SPORT Peter van der Berg evenaart wereldrecord Excelsior '20 zit op rozen De korenbeurs uit Vlaardingen wil favorietenrol SVV: Opgepast voor Van Pelt Moeilijke start voor Juventus UVG: verrassend gelijk tegen DWS Ernest Kegel nog een probleem UVG naar Parijs Harga wacht op eerste winst Vlaardingse bowler gooit twaalf maal strike RKWIK: aanval op leiderschap Westlanders in RUN-78 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 VD/SC/WW 7 door Bas van den Berg Pater van der Berg (r) geflankeerd door bestuur sleden van de Bowling- bond Vlaardingen, blijft er nuchter onder. Vlaardingen Felicitaties aan de lopende band, het hoort er nu éénmaal bij als je 300 games gooit met een bowlingbal, en daarmee het wereldrecord evenaart Het overkwam deze week Peter van der Berg (30), zelfs op een moment dat hij zich niet „lekker" voelde. Hij liet echter in bowling „De Kangoeroe" in Vlaardingen zijn teamgenoten niet in de steek, om vervolgens twaalftal achter elkaar strike te gooien. Dus het maximum aantal punten dat in de bowlingsport mogelijk is, en daarmee voor een historisch ogenblik zorgde. Negen jaar geleden overkwam het voor de eerste maal in ons land Freek Kipling uit Den Haag om in één keer 300 games te gooien. Peter van der Berg dus de tweede Nederlander, maar nauwelijks een spoor van enthousiasme. De garagehou der uit Rotterdam: „Ik was zelfs niet nerveus toen de kan sen stegen. Ik was nogal ver kouden en wilde die avond thuisblijven. Toen ik al negen maal alle tien de kegels omver had gegooid, werd het stil in de anders drukke bowling. Ie dereen liep naar baan twee om te zien waartoe ik in staat was." Even dacht ik nog dat ik niet verder zou kunnen komen dan mijn gemiddelde van 249, maar dat sloeg ik glansrijk. Toen het record er was, klonk er ap plaus!" De bowlingbond Vlaar dingen nam dezelfde avond nog rond het middernachtelij ke uur, contact op met de Ne derlandse Bowling Federatie om het record erkend te krij gen .Secretaris Herman Over- diek: „We moesten aan een aantal voorwaarden voldoen, zoals een opgave van het maxi mum gewicht van de bal, die eigendom is van Peter van der Berg, en de balans van de bal op het vlak waar je je vingers houdt Bovendien waren wij getuigen en moesten op een speciaal formulier ome handte kening zetten." Ervaring „Voorts", aldus de Vlaar dingse secretaris, „heeft men al genoeg ervaring met het bowünghuls „De Kangoeroe" waarvan men weet wat voor banen er zijn. Wij zijn niet de eerste de beste". Zijn er thans in Nederland maar twee re cordhouders van de ruim 11.500 ruim bowlers, die in ons land ingeschreven zijn, in Amerika zal het aantal enkele honderden bedragen, die eens het maximum aantal punten hebben gegooid. De geslaagde poging is in zoverre uniek, dat het maxi mum aantal punten behaald is in een échte competitiestrijd. Dus geen training, zoals m Schiedam wel eens is gebeurd en daar het record niet kon worden erkend. Peter van der Berg speelde in een team van vijf man. Eén ervan was Jan Vilijn, die het zg. huisrecord, met een gemiddelde van 279, op zijn naam had staan. Het zal zeker jaren duren eer de derde Nederlander erin slaagt het re cord te evenaren. Poter van der Berg: „Het is natuurlijk wel ten gevolge van een intensieve traming, zo'n tien uur per week, Ik heb ech ter géén verklaring waarom het dié avond goed ging." .Mis schien", oppert Ton de Hoog, Schiedam - Tot dusver doet ook SC Amersfoort het in de eerste divisie nog niet ai te best. Wel scoorde de formatie van Hans Alleman zeven maal en dat is juist voor Pim Visser, de trainer van SVV, een waarschuwing apart. SC Amersfoort, hoe laag ook geklasseerd met drie punten, is namelijk in het bezit van een vaak scorende spits, Van Pelt, die er met vijf trotse topscorer is. SW gaat ervan uit dat juist Van Pelt aan banden moet worden gelegd. In de defensie zal waarschijnlijk Visser op nieuw een beroep moeten doen op Ruud van Dijk, omdat John Corver nog steeds last heeft van zijn knie. Pim Visser: „Hij traint wel mee, maar houdt zich duidelijk nog in. Hij is er nog lang niet. Voor de rest is het elftal ongewijzigd". Dus met Cor Peitsman die, mits hij in stelling wordt ge bracht, SW zeker aan min stens een gelijkspel zal kunnen helpen. In principe gaat pim Visser uit van de volle winst, omdat het nu eenmaal hard nodig is. „We zijn", legt hij uit, „nog steeds té bescheiden. Bo vendien hebben we veel te veel kansen nodig om te scoren. De clubs waartegen we al gespeeld hebben, hebben gewoon min der kansen nodig om te sco ren". „Goed beschouwd", aldus Pim Visser, „zouden we al vier pun ten meer gehad moeten heb- Ruud van Dijk, waar schijnlijk weer in de basis. ben. Winnen we tegen SC Amersfoort, dan komt dat het zelfvertrouwen zeker ten goe de". Vorige week oefende SW tegen vierdeklasser VDL en won daarvan met 7-1. Bij SW deden twee spelers uit Nieuw- Zeeland mee, die intussen zijn afgetest. Vlaxrdin* en/Schiedam - Voor Hennes DVS bestaat het herstel alleen maar nit doelpunten maken. Aanvallend voetbal, met het daarbij gepaard gaande overwicht, Is er voldoende. Het bewijs lag bij Ölympia, dat echter in Arie Biedijk alleen een koele kansenbenutter bad. Zondag mogen de Schiedammers het op nieuw proberen tegen Gouda, dat door het vertrek van Wim Berekenkamp naar Go Ahead Eagles („intussen naar het C-teara gezakt", red) zwakker is geworden, maar desondanks a! drie punten heef tl In de derde klasse doen Excel- sior doet Excelsior '20 het tot dusver uitstekend, getuige de twee fraaie overwinningen op Martinit en Schiedam. Zondag volgt ongetwijfeld de volgende stap tégen EDS en dat zitten de Schiedammers op rozen. Schiedam en Martinit doen niet veel voor elkaar onder, terwijl Fortuna Vlaardingen blij mag zijn met een gelijkspel tegen het Haagse HMSH. VFC, dat leider Excelsior '20 op één punt volgt, heeft zeker kans op winst bij Postduiven om zich van een plaats in de top te verzekeren. In de derde klasse B is De Hollandiaan de competitie niet al te overtui gend begonnen. Alleen inzet was tegen Velo niet voldoende om te winnen. Zondag staat er weer een moeilijk karwei op het programma. Haastrecht, dat in de twee wedstrijden al tot vier punten kwam. Leiders In de vierde klasse B is Hoek van Holland voorlopig op de laatste plaats terecht gekomen met één punt Daarom wordt het uitduel tegen Alpheuse Boys zeker niet gemakkelijk. SFC zit de leiders VOC en RKDEO dicht op de hielen. Een wijziging in de top, ten gunste van de Schiedammers, is niet uitgesloten met het duel RKDEO-SFC in het voor uitzicht. Hetzelfde gaat op voor RKWIK, dat leider Meeuwen plaat dicht op de hielen zit Zondag ontvangen de blauw witte n PFC. VDL bindt de strijd aan tegen Meeuwenplaat en krijgt de kans zich verder omhoog te werken, DRZ krijgt het op eigen veld niet gemak kelijk tegen DZB, dat al twee maal won. Overigens doen de Schiedammers het tot dusver redelijk goed in de vierde klas se. Ursus tenslotte van de KNVB'ers gaat op bezoek bij Flakkee en mag blij zijn met een gelijkspel. Afdeling: De- mos-Pechvogels, VOB-SVDPW, Kreek Boys-FCN '68, Schie- damse Boys-RDM, SV Hoog- vliet-MSV '71, WF-Hurricanes. Schiedam - Het hand bal team van UVG heeft titelkandidaat en stadgenoot DWS verrassend een punt afgesnoept. Ondanks dat DWS-trainer Wim Schaap, die vroeger ook UVG heeft getraind, vooraf waarschuwde voor onderschatting, nam de DWS-ploeg het na de 9-2 rust stand toch té gemakkelijk op. Het gevolg was dat UVG, dat in het verleden altijd als de mindere van DWS werd be schouwd, terug kon komen tot 15-13. Deze stand zou, roet nog slechts vijf minuten te spelen, voldoende moeten zijn voor een DWS-overwinning. Maar ondanks het feit dat Wim Schaap zijn meest ervaren spe lers binnen de lijnen bracht, kon DWS toch niet voorkomen dat UVG nog tweemaal scoor de en derhalve de eindstand op 15-15 bracht. De doelpuntenmakers waren voor UVG: Toon Bijtenhoom, Aad Ham, Jos Loch, Herman Hazewinkel en Enk Bisschop. Voor DWS: John Reurling, Sjaak Reurling, Cees Schop, Leo de Mik, Rob Vonke en John Vendelo. Trainer Wim Schaap was duidelijk ontevre den met het behaalde resultaat. Hij: „In de oefenwedstrijden hebben we nooit problemen Wim Schaap: toch onderschat. .UVG met UVG gehad, maar dat mocht geen graadmeter 2ijn voor deze wedstrijd omdat de competitie nu eenmaal anders is. Toch hebben de jongens, ondanks dat we alles goed had den doorgenomen, UVG wat onderschat. Voeg daarbij de oneven redigestraf worpenver houding in de tweede helft (ne gen voor UVG tegen wij geen één) en het gelijke spel is ver klaard". exploitant van „De Kangoe roe", de gedachte, „dat de baan die middag intensief was be speeld en daardoor wat stroef was geworden, Misschien ook was het vochtigheidsgehalte goed en met in de laatste plaats zal het onderhoud aan de baan we) optimaal zijn geweest." Links Peter zelf: „Over het algemeen sta ik bekend als een middel matige bowler, die tussen de 160 en 180 gooit. Afhankelijk van de tijd die je er aan be steedt, kom je hoger." Een niet te onderschatten onderdeel is misschien wel het feit, dat de Vlaardinger een zg. linkshan dige gooier is.Meer dan 99 procent van de bowlers zijn rechtshandig en daardoor Is een baan aan slijtage aan die rechterkant onderhevig. „Dat is voor Peter", aldus secretaris Herman Overdiek, „misschien een voordeel geweest." De Columbia-bal, waarmee hij doorgaans gooit, is persoonlijk bezit en kost zo'n kleine twee honderd gulden. Van bowling „De Kangoeroe" kreeg de re cordhouder een jaar lang gra tis bowlen als geschenk, en van bowlingbond Vlaardingen het lidmaatschap voor zjjn leven. Andere geschenken en huldi gingen zijn nog in petto. Vlaardingen Zwaluwen-trainer Theo de Waard rekent erop dat spits Ernest Kegel, die vorige week vrijdag bij een bromfietsongeluk zijn middenhandsbeentje brak. mor gen in de moeilijke wedstrijd tegen IJsselmeervogels weer van de partij zal zijn. De bedoeling is dat de Zwaluwenspe ler a la René van de Kerkhof tijdens de WK met een kunststof spalk speelt. „Overigens is Emest mijn enige probleem, want voor de rest is iedereen fit", zegt De Waard, die een goede hoop heeft dat Zwaluwen met een punt uit Spakenburg terugkeert. Hij: „IJsselmeervogels heeft niet meer die klank van weleer, daarvoor is de ploeg teveel belangrijke spelers kwijtgeraakt". Een andere reden tot optimisme is misschien het vertoonde spel in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Ex Naaldwijk Vijf atleten van de Westlandse atletiekvereni ging Olympus-*70 doen mee aan RUN-'78, een 100 km.-wegwed- strijd in Winschoten, die voor de derdemaal wordt gehouden. Henk Groenewegen en Henk Bronswijk komen respectieve lijk voor de derde en tweede maal uit. Henk Groenewegen: „Mijn beste tijd is S.15.44. Dat ik al tweemaal heb meegedaan is natuurlijk ccn voordeel. Ik zou het leuk vinden het nu beter te doen. Ik heb meer gedaan dan ooit. Misschien is het een nadeel, dat ik dit jaar nog geen marathon gelopen heb". Wim Bouhuizen, Jan van Heest en Cees Jonssen debuteren' bij aeze internationaal hoog aange schreven wedstrijd. Cees Joris- - sen: „Ik hoop alleen maar het in een fatsoenlijke tijd tussen 9 en 10 uur uit te lopen. Ik heb gemiddeld 100 a 125 km, ge traind". Herman Kromhout, die thans in de kleuren van het Haagse VLTC uitkomt, heeft het kiubrekord in handen met een tijd van 8 uur, 8 minuten en 57 seconden en Henk Brons wijk zit hier 1 1/2 minuut boven Schiedam De handballers van UVG nemen het komehde weekeinde deel aan het grootste internationale handbaltoemooi van de wereld in Parijs. Er zal worden gespeeld in maar liefst 18 sporthallen, allemaal om de Normandië-cup, Uit Nederland doen alleen al 11 herenteams mee en 13 dames zeventallen. UVG gaat met drie teams op stap. In verband hiermee isïliet herenduel tussen DWS en UVG verplaatst naar woensdagavond 13 september om 19 uur. Schiedam Het naar de eer ste divisie gepromoveerde eer ste basketbal-hercnteam van Juventus staat heel wat verre reizen te wachten. Niet minder dan driemaal moeten de Schie dammers naar Groningen (Ce- leritas, PIkai en BV Gronin gen), terwijl Örca's uit Urk, BC Paulus uit Tilburg en Her- togballcrs uit Den Bosch ook niet naast de deur spelen. Hier staat tegenover dat Juventus viermaal naar Amsterdam moet (ASVU, Germaan, Boe tiek Waterloo en US). Twee maal speelt de ploeg tegen Ar rows (één van de kampioens kandidaten) en AMVJ. Morgen begint Juventus met een uitwedstrijd. De Schiedam mers krijgen direkt al een moeilijke tegenstander, te we ten Hertogballers, de schaduw, vereniging van EBBC Den Bosch dat in de eredivisie ccn voorname rol zal gaan spelen. Hertogballers beëindigde de competitie als tweede en miste daardoor de promotie. Mede gezien de magere resultaten van Juventus in de aanloop naar deze competitie, lijkt er dan ook niet veel in te zitten voor de ploeg van Jan Start. Ook het damesteam van Juven tus begint de competitie. Het team van trainer/coach Hans van Hoorn ontmoet in een thuiswedstrijd nieuweling DAS uit Delft. De wedstnjd wordtó om 20.30 uur gespeeld in desi Energiehal. Op een toernooi won Juventus al eens een keerijl van DAS, dus dat mag geeng problemen meer zijn. Nieuw in de eerste divisie rijnp] overigens het hiervoor al ge-sjH noemde DAS, Groene Uilen vut" Groningen en uit de eredivisieji- zakten af het eens zo roem ruchte Blue Stars van BV Am stelveen. Schiedam/Vlaardingen Het komen de weekeinde barst de tafeltennis- competitie weer in alle hevigheid los. Voor het in de ereklas spelende De Korenbeurs betekent dat een uitbeurt tegen De Veluwe. Dit in tegenstelling tot het eerdere jjrogramma. De omzet ting was nodig in verband met Euro pacup verplichtingen van zowel De Veluwe als Midstars. Ook De Korenbeurs had Europacup verplichtin gen, maar de Schiedammers wilden de competi tie niet verstoren. Daarom werd de wedstrijd tegen Vasutas Ceglédi afgelopen woensdag al gespeeld. Dankzij De Veluwe en Midstars is de competitiestart voor De Korenbeurs nu toch gewijzigd. In de hoofdklasse spoelt NQAD eveneens een uitwedstrijd. Het gedegradeerde Schiedamse team gaat naar het Wageningse Shot. Een warm begin voor NOAD, want Shot wordt tot één der favorieten gerekend. In het NOAD-team maakt Ron van der Wijk (16) zijn debuut. In de promotie hoofdklasse meteen een derby tussen De Korenbeurs 2 en Radio Molenaar,uit Vlaardingen. Deze wedstrijd, die morgenmiddag om twee uur in de Koopmansbeurs begint, heeft als bijzonderheid, dat Peter van den Broek (ex-De Korenbeurs) in het Vlaardingse team uitkomt - De Korenbeurs speelt met Jan Simons, Jan Landsbergen en John Buyk. RM verschijnt met Aad van Opstal, Hans Jaap Oppenheim en Peter van den Broek. Voor Bowling Maassluis TOG tenslotte een thuiswedstrijd. In de gymzaal aph- ter de Brederolaan wordt morgenmiddag om twee uur begonnen tegen De Treffers uit Roelo- farendsveen. Vlaardingen Na twee weekeinden korf bal zijn nog slechts twee verenigingen zonder puntenverlies: ODI en Spirit. Za terdag staan vijf wedstrijden op het pro gramma. Eén van de interessantste duels kan Dijkvogels - Hoekse SV worden. Bei de teams ondervonden vrij veel tegen stand in het begin van de competitie en hebben duidelijk moeite tot winct te ko men. Harga ontvangt Fiks. een ploeg, die sterk startte en hel sterke De Bermen met lege handen naar huis stuurde. De verjongde Harga-ploeg ral ook in het derde competitieduel weer de nodige moeite hebben met de tegenstander. Ook voor Maassluis staat een zware wedstnjd op het programma. In Middelburg moet het aantreden tegen Swift Ongeslagen Spirit bleef tot veler verrassing in deze competitie nog oogeslagen maar of dat saterdag ook zo is valt moeilijk te voorspellen. Tegenstander is Weidevogels uit BleiswUk, zeer snel doorgestoten naar de tweede klasse, maar in twee jaar gedegradeerd naar de afdeling. Wel een ploeg met ét netUga korfbalerva ring en talentvol!* jeugd. Vlaardingen lijkt het ritme te hebben gevonden on weer een belangrijke rol te kunnen spelen in de tweede klasse. Vorige week speelde het uit sterk'er behaalde het eerste punt Frans Vermeulen zal echtei niet eerder tevreden zijn, wanneer zijn pupillen de,* volle wmst pakken. Daarom 2al er tegen Olympiaar' ij van het team alles verwacht worden om zover teii komen. - Succes stelde in het duel tegen Ter Gouw teieur. aiil had het een gegrond excuus. Het team miste viet i basisspelers door een blessure, aie zij opgelopen hadden in de eerste competitiewedstrijd. Wil "het de aansluiting met de kopgroep niet verlieten, dan tai er ge wonnen moeten worden van Unicum. f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 7