Enige problemen met kinder centra is 't geld „Postzegels houden je ontwikkeling op peil" Beleggers verzieken de markt Posthoorn heeft liever nieuwbouw voor West Handelaar Anton Gerth tweeëntwintig jaar in 't vak: ZZ üÜFTId'i'ó VD/S C/WW 5 WS> Herman Posthoorn is niet zó pessimistisch als zijn adviescoirunisie kindercentra. De wet houder ziet volop moge lijkheden voor de kin deropvang in Schie dam, al heeft hij mo menteel nauwelijks speelruimte. Letterlijk, Veel peuterspeelzalen zitten te krap. Of die huisvestingsproblemen kunnen worden opge lost zoals Posthoorn zich dat voorstelt, hangt volgens de wethouder af van de nieuwe rijks bijdrageregeling. Oh ja, ideeën zat. Kinderdag verblijf Kat ja heeft zichzelf al uit de nesten gewerkt („toeh zal dat er een jaar geleden al wei in", zegt Posthoorn) en die zorg aan do Lange Haven minder scheelt natuurlijk aanmerkelijk, en zo konden voor de andere wijken een heleboel oplossingen worden bedacht - maar ja, financieel zit het niet snor. Anderhalf miljoen gulden is in eerste instantie nodig, had de adviescommissie onder voorzitterschap van Lee Her wig berekend. Niet mis, maar Posthoorn glimlacht om die streek van Kerwig. „Waar ze dat vandaan halen! Wel wat aan de hoge kant, hoor. Van anderhalf miljoen kan je er twee Passagetheaters op na houden. Anderhalf museum. Vier zwembaden...." Minder geld dus. Hoeveel? ,,De adviescommissie is zelf op het ogenblik bezig met het De speel ruimte in de Honki-Ponk in Kethef is flink aan de krappe kant. Maar Het Ke teltje aan de Schiedam se- weg komt vrij, en dan kun nen de kinde ren over. bekijken van subsidiemoge lijkheden. Het hangt ervan af," zegt Posthoorn, „wat per soneel betreft, is het natuur lijk niet haalbaar om in elk kinderdagverblijf drie leid sters te hebben, Met overal één full-time leidster kom je uit op ongeveer anderhalve ton, maar de vraag is zelfs of je wel een full-time kracht nodig hebt. Dat heeft te ma ken met de relaties naar het sociaal-cultureel werk. Daar valt het onder. En hoe daar voor de rijksbijdrageregeling zal worden... Ik vrees, dat die regeling nog niet op 1 januari kan ingaan, al zit nu wel de VNG erachteraan". Bedachtzaam Vereniging van Nederlandse gemeenten of niet, de Schie- damsc wethouder voor vor ming en recreatie, wiens por tefeuille met de collegevor ming nog iets verzwaard is („en dal voor de zachte sec- tori"), zit voorlopig nogal met handen en voeten gebonden. Slechts heel geleidelijk zullen de Schiedamso peuterspeelza- f m Ion aan betere accommodatie kunnen worden geholpen. Volgens de nota van de ad viescommissie kindercentra, welke op korte termijn op tafel komt in dc raadscom missie voor vorming en re creatie, is haast geboden. Herman Posthoorn haast zich bedachtzaam, maar die in druk wordt misschien door zijn pijp gewekt. „Voor de Hon W-Ponk duurt het niet lang meer", zegt hij over het kinderdagverblijf dat nu naast de verbruikersmarkt aan de Kerklaan staat. „De Honki-Ponk kan vrij spoedig over naar de Schiedamseweg, omdat daar Het Keteltje weer verhuist naar de nieuwbouw bij de Burgemeester Verveen- school. De lokalen van de kleuterschool komen dus vrij. Hetzelfde zag je bij Katja. Die heeft er nu ook ruimte bij van de kleuterschool aan de West- vest". In een volgende fase lijkt er een uitkomst te zijn voor de Jeugdhaven in Nieuwland en voor de kinderopvang in Schiedam-Oost. In het laatste geval is sprake van uitbrei ding bij de school in de Gali- lcistraat en in Nieuwland kan de Jeugdhaven zich verheu gen op de drie lege lokalen van de kleuterschool, die vlakbij staat. Wethouder Posthoorn: „In het westen en in zuid ligt het wat moeilijker. West wil na tuurlijk uit de Kreek, want dat ligt helemaal buiten de wijk. De gedachten zijn uitge gaan naar de oude Kiveva- school, maar ik vraag mij af of dat nou ideaal is. Nieuw bouw zie ik veel meer 2ittem Dan kan een peuterspeelzaal veel eenvoudiger worden ge koppeld aan een wijkcen trum. Er moet nog over ge praat worden. Het betekent dus niet, dat de gemeente al helemaal ervan heeft afge zien om dc oude behuizing van de Kivéva te kopen- Als de Kreek vrijkomt, is volgens Posthoorn meteen de verdere behoefte aan kinde ropvang in de binnenstad te vervullen, want dan is er im mers in dat gebouw - tegen over Katja - nog genoog ruim te. En in de Gorzen? Daar moet gezocht worden naar nieuwe ruimte, „Als wij een schil bouwen rond de oude gashou der aan de Dwarsstraat, slaan wij twee vliegen in één klap. De gashouder is dan meteen benut en dan hebben wij ge lijk een goed wijkcentrum met alle ruimte voor een kin derdagverblijf. Het ligt be hoorlijk cc-ntraai in de wijk. Wel is het wachten op de verhuizing van de GTB. maar vanuit mijn portefeuille kun nen wij snel al aan inspraak gaan werken". „In feite handel ik in waardeloze stukjes pa pier..." Het verzamelen van post zegels behoort zeker in de westerse wereld tot een van de meest verbrei de hobbies. Alleen in Ne derland zijn het er al tienduizenden en het aantal verzamelaars is nog steeds groeiende. Het is een hobby waar de verzamelaars van in de- ban geraken. Men komt ze in alle lagen van de bevolking tegen: van sch olieren tot de koningin van Engeland, die naar verluidt een van de kost baarste collecties in ei- gendoih heeft. Er zijn zoveel aspecten aan het poslzegelen verbonden: han delsgeest, kennis van de meest uiteenlopende zaken zoals kunst, sport, geschiedenis, aardrijkskunde, staatsinrich ting, speculaliedrift. De echte verzamelaar kijkt neer op de beleggers in postzegels. Zij verzieken de markt zo vindt men. Gebleken is echter, dat ook de belegger snel door de knieën gaat. De verleiding is te groot om niet dat ene zegeltje te bemachtigen waarmee een serie compleet is maar waar de belangen van de beleggers niet altijd mee gediend zijn. Forse jt bedragen worden voor het com- l pieteren van een serie niet zel den uitgetrokken. Verzamelen voor de verzameling. Bekend zijn de verhalen over miljonairs, die medewerkers de hele aarde laten afreizen op zoek naar dat i ene unieke zegeltje. Misdaadromans handelen rond de koop daarvan, vervalsingen en oplichtingspraktijken. Waardeloos papier Het is door de postzegel, dat het goedkope stukje grondstoi een papiertje de hoogste waarde kan hebben. Veel meer dan een bankbiljet, dat door gaans een maximale waarde van duizend gulden vertegen woordigd. Hoewel je ze niet snel zal tegenkomen bestaan er wel degelijk postzegels stukjes papier van enige centimeters groot waar de hele grote verzamelaar een miljoen voor neer wil tellen. De basis van die waarde wordt niet door de be legger en de speculant maar door de tienduizenden kleine verzamelaars gevormd. Als zij het niet meer zien zitten dan stort de gehele markt in. Dan is de zeldzaamste zegel niet meer waard dan de prijs van de grondstof: een papiertje en wat di-ukinkt. „Wat dat betreft is het inder daad een vreemde zaak, dat ik mijn brood verdien met de han del van in feite niet meer dan gekartelde papiertjes met een motiefje erop", zegt Anton Gerth. Tweeëntwintig jaar gele den vestigde hij zich als full-ti me handelaar in Vlaardingen. „Een hobby waarvan ik kan leven". Zoals te verwachten startte pbstzegelhandelaar Gerth in zijn jonge jaren op zijn der tiende met zijn postzegelver zameling uiteraard als hobby, niet meer. Van de ene dag op de andere stortte hij zich be roepsmatig in de filatelie. „Ge scharreld, om het zo te zeggen, heb ik nooit Aan mensen, die naast een goede baan in postze gels handelen, heb ik een hekel. Of 't één of 't ander. In het begin viel het niet mee maar ik woon de nog bij mijn ouders en was ongetrouwd". Honderd landen In die tweeëntwintig jaar heeft postzegelhandelaar Gerth een net van relaties opgebouwd, ook via de Nederlandse Vereniging van Postzegel Handelaren, over de gehele wereld. Voor zegels uit de hele wereld kan je bij Gerth terecht. „Ik heb ze van meer dan honderd landen. Hoe veel in totaal? Nou, ik ga ze niet tellen maar reken op honderd-. door Chris van Bremen duizenden". De start als professioneel han delaar viel hem niet mee: „Steeds als ik dacht: ik weet nu wel alles over postzegels, dan bleken klanten me nog wel wat bij te kunnen leren. Klanten, die bijvoorbeeld zegels verzamelen met het portret van een compo nist erop en naar een minder bekend figuur dam Mozart of Bach vragen, nou daar moet ik wel antwoord op weten en hen kunnen zeggen uit welk land die postzegel komt De postzegels zelf leren de verzamelaar ook een hoop". Als voorbeeld slaat Anton Gerth een willekeurig album open:Hier heb ik een zegel met de beeltenis van Robert Schu- man, een figuur die zich voor de Europese beweging heeft in gezet. Uit de beeltenis van de andere zegel blijkt dan weer. dat hij zich met financiële en monetaire kwesties bezighield. Als je zelf zo'n zegel op de kop hebt getikt, voorzichtig geweekt cn hebt ingeplakt dan vergeet je dat niet meer. Het verzamelen houdt zo je algemene ontwikke ling op peil". Plaatjesplakkers Een goede verzameling is voor Gerth meer dan een kwestie van netjes en in de juiste vol gorde inplakken van zegels. Verzamelaars, die de zegels vol gens het boekje bewaren, naar de in de catalogi omschreven groeperingen en series, zijn voor de echte filatelisten niet meer dan plaatjesplakkers. „De filatelist herken je aan de wijze waarop hij zijn collectie heeft opgebouwd", meent An ton Gerth, „Daaruit moet blij ken dat 'ie er verstand van heeft. Er zijn veel verzamelaars van bepaalde motieven, brug gen of treinen bijvoorbeeld. Hun kennis van zaken blijkt wanneer zij de treinen in ver schillende typen, land van her komst of bouwjaar groeperen. Dat zijn de echte verzamelaars". „De echte verzamelaar onder scheidt zich dikwijls ook door zijn brede algemene ontwikke ling. Onder mijn klanten bevin den zich veel academici. Sch olieren, die hier ook komen zullen me ook nooit bedonde ren. Je bouwt een relatie met de klanten op en juist omdat het hun hobby is, worden in een gemoedelijke sfeer zaken ge daan. Men weet ook dat ik van de handel moet leven en dus winsten maak. Dat steek ik ook niet onder stoelen of banken. Het lidmaatschap van de hande laar van de bond garandeert de klant, dat 'ie nooit beduveld wordt. Zodra de bond achter oneerlijke praktijken van haar leden komt dan wordt de hande laar snel geroyeerd. Postfris Postfris zo luidt de nieuwe eis van de verzamelaar. Nadat ve len jarenlang de zegels met een plakker op de gomzijdezorgvul dig in het album bewaarden, blijkt de verzamel waarde van zegels zonder gombeschadiging door die plakker in sommige gevallen wel tweemaal zo hoog te zijn. Zo kan je natuurlijk wel bezig blijven. De een eist een gestempelde zegel waarvan de datum duidelijk te lezen is, de ander noemt de zegel waarde loos wanneer er één tandje aan ontbreekt, de ander meet nauw keurig de breedte van de witte zijkanten na en stelt de waarde daar weer van afhankelijk. Zijn filatelisten nog wel realis ten, mensen die met beide benen op de grond staan met hun gepraat over honderden gul dens bij het ontbreken van één tandje? .Ach", lacht handelaar Gerth, ..je bent verzamelaar of je bent het niet Er zitten perfectionis ten onder. Voor wat de zoge naamde postfrisse zegels be- plek vertoont. Om de zegels goed te kunnen bewaren zou je ze eigenlijk altijd moeten weken in het water. Probleem is, dat treft: dat is plotseling een rage geworden. Helemaal gek zijn ze niet. In het gom zitten nu een maal bepaalde zuren. Als de plakker met een beetje spuug is natgemaakt dan is de kans niet denkbeeldig dat het na verloop van tientallen jaren de zegel aantast, vandaar. Soms is een tabaksdraadje tegen de gom geplakt, er de oorzaak van dat de zegel later een lelijke bruine de gom weer bepalend is voor de prijs". Speculanten Ook handelaar Gerth heeft geen erg hoge hoed op van de beleg gers en speculanten in postze gels. „Zij gaan van een stand punt uit, dat niet het mijne is", zegt hij. „Natuurlijk is het leuk om ieder jaar in de nieuwe catalogus te zien dat de prijzen van je zegels weer met zoveel procent zijn gestegen. Leuk als bijkomstigheid. Het doe5 van de verzamelaar is het verzamelen zelf. Het is uiteraard een enor me stimulans te weten, dat iede re cent die je in je postzegelhob by stopt, er ook weer uitkomt' Uit ervaring kan ik zeggen dat het po?tzegelen door beleggers vaak uitmondt tot een hobby, dat is leuk. Ook komen hier klanten, die inkopen voor hun kinderen. Later neemt pa of ma de hobby van de kinderen hele maal over, net als een elektri sche trein, voor zoon gekocht, maar vader speelt er het meest mee. Ook vrouwen zie ik hier steeds meer komen, Ik heb de indruk dat zij bepaald fanatie kere verzamelaars zijn dan de mannen". Hoewel met name de jonge zegels jaarlijks enorme prijs stijgingen ondergaan zijn de zegels van voor de oorlog voor de belegger het veiligst. Hun waarde gaat niet met bokke- sprongen omhoog, maar stijgt gestaag. Mensen, die van hun collectie afwillen, worden door Anton Gerth geadviseerd dit op de veiling te laten verkopen. „De veilinghouder steekt welis waar vijftien procent van de opbrengst van de zegels zowel van de koper als de verkoper in zijn zak, op de veilingen jaagt men vaak de prijzen als gekken op zodat het toch inte ressant blijft. Eigenaren van zeldzame zegels adviseer ik ook altijd ze door de bond te laten keuren op hun echtheid. Een bewijs van echtheid garandeert ook een hogere opbrengst". Gedupeerd met valse zegels is Anton Gerth nooit. „Wei kreeg ik hier niet lang geleden een klant. Hij bleek een zegel op de markt te hebben gekocht voor driehonderd gulden, een valse. Het was m zijn geheel nage maakt, een kunst op zich. Zijn geld was hij mooi kwijt want hij kon niet zeggen van wie hij de zegel had gekocht". Vandaar de raad van de erva ren postzegelhandelaar: „Pas op met aankoop op cJe postze- gelmarkten. Er zitten veel beunhazen onder. Maar het houdt postzegel en wel leven dig". Liefhebbers Van de 175 erkende postzegel handelaren behoort Anton Gerth tot de kleintjes. „Het is geen vetpot", zo stelt hij. „Maar ik heb een vaste kring van klanten. Het zijn allen liefheb bers. Ik behandel iedereen ge lijk. Wanneer ik met een sch olier in gesprek ben en een andere klant, een arts, wacht, dan laat ik hem ook rustig wachten. Voor mij is iedereen gelijk als het hobbyisten zijn, ongeacht de waarde van hun verzameling. Mijn werk be schouw ik nog steeds als een hobby. Ik klets soms te veel over postzegels en vergeet dan dat er ook nog iets verkocht moet worden. Gelukkig let mijn vrouw daar wel op. Zij beschikt over meer zakelijke inzichten dan ik en verzorgt ook de hele boekhouding waar ik geen ver stand van heb". Anton Gerth hoopt over twee jaar met zijn handel testoppen. Dan wordt hij weer echt hob byist en gaat hij zich toeleggen op de verzameling van een spe cialiteit „Dan ga ik van de AOW leven en van mijn zegels die ik druppelsgewijs ver koop".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5