Zweden vol lof over renovatie Slachthuisbuurt - Clown Pepijn voor kinderen Milieuvraag: mag Rola ijzergieten? Agressie en ingetogenheid Vooral Zijdeveld kan aan de slag Concours op de weekmarkt Drumband festival jubileert Ivo de Wijs: 'n race langs alle ellende Bouwcentrum wijst op Schiedamse flats Motor uitgebrand Valse naam Inlichtingen verzocht Jongetje ten val Met borst letsel naar ziekenhuis Vrouwen op wachtlijst Nieuw PvdA fraetieburo DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 W5/SG/WW3 Schiedam Zweedse deskundigen zijn zeer onder de indruk van de manier, waarop de ge meente Schiedam de be woners van de Slacht huisbuurt heeft begeleid bij de renovatie. Gp uK nodiging van het Bouw centrum in Rotterdam is een bezoek gebracht aan Schiedam, omdat in de Slachthuisbuurt een goed inzicht kan worden gegeven in renovatie van flatgebouwen. „De renovatie is hier in alle fasen te zien", volgens A.AJ. Daraen en 3, van Rooy van de groep bouwtechniek van stich ting Bouwcentrum. In Zweden is het nogal onge bruikelijk, dat bewoners bij de renovatieplarmen worden be trokken en begeleid. „Razend enthousiast waren die Zweden over onze werkwijze1', zegt Schiedams wethouder voor stadsontwikkeling Chris Zijde veld. „In hun land kent men dat niet, waardoor renovatie daar nogal eens gepaard gaat met moeilijkheden op het so ciale vlak". Het eerste renovatieproject van de gemeente Schiedam was het Bouwcentrum bijzonder opge vallen. Toen dan ook, via een internationale studiegroep voor renovatie van flatgebouwen, het voornemen op tafel kwam van het Swedish Bureau for Building Research om in Ne derland rond te neuzen, ver wees het Bouwcentrum naar de Schiedamse Slachthuis- buurt. Het Zweedse bureau neemt evenals het Bouwcen trum deel aan de „commission for international building W 70,. maintenance and moderniza tion". Ontspannen Omdat Zijdeveld een aardig woordje buiten de deur spreekt (zijn Scandinavisch blinkt uit op het stadskantoor), kon hij op ontspannen wijze alles over de renovatie in de Westschie- damse buurt uit de doeken doen. „Zeer georganiseerd is de aanplak geweest, wat dat betreft is er weinig verschil met ons land", werd Zijdeveld me» enkele ambtenaren duide lijk gemaakt door Birgter Wam, wetenschappelijk onder zoeker met een eigen adviesbu reau dat voornamelijk werkt voor het genoemde Zweedse research-bureau, en Chnster Svensson, bouwkundig inge nieur die onder meer bouwkos ten analyseert voor de AB Byg- gana ys in Stockholm. Schiedam Op provinciaal niveau is ingestemd met een aantal besluiten van de Schie damse gemeenteraad. De mees te daarvan hebben te maken met de portefeuille van wet houder Chris Zijdeveld (stads ontwikkeling). Bijna vijf miljoen gulden mag van gedeputeerde staten van Zuid-Holland worden uitge trokken voor het verder bou wrijp maken van het terrein Kethel-Centrum en iets meer dan de helft, voor riolerings werk en herbestrating tussen de Lange Haven en de Nieuwe Haven. Vooral de Westvest wordt daarbij aangepakt. Voor nieuwe riolen in Schie- dam-Oost wordt een krediet verleend van 1.2 miljoen gul den. voor vernieuwing van de waterleiding in Bijdorp ander halve ton. Een bedrag van 111 mille wordt besteed voor opho ging van de terreinen van de Dr. Sauerschool aan de Eduard van Beinumlaan, 103 mille moet de afbouw van de tunnel onder de spoorbaan bij de Ho- genbanweg mogelijk maken, en dankzij een krediet van 90 mil le kan een stuk grond bij scho len aan de Peter van Anrooy- laan worden opgehoogd. Voor brandveiligheid en medische apparatuur in het gemeentezie kenhuis is zeven ton nodig, en <0 mille gaat naar het stedelijk museum voor aanpassing van de elektnek. Het drumbandfestival in vorige jaren; een feest voor de Schiedamse bevolking. Schiedam Het jaarlijkse standwerkersconcours wordt morgen vanaf 9-45 uur gehou den bij de weekmarkt in de Lange Kerkstraat. Elf stand werkers en een stand werkster zullen deze dag ongetwijfeld het achterste van hun tong laten zien om in aanmerking te komen voor een ereplaats je tijdens de prijsuitreiking- De winnaar van vorig jaar en de winnares van het jaar daar voor zullen ook raet hun han del aanwezig zijn. De artikelen, die de standwer kers aan de man zullen probe ren te brengen, vanèren van groenteschaven tot potplanten; een der deelnemers heeft, mis schien uit voorzorg voor als er iets mis mocht gaan, voor ver banddozen gekozen. Opvallend is dat de deelnemers uit alle windstreken komen (Lelystad, Wildervank, 's-Herto- genbosch. Utrecht), maar dat Schiedam blijkbaar niet over goede standwerkers blijkt te beschikken; er staat geen deel nemer uil Schiedam op de lijst Een standwerker uit VlaartÜn- gen is we! aanwezig: Van den Berg, die zal laten zien wat er allemaal met plantenmest mo gelijk is. Een uit vijf mensen' bestaande jury zal de prestaties beoorde len en eventueel honoreren tij dens de prijsuitreiking. Om 15.45 zal die uitreikiiig plaats vinden op het plein voor de Hema. OMLEIDING De Lange Kerkstraat zal vrij dag vanaf het kruispunt met de Kreupdstraat tot aan de Grote Markt voor alle verkeer wor den afgesloten. Het zelfde geldt voor de Gedempte Baansloot vanaf het Sint Janshof. Ina van Lim burg speelt in de Teerstoof voor clown Pepijn. Schiedam De eerste poppenvoorsfelling na de zomer wordt zater dagmiddag in het Zol- deriheater in de Teer stoof gegeven door het clowntje Pepijn, een creatie van Ina van Limburg, die mede werking krijgt van het Haags marionetten theater van Jos Mens. Het programma begint om half drie. zoals va nouds. Niet alleen poppenspel brengt Ina van Lim burg. Een spel met mi me, zang en goochelen zal kinderen vanaf vier jaar interesseren. Kos tuums en poppen wer den vervaardigd door Marjolijn Elzenga. Het aardigste onderdeel van het programma is het verhaal over de to venaar Hokipak, die zonder toverboek niet kan lachen. De toe gangsprijs voor de Teerstoof, waar Jos Mens een oude beken de is, is drie gulden geworden. Bij de VW zijn kaarten te bestel len. *biedam Rola, een ijzer- «krij aan de Fokkerstraat, bij de provincie een hin- ^twetvergunning amge- Voor het smelten en gieten van ijzer heeft «bedrijf in het industriege- ®d ook een vergunning nodig Pgtonö van de wet inzake de verontreiniging; ook daarom is gevraagd bij gede puteerde staten van Zuid-Hol land. Vrijdagmiddag 29 september om vier uur is er m het Schie damse stadskantoor een hoor zitting over, waarop mondeling bezwaren naar voren kunnen worden gebracht. Schriftelijk kan ook hezwaar worden ge maakt, vanaf vridjag tot en met maandag 9 oktober. In tweevoud kunnen bezwaar schriften worden ingediend bij burgemeester en wethouders, maar waar het gaat om lucht verontreiniging moet men zich wenden tot het college van ge deputeerde staten Morgen worden de aanvragen van Rola ter inzage gelegd bij de openbare bibliotheek aan de Lange Haven en in het Provin ciehuis, Koningskade 1 in Den Haag. Ook bij de gemeentese cretarie van alle Rijnmondge- meenten zijn de stukken in te zien, gedurende een maand- Schiedam Negenendertig korpsen nemen zaterdag deel aan de twintigste editie van hetdrurabandfestival in Schie dam. Tussen twaalf uur 's mid dags en acht uur 's avonds zullen muziekkorpsen, tam boerkorpsen, drumbands, drumfanfares en majoretten- korpsen het ongetwijfeld tal rijke publiek in de plantage vergasten op muziek en op shows. Onder de deelnemende korpsen bevinden zich Schie damse, Vlaardingse en Maas- sluisse verenigingen. Dc meest bekende vertegen woordiger uit Schiedam is on getwijfeld de Rijnmondband, die enkele maanden geleden kampioen van Nederland werd op het festival in Kerkrade. De Rijnmondband heeft zaterdag trouwens ook een optreden op Belgisch grondgebied, waar door het een extra zware dag voor deze in het algemeen toch al druk bezette band dreigt te worden. Twintig jaar geleden begon men in Schiedam met het orga niseren van een drumbandcon cours. Op dit concours kon men al 19 deelnemende korp sen verwelkomen. Met de jaren werd het con cours groter en groter, in 1963 namen er 42 verenigingen deel. Naast het succes kende men ook problemen: het concours werd geboycot door de lande lijke bonden. Ondanks deze boycot was het concours elk jaar weer succesvol, en dat was duidelijk een reden om door te gaan. Sinds het zestiende con cours is de naam veranderd in festival, iets dat werd geeist door de overkoepelende bon den. Dat evenement wordt dit jaar voor de twintigste keer in Schiedam gehouden O Schiedam De Nieuwe Treu righeid wordt morgen en zater dagavond op het nippertje uit gebannen door Jvo de Wijs. AUe wereldeRende, faalangst, aftakeling, trauma's en onver schilligheid wil hij in het zo- mertheater in de Teerstoof maar zo snel mogelijk verge ten: „Het wachten is op de Nieuwe Mens, de nieuwe, ge zonde en verstandige, kosmo politische aardbewoners die dat al naar het verleden verwij stzegt Ivo de Wijs over die narigheid. Formule 2 heet zijn nieuwe programma. Die titel heeft te maken met de snelheid waar mee het programma wordt ge bracht (denk aan autoracesen ook de nieuwe samenstelling van hel cabaretgezelschap met Mamïx Kappers leidde lot die mam. Kracht m de groep is Pieter Nieuwmt, pia nist- Vorig seizoen werd van Formu le 2 al een try-out gegeven in de Teerstoof aan de Nïeuw- straat Door het vertrek van twee leden is er wel een en ander veranderd, voordat de definitieve versie tot stand kwam waarvoor vrijdag- en za terdagavond vijftien gulden kan worden betaald. Over een week komt Dimitrï van Toren in hel Zoldertheater ff Richard Bnxel: dubbelportret Vlaardingen Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting brandde op de Van der Duyn van Mhasdamlaan het motor compartiment van een perso nenauto geheel uit De eigenaar van de auto was met tegen brandschade verzekerd. Vlaardingen Tegen een 19- jange VI aar dinger werd pro cesverbaal opgemaakt vanwe ge het opgeven van een valse naam. Bovendien bleek de man ook nog eens zonder rijbewijs zijn auto te besturen, zodat nummer 2 voor h«n in de maak is. VIaardingen de politie ver zoekt een ieder die inlichtingen kan verschaffen over het hier navolgende gebeurde zich met haar m verbinding te stellen. Dinsdagmiddag werd om streeks tien voor twee een au tomatische halve spoorboom van een spoorwegovergang aan de Maassiuissedijk afgebroken. Een en ander wend veroorzaakt door een tot nu toe onbekend gebleven voertuig, het incident bezorgde de politie handenvol werk: zij moesten uren lang nadien het verkeer bijregelen. Lilian Kullgren: öamboescnels Zweden exposeren in arioteek Vlaardingen Zweedse kunstenaars exposeren in Vlaar- dingen. Al sinds 1 september. Hun tentoonstelling werd tegelijkertijd geopend met de artotheek. De namen: Lilian Kulgrcn en Richard Brixel, een Zweeds kunstenaarspaar dat woont in de omgeving van Orebro en bun opleiding genoot aan de kunstvakschool in Stockholm. De expositie i sluit op 16 september. I Richard Brixel is voomame- lijk beeld hou v/er. Het werk l dat van hem in de artotheek I te zien is bestaat voor het I grootste gedeelte uit bron- zen en ademt een emotionele agressieve sfeer Een terug- kerend motief in zijn werk is het eruptieve, het plotse- i linge doorbreken van een I puntig voorwerp door een j dunne oppervlakte, een freudiaans thema misschien. wie weet. Veel van zijn titels wijzen ook in die richting, Om maar enkele te noemen: i eruptie, scheur, doorbre- king. Brixel zelf vindt dat zijn werk maar voor zich moet spreken Lilian Kulgren :s haar pu- I bliek iets behulpzamer Ze zegt graag gebruik te maken van aardkleuren en gebruikt materiaal. Haar expositie m de artotheek toont onder meer in compositie verwerkt zeildoek, waarin de toe schouwer zonder al te veel moeite delen van fietstassen zal herkennen. Haar .werk is over het algemeen van een zachtere aard dan van Ri chard, poëtischer zou je kunnen zeggen, tmpressio- nistischer vooral. Het is voor de Zweden de tweede expo sitie in Nederland. De eerste vond plaats m galerie „Egel" te Rotterdam. Nederland is hen ook met helemaal on verschillig, zoals mag blij ken uit het feit dat Lilian Kullgren een jaar studeerde aan de Academie voor Beel- j dende Kunsten in Rotter dam Bij deze enkele expositie in j de artotheek zal de Vlaar- j dtngse Culturele Raad het overigens niet laten. Als ver- vanging van de expositie- j ruimte in het Weeshuis moet de artotheek een permanen- i te functie gaan vervullen, i Dc- raad hoopt met die per- i manente tentoonstellingen I ook de groei van het VTaar- i dingse publiek te stimule- ren. Het programma voor de ko- i mende maanden ziet er voorlopig als volgt uit. 22 september tot 7 oktober: i olieverfschilderijen van Fre- I denk Aarjen. 20 oktober tot 4 november: I Peter Dumas «Sc Leslie Ga- brielse. j 17 november tot 2 decern- ber: Wdma Kud Ivonne I Verzijlberg. 8 december tot 23 december: j Tdh van Gelder en Nanna i Tinkel De tentoonstellingen zijn evenals de artotheek geo- pend elke dag van 12 tot 17 i uur, en bovendien op zater- I dag van 10 tot li uur en i vrijdagavond van 19 tot 21 uur. Vlaardingen Met een hoofd wond en een hersenschudding moest een jeugdig fietsertje uit Vlaardingen in het Holyzieken- huis opgenomen worden. Het 9-jange Vlaardingertje was door eigen toedoen ten val ge komen doordat zijn voet van het pedaal schoot. Een hem achterop komende bromfietser uit Schiedam kon hem toen met meer ontwijken, de brom fietser zelf bep geen verwon dingen op. Vlaardingen Een botsing op de Koningin Wilhelminahaven Zuidzijde was er de oorzaak van dat een 17-jarige Vlaardm- ger met borstletsel in het Holy- ziekenhuis opgenomen moest worden. Het ongeval vond plaats toen een 35-jange vrachtwagenbestuurder uit Vlaardingen de bocht om het Grote Visserijplein te ruim nam omdat hij een op de hoek geparkeerde bestelauto moest ontwijken. De vrachtwagen kwam zo op het Imkerwegge- d eel te terecht waar zich juist de bromfïester bevond. Deze schrok zo hevig dat hij te krachtig remde en in de slip raakte. De vrachtwagen ontwij ken lukte echter niet meer. Zijn duopassagier bleef onge deerd. Schiedam - Alleen aog op een wachtlijst kunnen vrouwen te recht, die graag twaalf ochten den de VOS-cursus zouden wil len bijwonen. Hanneke Scheer- es, lid van de werkgroep „vrouwen oriënteren zich in die samenleving", rekent erop dat geïnteresseerden pas een plaatsje kunnen vladen voor de cursussen, die in januari van start gaan. Dinsdag vangen wel twee VQS- cursussen aan in boerderij Landvreugd en centrum Oost, maar deze waren al lange tijd volgeboekt. Ondanks financiële steun van de Schiedamse Ge meenschap kost deelname 35 gulden, inclusief koffie en kin deroppas. Elke cursusochtend is op dins dag van kwart over negen tot kwart over elf. Na de kennis makingsochtend wordt inge gaan op problemen en ervarin gen van de vrouwen, die mee doen. Truus Verweij, wonend aan de Nassaulaan 51b, houdt de wachtlijst bij (telefoon 260847}. Vlaardingen In verband met de nieuwe zittingsperiode van de gemeenteraad heeft de Pv dA haar fraetieburo opnieuw samengesteld. De functies zijn nu als volgt verdeeld: voorzit ter is Hans Versluys, "Wim Kwakkelstein is 2e voorzitter, terwijl de functie van secreta ris wordt bekleed door Mari van Opijnen. Hennie Goed- knegt-Spruyt is lid van het fractie-buro, terwijl Dinie de Vries als fractie-assistente op treedt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3