Hoofdinspecteur Dick De Kalmei start met ontmoetingsmiddagen VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1978 AFWEGEN PRIVACY TOVERWOORD VOORPOST Mensen zonder werk" weer actief 'VD/SC/WWS ,,Het beeld dat men van de politie heeft is niet hele maal juist", aldus hoofdin specteur Dick van der longe agenten doen t noeilijke werk Hoofdinspecteur Dick van der Veen „doet" al 4 jaar de voorlichting bij de Schiedamse Politie, Dat houdt in dat hij de pers op de hoogte houdt van diefstal, inbraak, moord en dood slag- Niet de „gewone" dingetjes waar de politie mee te maken heeft, zoals mensen die het huis uit zijn gezet aan onderdak heipen, maar de spectaculaire zaken komen het laatst in de krant. Op die manier ontstaat er een verkeerd beeld van de politie. Alleen de „rotdingen" raken meestal bekend; als twee agenten een huis vrouw helpen met een overgestroom de wasmachine komt in den regel niemand dat te weten. vaak het eerste waar ze naar toe stappen. Ze verwachten dan wel van diezelfde politie dat de zaak in ver trouwen wordt behandeld. Vandaar ook dat niet alle gevallen in de pers verschijnen; het belang van de enke ling weegt soms gewoon te zwaar." hoog. De burger heeft dan zelf vaak om assistentie gevraagd en koestert geen wantrouwen." gen, heeft thuis ook weieens ruzie. Met die spanningen gaat hij dan naar zijn werk. Als iemand dan een ver keerd woord zegt kan hij net als ieder ander mens ook weieens agres sief reageren. Het verschil is echter dat het bij de politie meteen iedereen opvalt; het verschijnt zefs in de kran ten". „Die jongere agenten krijgen in de meeste gevallen na een tijdje 2oveel ervaring dat een conflict door soepel optreden uit de weg kan worden gegaan. Zodra een agent ervaring krijgt en wat ouder wordt maakt hij kans te worden geselecteerd voor werk op een andere afdeling, hetgeen betekent: van de straat af en achter het bureau. Het gevolg daarvan is dat je voor de surveillancedienst weer nieuwe agenten, net van schooi, no dig hebt, die weer geen ervaring mee brengen en de kans op conflicten weer vergroten. Die doorstroming binnen de politie is eigenlijk wel een groot probleem. Het surveillance- werk wordt door de betrokkene meestal lager gewaardeerd dan een bureaufunctie. Ook het maatschappe lijk aanzien van iemand die in bur gerkleren achter het bureau zit en geen ploegendienst draait." „De meeste agenten in de Schiedam se surveillancedienst zijn jong tot erg jong. Die lage leeftijd heeft gevolgen voor het optreden. De jongens komen net van school af, hebben een uitste kende theoretisch en een iets minder practische opleiding gehad. Ze ko men dan ook nog een hoop ervaring tekort; ervaring die ze in een paar jaar meestal wel opdoen. Zo'n agent van 19-20 jaar is in de ogen van het publiek nog nauwelijks droog achter de oren. Dat krijgt hij bij zijn werk op straat dan ook vaak te horen. De meest logische reactie is dan het geforceerd zekere optreden, het niet van wijken willen weten. Zo kan er midden op het Broersvest best een conflict tussen een agent en iemand uit het publiek ontstaan, gewoon om dat de betreffende agent zijn gezicht niet wil verliezen. Als er dan een aantal omstanders er zich mee gaan bemoeien kan het gebeuren dat de agent zich bedreigd voelt en de hulp van collega's inroept". „De politievoarlichter zit als het ware tussen drie groeperingen ingeklemd. Hij heeft te maken met de belangen van het eigen korps. Dat eigen korps stelt een zeker vertrouwen in de voorlichter, hel verwacht dat finesses en keukengeheimen zoveel mogelijk binnen het korps blijven, Gebeurt dat niet, en vertelt de voorlichter teveel, dan krijgt hij de volgende keer min der achtergrondinformatie vanuit het korps. Die achtergrondinformatie is juist erg hard nodig om te beooxde- ien of oen bericht wel of niet in de krant kan verschijnen. De tweede groep waar je mee te maken hebt bestaat uit mensen in hoge of minder hoge nood, die con tact opnemen met do politie en erop vertrouwen dat hun privacy niet wordt aangetast. De kranten en hun lezers vormen de derde groep. Deze derde groep wil zoveel mogelijk te weten komen zon der dat zij zich afvraagt of de priva cy van sommige mensen niet in de verdrukking komt. De belangen van die drie groeperin gen moeten tegen elkaar worden af gewogen: Dat moet zorgvuldig gebeu ren; geen van de drie partijen mag daarbij in de verdrukking komen" aldus Van der Veen. „Elk contact tussen burger en politie draagt een kiem van conflict in zich, Dat is vooral het geval als de politie corrigerend en controlerend optreedt. De politie legt daarbij een zekere nieuwsgierigheid aan de dag. De bur- gcr ervaart dat als: „ze willen alles weten" cn ontwikkelt een zeker wan trouwen tegenover die nieuwsgierig heid. Eqn verkeerd woord van een agent kan dan een fikse ruzie tot gevolg hebben, om niks eigenlijk. Als de politie hulpverlenend optreedt is die kans op conflict veel minder „Ondanks dat verkeerde beeld dat er soms van de politie bestaat, heeft Van der Veen er geen moeite mee dat de gewone zaken de pers niet halen: „wat dal betreft ben ik misschien erg nuchter, zelf selecteer ik al wat er wel en wat er met naar de kranten toegaat. Soms valt er iets af dat niet interessant is, soms vind ik dat be paalde berichten teveel in de privé- sfeer liggen om aan een groot pu bliek te vertellen. Bij die zaken geniet de politie een zeker vertrouwen, en dat is iets waar ik erg zwaar aan til. Het is niet voor niets dat in de ambtseed van oen agent dat vertrou wen als iets belangrijks wordt ge noemd. Bescherming van de privacy, dat is iets waar iedereen recht op heeft. Ik ben er niet de man naar om de politie te „verkopen", om echte public relations te bedrijven, hoewel dat eigenlijk wel nodig is vanwege het verkeerde beeld dat men van de politie heeft." „Het gebeurt wel dat mensen die helemaal niet meer weten wat 2e moeten doen, bij de politie hun hart uitstorten. Dat doen ze dan bij agen ten van 19, 20 jaar; jongens die wat leeftijd betreft vaak hun zoons had den kunnen zijn, Toch vertellen die mensen dan wat hun dwars zit, om dat het de politie is waartegen ze praten, De drempel naar de politie is dan ook erg laag, als mensen in werkelijke nood zitten is de politie „Verzoek om assistentie is bij de politie een toverwoord, vervolgt Van der Veen. Als een collega in nood is snelt iedereen, wat hij ook aan het doen is, te hulp. Dan wordt er niet gepraat maar wordt de bedreiger me teen aangepakt en weggevoerd. In noodgevallen is dat een zeer positief punt, maar het kan ook weieens min der gelukkig uitpakken." Dan blijkt alles niet zo erg te zijn geweest, en is de bedreiger weieens iets te hard aangepakt. Die overbodigheid van de harde aanpak is de collega's van te voren echter niet bekend maar zo'n optreden versterkt wel het beeld dat een burger van de politie heeft". „Een politieagent is net zo goed een mens als alle anderen. Dat is iets wat heel vaak vergeten wordt. Hij heeft net al iedereen ook weieens spannin- „Eigenlijk is dat neerkijken op sur veillancedienst volkomen onterecht. Het surveillancewerk bepaalt het ge zicht van de politie; het vormt het contact tussen politie en burgerij en dat is het moeilijkste werk. Wat dat betreft is het wel jammer dat deze voorposten door de jongere, minst ervaren krachten worden bemand. Daardoor ontstaat ook meer kans op fouten. Maai" goed, de politie mag ook fouten maken, Ze heeft er net als ieder ander recht op. Misschien dat ik door het praten over jongere collega's de indruk heb gewekt dat ik ze het niet goed vindt doen, dat is beslist niet waar, ik vindt dat ze het gezien de omstandigheden er nog prima vanaf brengen", besluit de hoofdinspecteur. „Elk contact tussen burger en politie draagt een kiem van conflict in zich' Vlaardingen De medewer kers en medewerksters van het project De Kabel, dat zich richt op mensen zonder werk, hebben voor de vakan tieperiode ruimschoots de ge legenheid gehad, een beetje i* te draaien. Gedurende en kele maanden is de caravan op het Veerptein, waar werk lozen enkele dagen per week terecht kunnen, open ge weest. Aan de hand van de eerste ervaringen is het pro gramma voor het nieuwe sei zoen samengesteld. Trees van Elderen, een van de mensen die deel uitmaken van de kerngroep van De Ka bel: „Die caravan blijkt goed te functioneren. Hoewel het in het begin wel wennen was: niet iedereen begreep wat De Kabel was. We kregen heel wat mensen binnen, die dach ten dat we informatie over de CAI gaven. Ook is gebleken, dat er toch nog wel een lichte drempelvrees bestaat bij werklozen, die informatie wil- Wie over De Kabel meer wil we» ten, kan tijdens de openingstijden in de caravan op het Veerplein terecht. Ook kan men contact leg gen via buurthuis De Haven, dat recht tegenover de caravan ligt en waar de Kabel-mensen regelmatig te vinden zijn. Tenslotte kan men ook tel. 35.18.72 draaien. Ion. Het is toch nog een beetje een schande, als je werkloos bent Men komt niet 20 gauw naar vorep". Doorverwijzen Jan, een van de andere Kabe laars: „Er worden in de cara van geen problemen opgelost. Vaak kunnen we de mensen doorverwijzen naar de juiste instantie, als het gaat om uit keringen en dergelijke. Velen komen alleen maar om wat contact te zoeken. Op die ma nier kunnen, we de situatie samen bespreken en dat kan vaak al een hele opluchting zijn". De informatie-caravan, waar ook alle inlichtingen over de sociale wetgeving en dergelij ke te krijgen zijn, zal in het nieuwe seizoen weer regelma tig open zijn. Iedere maan dag-, woensdag-en vrijdag middag kan men tussen twee en vijf uur terecht, in de toe komst is het wellicht moge lijk, de openingstijden uit te breiden, als er voldoende vrij willigers te vinden zijn om de informatiepost te bemannen. Afgezien van dat contact op het Veerplein gaat De Kabel ook raet andere activiteiten starten. Zo is op dinsdag 19 september de eerste van een reeks Ontmoetingsmiddagen, die wordt gehouden in club buis De Haven op het Wees huisplein. Vanaf twee uur 's middags is iedereen die niet werkt welkom om te dam men, te schaken of te sjoelen of zomaar iets te drinken in een plezierige sfeer. Ook video. In drie buurtcentra in Vlaar- dingen, in De Haven, De Hei paal en het Ontmoetingscen trum West, gaat De Kabel van start met andere activiteiten. De bedoeling is een fotogra- ftegroep samen te stellen, ter wijl er ook met video gewerkt gaal worden. „Het wordt geen cursus, waar bepaalde zaken De informatie-caravan aan het Veerplein: drie middagen per week open. aangeleerd worden. Het is meer de bedoeling dat de deelnemers samen iets op touw gaan zetten, mét de noodzakelijke begeleiding, ui teraard". De Kabel richt zich zeker niet alleen op mensen, die werkloos zijn geraakt. De term „Mensen zonder werk", die aan haar naam Is toege voegd, duidt er al op dat ook anderen die niet in het ar beidsproject zijn opgenomen deel kunnen nemen aan de activiteiten. „Men hoeft geen uitkering te hebben om bij ons welkom te zijn", zo aldus de Kabel-mensen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5