De Campagne ligt werkeloos in de kast Alicante op van Voorlopige winst WIK- heren winnaar Vrijwilligerswerk f Groot- meesters snel langs HVO'ers VD/SC/WW 5 Vta«xj Het Onlw!aakfcr&ancn~&ock ejrntiyuan bij ffcst bus 51, Den H*n jgrr?'' DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 Ridderkerk Zowel de water- polodames als de -beren van het Vlaardingse WIK hebben aan een toernooi van Poseidon deel genomen. De Vlaardingse da mes konden bij hun eerste op treden dit seizoen nog niet erg imponeren, door een gebrek aan conditie gingen twee wed strijden verloren. Tegen de ge lijknamige vereniging uit Was senaar verloren de Vlaardingse dames met 3—5. In de wedstrijd tegen Poseidon moesten de WIK-da mes even eens hun meerdere erkennen, het werd 1—3. Via een 6(-2 overwinning op Oldevegt wist de WIK-ploeg de eer te redden. Door deze overwinning eindig de WIK op een derde plaats en het toernooi kwam op naam van Poseidon. De Vlaardingse heren deden het in tegenstelling tot de dames een stuk „beter. De formatie van trainen; Frank Beers won alle wedstrijden en werd winnaar van het toernooi. Achtereenvol gens werden Poseidon, Rijn- mond ën Sc om met 6—4, 9—4 ^èn 6—-2;teruggewezen. De over winningen waren vooral te dan- ken aan het vele zwemmen van .jj, de gehele WIK-ploeg. 's-GravenzandeOp de kringwedstrijden in het Haagse zwem bad Morgenstond toonde zwemvereniging Alicante uit 's-Graven zande aan duidelijk op de weg terug te zijn. Alle gemaakte tijden waren verbeteringen van de persoonlijke records en dat maakte de geringe medaillec~^i - brons voor Eric de Jong op de 100 meter wisselslag en zilver voor Sandra Boon op dezelfde afstand - meer dan goed. De resultaten: ,V; 100 meter wisselslag: Rene ten Hoeve 1.32.7 (verbetering van 6 seconden); Eric de Jong 1.40.9 (ruim zes seconden sneli»r). 100 meter wisselslag meisjes: Sandra Boon 1.40.1 (min negen seconden). 200 meter schoolslag: Anja de Vrijer 3.18.2; Ageethe Dijfhuize 3.27.9; Sandra de Waard 3.24.1. 100 meter vrij: Sandra Barends 1.21.9. Poeldijk—De Poeldijkse dam vereniging kwam het in de tweede competitiewedstrijd beduidend beter voor de dag. Na de nederlaag in Wateringen tegen VEVA/DHB ontvingen de Poeldijkse dammers DOS 2 uit Delft. In de Leuningjes bereikte PDV een voorlopige gunstige stand van 10—8. In de enige afgebro ken partij heeft J. van Nimwe gen een remisestand op het bord zodat een overwinning in het verschiet ligt. De uitslagen: R. Vis—H. Klein- jan 2—0; T. v.d. Ende—J. Hart man 2—0; J. van Nimwegen—K. Boer afgebr.; W. Heskes—A. Kielema 11; C. Duynisvel- d—R. van Scheyndel 2—0; C. Kuyvenhoven—F. Piso 1—1; W. Olierook—L. v.dKruk 0—2; H. Bom—E. Horsten 2—0; A. Moer man—S. Rijnsburger 0—2; A. de Haan—J. Dekker 0—2. Voor de onderlinge competitie werd nog gespeeld: P. Heskes Fr. Persoon 2—0; R. Duynisvel- d—C. y.d; /Kruk 1—1; H. vah Kester—Sj. van Kester 2—0; J. Terlouw—P. Zuiderwijk 0—2; Th. Hogervorst—J. Heskes 2—0. Vlaardingen Bij het Jubile rende HVO gaven 84 schakers gehoor aan de simultaanseance, die. gegeven werd door groot meester Robert Hübner en de internationale meesters Hans Bouwmeester en Cor van Wijn gaarden. Hans Bouwmeester dwong 24 tegenstanders snel tot naden ken, terwijl Piet de Goede, ere lid van HVO, het eerste halve punt scoorde. Het laatste halve punt kwam op naam van HVO's voorzitter Van Driel, nadat Hübner geheel op verlies had gestaan. Hübner behaalde tegen 32 spe lers 87.5 procent (verlies tegen Smeekes sr., Van der Griend en Dopper, remise tegen Van Driel en Verschoor). Bouwmeester te gen 24 tegenstanders 85.5 pro cent (verlies tegen Aalders, Pat- salias en Kolenbrander en remi se tegen De Goede). Van Wijn gaarden kwam op een fraaie score van 92.8 procent tegen 28 spelers (verlies tegen Slagboom en remise tegen Van der Dool en Westerdijk). Aan het drieron- d en toe mooi namen 100 scha- kersdeel. Donderdag hoort Martin meer over het zweertje, als hij de uitslag van het medisch onderzoek krijgt. Ben Kreische heeft al erg snel spijt van zijn over schrijving van Excelsior '20 naar afdelings eerste klasser GSS. Kreische, die het hele oefenprogramma en de eerste twee competi tiewedstrijden van het eer ste elftal meemaakte, heeft telefonisch voor de derde wedstrijd en tegelijk voor de rest van de compe titie bedankt. Q Bridgeverenigtng Schiedam-West houdt op 13 oktober, in het kader van de heropening van de sporthal Margriet, een bridge-drive in lijnen van acht paren (21 spellen). Voor een luttel bedrag van een rijksdaalder per paar (en dat is inclusief een bak koffie) kunnen bridgers zich voor het ge beuren in de sporthal in schrijven bij W. Seip, Sweelincksingel 12, Schie dam. Telefoonnummer 702789. Tijdens het parktoer- nooi op Spieringshoek werd in een demonstratie partij gémengddubbel een flinke stap terug in de tennishistorie gedaan. In kleding uit de jaren na de eeuwwisseling, werdeen partij die „zeventig jaar geleden wegens de regen op 6—6, tweede set, ge staakt werd", afgespeeld. 0 BFC (Bijdorpse Foot ball Club) bestaat I april 1980 vijf jaar. Niettemin heeft deze zaal voetbal club zijn plannen al klaar liggen. Van Bingo-dan-' sants met de wijkverenï- ging tot aan kaartavon den en doelpuntenacties toe." ;- 0 Bij Schiedam stopt H. Heesbeen per 1 oktober met het secretariaatschap bij de senioren. Na overleg heeft het bestuur al besló ten P. Voorwald in te wer- r tented 0 Bij HBSS is Jaap Scharïoo weer bereid elke woensdagavond de trai ning voor de dames op zich te nemen. Tussen 19.30 en 20.30 uur kan men terecht 0 Bij de heren van Juven ilis hebben Roel Andrea en Joop van Pelt te ver staan gegeven niet te ko men. Andrea, die van het Amsterdamse US afkom-* stig is, kreeg geen vergoe ding voor de reiskosten en Van Pelt, die bij de reser ves van Charlois speelt was bang dat hij bankzit ter zou worden. 0 De wielerploeg van Harga, die zaterdag deel neemt aan de Nationale wedstrijden op de weg in Dronten, bestaat uit de volgende renners: Ton Steens, Perry Balvers, Bert Rietveld en Aad Brons. Reserves zijn Jan Noordijk en Cees Winkel man. Jan Gordijn zit ach ter het stuur van de volg- wagen en Ben Heeze sr. is commissaris. 0 Excelsior '20 heeft het streven om binnen twee jaar nog twee elftallen in de KNVB te hebben en het eerste te kunnen laten pro moveren naar de tweede klasse. „Binnen die twee jaar zal ook", aldus voor zitter Hans Kleinekoort, „het cricketteam naar de hoofdklasse moeten". 0 De spreuk van de week bij Hermes DVS: ^Een kleedlokaal is een kleed lokaal". 0 De verterinnen bij de hockeyers zijn ingedeeld. Naast Asvion en Spirit doen er aan mee: Oude Maas, Ring Pass, Cartou- che, Hoekse Waard, AWHC '65, HCKZ/B, Voome, Krimpen, Rijs wijk en Alecto. 0* „Zenuwen" zijn vol gens de artsen de oorzaak van het zweertje op de twaalfvingerige darm van Martin de Zwart, die door S W gecontracteerd werd. En dat kan wel kloppen, want laat de jonge Martin ^nes behal ve onberoerd, dat Jan van der Velden, de trainer van S W-C, hem steeds tijdens de wedstrijden wisselde. Enige tijd geleden sijpelden in deze krant berichten door dat de gemeente Vlaardingen op korte termijn iets aan dat ge dwongen niets doen van werk lozen wil veranderen. Het toverwoord ir» dit verband heet „vrijwilligersvacatu re- bank". De voormalige wethou- der. Jo Venru.-ule noemde zich een groot voorstandster van zo'n vacaturebank. Maar of het allemaal zo hard van stapel zal lopen valt nog te bezien. Aan cynici geen gebrek. Eén van hem heet Henk Kreuger, een 23-jarige Vlaardinger, die begin dit jaar afstudeerde aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam, rich ting publiciteit Onderwerp: jeugdwerkloosheid. In dat kader ontwikkelde Henk Kreuger een ideële recla mecampagne voor vrijwilli gerswerk. De campagne heeft een landelijke opzet en wist bij de autoriteiten aanvanke lijk een groot enthousiasme los te maken. Tot in de Tweede Kamer, aan toe. Aanvankelijk, zoals gezegd; later krabbelde men terug. Het mocht niet zo zijn dat de campagne ook daadwerkelijk tenuitvoer werd gebracht.- Twee vliegen in één klap Henk Kreuger.Ret is gebrui kelijk dat examenonderwer- pen aan de academie in op dracht gemaakt worden van een bepaalde instantie of be drijf. Dat om de werkelijkheid zoveel mogelijk te benaderen. In mijn geval was die op drachtgever de Landelijke Stuurgroep Sociaal-Culturele Activiteiten voor Werklozen. Bij hen ben ik aan komen kloppen om informatie. En zij hebben me verwezen naar de juiste literatuur die er op het gebied van werkloosheid be stond." „Uit het onderzoek wat ik toen gedaan-heb, bleek dat de pu blieke opinie met betrekking tot werkloosheid eigenlijk enorm tweeslachtig is. In het algemeen heeft men medelij den met werklozen. Maar dat medelijden gaat op zolang er over het algemene verschijn sel wordt gesproken, gaat het over die werkloze buurman, de man die je elke dag heel concreet naast je hebt wonen, dan heet hij plotseling een profiteur. Iemand die het er eens lekker van neemt." „En merkwaardig genoeg, bleek dat werklozen er zelf ook zo over denken: zijzelf zijn altijd de uitzondering, de rest is liever lui dan moe." Kreugers campagne werd, na lang wikkenv en wegen, op beide groepen, dus zowel werkhebbenden als werklo zen, gericht Zo hoopte hij twee vliegen in één klap te slaan: prestigeverbetering van de werkloze bij het publiek èn werving van vrijwilligers. Vrij willigerswerk in groepsver band ten behoeve van anderen is volgens hem immers verre weg de beste oplossing van de geestelijke en maatschappelij ke malaise waarin mensen zonder werk dikwijls terecht komen. Al moet hij direct toe geven dat het een lapmiddel blijft. „Ik heb in de campagne geko zen voor een zo gunstig moge lijke presentatie van de werk loze. Ik laat een vrijwilliger zélf aan het woord. Daarmee beïnvloed jé dan beide groe pen: de werkloze wordt aange sproken door iemand die in hetzelfde schuitje zit als hij en tegelijkertijd maakt u-»t bij buitenstaanders de ..idruk van: hee, die is toch niet te sche hulpdienst, ze betekent weer iets: In de krantenadvertenties ke ren de jongen en het meisje weer terug, maar nu met een uitgebreider verhaal, verteld door de betrokken vrijwilliger zelf. De etherreclame tot slot moest Henk laten liggen; die viel buiten zijn vakgebied. Elk reclame-item tenslotte ver wijst naar „postbus 51" waar belangstellenden het zogehe ten „onbetaalde-banen-boek" aan kunnen vragen. door Jan H. Bakker beroerd om te werken, waar mee je het negatieve beeld dat velen over werklozen hebben meteen een stuk verbeterd." De campagne moet verdeeld worden over drie landelijke media, te weten: affiches, kranten en de ether (vooral televisie). Voor het eindexa men ontwierp Kreuger twee affiches, waarvan .één in dit artikel afgedrukt. De andere toont een jonge vrouw, die overduidelijk gelukkig, zit te. zijn achter de telefoon: ze is vrijwilligster van de telefoni- Henk deed half januari dit jaar eindexamen, een maand later werd het werklozen offi cieel toegestaan vrijwilligers werk te doen. Het reclamevak blad Ad formatie toonde be langstelling voor de ontwerp- campagne en Henk verscheen met zijn ideeën in de publici teit. Daarmee werd een lawine vanreakties losgemaakt „Ik kreeg van Herman Stok. en Lettie Kosteman een uitno diging eens voor hun zaterda gochtendprogramma te pra ten. Dat heb ik toen gedaan. Het leverde een stroom reak- ties uit het hele land op. Men sen die mij belden of schreven. Sommigen verkeerden in de overtuiging dat dat on- t *?.~.aid-banen-boek er al was- Eentje beweerde zelfs dat ze mij op de televisie had gezien." Leuke reakties op zich, maar een heel. belangrijke kwam uit Groningen. En wel van ene Edward Mackenzie, de man die het initiatief nam tot het Gronings experiment met een vrijwiligersvacaturebank. Henk: „Het bleek dat hij dat verhaal over mij in Adforma- tie had gelezen. De vacature bank was toen nog niet van: de grond. Ik heb sterk de indruk dat mijn campagne het beslissende duwtje is geweest. Veertien dagen later wordt de vacaturebank opgericht. En nadat dat radioprogramma ge weest was werd Groningen overspoeld met mensen die een vrijwilligersbaantje wil den. Dat toont aan hoe groot de belangstelling onder werk lozen daarvoor is. De belang stelling was zelfs zo groot dat Mackenzie tijdens een raöioac- tualiteitenprogramma iets ge zegd heeft in de geest van: mensen hou er alsjeblieft mee op, de toevloed is te groot." Behalve van Mackenzie kwam er ook een rèaktie van het Tweede-Kamerlid voor het CDA, mevrouw Evenhuis-van: Essen. Ze nodigde Henk Kreu ger uit naar het Binnenhof te komen. Groot enthousiasme bij de andere Kamerleden. Ze zagen wel wat in die campag ne, er zou geld komen om hem uit te voeren of althans een voorstel daartoe, enzovoorts, enzovoorts. „Totdat het enthousiasme' opeens bekoelde. Van Macken zie hoorde ik niets meer, me vrouw Evenhuis krabbelde te rug. Nee, vraag me niet waar om," Vakbonden Zo eindigt Henks relaas in een vraagteken. Zijn publiciteits campagne staat nu ergens in zijn kamer niets te doen. Ge dwongen. In dat opzicht was de campagne geen ander lot beschoren dan de werkloze zelf. „Ik heb het nu van me afgezet, per slot van rekening doe ik nu ander werk dat me volledig in beslag-neemt, maar als ik er over', na ga denken begrijp ik het nog steeds niet. Ik hoop dat je me niet verkeerd be- grijpt,"mearrogant vindt of zo, maar aan de campagne zelf kan het niet gelegen hebben. Die was goed. Ik heb zo het vermoeden dat de campagne destijds niet door de Tweede- Kamer is gekomen, omdat de vak bon den tegen waren; Dat maakte ik op uit het bekoelde enthousiasme van mevrouw Evenhuis. Het gaat de vakbon den immers alleen maar om betaalde banen." Toch ontkent een woordvoer der van. de FNV, gespeciali-. seerd in de problematiek van het vrijwilligerswerk, ten stel ligste dat dit het geval zou zijn" geweest. De heer Nelemans: „Het is beslist niet waar dat wij tegen zouden 2ijn. De argumenten dat vrijwilligerswerk te veel in zouden spelen op de bezuini gingsdrift van de regering, daar kan ik alleen maar over zeggen dat het angstige ver moedens zijn. Meer niet. Het moet eerst maar eens blijken of de regering inderdaad het vrijwilligerswerk wil gebrui ken om op die manier goed koop uit te zijn. De positie van de werkloze staat bij ons nu voorop. Wij interesseren ons heus niet voor alleen de betaal de banen. Het is toch te zot dat iemand die werkloos is tot'- voor kort nog niet eens bij zijn moeder mocht komen behan gen overdag. Aan die situatie, waarin mensen verplicht wor den de hele dag te solliciteren, willen ook wij ontzettend graag een einde maken. En mede door ons toedoen is dat ook gc-beurd." Waarmee het vraagteken in volle sterkte behandhaafd blijft. Henk zelf: „Ik erken best dat er aan het vrijwilligerswerk nogal wat haken en ogen zit ten. Ik wil ook wel toegeven dat het niet de ideale oplossing van het werkloosheidspro bleem, dat werk niet alleen zaligmakend is en. dat onze calvinistische arbeidsmoraal een hoop ellende heeft veroor zaakt, maar dan nog. Zinvolle tijdsbesteding drukt je er niét in één keer door. Dat is een leerproces van jaren. Onze cul tuur zal stapje voor stapje het idee dat werk het. enige belang rijke is los moeten laten. Maar voorlopig zitten we met het acute probleem dat duizenden jongeren dolgraag iets zouden wijlen doen, terwijl ze geen kant uit kunnen. Ddar gaat het om." Henk Kreuger met één van de door hemzelf ontwórpen affiches: „Een vrij- willigersvacaturebank in Vlaardingen zie ik nog niet zo gauw komen." Volgens de officiële cijfers staat 97 afgezien nog van zijn inkomen, een procent van de werklozen te trappelen hoop plezierige dingen missen. Sociaal om weer aan de slag te komen. Dat contact, regelmaat, een zeker maat- v. is nogal wat. En al houden we er schappelijk aanzien, het gevoel wat te rekening mee dat dit cijfer geflatteerd presteren en een besef van saamhorig- is en het percentage in werkelijkheid heid met collega's; het zijn zaken waar j i zo'n 20 procent lager ligt, dan nog is iemand die volop werkt misschien het de overgrote meerderheid van nooit zo bij stilstaat, degene die zonder werklozen die met de situatie van werk komt te zitten des te meer: hij gedwongen niets-doen onvrede heeft, of zij moet het allemaal missen. Wie immers werkloos wordt moet,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5