Opbouwwerker begint nog dit jaar in Zuid Bewoners boos over omploegen tuintjes 1 mmmmmm VLAARDINGERVAART MINDER VUIL VOS-cursussen starten weer mm s Wijken maakten politieke keuze Informatie markt in De Heipaal WÊmiWI Koemarkt- brug afgesloten De renovatie van blok L: Natuurex- cursie voor jongeren Met één kaartje van Westerlee naar Ridderkerk VKiJJÜALr lö 19VÖ VD/SC/WW 3 J./-"** 'i De enige opbouwwerker die Schiedam tot nu toe kende, Jos van der Lugt, krijgt binnenkort gezelschap. Hij verwacht dat er een redelijke vorm van samenwerking zal ontstaan. Schiedam Dit jaar nog krijgt Schiedam zijn tweede opbouw werker. Naast Jos van der Lugt, die nu al ongeveer anderhalf jaar bewonersactiviteiten in Noord ondersteunt, krijgt ook Zuid de beschikking over een professio nele kracht. Wie dat gaat worden is nog niet bekend; op 19 septem ber zullen de verschillende sollici tanten die zich inmiddels voor deze functie hebben gemeld zich voor de sollicitatiecommissie pre senteren. Zuid heeft zelf de be langrijkste stem in die sollicitatie commissie, vooral omdat zij de feitelijke werkgever van de te benoemen kracht zal zijn. Een vertegenwoordiger van de SSWO (de stichting Schiedams werkgeversinstituut ten behoeve van opbouwwerk) zal eveneens in de commissie plaatsnemen om het juridische aspect van de be noeming te garanderen. Vast staat nu al dat de te kiezen opbouwwerker aan één criterium moet voldoen; het belang van alle wijken moet jnet de keuze zijn gediend; nietaileen het belang van Zuid. Dat is door de vier oude wijken die oorspronkelijk voor de opbouwwerker in aanmerking kwamen in een vergadering uit gemaakt, het was een van de weinige dingen waar over die oude wijken net betrekkelijk snel eens konden worden. Het alternatieve idee de opbouw werker over alle wijken te verde len werd van de hand gewezen om voornamelijk politieke rede nen Met de benoeming in één •wijk hoopt men te kunnen aanto nen dat een opbouwwerker van groot belang is ook voor de ande re* wijken. Vandaar ook dat de opbouwwerker in ieder geval snel resultaat zal moeten boeken en dat zou, zo beslisten de vier oude wijken woensdagavond, het beste kunnen in de Gorzen, In die Gorzen lopen verschillende renova tieprojecten waarbij deskundige hulp zeer gewenst is, en heeft men tevens te maken met de nasleep van al afgesloten projecten. Zo is er nogal wat te doen over een honderdtal woningen van wo ningbouwvereniging Volkshuisvesting, die enkele jaren geleden zijn gerenoveerd, maar waarbij grote fouten zijn gemaakt. De stuc-plafonds zijn vervangen door gipsplaten, wat een zeer ernstige geluids overlast tot gevolg heeft gehad; de beloof de na-beurt heeft nooit plaatsgevonden. De opbouwwerker zou hier vooral goed werk kunnen doen bij het activeren van de bewoners; te vaak denken die bewo ners dat er toch niets te bereiken valt bij de gemeente. Ook hij het komen tot betere voorzienin gen in de Gorzen zou de opbouwwerker belangrijk werk kunnen doen. Er zijn al enkele groepjes met deze prohlematiek bezig, maar deskundige hulp ontbreekt eigenlijk nog. Met die deskundige hulp zouden er meer kansen bestaan om te komen tot een wijkcentrum (zelfs de zangvereniging moet buiten de wijk repe teren) en tot het krijgen van meer huisart sen in de wijk (wat vooral van belang is omdat er veel bejaarden en veel gezin nen met jonge kinderen in de Gorzen wonen). Het verkeer is een van de andere proble men die in Zuid al enigszins door kleine groepjes worden aangepakt maar die deskundige leiding hard nodig hebben. Het gaat hierbij om drie punten; het tegenhouden van sluipverkeer langs zuid. het veranderen van een aantal straten om te zorgen dat het verkeer minder hard rijdt, en het weren van het vrachtverkeer uit de wijk. De drie punten renovatie, accommodatie en verkeer waren woensdagavond de toetsstenen om tot een verantwoorde keuze te komen. Op die drie punten, die in elke wijk in zekere mate spelen moest er ruimte voor de opbouwwerker zijn om meteen aan de slag te kunnen gaan. Zuid kwam uit de stemming woensdagavond als winnaar naar voren. Dat wil echter niet zeggen dat de andere wijken een opbouwwerker minder hard nodig heb ben. Integendeel; zoals alle vier de wijken al enige jaren bepleiten zijn er vier opbouwwerkers nodig; voor elke wijk één. W'apeji Na lang touwtrekken door de verschillen de wijken heeft men er uiteindelijk één los kunnen peuteren. Maar dat wil geens zins zeggen dat de strijd om meer op bouwwerkers is opgegeven, men ziet de toegewezen opbouwwerker nu als nieuw wapen in de strijd. Er moet nu worden aangetoond dat een opbouwwerker snel resultaat kan bereiken en dat hij erg belangrijk is. Ook West. Oost en Centrum hebben een hele lijst opgesteld, met zaken waarvoor een professionele opbouwwer ker benodigd is. Alle drie die lijsten verschillen wat de grootte betreft nauwe lijks met die van Zuid. "West heeft al een behoorlijk actieve bevol king, maar zou veel meer kunnen berei ken als die actieve groepjes professioneel zouden worden begeleid. Eén van de belangrijke problemen van het westen is, dat het wijkgebouw buiten de wijk is gelegen, zodat er weinig bewoners werke lijk door worden bereikt. Ook Oost heeft zo zijn problemen, er zijn in die wijk net zoveel moeilijkheden als elders met dat verschil, dat er in Oost nog helemaal niets aan gebeurt; er is helemaal niets georganiseerd voor de oplossing van de problemen. In deze wijk is een opbouw werker dan ook eigenlijk het hardste nodig. Alleen het argument dat een op bouwwerker zo snel mogelijk resultaten moet boeken, en dus op een redelijke organisatie moet kunnen steunen werkt in het nadeel van Oost. Centrum is een relatief kleine wijk, waar een heleboel speelt: parkeerproblemen, twee bestemmingsplannen, verkeerscir- culatie en twee totaal verschillende groe pen van belanghebbenden (middenstan ders en bewoners) vormen daar de groot ste problemen. Lijslen De lijsten zijn bijzonder uitgebreid en bijzonder dringend. Eén wijk is nu aange wezen; of dat op de vooraf gestelde criteria is gebaseerd, is niet helemaal duidelijk. Elke wijk moest stemmen ge ven aan de andere wijken en dan kan het weieens gebeuren dat een wijk met weinig kansen veel stemmen krijgt „om dat we toch wei niet zullen winnen". Het is nu nog de vraag of de opbouwwer ker inderdaad snel resultaten boekt en of dat zal leiden tot het benoemen van meer opbouwwerkers. De bestaande op bouwwerker voor Schiedam-Noord. Jos van der Lugt, heeft hierover zo zijn twijfels. „Het is bijna onmogelijk te bepa len wat het aandeel van een opbouwwer ker is bij bereikte resultaten",zo stelt hij. Vlaardingen De Stichting Sociaal Kuituree! en Op bouwwerk Vlaar dingen Holy opent in haar gebouw De Heipaal aan de Reigerlaan morgen het nieuwe seizoen. Belangrijk onder deel van deze acti viteit is een inEor- matie-markt die van 12 tot 16 uur wordt gehouden. Op die informatiemarkt zullen alle onderdelen van het programma voor het nieuwe seizoen uitgebreid naar voren komen. De peuterspeel zaal. de bouwspeel plaats, het clubwerk, so ciëteiten, dc VOS-eur- sus en nog tal van ande re activiteiten hebben een eigen stand, waar aan de bezoekers haar fijn verteld kan worden wat er voor de komende maanden op het pro gramma staat. Ook de kinderen wor den bij de feestelijke opening van het seizoen niet vergeten. Vanaf 12 uur is men in De Hei paal welkom voor aller lei kinderspelen, terwijl om 13 uur een verklede optocht door de wijk begint. Om twee uur 's - middags wordt levend ganzenbord gespeeld, terwijl om kwart voor vier een poppenkast voorstelling begint. mmm «niiMi Schiedam De Koemarktbrug lal. in verband met herstelwerk- aamheden, twee nachten voor iet verkeer worden gesloten, fet gaat hierbij om de nacht |n woensdag 20 op donderdag f september en de nacht van '1 op 22 september. Na 0.30 uur reedt de sluiting in werking en 'Inaf 5,30 uur kan er weer torden gereden over de brug. let nachtelijk uur van deze eparaties is voornamelijk ge- :ozen om het verkeer zo min nogelijk overlastte bezorgen. advertentie RADIO - HENFLI biedt'u-nag'enkete. stuks, geheel gereviseerde - GROOTBEELD KLEUREN-TV'S'V.a. 695.- 3 m^Jj yolIedigQ garantie:op: arbeidsloon, voom'jkoslen én ondefflelén LET OOK OP ONZE VOLGENDE AANBIEDING. LANGE KERKSTRAAT 86 SCHIEDAMTEL 010 - 56.29.96 i Vlaardingen De bacteriologische verontreiniging van de Vlaardinger- vaart was de afgelopen lente en zomer iets minder ernstig dan vorig jaar. Waarschijnlijk is dit te danken aan de minder goede weersomstan digheden, alsmede door het feit dat er (daardoor) minder watersport op de Vaart plaatsvond. Het Hoogheemraadschap van Delf land wil daarmee echter niet stellen, dat het water in de Vaart nu onschade lijk is geworden voor zwemmers. „Er waren nog steeds metingen die niet voldeden aan de normen, die we hiervoor aangelegd hebben", aldus een woordvoerder van het heemraad schap. De bacteriologische verontreiniging hangt sterk af van de weersomstan digheden én van de hoeveelheid wa terrecreatie, die er op gepleegd wordt. „Het is eigenlijk een vicieuze cirkel: als het warm weer is, zijn er meer recreanten, diè het water verontreini gen. Die verontreiniging wordt door dat warme weer dan weer versterkt", aldus Delfland. Vlaardingen Ook in het nieuwe seizoen worden in Vlaardingen weer de langzamerhand bekende VOS-cursussen gehouden. De cursussen zijn vooral bedoeld voor vrouwen, die na de lagere school door allerlei omstandigheden geen of weinig vervolgonder wijs hebben kunnen volgen. VOS staat voor Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving. De VOS-cursussen zijn in de afgelopen seizoenen een groot succes gebleken. Meer dan 200 vrouwen hebben in Vlaardingen deelgenomen aan deze activiteit en de ervaringen waren bijzon der plezierig. De opzet van de cursussen is dan ook dusdanig, dat zoveel mogelijk vrouwen er aan kunnen deelnemen, zij het in relatief kleine groepjes van 20 per cursus. De cursus bestaat uit twaalf wekelijkse bijeen komsten van ongeveer twee uur. Voor de tweede keer wordt dit jaar naast de dagcursus ook een avondcursus gegeven. Het is gebleken, dat daar een fiinke behoefte aan bestaat. Bij de j dagcursussen wordt rekening gehouden met de schooltijden, terwijl in dc ochtenduren peute- ropvang beschikbaar is. De gemeente Vlaardingen sub sidieert de VOS-cursussen. Als gevolg hiervan hoeven de deel nemers voor de gehele cursus slechts een bijdrage van 20 gul- i den te betalen. De nieuwe cursussen starten op 20 september aanstaande. Op 13 september is al een kennisma kingsbijeenkomst, waarop ook alle inlichtingen over de cursus worden gegeven. Men kan hier voor om half tien 's morgens terecht in het Buurthuis Vette- noord, Valeriusstraat 28, of 's avonds m acht uur in het gebouw van de Stichting Wel zijn, Oosthavenkade 31. Wie er van tevoren al iets over wil weten kan contact opnemen met Aly Ploeg via tel. 74.79.05. Schiedam/Vlaardin gen De Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie houdt aan staande zondag weer een natuurexcursie voor jongeren van 12 tot 23 jaar. De excursie, die op de fiets wordt ge maakt, gaat naar het Staclduinsebos bij Hoek van Holland. De deelnemers dienen zondagochtend om acht uur te verzamelen bij de molen aan de Korte Dijk in Vlaardingen. De be doeling is dat men rond een uur of drie in de middag weer terug is op het uitgangspunt. Deelname is gratis. Wel dienen de deelnemers voor een lunchpakket te zorgen. Regenkleding is aan te bevelen. Schiedam Eén tuintje compleet met schuur is er nog. Verder alleen een moestuintje, een eind verderop een zonnebloem en, aan de andere kant, een houten keet, ook zoiets als een sehuurtje. Verder is het binnenterrein van blok L woest en ledig. Alle schuren zijn gesloopt, de tuinen omgeploegd. Bij het huizencom plex in de Gorzen zou het om renovatie gaan, maar die ingreep is wel wat ver gegaan. Zeer tegen de zin van de bewo ners in heeft aannemer Dura, die de renovatie voor de wo ningbouwvereniging Volkshuis vesting gaat uitvoeren, het bin nenterrein met de grond gelijk gemaakt Alle heggen zijn uit de grond getrokken, enkele bo men sneuvelden, en daar had het niet naar uitgezien: de bewo ners hadden zich via een éhque- te uitgesproken voor handha ving van zoveel mogelijk tuin tjes en toebehoren, maar de meeste bewoners zitten op het moment in een opvangwoning een paar straten verderop in Zuid. Van de pr.ar bewoners, die er nog konden blijven 2itten (vooral aan de kant van de Nieuwe Maasstraat en de Lek straat), mochten enkelen een stukje groen over houden. Dat ene schuurtje kon er blijven staan, omdat de bewoners daar hun wasmachine in hebben staan en er verder geen plek voor dat ding is. Het beetje groen, dat nog niet weggemaaid hoefde te worden, biedt nog enige vrolijkheid, want H. Huij- ken en zijn vrouw leven er zelfs van: „wij doen de hele winter met de andijvie en de peentjes, die hier groeien", zeggen zij. Van de poort, die tamelijk boch tig door het binnenterrein liep, achter de schuurtjes en de tuin tjes door, is niets meer over. Een sleuf geeft nog ongeveer aan hoe die poort gelopen heeft Die sleuf is er nog, hoewel in de plannen eerst was uitgegaan van het egaal maken van het hele terrein, maar ook daarte gen waren de bewoners uite raard fel gekant Waarom de Volkshuisvesting en Dura de wensen van de bewoners, om heggen, bomen en schuttinkjes te laten staan, aan de laars heeft gelapt, is de overgebleven bewo ners een raadsel en de bewoners in hun opvangwoningen zijn er verbijsterd cm. Nog één tuintje is com pleet .5- "ISsSSsb SV.- - Waterweggebied Het 2al nog een tijd duren, maar de plannen zijn in de maak. Over een paar jaar kunnen Rijnmonders met één kaartje van Westerlee naar Ridderkerk en van Ridderkerk naar Overschie. Misschien ook nog wel eerder. In elk geval: or wordt aan gewerkt, de regio nalisering van hel openbaar vervoer wel te verstaan. Een werkgroep, waarin onder ande re zitting hebbende Nederland se Spoorwegen, de gemeente Rotterdam, NV Streekvervoer Zuidwestnederland en de NV Verenigd Streekvervoer West- ncderland. Het is de bedoeling dat in de definitieve fase van de realise ring niet alleen de kaartjes ge- üniformiseerd zullen zijn, maar ook het uiterlijk van de bussen: „één en dezelfde, duidelijk her kenbare bus overal in Rijn mond. Het initiatief van de regionalise ring komt overigens van het Openbaar Lichaam Rijnmond zelf. De betrokken vervoersbe drijven waren in eerste instantie niet razend enthousiast, want regionalisering betekent voor deze bedrijven immers verlies van het alleenrecht in een be paald gebied. Rijnmond vond echter, met name naar aanlei ding van gunstige, resultaten in het buitenland met regionalise ring, dat aan de versnippering maar eens een eind moest ko men. Voorlopig spreekt de ingestelde werkgroep alleen nog maar over de bestuurlijke kapstok waaraan de regionalisering moet worden op gehangen. Dat geeft trouwens al problemen genoeg, deelde Rijnmond desge vraagd mee.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3