„Verhouding met bestuur is goed; samenwerking kan beter' i Meeste huizen naar kleine huishoudens 1 i Blokje ^Irondy ¥2 Commissaris Van Toledo: 's-Gravenzande middelpunt van 15e Westland Beurs Hartstikke leuk... maar gevaarlijk Bij particulier bezit: WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1978 26 woningen gereedgekomen Zakkenroller op zee WOMNG.VOOD VD/SCAVW i Viaaïdingen „Het is zeker niet mijn bedoeling- geweest de oude raad een trap na te geven. Dit wordt mij echter nu wel naar aanleiding van dat artikel in uw krant door een aantal raadsleden verweten". Aan het woord is commissaris en korpschef van de Vlaar dingse politie, de heer B. van Toledo, naar aanlei ding van de publicatie in onze krant van 28 augus tus onder de kop „com missaris: de raad steunt politie te weinig". De Vlaardingse raad voelde zich door dit artikel in zijn wiek gescholen. Enkele raad sleden die niet meer in de nieuwe raad terugkeerden (op 5 september geïnstalleerd, red.) verweten de commissaris ,*na- trappen". Aanleiding voor het artikel was een verstag in hel korpsblad van de politie V]aardingen over de beëdiging van twee Vlaardtngse agenten. Tijdens zijn toespraak schetste de heer Van Toledo een kort beeld van hetgeen bespro ken was op het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Naast burgemees ters. raadsleden en vertegen woordigers van binnenlandse zaken, namen verscheidene po litiefunctionarissen - in totaal 1400 personen - aan dit jaarlijk se congres deel. Eén van de ingestelde gespreksgroepen waarvan de Vlaardingse korp schef deel uitmaakte had als thema „politie en plaatselijk be stuur". Vlaardingen In de maand augustus rijn 26 woningwetwo ningen gereed gekomen. De wo ningen liggen alle in de Hoe- venbuurt in Holy-Noord. In de vorige maand werd begon nen met de bouw van 52 wonin gen. die ook allemaal in Holy- Noord zullen verrijzen. 3n totaal waren op 1 september 473 wo ningen in Viaardingen in uitvoe ring. Het gaat hier om 196 wo ningwetwoningen, 277 premie koophuizen en 2 woningen zon der subsidie. Het korpsblad citerend, zei hij over het congres het volgende: „Spreker (Van Toledo red.) gaf een kort beeld van hetgeen in de discussiegroepen aan de orde is geweest. Hij wees erop dat er uiteraard uiteenlopende op vattingen en meningen werden gegeven, doch dat men het over hel algemeen eens was, dat het politiebeleid vooral lokaal be leid betekent Als voordeel werd genoemd de nauwe relatie tus sen gemeenteraad en de plaatse lijke politie. Vandaar dat af stand werd genomen van pro vinciale politiekorpsen of van een nationale politie. Gesteld werd dat het de taak van de politie is om te signaleren. Zij vervult dan een schakelfunctie tussen de samenleving en het bestuur. Omgekeerd dient de politie ruggesteun te hebben van de gemeenteraad en zij moet niet uitsluitend steeds ver antwoording behoeven af te leg gen. Te vaak staat de politie na een optreden op de tocht". Tot zo ver het korpsblad. Algemene zin In een nadere toelichting op hetgeen hij heeft verteld zegt de commissaris nu: „Wat ik tijdens die beëdiging heb gezegd wordt nu uitgelegd als zt daarmee de Vlaardingse s tie hebben bedoeld. Dat is h«ue- maai niet waar. Ik vond hel zinvol om in algemene zin iets te vertellen over wat er op het congres aan de orde was ge weest". Hoewel de heer Van Toledo zichzelf had beloofd in dit ge sprek niet over Vlaardingen te praten, maar wederom in alge mene zin over de verhouding politie en plaatselijk bestuur, gaat het gesprek via de Noord- Oostpolder, Rotterdam (waar hij gediend heeft) en bet zuiden des lands toch richting Vlaar dingen-' „Er zijn nog kleine plaatsen in Nederland", aldus de commissaris glimlachend, „waar de raad bijvoorbeeld nog beslist of de politie een nieuwe fiets mag aanschaffen. Dat is hierin Vlaardingen ondenkbaar en onwerkzaam- Ik wil hiermee zeggen, dat de verhouding poli tie en plaatselijk bestuur van plaats tot plaats verschillend kan zijn. Het is dan ook geen eenvoudige 2aak om over dat onderwerp een eensluidend standpunt te hebben. Maar men generaliseert zo snel. Men zegt ook zo makkelijk de politie ver keert in een isolement. Dat wordt landelijk gesteld, maar dat is lang niet de mening van iedereen en van kleine plaatsen helemaal niet". Hij is dan ook zeker niet de mening toegedaan dat het Vlaardingse politiekorps in een isolement verkeert. Onze ver houding met het gemeentebe stuur is goed, maar de samen werking zou beter kunnen". Wat dit laatste punt betreft wil commissaris Van Toledo - on danks het feit dat de politie in verschillende raadscommissies is vertegenwoordigd - zoals in het verleden wel op het gebied van verkeer is gebeurd, niet meer voor voldongen feiten worden gesteld. Burgemeester Over de relatie burgemeester (hoofd van de poLitie)/korpschef zegt de commissaris: ,jk be spreek regelmatig met hem de gang van zaken. Gemiddeld eens per veertien dagen. Aan hem ben ik verantwoording schuldig. Er zijn burgers die denken: de burgemeester is de baas van de politie. Zo is het helemaal niet. Ik ben belast met de dagelijkse leiding. Laat ik het 20 zeggen: een reder (lees burgemeester) heeft een schip en op dat schip is een kapitein (lees korpschef). Hoe die kapitein zijn schip laat varen is zijn 2aak, maar hij moet daar later wel verantwoording voor afleggen aan de reder. Wel vind ik het correct om belangrijke zaken vooraf met de burgemeester door te nemen. Wij hebben nu het verzoek van de Koogstraatwinkeliers gekre gen om actief deel te nemen aan de braderie. Dit heb ik vooraf besproken met de burgemees ter- Hij vond het een goed idee, maar hoe we eraan gaan deelne men - met welk materiaal enz. - en dat is mijn zaak. Maar het is onzin en buiten alle werkver houdingen in om over alle (klei- CommissarisVanToledo: „Men generaliseert 20 snel". ne) zaken de burgemeester in te lichten". Gemeenteraad De verhouding gemeenteraad/- politie is toch wel iets anders. „Ik ben de raad geen verant woording schuldig. Dat wil niet zeggen dat de raad geen kritiek mag hebben, maar het moet geen betutteling achteraf zijn van: je had zus of zo moeten doen. Dan moeten ze niet bij mij zijn, maar bij de burgemees ter. Als politie moet je natuur lijk wel weten wat de behoeften zijn van het bestuur en daar rekening meehouden. Het is echter niet zo dat ik naar de pijpen ga dansen van elk indivi dueel raadslid. Een korpschef heeft een academische oplei ding gehad. Alleen al de aanstel lingsprocedure duurt liefst ne gen maanden. Dan mag je ver wachten dat je de korpsleiding gerust aan 20'n man kunt over laten". Op de vraag of raadsleden met de verhouding bestuur en poli tie op de hoogte rijn, zegt Van Toledo: „Ik geloof dat er inder- daad rijn die niet goed weten hoe de verhoudingen precies liggen. j.jloek van Hollind—Aanboord van de ferryboot Saint George is. op weg van Harwich naar Hoek van Holland, de porte monnee van een 32-jarige vrouw uit Haarlem gestolen. .in de portemonnee bevonden zich 34 Engelse ponden alsmede wat Nederlands geld en papie ren. Van de dader ontbreekt tot nu loc elk spoor. VGRAVENZANDE Als op maandag 21 oktober de löe Westland Beurs haar poorten opent, vangt een week van reeksen van evenementen :n de hal van veiling WestIand-zuid aan. 's-Gravenzande zal. zo werd maandagmiddag voorspeld, als centrale plaats fungeren niet alleen van een lustrum'ueurs met een groots opgezette show van wat de Westlandse zakenmensen te bieden hebben, maai- ook van een nevenprogramma dat gelardeerd is met het optreden van diverse bekende artiesten.; De 6000 m2 oppervlakte is. op enkele honderden meters na, totaal uitverkocht, liet Stichtingsvoorzitter Arend Mondt weten. Bij de vele aanvragen voor expositieruimte heeft het bestuur een selectie1 toegepast, waardoor een zo breed mogelijke presentatie gewaar borgd wordt, Op het gebied van interieurverzorgingsbedrijven komt het neusje van de zalm naar de hal van Westland-zuid. zich de goede gang van zaken van vorig jaar herinnerend, hebben zeer velen aanstonds gereageerd op de mogelijkheid standruimte te reserveren. Rond het beursgebeuren heeft het stichtingsbestuur voor de nodige variatie en afwisseling gezorgd. Elke avond treden artiesten op, zoals Willy Dobbe. Judith Bos. Ben Cramer, Conny Vink en Rita Hoving. Het dansorkest Scala zorgt voor verstrooiingsklanken. De eerste de beste avond al brengt boksschool Verkade een boksgata. Veronica komt met een drive-in show, terwijl de laatste (zaterdag)avond een Spaanse avond zal worden. Die avond en de vrijdagavond zijn vooralsnog open gehouden voor personeels verenigingen en gezelschappen die tafels kunnen reserveren. Voorafgaande aan de openingsdag zal op zaterdag 22 oktober een presentatiestoet door het Westland toeren om het publiek op de hoogte testellen van het gebeuren in 's-Gravenzande, Skateboards.-.Neder lands nieuwste rage. lijkt het. Vier wieltjes, een vlak stuk hout of plastic en een grote dosis behendigheid dat is alles wat je er voor nodig hebt. £n als het even kan: een rustig weggetje dat een beetje moet aflo pen. Wat dat betreft heeft de Hoekse jeugd een ideaal „stekkie" gevonden. Op de scheiding van de Prins Hendrikstraat en Prins Hendrikweg ligt een hellend stuk weg waar weinig ver keer overheen komt: met uitzondering van de autotransporters die hun fading afzet ten bij de Harwichka- de Maar helaas, hel lijkt allemaal mooier dan het is. Het betreffende weggedeelte staat na melijk in rechtstreek se verbindina met de Prins Hendrikstraat, een drukke verkeers weg. Het is niet moei lijk voorstelbaar wat er gebeurt als één van de boardskaters nu eens een keer niet tijdig weet testoppen. Maar veel kan de poli tie er niet aan doen. ..Plankjeschaatsen" is hier nog niet. zoals in de Verenigde Staten, verboden. En zo lang de situatie zo is, kan de politie hooguit de hele dag een agent bij de wegzetten. Schiedam Van dt mende woningen, die ni»\ ri de gemeente rijn, wordt 73 p, it- cent betrokken door alleen staanden en tweepersoonshuis houdens. Dal blijkt uit een overzicht van de afdeling alge mene zaken op het stadskan toor. In 1977 werden 1285 vergunnin gen verstrekt voor particuliere woningen: 346 daarvan werden verstrekt aan alleenstaanden, 588 aan tweepersoonshuishou dens en 351 aan „samenlevings vormen" van drie of meer per- sonen- Van ce alleenstaanden, die een leeggekomen particuliere wo ning konden betrekken, zijn de meesten boven de 28 jaar. In de meeste gevallen gaat het om mensen, die van buiten Schie dam komen. Ook bij de twee persoonshuishoudens maakt de oudere categorie (46 jaar samen en ouder) de grootste kans op een particuliere woning. In dit geval gaat het echter meer om mensen, die al in Schiedam woonden. Waar het Komite Jongerenhuis- vesting Schiedam (KJS) mee aan het werk kan gaan, is het gegeven dat in een heel jaar aan slechts 68 Schiedamse alleen staanden tussen 18 en 24 jaar een vergunning werd verstrekt voor een particuliere huur- oi' koopwoning. Sinds eind juni is het aantal woningzoekenden bij het bu reau huisvesting met maar 15 opgelopen tot 4254. Wel kwamen er in augustus 10O bij, maar in juli waren veel inschrijvingen verlopen. Dat wil niet zeggen, dat die ingeschrevenen werden geholpen, maar alleen de stij ging van het aantal woningzoe kers wordt erdoor beperkt. Onder de woningzoekenden be vonden zich met ingang van de maand september 453 alleen staanden van boven de 18, ver der 563 bejaarden van wie 217 met een urgentieverklaring. 478 aanstaande echtparen. 184 in wonende echtparen en 2571 zelf standig wonenden; van die laat ste groep zijner 1838voldoende gehuisvest terwijl er 431 een urgentieverklaring op zak heb ben, Signalement: naam ras spaniel leeftijd: 5 1/2 jaar Werza geslacht: vrouwelijk bastaard kleur zwart wit beharing: half lang Na v'jfeneenhalfjaar kwam men er achter dat men aller gisch voor haar hondeharen was, dus moots Werza naar het dierentehuis. Nu zit ze te wachten op een baas die geen niesbuien of andere narighe den krijgt van hondeharen. Het gebeurt nogal eens dat men een dier naar het dieren tehuis brengt en dat men niet tegen de haren kan. Dit is inderdaad mogelijk. Men kan allergisch rijn voor bepaalde haren of stoffen. Helaas ge beurt het ook vaak dat men al te snel denkt dat het aan één van de huisdieren ligL Het is natuurlijk spijtig dat men tot de ontdekking komt dat het aan iets anders heeft gelegen maar dat het dier al uit huis is. Als men dus aan een dier gehecht is en men bijkt ergens allergisch voor te rijn moet men zorgen dat de uitslag wel zeker is. Werza is dus om die reden naar het dierentehuis ge bracht, In het begin moest rij niets van de mannelijke verzorgers van het dierente huis weten. Ze had duidelijk een antipatie tegen het man nelijk geslacht. Gelukkig voor Werza en de mannen in het dierentehuis is die ver houding steeds beter gewor den. Ze vond het zelfs goed dat zij werd opgetild om een prachtige close-up van haar kop te maken. 2e is in haar kennel nogal luidruchtig en wil nogal eens behoorlijk kef fen. Dit alles om maar aan dacht te krijgen. Voor haar is alleen zijn en autorijden geen probleem alhoewel ze niet altijd veel zin heeft om met kinderen om te gaan- Werza is niet een van de jongste meer maar zij is het spelen beslist nog niet ver leerd. Dol enthousiast rent ze met je mee aan de lijn en vindt het nog steeds leuk om met een tak te spelen. Ze zal echter in een nieuw gezin een lange periode nodig hebben om zich aan te passen- In die tijd moet de baas de hond leren kennen en de hond de samenstelling en regels van een gezin. Zij is beslist niet te oud om aan een nieuw gezin te wennen omdat zij al enige huisregels kent. Naast Werza rit Tanja, een dwergschnauzer van ander- halfjaar die nog steeds af en toe haar behoefte niet kan ophouden. Aan de andere kant zit Donar een mannelij ke boxer van zeven maanden die in het gezin niet op kon schieten met het zoontje van twee maar wel met het doch tertje van vier jaar. Ook het katten volk is goed vertegen woordigd met een aantal mooie zwart/witte katers en lieve poezen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4