Stadsgehoorzaal start seizoen Volwassen werk uit de kunstklas Groeton, UD en '71 op eenakterfestival Bernard Olsthoorn zeer veelzijdig in constructies toon bééld DNDËRDAG 14 SEPTEMBER 1978 Feike Asma speelt Ray Wells bespeelt concertorgel Resultaat in museum verrassend Fotoclub bekijkt werk van amateurs Popconcert van OJC Zaterdagavond in Passage: in Gemeentemuseum Maassluis: SC/VD/WW 4 Ook voor de Vlaardingse Stadsgehoorzaal gaat het nieuwe seizoen van start. Er wordt begonnen met een voorstelling, die speciaal bedoeld is voor kinderen. Volgen de week donderdag en zaterdag komen de volwassen theater-bezoekers uitste kend aan hun trekken, en dan met name de cabaretminnaars. De eerste voorstelling van het nieuwe seizoen, w oensdag 20 september, is er een van Pipo en Mammaloe. die nieuwe en spannende avonturen beleven. Voor dat gebeuren zal zonder twijfel belangstelling genoeg zijn. Kaarten zijn dagelijks tussen 10 en 13 uur aan de kassa te koop. De toegangsprijs is 4,-. De voorstelling be gint om wee uur 's middags. Poëzie en politiek staan centraal in de nieuwe one-man-show, die SethGaaikema volgende week donderdag. 21 september, om 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal geeft. Het bekende combo van Seth. met Henk can Dijk, Jan Blok, Dub du Bois en Cor van den Berg, zal de cabaretier weer begeleiden. De kaartverkoop begint mor gen. 15 september. De toegangsprijzen variëren van/ 12.50 tot 17,50. Volgende week zaterdag is Ivo de Wijs in Vlaardingen. De samenstelling van de groep is enigszins gewijzigd: behalve Ivo werken nu ook Marnix Kappers en Peter Nieuvvjnt mee. Het nieuwe programma draagt de fraaie titel Formule 2 en dat slaat dan zowel op het programma als op de nieuwe groep. De kaartverkoop start maandag 18 september. Prijzen variëren van 7,-tot/ 10,-. Voor Pipo, maar zeker voor Seth en Ivo geldt: snel er bij zijn is noodzaak. De eerste drie voorstellingen in het nieuwe seizoen zouden best eens uitverkocht kunnen ra ken. Het orgel van de grote Kerk in Maasslus staat weer centraal tijdens het concert, dat Feike Asma zaterdag geeft. Asma, de vaste bespeler van één van de mooiste orgels van Nederland, die zelf nauw betrokken is ge- I wneest bij de restauratie, die onlangs is 1 afgerond, kent alle mogelijkheden die dil orgel biedt volledig. j Er staan werken op het programma van Asma's grote leermeester Jan Zwart, van Chaerles Marie Wïndor (drie delen uit diens 5e symfonie) en eigen werk. Het concert begint om 20,15 uur. De kerk is al drie kwartier voor aanvang geopend. Voor dit concert worden de gebruikelijke 1 toegangsprijzen van 4,- en 2,50 (voor de I kortingskaarten) gerekend. Het schitterende theaterorgel van het Schie- damse Passagetheater zal aastaande zondag worden bespeeld door Ray Wells, vroeger de vaste organist van het Asta-theater in Den Haag. Wells heeft voor de Nederlandse Orgel Federatie, die het optreden organi seert als opening van het nieuwe seizoen, al diverse succesvolle optredens verzorgd. Het concert begint zondag om half elf 's morgens. Vanaf tien uur is het theater geopend. Kaarten (van 3,50 tot 2,-) zijn vanaf een uur voor het concert aan de kassa van het theater te verkrijgen. Een wekelijkse pagina vol infor matie over expo sities. theater, films, concerten en andere culture le zaken in het Nieuwe Water weg-gebied. Voor bijdragen: tel. (010) 34.32.29, Het zijn deze keer vooral de oudere deelne mers aan de kunstklassen, aan wie aan dacht wordt besteed in het stedelijk mu seum van Schiedam, Een kleine expositie, die op het ogenblik al te bezichtigen is en tenminste duurt tot de open middag op 23 september, geeft een indruk van wat volwassenen en met name zestigplussers in het afgelopen seizoen hebben gemaakt onder begeleiding van Sjef Henaerickx en Joop van Meel. De invloed van beide kunstenaars is duidelijk aanwezig. De Schiedammers, die vaak hun drempel vrees moesten overwinnen en zich aan meldden bij de kunstklassen, komen tot verrassend werk. Heel overtuigend is bij voorbeeld G. Vasenna aan het schilderen geweest, getuige een aantal doeken op de tentoonstelling in de rechterbovenzaal van het stedelijk museum. Waar Vasenna's werk naar het lugubere neigt, komt naar voren dat Joop van Mee! heel inspirerend* kan zijn. Spontaan werd dan ook vorig ja.ar een aardig schilderij gemaakt voor Henk van Beek. die toen 25 jaar bij het m useum had gewerkt. Typisch is, dat veel vrouwelijke deelne mers aan de kunstklassen zich met planten hebben beziggehouden. In de kleine schil derijen van Tony Klein en mevrouw Frij link ontstaan dan fraaie oorden, in het geval van mevrouw M. S, Portegies wordt een boom uitgelicht en zorgen aanvullende objecten voor een raadselachtig verhaal. Dit de verschillende doeken van Gré Ca- stricum. Put en mevrouw Batelaan blijkt, dat de noodzaak vaneen kenmerkende stijl er niet is. Wat mevrouw C. Thomas schil derde, heeft meer dat eigen gezicht. Een eerste indruk van de tentoonstelling wordt gegeven door wat er zoal geboet seerd is. Voor de zaal van de kunstklassen wordt binnengegaan, is ook te zien hoe Sjef Henderickx zijn lessen opzette: eerst een les in het uitbeelden van karakters door lijnen »*n dan achtereenvolgens teke nen vanuit de herinnering, tekenen in perspectief en koptekenen én fjguurteke- Samen èèn of eenzaam? Heel goed weet G. Vasenna in zijn doeken een sfeer weerte geven. Een boom, een hoofd, een merel. door een raadselachtige samenhang springt dit schilderij van mevrouw M. S. Portegies eruit. Vlaardingen Tijdens een bijzondere club avond, die op 9 oktober zal worden gehou den, gaat de Amateur Fotografen Vereni ging Vlaardingen werk beoordelen van iedere Visurdings amateur, die mee wil doen. Op die manier wil de vereniging ook de niet-leden met haar activiteiten laten kennismaken. Wie aan deze beoordeling mee wil doen, dient voor 25 september maximaal drie zwart-wit of kleurenfoto's in te leveren. De ter beoordeling gezonden foto's dienen mini maal van het formaat 18 x 24 cm te zijn. Ze hoeven niet door de amateur-fotograaf zelf te zijn afgewerkt. Men kan de foto's inleveren bij de heer J. Groothuis, Callenburgstraat 38-42, de heer Hl van der Heuvel, Cypressendreef 20 of de heer G. Zuidwijk, Roemer Visscherstraat 17. Tijdens de clubavond, waarvan nog bekend .wordt gemaakt waar die wordt gehouden, "zLLllen ook foto's van leden van de vereniging u-orden besproken. Aangemoedigd door het succes van de vori ge keren gaat het Vlaardingse Open Jonge ren Centrum dapper door met het organise ren van popconcerten, die voorlopig, 20 lang het nieuwe gebouw er nog niet is worden gehouden in de Lijnbaanhallen. Ook volgende week zaterdag, 22 september, staat er weer een dergelijk gebeuren gepland. In de Lijnbaanhallen treden dan twee zeer bekende Nederlandse groepen op. De avond wordt geopend door do formatie Sweet d'Buster, die wordt beschouwd als één van de beste groepen van Nederland op dit moment. Het hoofdprogramma {hoewel het OJC in dit geval niet van een echt voor- en hoofdprogramma wil spreken) wordt verzorgd door de Achlerhoekse Rock *n Roll-band Normaal, de laatste tijd zeer bekend geworden door diverse singles, die in de belangstelling stonden. Het concert begint om half acht 's avonds. Kaarten zijn inmiddels in de voorverkoop verkrijgbaar (voor 7,50) bij enkele platen- handelaren in het Waterweggebied en bij de WV*s in Vlaardingen en Maassluis. Op de avond zelf 10,-) zijn ze, indien voorra dig, nog aan de zaal te koop. Zaterdag wordt het loneelseizoen van de Schïedamse Gemeenschap geopend met 1 een klein eenakterfestival. Drie bij de SG aangesloten toneelgroepen brengen ieder een kort stuk. samen op een avond in het Passagetheater. Wat zullen zij laten zien? Laten we ze vast even de revue laten passeren, stuk voor stuk en groep voor groep. Drie korte stukken: dat wil nog niet zeggen dat ze even lang of allemaal hetzelfde zijn, want je kunt er bijna net zoveel kanten mee uit als met lange, avondvullende stukken. Maar één ding is in ieder geval zeker, humor ontbreek nergens, van schaterlach tot glimlach. De Appelboom Toneelgroep '71 opent de avond met net Esbatement van den Appelboom, een mid deleeuwse klucht waarin alle onderdelen van het vroegere leven aan bod komen: hemel, hel en aarde, dood en leven, met als middelpunt een grote, wonderbare ap pelboom met zulke grote, lekkere, sappige appels dat niemand eraf kan blijven, Maar blijf toch maar op uw stoel zitten! De taal is niet gemoderniseerd, maar de groep is erin geslaagd door zeer duidelijk speken en spelondersteuning die kleine moeilijk heid om te zetten in een extra sappigheid erbij. Karei Zijn bij De Appelboom de gebeurtenissen en de figuren zo helder als glas, bij Karei van Slawomir Mrozek (een Poolse schrij ver? is alles iets minder groot en zichtbaar, ook al speelt hei stuk zich bij een oogarts af. In de kleinere en stillere sfeer lijkt zich langzamerhand een dreiging af te gaan tekenen, een dreiging voor het gezichtsver mogen. het verstand van de mensen, maar steeds weer lijkt dat'idee van een dreiging onecht, onnozel te worden door een ot andere grillige kronkel of grap in de tekst, die Utile Daki naar voren brengt. Verschuivingen Grilligheden en kronkels te er in Ver schuivingen. niet alleen in de woorden van de tekst, maar vooral in de geluiden en de mimiek van de spelers. De schrijver. Gerben Hellingp. vraagt veel soepelheid van zijn vier spelers; zo te zien heeft Groeton er veel plezier in. Heilinga heeft hel geschreven om de acteurs zich te kunnen laten uitleven, de tekst is daarvoor niet meer dan een middel. Hoewel de uitspraken best interessant zijn om u- horen, soms verbazingwekkend, gaat het toch meer om het pure kijken en luisteren dan om het begrip. Drie totaal verschillende stukjes toneel, alleszins de moeite van het zien en horen waard. En het Passagetheater is een stuk dichterbij dan de Schouwburg of de Doe len, nietwaar? Constructie „verplaatsing" m messing. Kunstwerk van Bernhard Olsthoorn. brekkige kinderen in Leiden en een speel- object bij een scholengemeenschap in Apeldoorn. Ook gaf hij vorm aan een wandelgebied aan de Stieltjesstraat in Den Haag. Schetsopdrachten kreeg Olsthoorn voor beeldende vormgeving in de hal van het Europointcomplex in Rotterdam; voor een plastiek ten behoeve van de nieuwe Nu eens geen schilderijen of beeldhouw werken in het Gemeentemuseum van Maassluis, maar een interessante collectie constructies in hout, perspex, aluminium en staal van de Haagse kunstenaar Ber nard Olsthoorn. De tentoonstelling geeft naast vrij werk van deze onuitputtelijke ontwerper, tevens een overzicht van zijn toegepaste werk door middel van tekenin gen, maquettes, foto's en woordelijke in formatie. Bernard Olsthoorn (29) genoot zijn oplei ding aan de koninklijke academie voor beeldende kunsten in Den Haag. Nadat hij in 1971 een eervolle vermelding kreeg voor zijn ontwerp bij een hoofdrioolgemaal in Den Haag, heeft hij sinds 1975 verscheide ne opdrachten uitgevoerd. Zo ontwierp hij - de tentoonstelling laat er veel van zien - een speelomgeving bij een Prot. Chr school voor gehoorgestoorde en spraakge- Door Jan Zwart brandweerkazerne in Zoetermeer en voor een plastiek in het nieuwe stadsbouwhuis van Leiden. Het is interessant op de tentoonstelling te zien hoe Bernard Olsthoorn speels, vin- di ngrijk en consequent allerlei verhogin gen, verlagingen en verschuivingen weet toe te passen met palen, tegels, bielzen en hekwerk. Künkerbestrating, beplanting, aluminium balken en palen weet Olsthoorn prachtig te verwerken in zijn ruimtelijke ontwerpen. Er zit een duidelijk rythme in dit werk. dat muzikaal aandoet als de staaf spelen van een xylol oon. Niet alleen op de grond, maar ook voor de wand weet Olsthoorn zijn ideeën uil te werken in lichtblauwe en witte construc ties van perspex en hout, Opvallend vind ik zijn constructie „ver plaatsing". Het is een recent werk, dal glimmende ruiten van messing laat zien. Die ruiten hangen wel aan, maar niet tegen de wand. Ze schuiven over elkaar heen en daardoor ontstaat er bij een juiste belichting een merkwaardig bewegelijk spel van glanzende ruiten en hun schadu wen op de muur. Gemeentemuseum Maassluis, Zuiddijk 16. Constructies van Bernard Olsthoorn. Dinsdag t.e.m. zondag 14-17 uur; donder dagavond 19-21 uur. Tot en met 1 oktober. De „troupe" van Groeton, 2oals die tijdens het eenacterfestival zal aantreden. Een scène uit een van de bijdragen van Toneelgroep '71.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4