Hoek van Holland wil honderd huizen per jaar bouwen Direkteur bibliotheekcentrale Zuid-Holland ...en nu weer afbreken...? Per bus naar demonstratie Vredesweek Sloop komt dichterbij Grote schade, kleine buit Installatie verdwenen Unieke prestatie van brandweer Fietsers op de bon Video gestolen Woudhoek blauw van de rook Broeken gestolen Doorgereden na twee botsingen Honden bijten vier schapen Duo vernielt verkeerslampen DINSDAG 26 SEPTEMBER 1978 SC/VD/WW 3 Schiedam „De priva cy van de lezers wordt op de tocht gezet, wan neer wij vrijwillig gege vens over hen aan de politie geven", aldus de heer N. Olivier, direk- vteur van de verenigde jfi-ovinciale bibtiotheek- ceintrales Zuid-Holland te .Schiedam (VPBC). Hij verl lïnderde, dat de rijk spolitie voor het onder zoek naar de herkomst van de Wateringse von deling een lijst in handen kreeg. Deze bevatte vij fentwintig namen en adressen van lezers, van de openbare bibliotheek de Boekenmolen te Wate ringen, die bepaalde boe ken hadden geleend. „Zelta als je het zorgvuldig over- weegt kom je op een hellend vlak", verklaart de heer Olivier verder, „ik denk niet dat wij als provinciale bibliotheek ei gen rechter mogen spelen". De overwegingen van het be stuur van de Boekenmolen de lijst te maken, waren volgens de heer O.L.E. Jongmans, voor zitter van de openbare biblio- theek te "Wateringen, gegrond op bijzondere omstandigheden. In de bibliotheekwereld bestaat er volgens hem nog geen officieel standpunt over de privacy van de lezers. Na ruggespraak mei verschil lende personen, waarvan het bestuur aannam, dut zij door vakbekwaamheid of maat schappelijke positie een gefun deerde mening over deze mate rie hadden, èn na overleg met dc politie, werd besloten de lijst te overhandigen waarbij het volgende kwam vast te staan: „De politie maakt slechts on gaarne en alleen in uiterste ge- 'Privacy lezers op de tocht' vallen van deze methode ge bruik., „Niemand wordt geconfron teerd met het feit, dat hij een boek over een bepaald onder werp had gelezen, zodat er nim mer moeilijkheden zouden kun nen ontstaan met familie, buren en relaties. „Van het systematisch onder vragen van personen op grond van het lezen van een bepaald, boek is geen sprake. „Dc gevraagde gegevens wor den niet op zichzelf als een bezwarende aanwijzing ge bruikt om in samenhang met de andere gegevens een theore tisch vrijwel onbeperkte kring van mogelijk daders te beper ken tot een kleinere. „De gevraagde gegevens zouden na gebruik worden teruggege ven en in geen enkele vorm bewaard". Inbreuk „Onder deze omstandigheden was het bestuur van oordeel dat het niet verstrekken van bepaal de gegevens niet juist zou zijn", zegt de heer Jongmans diploma tiek. „Daarbij kwam de overwe ging, dat de rechter-commissa- ris zou kunnen bevelen deze gegevens te verstrekken. In on ze democratische samenleving dienen wij onder bepaalde om standigheden een inbreuk op onze levenssfeer toe te staan. Het is zelfs onze rechtsplicht die medewerking te verlenen. Daar om hebben wij de politie die lijst toegezegd. Na een telefoontje van de heer Olivier met de politie en een gesprek met mevrouw Van Ruy- ven heeft de politie er verder vanaf gezien". Mevrouw Van Ruyven, die de leiding van het onderzoek vanuit Den Haag in handen heeft daarover.' „Na in formeel overleg, waaruit ons bleek, dat die lijst toch niet of niet helemaal volledig te maken was, hebben wij niet verder aangedrongen". Over het ingrijpen van de direc teur van de VPBC is het Wate ringse bestuur niet zo te spre ken, „Dat Olivier het zijn biblio thecaresse verbood die lijst aan de politie te geven is op zich juist. Maar dat hij zonder over leg met ons de politie belt en zegt, dat ze niet op die lijst hoeft te rekenen, is onjuist. Over zijn personeel heeft hij wel zeggen schap, maar niet over ons. Wij mogen zelfstandig in een derge lijk geval beslissen". Onenigheid Deze onenigheid tussen het be stuur en de directie van de VPBC is terug te leiden naar de opzet van de openbare biblio theken in Nederland, Volgens de bibliotheekwet moet iedere gemeente met minder dan 30.000 inwoners 2ijn aangeslo ten bij een provinciale biblio theekcentrale. Deze regelt de inkoop van de boeken, de admi nistratie en stelt personeel ter beschikking. Zo maakt de Boe kenmolen te Wateringen van de centrale te Schiedam gebruik. De bibliothecaresse is dan ook in dienst van de VPBC en heeft de directeur als baas. Het bestuur van de Boekenmo len is ook niet zo te spreken over een brief, die Olivier heeft geschreven. In een schrijven aan het bibliotheekblad Info gaat hij in op een politie-onder- zoek naar een vermoedelijk mis drijf in een kleine gemeente in Zuid-Holland. Hij zegt daarin: „Men verzocht de bibliotheca resse om medewerking bij de opsporing door het opstellen van een lijst van lezers, die gedurende de laatste zes tot acht maanden boeken hebben ge leend over bepaalde, met name genoemde, onderwerpen". Vernietigd „Na consultatie van de directie van de VPBC v/erd besloten die medewerking niet - althans niet vrijwillig - te verlenen, hoewel de politie uiterste discretie be loofde bij het gebruik van de gegevens en men ook niet zou laten weton hoe men aan de betrokken namen en adressen was gekomen. Na gebruik zou de lijst vernietigd worden". Volgens de heer Jongmans van de Wateringse bibliotheek is het duidelijk, dat het hier om het onderzoek naar de herkomst van Dick IJsbrand van de Wete ring gaat. „Wij hebben dal niet zo op prijs gesteld. Met de direc tie waren wij overeengekomen dit geval niet in de openbaar heid te brengen. Maar door deze brief kan iedere journalist, die een beetje clever is erachter komen waar het om gaat. De discussie, die hij aanzwengelt, vinden wij op zich wel juist. Het is goed dat er eens over de privacy van de lezers wordt gesproken". Discussie Het blad Bibliotheek en Samen leving, het tijdschrift van de vereniging Nederlandse Biblio theek en Lectuurcentrum, heeft dan ook twee heren aan het woord gelaten, met de privacy van dc bibliotheekgebruiker als onderwerp. Het zijn de juridi sche medewerker van het NBLC mr. B. Dingemans en de Groningse hoogleraar in de christelijke ethiek prof. P.J. Koscum Abbing. Mot als uit gangspunt de bi'ief van de heer N. Olivier schetst mr. Dinge mans de situaties waarin een bibliothecaresse in aanraking kan komen met kwesties over privacy en het juridische kader daarvan. panihdgjfcm Oc luw Mij'! n itetw fcocnvt Kisnen /i,;i jis .-tJiu ur n .utinm Kfvin De ethicus prof. Roscam Ab bing vraagt zich af, of iemand zonder toestemming van de be treffende personen gegevens over hem mag verschaffen aan derden. De uiteenzetting van prof. Roscam Abbing komt in grote lijnen overeen met die van het Wateringse bestuur. Mr. Dingemans ziet graag een uitge breide discussie op gang komen, waaruit een oplossing komt voor de juiste handelswijze van De brief van N. Olivier, direkteur van de VPBC Zuid-Hofland, zoals deze in het blad Bibliotheek en Sa menleving werd afgedrukt een bibliothecaris in dergelijke gevallen- De voortgaande tech nologische ontwikkeling met onder meer computers zal die discussie echter niet vereenvou digen. 1'hardingen Ook uil Vlaar- dingen zal een speciale bus rijden naar de gro te demonstra - tic, die in het kader vatt de Vredesweek wordt gehouden op hel vliegveld Valkenburg bij Leiden op 30 september. Dc actie is georganiseerd door bet Interkerkelijk Vredesberaad en de neutronenbom werkgroe pen in Zuid-Holland. De demonstratie richt zich te gen hel gebruik van kernwa pens. De actievoerders willen afschaffing van de a toom taken vm de Neptunes van de marine en willen ook geen kcmleveran- ties aan Brazilië De „VJaordingse" bus vertrekt om kwart over twaalf 's mid dags vanaf het Veerplein (bij V en DWie mee wil dient vanlevoren kaarten te kopen, die a 7,- per stuk te koop zijn bij Karla Haasnoot. Prins Hen drikstraat 64. Karla is telefo nisch bereikbaar onder35.84.59. Wie niet van bussen houdt kan ook per fiets naar de demon stratie. Dan dient men zich te verzamelen bij het wijkcentrum De Heipaal aan de Reigerlaan 47 in Holy. Men vertrekt om tien uur 's morgens precies. WiwWKW»: De sloop van het oude Maassluisc station is een stapje dichterbij gekomen. De Nederlandse Spoorwegen hebben het schetsontwerp voor het nieuwe stationsge bouw klaar dat binnenkort ter goedkeuring aan de wel standscommissie ter goed keuring wordt gezonden. Wanneer alles volgens plan verloopt zal in de loop van volgend jaar met de sloop worden begonnen. Hel enige dat voor het nageslacht be waard zal blijven - welis waar onzichtbaar - zijn de fundamenten van het oude vertrouwde gebouw want daar wordt het nieuwe mo derne gebouw op gegrond vest. Het voor Maassluis karakte ristieke gebouw moet ver dwijnen omdat het niet meer aan de eisen van deze tijd voldoet. De NS voelen er weinig voor het gebouw op te knappen omdat de kosten te hoog zijn." Slopen en op nieuw houwen is goedko per." Schiedam De schade was groter dan de buil hij een in braak bij bouw- en handelson derneming Stabiel B.V. in het afgelopen weekend, Wisten de inbrekers uit een geldkist slechts dertig gulen mee te nemen, de aangerichte schade wordt geschat op duizend gul den. Hel kantoorpand van het be drijf uun de Nieuw Mathenes- serstruat in Schiedam werd be treden nadat een raam werd vernield. Kasten en bureaus werden door de inbrekers aan een nadere inspeklie onderwor pen. zonder dat dat veel succes opleverde. Ook bij een in braak in een snackbar op de Koemarkt heb ben inbrekers lelijk op hun neus gekeken. Zowel het openbreken van een gokautomaat als het doorzoeken van de kassa lever de niets op. Beiden waren voor het sluiten van de winkel ge leegd. Wel wisten de inbrekers' enige schade aan te richten, zo werd er bij het betreden van de winkel een slot geforceerd. De totale schade wordt geschat op ongeveer 75 gulden. De poli tie vermoedt dat de inbrekers bij hun bezigheden zijn ge stoord. Vlaardingen De inbreker dit' in de nacht van zaterdag op zondag een bezoek bracht aan een woning aan de Verheijstraat kan in ieder geval voortaan genoeglijk de avonden doorbrengen. Bij dc inbraak werd namelijk een geluidsinstallatie en 85 langspeel platen weggenomen. Ook verdwenen enige interessante boeken. De totale waarde van de buit wordt geraamd op achtduizend gulden. Vlaardingen De politic gaat de komende maanden streng controleren op fietsers en bromfietsers, die gebruik ma ken van voetpaden in de West- wijk. Het rijden in deze voetgangers gebieden komt dc laatste tijd sieeds hardnekkiger voor. Vrijdagmiddag heeft dc politie in een uur tijd vijftien fietsers en bromfietsers verwijderd van deze paden. Tegen twee brom fietsbestuurders en drie fietsers werd een bekeuring uitgeschre ven. Vlaardingen Vrijdagavond is uit een winkel op het Liesveld üll|l|||||i||nilllllllll||tmillllilIlillllüllllilllltllltlllllUllllIIIIIIHIIIfllllflllllllllllllllilHUIIIIUimii een videorecorder gestolen met een waarde van ongeveer 3000 gulden. Het apparaat van het lype VS 9300 is ontvreemd door twee nog onbekende mannen. Hork van Holland Het dagelijks, bestuur van de deelgemeente raad van Hoek van Holland stelt de raad voor tot 1989 maximaal honderd huizen per jaar te bouwen. Hel bestuur gaat daarbij uit van een groei van de totale bevolking van 2,5 prucent maximaal. De gemiddelde woningbezetting bedraagt dan 2,7. Hoek van Holland zou dan in 1.980 10.207 inwoners lellen, die 3.775 woningen nodig hebben. Als de gemiddelde woning bezetting sneller zou dalen, wil het bestuur zich houden aan die honderd per jaar, waar door dc bevolkingsgroei minder snel 20U moeten verlopen. Zeventiende proeent van de bevolkingsgroei is natuurlijke aanwas, de rest is vestigingsoverschot, -.tldus de berekeningen. Het bestuur wil een strak, maar niet onredelijk beleid voeren ten aanzien van vestigingen van buiten de deelgemeente en er zal in elk geval rekening gehouden worden met mensen die Hoek van Holland verlaten hebben omdat er geen woning te vinden was en zich nu weer in de Hoek '-villen vestigen. Verder moet er voorrang gegeven worden aan mensen die op sociaat- medische gronden dc stad moeten verlaten en zich aan zee moeten vestigen. Voorgesteld wordt om te blijven werken aan het vrijmaken van volgende bouwlokaties voor na de plannenperiode, die tot 1989 duurt. Tot het jaar 2000 denkt het bestuur dal Hoek van Holland bij een inwonersaantal van 13.000 ongeveer vijfduizend wonin gen nodig zal hebben. Men denkt aan dc bouw na 1989 van driehonderd woningen op het terrein van de huidige camping lover een eventuele verplaat sing is in het bestuur al van gedachte gewisseld) en de volkstuinen, van honderd huizen op kleine lege plaatsen in het dorp (onder meer aan de Schelpweg) en van vierhonderd huizen in het gebied van Krimsloot- zuid- De deelgemeenteraud heeft zich al positief uitgelaten over bouwmogelijkheden aan De Ruyterstaat (25 wo ningen), Brink en Bles (200 woningen) en Plan-oost (125 woningen). Het bestuur van de deelraad wil dat de bouw van woningen in Brink en Bles zo spoedig mogelijk gaat beginnen. Hel bestuur vindt, in tegenstelling tot het bureau OD 205, adviseurs voor planologie, architectuur en land schap BV te Delft, de opstellers van het ontwerp-slruc- tuurplan. dat de gronden langs de Koningin Emmaweg niet moeten worden gebruikt voor woningbouw. Dc deelraad wil deze gronden bestemmen voor recreatie. Het ontwerp-structuurplan komt vanavond aan de orde in de vergadering van de deelgemeenteraad. Schiedam „Het is toch maar onkruid", moet de51-jarjge vee houder C. M. uit Delft hebben gedacht, toen hij de berm langs de geprojecteerde rijksweg 19 »n brand stak. Het onkruid brandde echter beter dan de veehouder bad verwacht; in *or(e tijd stond een stuk van Mr liefst 500 meter lang en *?eter breed in vuur en vlam. bewoners van Woudhoek dervonden zoveel last van de .Wkontwikkeling dat een van eo de brandweer belde. Een alf uur had deze nog nodig om het vuur meester te worden. De Deiftse brandstichter werd door de politie aangehouden en verklaarde de brand aan te oebben gestoken „omdat er zo veel onkruid stond". Ondanks «goede" bedoelingen van de Veehouder heeft de politie pro- rcKverhnrl onr^nta"*'', Vlaardingen Het heeft even geduurd, maar nu is het toch zover. Op het speelterreintje aan de Bachstraat in de Vetfenoordsepolder wordt deze dagen hard gewerkt, om de fraaie, houten speelwerktuigen te plaatsen. Nog even. en het karwei is kiaar. Tot grote tevredenheid van de buurtbewoners en - vooral - hun kinderen, die er zonder twijfel dankbaar gebruik van zullen maken- Met één ding hebben de noeste werkers van de gemeente echter geen rekening gehouden: binnenkort zal ook begonnen worden met de erfafscheidingen' tussen het speelplaatsje en de aangrenzende woningen. Ook dat is al geruime tijd geleden toegezegd. „En hoe denkt rnen daar dan nog bij te kunnen?" merkte een wijkbewoner snedig op tijdens de wijkbijeenkomst, die enkele weken terug in de VOP werd gehouden. „Met materiaalwagens en dergelijke kan men er niet meer bij, als die speelwerktuigen er eenmaal staan. Moeten die dingen dan eerst weer afgebroken worden?" Wethouder Jelie Wijnstok vond dat op die avond óók een vreemde zaak en zegde toe er meteen naar te informeren. "iiiii'fiimn'rtrnttir'tiir'iiiliiiniiilllllülllUMIIlUÜdlI'MIHIIItlIl Vierdingen De lieren J. van Krochten. .N*. I'. Assenberg en S. van der Marei, allen leden van het vrijwilligerscorps van de VJaardingsc brandweer, mo gen zich sinds kort onderbrand meester noemen. Het was dc eerste keer dat het rijksdiplo ma aan Vlaartling.se brand weerlieden werd uitgereikt. De rang van onderbrandmeester is de hoogste welke een vrijwilli ger bereiken kan. Dc opleiding voor het rijksdi ploma vergt maar liefst drie jaar. In het pakket zitten onder werpen als mechanica, wis- en natuurkunde, hydraulica en re pressieve brandbestrijding. De dist riet inspecteur voor hel brand wee i-we2en in Zuid-Hol- land, de heer A. v.d. Boven- kamp, was tijdens de plechtig heden waarbij de drie Vla ar- dingse vrijwilligers onderschei den wei den aanwezig. Vlaardtngen Uir een auto, die geparkeerd stond aan de van Limburg Stirumstraat, is een groot aantal spijkerbroeken ont vreemd. De pantalons hadden een totale waarde van 2200 gulden. De politie vermoedt dal het om dezelfde spijkerbroeken gaat, die vorige week in bosjes in dc Ammanstraat werden gevonden. Daar wordt nu een onderzoek naar ingesteld- Schiedam Een 19-jarige slo per heeft het afgelopen week end twee aanrijdingen veroor zaakt en is na allebei doorgere den. Zaterdagavond om onge veer negen uur botste hij op dc kruising van de Singel en de Oversehies.sc.straat in Schie dam op een taxi, bestuurd door de 21-jarige A. j. V. uit Schie dam. Nadat dc sloper door was gere den, kwamen collega's van de tuxisehauffeur te hulp. Zij wis ten te melden dat eenzelfde auto als van de sloper eerder op de dag betrokken was bij een aan rijding in Rotterdam Ook het kenteken zou. volgens die colle ga's. overeen kom en met het dooi- V. opgegeven kenteken. Nabij dc Schiekade werd later op de dag de betreffende auto door de politie teruggevonden en kon ook de bestuurder wor den aangehouden. De uit Schie dam afkomstige sloper bekende bij beide aanrijdingen betrok ken te zijn geweest. Schiedam Twee bouviers hebben het afgelopen weekend vier schapen aangevallen en dusdanig verwond, dat minstens een van de dieren het waarschijnlijk niet zal overleven. De heer O. van de Polderweg, de eigenaar van de schapen, heeft hiervan aangifte gedaan bij dc politie Schiedam. Maassluis De politie Maas sluis heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee 17-jari- ge Vlaardingers aangehouden die ervan worden verdacht de lampen van de verkeerslichte- ninstallatie aan de Westlandse- weg en van de Laan 1940-1945 te hebben stukgegooid en bo vendien een richtingbord en een verkeerszuii te hebben vermeld- De politie denkt dat de knapen uit wraak hebben gehandeld omdat een van hen eerder op de avond een proces verbaal had gekregen omdat hij een auto zonder rijbewijs bestuurde en bi* zijn aanhouding een valse na am opgaf.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3