Kijnmondtop blijft vóór rijkswet 19 Schilderen voor een pakje shag of een fles jenever Commissies geven oog geen advies over structuurplan Ook Bachpiein in herbestratingsgoif Taakverdeling Onze brief niet eens gelezenV l-i li SI b. en w. Maasland gelijk gebleven pf Jlgggf Stukken te laat in bezit. 'Liefhebber' Theo van Winsen Anti- a too m mars Inspraak procedure is verbeterd Film in zaal Marijke Rommelmarkt bij Toverbal j.' DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 SC/VD/WW 3 Schiedam/Rotterdam „Oh, maar dan hebben ze onze brief met eens gelezen", klinkt het verontwaar digd op uit de stuwgroep Midden-Delfland Schie dam, die samen met Milieudefensie-Delft een brief had geschreven aan de Rijnmondraad met het verzoek om alsnog de aanleg van rijksweg 19 uit de plannen te schrappen, Maandagochtend om tien uur begint de vergadering van de Rijnmondraad in het Rotter damse stadhuis op de CooJsin- gel en dan staat die brief van de milieu-groepen op de agenda. Het concept-antwoord van het dagelijks bestuur van het open baar lichaam Rijnmond kwam gisteren al uit de koker en dat valt behoorlijk tegen bij de stuwgroep en bij andere tegen standers van rijksweg 19, waar onder de gemeenten Delft, Schiedam. Vlaardingen en Rot terdam gerekend kunnen wor den. „Wij zien geen aanleding in uw Hoek van Holland Tijdens de gezamenlijke vergadering van de commissie voor ruimtelijke Ordening, Sport en Recreatie en Verkeer en Groen van de Hoekse deelraad zijn de commissieleden er niet ïn geslaagd adviezen uit te brengen over het ontwerp-strue- tuurplan. Als oorzaak werd door de leden van de commissies Sport en Recreatie en Verkeer en Groen genoemd dat zij het ruim zeven tig pagina's tellende rapport met de daarbij behorende teke ningen te kort in het bezit had den om het naar behoren te kunnen bestuderen. „Vier da gen is veel te kort voor een dergelijk rapport." De Commis sie voor Ruimtelijke Ordening had wel een aantal punten op papier gezel, maai' die commis sieleden waren dan ook al enige tijd in hel bezit van het ontwerp- structuurplan voor Hoek van Holland. Het argument van voorzitter P. J. A. L. de Lint, dat de gemeente Rotterdam aandringt op snelle advisering kon de leden er niet toe brengen alsnog advies uit te brengen- De haast van Rotterdam berust vooral op hot feit dat men eerst advies wil hebben over het plan. alvorens een beslissing te ne men over de aankoop van de defensiegronden. De Lint vond tenslotte een oplossing. Dinsdag zal het ontwerp-structuurplan opnieuw ter sprake komen tij dens de openbare hoorzitting in het wijkgebouw De Hoekstee aan de Mercatorweg. Direct daarna zullen de leden van du drie commissies weer bijeen ko men om hun adviezen samen te stellen. Waar het om gaat laat zich bepaald niet weg cijferen. ..in de komende deelraadsverga dering wordt namelijk - mede op advies van de commissies - o.a. een beslissing genomen over het al dan niet aanleggen van de strandspooiiijn. Een an der belangrijk punt waar advies over uitgebracht moet worden is de bevolkingsgroei. Kiest men voor de ideeën van het ontwerp- structuurplan dan worden er in De Hoek per jaargemiddeld ca. honderd huizen gebouwd. Voor de eerste tien jaar is er een mogelijkheid voor in totaal 1450 woningen met daarna nog plan nen voor 800. Uitgaande van een gemiddelde woningbezetting van 2.7 levert dat in 1985 een inwonertal van 11.300 op (nu ongeveer 8300) en bij dc eeuwwisseling lelt Hoek van Holland dan rond de 13.000 inwoners. Uiteraard kunnen de inwoners van Hoek van Holland op do hooravond hun mening over de plannen geven. brief, om ons standpunttc wijzi gen" aldus het dagelijks bestuur over het schrijven, waarvan on ze krant op vrijdag 11 augustus melding maakte. In het regio naal verkeers* en vervoerplan (RWP) heeft de Rijnmondraad zich uitgesproken voor aanleg van de omstreden rijkskweg door Midden-Delfland. ..Uw opmerking, dat er geen inspraakprocedure aan het RWP is voorafgegaan, is juist, maar er was wel ruimte om op het concept te reageren en daar van hebben diverse instanties ook gebruik van gemaakt." al dus de Rijnmondtop aan de milieugroepen. „Ja, inderdaad, instanties kre gen dat concept toegestuurd, maar verder heeft het niet ter inzage gelegen." is de reactie binnen de Schiedamse stuw groep. (Overigens spreekt Rijn mond over stuurgroep: typeert dat de intensiteit waarmee gele zen is?) Een iveg erhij In het concept aan de milieu groepen staat, dat in de toe komst zo'n grote drukte op de corridor Rotterdam/Den Haag wordt verwacht, dat er-in elk geval een weg bij moet komen die dan door Midden-Delfland zal lopen. Aanleg van rijksweg 14 i 16 vindt Rijnmond veel erger, maar niet wordt ingegaan op de opmerking van de milieu groepen dat ook die weg hele maal niet nodig is, als onder meer rijksweg 13 ten noorden van Overschio wordt verbreed (als dat overigens al nodig is), terwij] een nieuwe weg door de Oostabtspolder wellicht iets zou kunnen oplossen van dat laatste is trouwens De Schie damse wethouder voor stads ontwikkeling Chris Zijdeveld geen voorstander (zie onze krant van vrijdag 1 september). Rijnmond, althans het dagelijks bestuur, blijft bij oude opvattin gen over de verkeersafwikke ling aan de oostelijke en de westelijke kant van Rotterdam, maar op de kanttekeningen, die de milieugroepen daarbij plaat sten, wordt in het concept-ant woord niet ingegaan. Voor de goede orde wijst het dagelijks bestuur erop dat niet zo zeer dc verkeersdrukte tij dens spitsuren op rijksweg 13 de aanleg van rijksweg 19 nood zakelijk maakt, maar dat wordt gekeken naar de etmaaibeias- tingen, die te groot zouden zijn. gjiiiniifiiiiiiiiiHiiiiiiiHiiiMfiiiiiiiiiiiiiiHïrHiiiJiiiiiJiiiririrfiiiiifiiiiiiiiiniitiiiiiiiniïiiiiiiiinHFnjiifiiiiiiHjiiiïijïrinuiriiiiiiiiiHjiiinirriiiuiiiiuiiJiiHiiiinniiiJiiiiifiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiniiiinfiJiiiiHniiiiimiiiHJitiinmiim iiiiiiiiiiHiiimiiiiinifimiiiig Vlaardingen „Ga jij maar geen sommen ma ken, ga jij maar teke nen". Meester had de kleine Theo van Win sen blijkbaar al opgegeven voor de wetenschap. Die zou geen professor in de hogere algebra worden, dat was duidelijk; maar wat ook duidelijk was: Theo kon goed met het tekenpotlood overweg, en dat konden de bolle- bcosjes van de klas nou net weer niet. En toen de 13-jarige Theo als koksleerling in een hotel begon te werken, kwa men zijn artistieke talen ten pas goed los. „Als kok moet je nou eenmaal ontzettend veel fantasie heben en toevallig com bineert dat heel aardig met schilderen". Sindsdien zijn er 45 jaar verstreken, jaren van onaf gebroken schilderen. Zijn produktie loopt, naar eigen zeggen, in de duizenden, waarvan het merendeel over de hele wereld is ver spreid. Want Theo heeft ge varen en misschien dat op dit moment een kapitein ergens op de grote wereld- plassen in zijn hut onder een echte 'Van Winsen' aan zijn journaal zit te schrij ven. Alle kans. Theo van Winsen (58) is een volbloed amateur, die zijn hobby nooit meer zou kun nen missen. Iemand die vast bestoten is er tot aan zijn dood mee door te gaan. Zijn werk bestaat voor een groot gedeelte uit land schappen en stillevens. Soms een portretje, veel zeegezichten, maar vooral Zuideuropese landschap pen. Overdag werkt hij in Den Haag als levensmidde» lencontroleur, en je kunt hel zo gek niet treffen of het personeel aldaar heeft wel een doekje van hem Hij exposeerde ondermeer in de Spaanse stad Bilbao met 24 schilderijen. „Ik heb altijd mijn eigen tijd gemaakt. Toen ik nog aJs kok werkte op de Hol land Amerika Lijn en de jongens 's avonds de wal opgingen voor een biertje en zo, bleef ik aan boord. Schilderen, hop aan het werk! In die tijd heb ik ook ontzettend veel schilderij, tjes weggedaan voor een slof sigaretten, een pakje shag of een fles jenever. Ik heb er nooit aan verdiend, maar ondertussen hangen er van mij wel doekjes in Toronto". Van Winsen is niet iemand voor het fijne, priegel werk. hij werkt met grove hand, zet zijn indrukken snel op hel doek. Hel grootste ge deelte van zijn produktie bestaat uit olieverf, geen tekeningen of etsen, dat duurt hem te lang. „Maar houtskool vind ik lekker om te doen. Dat zet je zo oven in een uurtje neer". En: „Nee, ik hou niet zo van dat peuteren. Gewoon - rang! de verf er op. Zo wi! ik het 't liefst". Wie met Theo van Winsen aan de praat raakt, leert weer begrijpen waar het woord 'amateur' vandaan 5 x <V - Theo van Winsen Vlaardingen moet er aan geloven komt: van 'aimer', een lief hebber dus. En misschien dat een bestudeerde kunst criticus wel het één en an der op van Winsen werk aan te merken zou hebben, bijvoorbeeld dat het te glo baal is het enthousiasme en de spontaneïteit die er uitspreken zijn onloochen baar. Je komt het in deze tijd van professionalise ring, ook van de kunst, nog maar zelden tegen. „Ik kijk haast nooit teevee, in de weekenden ben ik altijd bezig en waar we ook heen gaan, ik neem altijd wel een doekje mee. Vooral buiten werken, in de na tuur, tsjonge-jonge. Als ik met vakantie ben in Spanje of Zuid-Frankrijk die kleuren ik heb een paar platen triplex op mijn impe rial en daar schuif ik dat natte doek dan zo onder". Van Winsen is het tegendeel van dc zakelijke kunste naar. „Ik vind het hartstik ke leuk als mensen mee kunnen genieten van wat je gedaan hebt Maar ik ga er geen zware geldzaken van maken. Zakenman moet je op je wrk zijn, vind ik. Het schilderen doe je om het schilderen. Boymans-van Beurdngen wilde dat doekje daar (een boertje in een Drents landschap red.) hebben, maar wat moet ik er mee als het ergens opge borgen wordt?" Drie maanden nog maar woont Theo van Winsen in Vlaardingen. Daarvoor heeft hij jaren in Overschie gezeten, de plaats waarvan Anton Pieck het oude dorpsstraatje op zijn beken de manier vereeuwigde. Ook Theo heeft er destijds zijn onderwerpen vandaan gehaald. „Maar nu gaat Vlaardingen er aan geloven, ja hoor. reken maar. Ik heb al zoveel grandioze dingen gezien. Ik hou namelijk van oud, weet je. Niet het gerestaureerde, dat is me te mooi, te netjes, en daarvan heb jc in Vlaar dingen natuurlijk ook een hoop. Maar voor oude din gen en natuur kun je hier ook terecht". „Daar bij Het Emous, dat oude stadhuisje (het archief red.), dat is fantastisch daar. Vooral met die bloe- menzaak ernaast, ais alles buiten staat. Daar ga ik zeker een keer zitten. En verder Het Hof. Ongeloo flijk, wat een stukken ik daar gezien heb! En straks met dc herfst, als alles daar gaat bronzen, nou hou je dan maar vast, dan komt Theo met zijn doekje". In elk geval: Vlaardingen hoeft er een enthousiast kunstschilder bij. En hij is stellig van plan binnenkort de stad in te trekken. Eén van zijn eerste slachtoffers: de Visbank, of zoals hij het zelf noemt: „Dat vreemde gebouwtje met dat gekke, beetje oosterse torentje. Als daar goed licht op komt te staan, zodat het die galerij met die zuilen binnenvalt en de bloemenkoopman er is, dan is het een prachtig stuk!" .7ii!iHiiiiiiiiiriiiiiiii)Hi[iiiiHii!iE<iiiifiiiiiiiiEiiiiiNiiiiiii!itriii]ii!iiiifliiHJiiititifliutriiii]iiii!!iMiriiiiimiiiiiitiii!iitiriiiirmMii(iiii]iiJi(iiiniiiiiifliiM)HtiintnH[in!iin[ii!iiiniiiH!ENiiiiiiiiiijiiintiiiiiitiiiJiJitifiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiii!iHii!iiitfiiiiiiiii!miiür Schiedam Help dc kernwa pens de wereld uit, om te begin nen in Nederland. Dat is de leuze van een door onder ande re PSP, PPR, IKV en PaxChris- ti. georganiseerde demonstra tie, die zaterdag 30 september wR'ordt gehouden in 'l Harde. De afdeling Schiedam van de PSP zal aan deze anti-atoomdemon- stratie deelnemen. Om, indien er belangstelling bestaat, de demonstrerende Schiedammers te vervoeren, nullen bussen worden ingezet die om half twaalf uit Schie dam vertrekken. De bussen gorden om ongeveer half zeven 's avonds terugverwacht. De kosten bedragen 15 gulden per Persoon. Informatie is verkrijg baar bij Erik Dijkhuizen, tele foon 26*532, en bij Rob in het Veld, telefoon 709471. Schiedam In de grote her- bcsdtratingsgolf, die de ge meente enkele jaren geleden heeft ontketend, is nu ook hel Bachpiein aan de beurt- De bewoners van dit plein ontvin gen een dezer dagen de inmid dels alom bekende informatie krant, waarin opgenomen zijn de plannen van de gemeente en de manier waarop dc inspraak van de bevolking geregeld is. Omdat het plein toch herbe st raat moet worden, kan meteen van de gelegenheid gebruik worden genomen om tot een andere inrichting te komen, zo redeneert de gemeente. Voor het Bachpiein denkt men aan een aantrekkelijke groenvoor ziening. het aanleggen van veili ger looproutes rond de scholen, de integratie van speelruimte op openbaar gebied met die op het schoolgebied, cn een toename van het aantal parkeerplaatsen met 10 procent. Daarnaast kondigt de gemeente aan dat haar beleid erop is gericht de leefbaarheid in woon gebieden te verbeteren. Hiertoe is een onderscheid gemaakt in verkeersgebieden er. woonge bieden. Het Bachpiein is inge deeld bij de woongebieden, wat tot gevolg heeft dat het verkeer zich aan de wonende, spelende, wandelende en schoolgaande bewoners zal moeten aanpas sen- Deze aanpassing moet volgens de gemeente worden bereikt door het trefl'en Van verkeers maatregelen. Een snelheidsbe perking kan worden bereikt door het verandeen van het rechte karakter van de straat, door het aanleggen van ver keersdrempels en eventueel door andere maatregelen. Maasland De portefeuille-verdeling binnen het college van b. en w. van Maasland is geruisloos verlopen. Omdat de beide wethouders, J. Kwakkelsteïjn en Chr. Keijzer, werden herkozen, stond vantevoren eigenlijk al vast dat er nauwelijks wijzigingen plaats zouden vinden. Ook het midden tussen de hoge flats gelegen Bach piein wordt herbestraat er meteen maar leefbaar ge maakt. De markt zal daar door waarschijnlijk anders moeten worden opgezet. Welke verkeersmaatregelen op het Bachpiein zullen worden genomen is nog niet bekend; dat hangt af van wat de bewo ners willen. Een inspraakproce dure moet ervoor zorgen dat de wensen van de bewoners ook werkelijk in overweging wordt genomen en zo mogelijk, wor den uitgevoerd. Opvallend is overigens dat er sinds het eerste geval van herin richting van een Schiedamse straat nogal wat is veranderd. De gemeente heeft hij het op nieuw inrichten van een groot deel van Schiedam diverse fou ten gemaakt. In enkele gevallen leidde dat tot problemen niet bewoners en bewoners vereni gingen. Een voorbeeld hiervan was de herinrichting van de Van Ruijs- daellaan en de Van Ostadelaan. waarbij het overleg op een gege ven moment helemaal vast kwam te zitten en de bewoners zelfs een rapport opstelden over de in hun ogen te gebrekkige inspraakprocedure. De gemeen te liet duidelijk weten dat ook zij fouten maakte en dat daar conclusies uit zouden worden getrokken. Eén van de geconstateerde pro blemen had betrekking op do randvoorwaarden van de in spraak. Er werd wel gezesd dai de bewoners inspraak hadden bij de herinrichting van de straat, maar er werd niet aange geven tot hoever die inspraak ging. Er werd, zoals de kritiek van onder andere de wc-rkgroep van de Van Ruijsdaellaan en de Van Ostadelaan luidde, niet ver meid wat de basisvoorwaarden bij de herinrichting waren. Zo kon het voorkomen, dat de be woners pas na afloop te horen kregen wat die basisvoorwaar den geweest waren. (Wethouder Zijdeveld hield bijvoorbeeld vast aan een as verspringing. Uit de informatiekrant aan de bewoners van het Bachpiein blijkt dat er inderdaad lering getrokken is uit de gemaakte fouten. Er staat nu wel vermekL dat de inspraak aan bepaalde® grenzen is verbonden; de rand voorwaarden waaraan het ui teindelijke plan moet voldoen zijn letterlijk in de informatie krant opgenomen- Een andere verbetering, die al eerder is aangebracht, is een extra stapje dat in de inspraak procedure is opgenomen. Het definitieve ontwerp van de her bestrating kregen de bewoners tot voor kort niet te zien en te oordelen: nu is dal wel het geval. Helemaal ideaal blijkt de in spraakprocedure echter nog niet. Hoewel de gemeente die perfectie ook niet pretendeert, hebben de bewonersverenïgïn- gen toch flinke kritiek. Van daar ook dat er binnenkort door hen een alternatief plan voor het regelen van de in spraak aan de gemeente wordt aangeboden. Burgemeester J. van den Brink behoudt niet alleen dc meeste, maar ook de zwaarste porte feuilles. Dat zijn algemene za ken. bedrijven, ruimtelijke or dening en gcmeenle-financien cn -belastingen. Wethouder Kwakkelsteïjn, tevens loco-bur gemeester. heeft net als in de vorige ambtsperiode weer de portefeuille van onderwijs, sport en culturele aangelegen heden onder zijn beheer gekre gen. Zijn andere portefeuilles zijn die van sociale zaken en volksgezondheid, personeelsza ken en welzijnszorg. De twee resterende portefeuilles, open bare werken cn gemeente-eigen dommen. zijn voor wethouder Keijzer. Burgemeester van den Brink acht het een logische zaak dat hij zelf de meeste portefeuilles beheert. „Dat moet wel in ge meenten v/aar geen full-time, wethouders zijn. Een burgeif meester is nu eenmaal een be*:" roepsbesluurder, terwijl de wet*' houders hun dagelijkse werk-; zaamheden hebben". Schiedam Zondag houdt het Singelkwartier een filmmiddag in zaal Marijke op het Broers- veld 121. Alle kinderen zijn van harte welkom bij deze film die om twee uur begint. Om half twee gaat de zaal al open, zodat de kinderen die op tijd aanwezig willen zijn vast naar binnen kunnen gaan. Maassluis Bij het open jonge' - ren centrum de Toverbal aan df. Maassluise Lange Boonestraa' wordt zaterdag een rommel - markt gehouden. Deze activitei; is bedoeld als start van hei-: nieuwe seizoen van het kinder werk en het vrouwenontmoe tingscentrum. Behalve rommel- markt zijn er ook andere activi teiten zoals: grabbelton, rad var avontuur, knikkers raden etc De rommelmarkt is geopenc van 's morgens 10 tot 's middag*: 1 uur. Als het mooi weer is;-' wordt alles buiten gehouden: bi;;.: slecht weer binnen. Wie nog": over spulletjes beschikt die niei meer worden gebruikt kan dezt a inleveren bij de Toverbal, o}* even bellen naar 01899—17647 Tè Spullen kunnen ook worden af- gehaald. Woensdag om half drie wordt voor de kinderen de Dis-' neyfilm TONKA vertoond. En--'*' tree één gulden. h:;'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3