Kwart eeuw recreatie op en om Brielse Meer VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 VD/SC/WW 9 door Wim Huibers foto's Jacques Zorgman Brielle Vandaag is het precies een kwart eeuw geleden dat de basis werd gelegd voor het re creatiegebied Brielse Maas, waar jaarlijks zo'n zevenhonderddui zend bezoekers een heerlijke ont spanning vinden op vierhonderd hectare water en vierhonderd hec tare land. Het begon op 4 september 1953 met de oprichting van de Stichting Recreatieplan Brielse Maas, dat in 1964 werd omgezet in het huidige Recreatieschap Brielse Maas. De mensen die hierin zitting hadden kunnen met grote voldoening op hun werk terugzien. Het recreatie gebied Brielse Maas (of meer) heeft zich ontwikkeld tot een bijzonder aantrekkelijk gebied dat zich in een steeds grotere belangstelling mag verheugen. Op het gebied van de watersport is het Brielse meer zelf al geruime tijd aan de top van zijn capaciteit. Er zijn 2700 plezierboten, waarvan er 2200 een vaste ligplaats heb ben in zestien jachthavens. De resterende vijfhonderd boten moe ten het doen met losse ligplaatsen aan vijl kilometer oever, hetzij in kreken of aan steigers. Eigenlijk zijn er zo'n driehonderd boten te veel. want volgens de ANWB en de Kon. Ned. Watersport vereniging zou de norm 2400 moe ten zijn. Dit met het oog op de langgerekte vorm van het gebied, met een soort flessenhals bij Briel le. Daarom is het maar goed dat nooit alle boten gelijktijdig aan het varen zijn. Want er zijn ook nog anderen die van het water profiteren: sur fers. zwemmers, waterskieërs, vis sers en vaarders met opblaasbare rubberboten. Als dat alles tegelijk actief zou worden zou niemand meer vooruit kunnen komen. Oever Niet alleen voor de watersporters is het Brielse Maasgebied een belangrijke trekpleister. Ook van de oeverrecreatie-mogelijkheden wordt een zeer groot gebruik ge maakt. De voorzieningen op dit gebied zijn talrijk: drie grote kampeerterreinen, picknickplaatsen, vissteigers, bos sen, speel- en ligweiden. fiets- en wandelpaden, zandstrandjes, toilet gebouwtjes en parkeerterreinen. Op Kleiburg is ook een openbare golfbaan en een hernieuwde Briel se Brasem is kortgeleden als bow lingcentrum heropend. Gezien alle aantrekkelijkheden is het niet zo vreemd dat het Brielse meergebied tijdens zomerse topda gen zo'n veertigduizend recreanten per dag trekt (Kruininger Gors in Oostvoorne inbegrepen). Een kwart eeuw geleden werd be gonnen met de aanleg van de eer ste recreatieve voorzieningen. De Brielse Maas, eens een belangrijke vaarweg naar de Noordzee, werd in 1950 afgedamd. De riviermon ding was toch onbevaarbaar ge worden en het oprukkende zoute zeewater moest een halt toegeroe pen worden. Start Door de afdamming, de eerste in het kader van het Deltaplan, kwam het water van de Brielse Maas tot rust. Eb en vloed en soms stormvloeden hadden geen kans meer. Het water werd gelei delijk zoet De vroegere slikken en gorzen vielen droog en werden grotendeels voor landbouw inge richt. Zandplaten veranderden in eilandjes of werden onderdeel van de oevers. Dat opende ook per spectieven voor de recreatie. De in 1953 gevormde Stichting Re creatieplan Brielse Maas begon met de aanleg van bossen, speel weiden, stranden, fietspaden, stei gers en jachthaven. De nieuw inge richte oevers en eilandjes gingen steeds meer mensen trekken. De vanouds aanwezige kribdammen, die toch al in trek waren bij henge laars en als ligplaats, werden hier voor verder geschikt gemaakt. Ook om het afmeren in rietkragen tegen te gaan. Zo trok het recreatiege bied reeds in 1957 duizenden be zoekers. Maar in 1959 dreigde de opruk kende industrie roef in het eten te gooien. Ten oosten van Rozen burg werd het Botlekplan gereali seerd. De verbinding Brielse Maas met Oude Maas moest daardoor .worden omgelegd. Later deed het plan Europoort opnieuw een forse aanslag op de reeds gemaakte recreatieve voorzieningen. Een deel van de Brielse Maas kwam binnen het havengebied te liggen. De gronden werden opgenomen in het nieuw te graven Hartelkanaal. Huisjes, boerderijtjes, een school en een kerkje verdwenen. Waar eens een jachthaven en een boederij lagen verschenen de tanks van Guit. Voor de binnenscheep vaart werd het Hartelkanaal gegra ven. Daarvoor was opnieuw ruimte nodig. De ruime bocht in de Brielse Maas tussen Stenen Baak en Briel le werd afgesneden. Door de pol der Kleiburg werd het Oosterlandse Rak gegraven. Grillig Door het grillige verloop van de oude rivier ontstonden er op de noordoever drie „moten": Krabbe- plaat, Kleiburg en Wijde Slik. Klei burg was aanvankelijk bouwland, maar werd nu bij het recreatiege bied getrokken. Naast dit gebied werden twee dammen gelegd. Ten noorden van Brielle werd een doorgraving gemaakt. Zo kreeg het gebied zijn huidige gezicht. De nieuwe noordoever werd het hart van het gewijzigde recreatiege bied. Er werd hier een tien kilome ter lange toerweg aangelegd van Oostvoorne naar de Briefse brug. Op Kleiburg en Krabbeplaat wer den speelweiden, havens, cam pings en bossen aangelegd. Daar na kwamen hier ook strandjes, stei gers en toiletgebouwtjes. Op het Wijde Slik, nog een restant van de vroegere duinen, werd een spartel vijver gegraven. Veel meer voorzie ningen zijn daar niet wenselijk want de oude strandflora is er nog aanwezig. Het gehele gebied werd vrij toegan kelijk, behaive een natuurreservaat- je bij de afsluitdam, overblijfsel van het verdwenen natuurgebied De Beer, waar nog veel watervogels zitten. Groei Langzaam groeide het gebied ver der. De Zoom werd tot ontwikke ling gebracht. Veel jachthavens werden uitgegeven aan verenigin gen. Het aantal wandelpaden langs en door de bossen werd uitgebreid. Er kwamen drie grote kampeerterreinen: op de Krabbé- plaat, de Meeuw bij Brielle en Kruininger Gors in Oostvoorne. In het Brielse meer liggen acht eilandjes, waaronder Vogeleiland, Middenplaat en Ruigeplaat. Voge leiland is een beschutte zandplaat met een interessante plantengroei. De Middenplaat, één kilometer ten oosten van de haveningang van Brielle, heeft brede oeverlanden met riet, wilgenhakhout, lis en lis dodde. De Ruigeplaat werd ge maakt op een bestaande ondiepte, mede om de golfslag ter plaatse te beperken. De eilandjes en de gegraven kreken zorgen voor veel oevers en zodoende voor veel lig plaatsen en mogelijkheden voor landrecreatie. Een paar eilandjes zijn er ook te vinden bij de afsluit dam van Oostvoorne. Op één er van, de Ganzeplaat, verblijven 's- winters tientallen blauwe reigers. In 1972 kocht het recreatieschap een deel van de Nieuwe Onderne mingspolder ten oosten van Briel- Ie. Er werd een grote waterpartij" gegraven naast camping De Meeuw, gevestigd in een oud ha venfort van Brielle. Er werden kre ken gegraven die met riet werden omzoomd. Er kwamen groenstro ken, speelweiden en een groot parkeerterrein. Een verdere inrich ting van dit gebied zal nog volgen. - In 1973 werd op Kleiburg een:.: openbaar golfterrein aangelegd,.: dat zomers twee- tot driehonderd- bezoekers trekt, In 1975 kwam de.-; fietsroute rond de Brielse Maas;, gereed. Totale lengte 46 kilometer. Vooral zomers wordt er veel ge- bruik van gemaakt. Ook in de toekomst staan er nog vele zaken te wachten. Als eindelijk de zandwinput bij Heenvliet voor recreatie kan worden ingericht komt er een aantrekkelijk water sportgebied bij. onder meer be- staande uit tachtig hectare water en een jacbtnaven. Ook het Bernis- seplan zal een belangrijke functie gaan vervullen. Dan ontstaat een aaneengesloten watersport- en re creatiegebied dat loopt van Maas vlakte tot het Spui ten zuiden van Spijkenisse. Genoeg werk dus nog voor het recreatieschap. Maar eerst en te recht even stilstaan bij de belang- rijke mijlpaal van het 25-jarig be- siaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 9