Grote mensen, daar kun je beter soep van koken 1 „Nee, daar moet iemand anders voor hebben!" Gemeenteraad mag nog half mil oen besteden Joyriding kostte ruim een ton Wijkcentrum Noord komt dichterbij Derde jaar kinder- jury: Lit en weer aan ii "Voorlichting over scharreleieren Gemeente over nieuwe locatie woonwagen- - v kamp: Onderwijs weer grootste uitgavenpost Collecte kanker bestrijding meer dan 60 duizend gulden //OENSDAG 20 SEPTEMBER 1978 VD/SC/WW 3 Schiedam „Kinderen zijn zelf,mondig genoeg om te beoordelen of een boek goed of slechts is; daar heb ben ze helemaal geen vol wassenen voor nodig." Woorden van jeugdbiblio- theearessc Nynke van der Molen, die hiermee nog eens het belang aan wil tonen van een kinderjury, die zelf het beste kinder boek van het jaar kiest Zo'n kinderjury kan veel beter beoordelen welk boek voor kinderen geschikt is, dan bijvoorbeeld de Griffel jury (de alom bekende gro- te-mensen-jury, die elk jaar grif met gouden en zilveren griffels strooit). Toch is de kinderjury niet ontstaan als tegenhanger van de griffeljury. In Am sterdam begon men des tijds, als aardigheidje naast de bestaande jury, kinderen boeken te laten beoordelen. Dit aardigheidje bleek zo goed in te slaan, dat er werkelijk kinderjury's wer den gevormd. Wilma Joma, jeugdbibliotbecaresse van de in Schiedam gevestigde stichting verenigde provin ciale bibliotheekcentrales voor Zuid-Holland, begon in deze provincie twee jaar geleden met het vormen van kinderjury's. Elke deel nemende gemeente, waar een filiaal van de stichting was gevestigd, kon mee doen en een jury vormen. Steeds meer gemeenten blijken voor dat vormen van een jury interesse te hebben. Elke jury bestaat uit 8 tot 10 kinderen, die drie maan den lang bij elkaar komen, om uit ongeveer acht boe ken een beste te kiezen. Van elke deelnemende gemeen te gaat één afgevaardigde naar het centrale gebouw van de stichting in Schie dam om over de boeken te praten. Uit dit overleg wordt het beste boek geko zen. Dat kiezen van het beste boek is echter met helemaal het werk van de kinderen. Voordat er nog maar één kind aan te pas is gekomen, hebben „de grote mensen" -i' acht boe ken geselecteerd, waarvan zij denken dat ze het beste in aanmerking komen. Pas dan. als er nog maar een beperkte keuze over is, komen er kinderen in het spel voor. Helemaal ideaal vindt Nynke van der Molen (de opvolgster van Wdma Joma) die situatie niet: „De keuze is voor de kinderen eigenlijk te beperkt, het is daardoor niet alleen een keuze van de kinderjury, maar vooral een selectie door volwassenen op die keuze. Zonder die voorse lectie zou het_ echter niet uitvoerbaar zijn; kinderen zouden dan alle verschenen boeken moeten lezen en er ook nog eens over moeten praten. De tijd ontbreekt daar eenvoudig voor. Zelfs acht boeken vergen al een enorme inspanning van de kinderen." Die enorme inspanning heeft er ook toe geleid dat er dit jaar maar vijf boeken zijn geselecteerd en door de kinderen besproken. Dat betekent wel een nog verde re beperking in de keuze, maar het maakt de organi satorische kant van het ge heel iets eenvoudiger. De vijf boeken van dit jaar zijn: De brieven voor de gene raal, van Paul Biegel; Or kaan, van Son ja Garmers: De andere kinderen, van Peter van den Hoven; De kinderen van het achtste woud. van Els Pelgrom: Pa pa is een hond. van Guus Kuijer. Alle schrijvers hebben be richt gehad dat hun boeken door de kinderjury" werden beoordeeld en werden ver zocht een persoonlijk brief je aan de jury's te schrijven. Vier schrijvers gaven aan dit verzoek gehoor. Alleen Guus Kuijer het het afwe ten, zonder te melden waar om. Drie schrijvers zullen aan wezig zijn op do dag dat de uitslag van dit jaar be kend wordt gemaakt. Dat zal gebeuren op zaterdag 14 oktober in de Rotterdamse Doelen Behalve Guus Kuij er 2al ook Els Pelgrom met aanwezig zijn; ze is die dag verhinderd, maar heeft dat ui tegenstelling lot Kuijer netjes laten weten. Voor het allemaal zover is, moet er donderdag in Schiedam nog worden gepraat over de gekozen boeken door de afgevaardigden van alle ju ry's. Eveneens donderdag dienen alle jury's dan hun persoonlijke uitslag in. Die uitslagen worden dan door Nynke van der Molen netjes op een rijtje gezet en blijven voorlopig nog geheim, pas op 14 oktober weet Zuid- Holland welk boek de kin deren hebben uitgekozen. Dat de opzet de kinderen wel aanspreekt, blijkt on der andere uit een protest brief, die de kinderjury van Schagen vorig jaar schreef, naar aanleiding van boek beoordelingen door volwas senen. De kinderen maak ten duidelijk dat zij de enige waren clie kinderboeken kunnen beoordelen. „Grote mensen", zo besloten zij hun brief, „daar kun je beter soep van koken." Het geen weer de titel van een bekend kinderboek is. Van Guus Kuijer aan Twee bezettingen van het stadskantoor hebben nog weinig uitgehaald, de zaak ligt bij CRM. Tijdens de tweede bezetting werd een derde al min of meer aange kondigd. De bewoners blij ken vastberaden dichter bij het centrum van de stad te komen. Schiedam—-Op korte termijn valt er geen beslissing te ver wachten over de nieuwe locatie voor het woonwagenkamp aan de Schiekade. Dat valt op te maken uit een uurtje telefone ren met het stadskantoor, waarbij vijf ambtenaren, de voorlichter, twee wethouders en de burgemeester aan het woord zijn geweest. Erg sterk varieerde hun com mentaar niet, op één punt stem de het ze)/s wel erg met elkaar overeen: geen van allen wilde veel kwijt, iets wat met name bij de verschillende ambtenaren erg sterk opviel. Vooral het argument: „Neen, x'oor het woonwagenkamp bent u verkeerd, daar moet u die of die voor hebben", speelde bij die ambtenaren erg sterk. Ook de aangegeven volgende ambte naar deed hoogst verbaasd over het feit dat hij nu juist over de zaak gevraagd werd; daar moet toch een ander voor gebeld wor den. Maarten Peterhans, secretaris van het woonwagenschap, wilde wèl meer kwijl: „Officieel ben ik we! niet de figuur die u moet benaderen (begon hij nog), maar toch kan ik wat vertellen. In overleg met de bewoners is contact gezocht met het ministe rie van CRM. Drie locaties zijn daarbij voorgesteld. Welke die drie locaties zijn? Ik weet het nietdaar moet u eens even kijkende heer Vredeb- rechl voor hebben." De heer Vredebreeht, medewer ker van algemene zaken, wilde pas na veel aarzeling en met grote omwegen erkennen dat de informatie zoals gegeven door Peterhans juist was. „Waar die drie locaties nu moeten gedach- tnee, dat kan ik u niet vertellen daar wil ik niet op vooruitlopen." Riet Taverne, de opvolster van Eof Collé: „Het is een materie waar ik heiaas nog niele genoeg in zitIk heb wel contact opgenomen met de betreffende mensen, en gevraagd hoe het ervoor staatHet enige dat ik daardoor te weten ben geko men is dat er een brief naar CRM is gegaanmderdaa- ddaar staan drie locaties in. Welke dat zijn zou ik niet wete- nzoals ik al zei, ik zit er nog niet diep genoeg in." Chris Zijdeveld, wethouder, maar ook lid van de speciaal voor het woonwagenkamp inge stelde gemeentelijke werk groep: „Jain die werkgroep zit ik inderdaad maar, ik ben slechts gewoon lidde voor zitter is eigenlijk de enige die die uitspraken mag doen Dat is geen onwil van mijn kant, het lijkt me gewoon correcter." De top van de piramide, burge meester Arie Lems: „De ge meentelijke afgevaardigden hebben overleg gevoerd met het ministerie van CRM. Er is ook een brief naar het ministerie gegaan meteen na dat in juni gehouden gesprek. In die brief stonden inderdaad drie locaties voorgesteldDie drie locaties zijn door gemeentelijke verte genwoordigers uit een lange lijst geplukt, die in samenwerk ing met de woonwagenbewo ners is opgesteldCRM is verzocht met cijfers op tafel te komen waarna we met de bewo ners, de provincie, de gemeente lijke vertegenwoordigers en met CRM om de tafel kunnen gaan zitten om de gevolgen te spreke- nOf we nog voor 1 oktober de zaak rond kunnen krijge- nIk hoop het, het ligt niet in onze handen, we hebben nog niets van CRM gehoord." Hoek van Holland Tot tweemaal toe moest de Hoekse vrijwillige brandweer uitrukken om een brand in de hooi opslag plaats bij dc manege El Cordes de kop in te drukken. De eerste keer was *s avonds. Toen leek men het vuur onder de knie te hebben, 's Ochtends echter laaiden de vlammen weer op en moesten de brandweerlie den weer hun bed uit. De schade loopt in de duizenden guldens. Maassluis Wanneer u graag meer wilt weten over scharreleie ren, legbatterijen, ei-recepten, het bereiden van kip enz., bent u maandag om 20 uur van harte welkom in het ontmoetingscen trum Koningshof aan de Uiverlaan 20. Op uitnodiging van de evene mentencommissie van Konings hof zal het productschap voor pluimvee en eieren deze avond verzorgen. Behalve voorlichting over het werk van het product schap kunnen er ook diverse hapjes worden geproefd, prijs jes worden gewonnen en recep ten worden verzameld. De toe gang is gratis. De avond is een voortzetting van de consumentenvoorhch- tingsprogramma's van het afge lopen seizoen, waarin het Ne derlands Zuivelbureau en het i'.T' - De woonwagenbewoners willen weg, zelfs tijdens spelletjes scrabble spookt dat de kinderen door het hoofd. productschap voor groente f i uit reeds avonden verzorgden. Vlaardingen - Uit het huis houdboekje van de gemeente Vlaardingen blijkt, dat de nieu we gemeenteraad in 1979 zelf nog een nuttige bestemming mag aangeven voor een post van een half miljoen gulden. Dat is aanzienlijk minder dan vorig jaar het geval was: toen was er meer te besteden. Ook de raad pil wat dat betreft 'achteruit' moeten, een 'indirect gevolg van de bezuinigings plannen van de regering. Im mers, de gemeende krijgt heel wat minder geld van het Rijk dan waar op gerekend was. De bijdrage vanuit het gemeen tefonds, waar alle gemeenten in Nederland uit betaald worden, ligt 714.000,- gulden lager dan geraamd. Ondanks die tegenvaller hoeft wethouder IJsbrand van de Vel den (financiën) de diverse tarie ven en belastingen niet extra verhoogd. Dat kon ook niet: het Rijk heeft voor dit jaar wat dc taneven (voor gas, electnciteit en dergelijke) een maximale verhoging van 3 1/2 procent toe gestaan. Er is altijd een moge lijkheid, dat de gemeenten in bijzondere gevallen toestem ming krijgen om de tarieven méér dan dat percentage te verhogen, maar daar heeft Vlaardingen geen gebruik van gemaakt. Op deze regel zijn twee uitzon deringen: de ambulancetanc- ven en de prijs van het drinkwa ter zullen tvel extra verhoogd worden. Het ambulancevervoer moet kostendekkend zijn en de inkoopsprijs van het drinkwa ter is stevig hoger geworden. Dat laatste zai de verbruiker straks op de rekening moeten merken. Aardige getallen Uit een flinke pakket papier, dat de begroting-met-bijlagen voor 19FTREK VAN ALLE (in koop- en andere) kosten 'slechts* een batig saldo over van 171.000 gulden. Het gasbe drijf levert iets meer op: ruim 1,2 miljoen gulden. Flinke schuld Interessant is te zien, hoe groot de schuld is die de gemeente Vlaardingen heeft bij diverse geldgevers, waaronder ais be langrijkste de Bank der Neder landse Gemeenten. Het is nou eenmaal ondenkbaar, dat een gemeente alle plannen uit zou kunnen voeren zonder het af sluiten van - vaak forse - lenin gen. Het totaal van de leningen, die Vlaardingen m dc loop der ja ren heeft afgesloten, bedraagt per 1 januari 1979 bijna 625 miljoen gulden. Aan aflossing zal dit jaar ruim 21 miljoen betaald moeten worden, terwijl een rentepost genoteerd staat van bijna 46 miljoen. Hoewel het niets met de ge meentelijke begroting tc maken heeft is het aardig om te zien, hoe de rentestand zich in de afgelopen jaren heeft ontwik keld. Op de „Staat van vaste schulden" is af te lezen, dat de gemeente anno 1D78 bij het aan gaan van een geldlening reke ning moet houden met een ren tepercentage van zo'n 81/2%. In 1977 was dat zelfs regelmatig 9,25%. De eerste lening die de gemeente afsloot, in 1946, kwam tot stand tegen een rente van 3,2%. Een aardig verschil door Paul Houkes Do ontvverp-begroüng, waar na tuurlijk nog veel meer leuke getallen m te vinden zijn, is weer rond. Volgende maand gaan de diverse raadscommissies zich over hot pakket papier buigen, terwijl dc gemeenteraad in no vember vier of vijf vergaderin gen aan dit onderwerp wijdt. Gaat dc raad met de begroting accoord en heeft ook Gedepu teerde Staten er geen proble men mee, dan kan het gemeen tebestuur in 1979 volgens de begrotingscijfers aan het werk. En dan maar afwachten of het in de definitieve rekening over 1979 allemaal inderdaad zo uit pakt. Ook de Stadsgehoorzaal is in de begroting terug te vinden. In lotaal kost dit cultuurpaleis de gemeente 641.000 gulden. Hoek van Holland Ruim een ton schade hebben drie jongelui uit Krimpen aan den IJssel veroorzaakt met joyriding. Tot driemaal toe bracht het drietal een bezoek aan de Hoek, waar op een terrein langs de Nieuwe Waterweg honderden auto's staan te wachten op ver scheping naar Engeland. Op dit terrein plachten de jon geheren hun ritjes tt maken en Schiedam De eerste paal voor het wijkcentrum voor Schiedam-Noord is wat dich terbij. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben het raadsbesluit goedgekeurd, waarin een aanvullend krediet van vijf ton werd verleend. De werkgroep voor het wijkont- moetïngscentrum heeft nu gro tere hoop, dat nog dit jaar kan worden begonnen met de bouw op het Bachplein, naast het Kruis gebouw. Ook het feit, dat de gemeente geld wil reserveren voor een creatieve werkplaats van werk- lo2enproject Trechter, heeft provinciale goedkeuring gekre gen. Het bedoelde centrum is bijna klaa r en wordt binnenkort geopend, in de voormalige Tem pel aan de Overschiesestraat Ook hebben GS in orde bevon den, dat Schiedam 8.3 ton uit wil geven voor de verhuizing van de GG en GD naar kantoor gebouw 's-Graveland en dat 25 mille wordt uitgetrokken voor een nieuwe indeling van de eta ges van het stadskantoor. Het optrekken van de jeugd sport- subsidie, stimulering van hei innovatieproces van het basis onderwijs, de subsidiering van godsdienstig en levensbeschou welijk onderwijs en verhoging van subsidie voor de Schiedam- se -Gemeenschap zijn verdere punten, waar het dagelijks be stuur van de provincie geen moeite mee had. keken daarbi] niet op een deuk je meer of minder Naar schat ting werd alleen hier al vooi zo'n 80-duizend gulden schade aangericht. De aanhouding vond tenslotte plaats toen een van de knapen in Hoek van Holland werd aan getroffen rn een automobiel die hij in Barendreeht bleek te heb ben gestolen. De aanhouding leidde vervol gens tot de arrestatie van ztjn kameraden. Het betrof de 17-jange R. P. S.. de 14-jarige G. S. en de 18-jange M. Callen uit Krimpen aan den IJssel. Behalve joyriding in Hoek van Holland kwamen tijdens het verhoor nog enkele andere ge vallen aan het licht. Een optelsom van de politie gaf tenslotte een totale schade van ruim een ton te zien. Tegen het drietal is proces-verbaal opge maakt. Vlaardingen De jaar lijkse collecte van het Ko ningin Wilhelm tnafonds ten bate van de kankerbe strijding heeft een eindbe drag van 61.438 gulden en 42 eent opgeleverd. Vanaf deze plaats bedankt het fonds de Vlaardingse be volking en alle medewer kers en medewerksters voor de totstandkoming van dit mooie bedrag. Met name door de grote inzet van ruim 250 vrijwilli gers kon dit geweldige re sultaat bereikt worden. Zulks ondanks het feit dat een aantal straten niet kon worden bewerkt door het uitvallen van enkele collec tanten. Het fonds spreekt de hoop uit dat deze leemte volgend jaar door enkele jongeren kan worden opgevuld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3