Bovendien vinden we dat een mo bilofoon aanwezig moet 2ijn. Alle bussen van West-Nederland zijn er mee uitgerust en we hebben er enorm veel plezier van. Bij pech, agressie in de bus, wegomleggin- gen of enorme drukte kan onmid dellijk overleg plaatsvinden. Ook wanneer een bus is verlaat en een reiziger een aansluiting dreigt te missen, wordt van de mobilofoon gebruik gemaakt, zodat een ande re bus even wacht". „Willen we optimaal streekver voer, dan zullen ook de chauf feurs en de overheid volledig mee moeten werken. Voor een goede opleiding is uiteraard erg veel geld nodig (wie betaalt de salaris sen als de chauffeurs in de schoolbanken zitten?). Voor het creëren van vrije busbanen en het installeren van hel Vetag-sys- teem is bovendien toestemming en geld nodig". „Dat geldt ook voor het geven van informatie waar we tot nu toe nog niet al teveel aan hebben kunnen doen. We proberen de dienstregelingen natuurlijk zo goed mogelijk te verspreiden, maar alle informatie zou ook in gemeentegidsen, plukfolders en allerlei informatieve bladen gepu bliceerd moeten worden. Boven dien streven we naar een telefoni sche informatiedienst zoals in Den Haag". Het „explosieve" streekvervoer is dus volop in beweging. Komende weken rijdt er in Zuid-Holland een experimentele bus (de B-7900), waarin tal van nieuwig- heidjes worden uitgeprobeerd, zoals luchtvering, een nieuw ven tilatiesysteem, grotere nummer- kasten (ook aan de zij- en achter kant) en lagere in- en uitstapfaci liteiten. Mocht deze standaardbus voldoen aan de eisen, dan zullen veel ondernemingen in Nederland bestellingen plaatsen. Het streek vervoer is in beweging...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4