Zestien jaar knokken op de vierkante millimeter MAASLAND VERBAASD Hoek van Holland wil niet te sterk groeien Gemeente erkent achterstallig onderhoud Verkeerslichten op afrit Rijksweg DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 SC/VD/WW 3 huizen hel langzaam wogroes- Icn van de stalen sponningen was. Er zouden nog zestien jaar moeten verstrijken voordat de actie resultaat opleverde. En over die zestien jaar zouden de strijders van het eerste uur een heel gezellig boekje kunnen schrijven, vol grillige ambtena- rengrappen. slapstick en verbe ten ergon is. Geen renovatie Zoals vermeld: m 1962 komt de eerste klacht van een individue le huurder over het onderhoud aan zijn woning. Al spoedig blijkt dat veel meer bewoners met dezelfde klachten zitten en er komt een samenwerking tot stand die in 1363 voor het eerst in t en gezamenlijke actie resul teert, Dertien bewoners van de Vottenoordscslraat vragen de gemeentel i jke w on ingd ienst dun de steeg achter de wonin gen in orde te brengen en de wateroverlast daar voorgoed uit de wereld te helpen. Bovendien verklaren zij zich bereid daar toe een wekelijkse bijdrage van tien a vijftien cents te leveren. Een grootmoedigheid hunner zijds. Het antwoord is: ja, er zal iets aan gedaan worden. Tot op heden hebben de bewoners er nooit iemand gezien. En zo gaat het verhaal verder: telkens vage toezeggingen, maar onderhoud blijft uit. De toenmalige direc teur van hel woningbedrijf klaagt steen en been over geld gebrek, hij heeft niet meer dan 12-duizend gulden en daar kan hij het niet van doen. Een argu ment dut nog velen na hem dankbaar zullen herhalen. Zelfs nadat gebleken is dat de ge meenteraad op 5 juni 1970 een krediet reserveerde, speciaal bedoeld voor waterovcrla -van een slordige 3,5 ton, (De werk- zaamheden in de VOP worden geraamd op 40-duizcnd gulden van de Steyn. Inmiddels It-veil een inventari satie van de klachten de volgen de, niet weinig spectaculaire waslijst op: verroeste en ver wrongen stalen raamkozijnen, verrotte en v ermolmde deuren, li-kkendc dakgoten, afgebroken en gebrokkelde raamdorpeis en lateien, zc«*r slecht verfwerk, uitgeleefde stegen, verstopte rioleringen, kapotte ramen en dakkapellen en onveilige elek trische installaties. En dat alles volgens de bewoners zeer duide lijk het gevolg van nalatig on derhoud. We schrijven 27 mei 1977; de bewoners hebben een informa tiepakket samengesteld be stemd voor b. en vv. en de leden van de gemeenteraad. In dit pakket worden geadresseerden herinnerd aan mondelinge toe- zegcingen. gedaan met betrek king tot verbetering van de wo ningen, van 1964, '68, '73 en '75 en luidt de conclusie, dal „onze woningen die in 1349 zijn ge bouwd, binnen tien jaar ge- sloopt moeten worden, als u. raad, nu niet direct opdracht geeft de woningen te herstel len." En naai- gelang de tijd ver strijkt, kan de gemeente er niet meer onderuit: er moet wat aan de woningen gebeuren. Maar hoewel achterstallig onderhoud, de gemeente vindt we! dat de bewoners dat zelf maar moeten betalen. De heer A. L. P Har- donk, een strijder van het eerste uur: „Dat is altijd de truc van die lui geweest. Toon de ge meente er eenmaal achter was, dat onze eisen terecht waren, begonnen we brieven te krijgen met de mededeling dat ze inder daad de rataplan zouden her- stollen en of we er dan ook niet gelijk centrale verwarming, dubbele beglazing en een nieu we aanrecht bij wilden hebben. Zo gaat dat: konden ze zeggen, dat is duidelijk renovatie dus jullie moeien meer betalen Door Jan H. Bakker Nou, wij hebben nooit om een nieuw aanrecht gevraagd, dank tt feestelijk. Hei is altijd ons standpunt geweest, en dat heb ben we steeds tegen de gemeen te gezegd: zorg er eerst maar eens voor dat de boel opge ruimd wordt, dan kunnen we daarna misschien nog wel eens over renovatie praten." Wijze raad Erg heroïsch is de strijd om het achterstallig onderhoud nooit geweest, meer knok op de vier kante millimeter. Geen barrica des, geen bezettingen, maar pra ten, pralen, praten. Wie zou ook anders verwachten in dit land dat in feite één grote boekhou ding is? Gebleken is overigens wel dal pralen zin heeft, al zit het risico er in dat dat gesprek zo'n zestien jaar gaat duren. Velen zouden er bij voor baal moedeloos van worden. De uiteindelijke „stoot" die tot de overwinning leidde werd ten slotte gegeven door de samen stelling en uitgave van een zwart boek over de stalen ra- men-affaire. Het boekwerkje is getiteld „Over huis en beheren en huisjes melken..." met als ondertitel „Of de geschiedenis van komplex 1947 A-B Vette- noordsepolder/lndische Buurt" en dateert van april dit jaar. Door toedoen van dat zwart boek werd de zaak aan de grote klok gehangen en de discussie uit de binnenkamers van het stadhuis gehaald, waardoor de andere comissieleden inzicht kregen in wat er zich werkelijk had afgespeceld: zestien jaar lang was er gewoon niets aan de woningen gedaan. Die ont dekking moet voor velen verbij sterend zijn geweest. Gevolg: druk op Goudriaan. Tel daarbij op het feit dat de verkiezingen net voor de deur stonden, en we krijgen iets meer idee van de oorzaak van de overwinning. De heren Tomaello en Hardonk: „Wat wij andere huurders, die Entree van een schuurtje, Zestien jaar lang heeft het er zo bij gelegen. mei dezelfde problemen zitten als wij, aan zouden willen ia den: zorg er voor dat je je organiseert Zorg er voor dal je mensen er bij betrekt die van wanten weien. Deskundigheid, dat is ontzettend belangrijk. Een een wijk org aan, zodat iede reen op de hoogte is. Wij hebben van begin af aan, vóór elke vergadering met de gemeente, steevast de koppen bij elkaar gestoken tn afspraken gemaakt over wat we gingen zeggen." ..Gii tijdens een vergadering nooit in op informatie die je zelf nog niet hebt. Zorg ervoor dat je je spullen van tevoren kunt doorlezen. Want de mensen met wie je te maken krijgt zijn ambtenaren- En die hebben de hole dag de tijd zich er in te verdiepen. Het is hun beroep per slot van rekening; als je niet op r ast dan kletsen ze je zo omver. Maar blijf op je strepen staan. Als je vindt dat het ach terstallig onderhoud is, zeg dan nooit oftenimmer ja tegen reno vatie." Het is ze gelukt. De koppige, zelfbewuste burgers van do Vet- tenoordsL'polder en de Indische Buurt hebben zich tenslotte niet door de gemeente opzij laten zetten. Binnenkort wordt het achterstallig onderhoud aan 135 gemeentewoningen aangepakt. J Zonder dal de huurders voor de kosten op hoeven te draaien. Wel zal er tegelijk dubbele beg lazing worden aangebracht, tnuar de huurverhoging die dal trrwego brengt wordt ruim schoots gecompenseerd door de stookkosten. De bewoners heb ben hun recht gekregen. Hun zestienjarige strijd is een klein, maar fijn unicum, waarop ande ren in hel vervolg terug kunnen vallen. Waar hel in 1962 allemaal mee begon: wateroverlast mde stegen Vlaardinjjen De heren heb ben er een niet onaanzienlijk aantal grijze haren bij gekre gen, sommigen van hen zijn al in ruste, sommigen verhuisd, maar de buit is binnen. Na zestien jaar strijd, zestien jaar lang touwtrekken met de amb tenarenstand, vergaderen, brie venschrijven, is de gemeente Vlaardingcn eindelijk door de knieën gegaan. Achterstallig onderhoud aan gemeentewo- ningen behoort door de ge meente zelf opgeknapt te wor den zonder dat dat in rekening gebracht wordt in de huur. Die erkenning hebben bewoners van de Vettenoordsepolder en de Indische Buurt impliciet van de gemeente te verstaan gekregen, toen tijdens een com missievergadering een voorstel van het college van b. en w„ het achterstallig onderhoud aan de woningen in te lopen geruisloos, werd aangenomen. Tot de niet geringe verbazing varj de bewoners overigens. 25 september was het op de kop af zestien jaar geleden dat één van de bewoners van de Vette noordsepolder, de heer Gl. C. Tomaello. een keurig briefje richtte aan de weledele heer directeur van het gemeentelijk woningbedrijf met hel verzoek eens aandacht te besteden aan de erbarmelijke toestand van de stegen achter zijn huis. De brief vomit de schuchtere aanzet tot de slepende zaak, die later kort weg „Stalen ramen "zou gaan helen, zo genoemd odat één van de markantste gebreken van de Uit het zwartboek „Over huizen beheren en huisjes melken..." Maasland/Maassluis Het voorstel van Rijkswaterstaat om onderaan de afrit van Rijksweg 20 richting Maassluis en Maasland verkeerslichten te plaatsen, is door de gemeenteraad met verba zing ontvangen. De noodzaak van verkeerslichten werd tijdens de gehouden raadsvergadering niet ingezien. Het CDA-raadslid Wout van Geest had destijds slechts gevraagd, of er onderaan de afrit geen dubbele rijstrook kon worden aangebracht. Van Geest kwam daarmee, om dat door het rechtsafslaand ver keer de doorgetrokken witte streep veelvuldig wordt over schreden. Hetgeen dan weer ge vaarlijke situaties met zich brengt. De suggestie van Van Geest was dan ook, om zowel voor het links- als rechtsaf slaand verkeer een gescheiden rijstrook aan te brengen. Nu de dienst verkeersonderzoek van Rijkswaterstaat werkt aan een plan om onderaan de afrit ver keerslichten aan te brengen, kwam daarover enige verba ring- Van Geest: „Het is nooit "lijn bedoeling geweest daar verkeerslichten te krijgen. Het 's niet alleen een heel duur plan, waar een bord verplicht stop pen zou hetzelfde effect geven." Mevrouw Ellen Joy Groosman (WD) had ook bedenkingen. „Het is een vreemde zaak als je het vraagt om een bepaalde belijning, en men komt dan maar meteen met verkeerslich ten. Daar komt filevorming op de afrit van," zo voorspelde zij, „En het ging ,er juist om die ie voorkomen," Mevrouw Groosman stelde daarom voor Rijkswaterstaat te verzoeken en met het gemakke lijkste en goedkoopste te begin nen. Burgemeester J. van den Brink zei dat de verkeerslichten er nog niet staan. „Dit krijgt nog een vervolg, want wij heb ben Rijkswaterstaat om een na dere mondelinge toelichting ge vraagd. Wat Rijkswaterstaat nu precies wil, is wat onduidelijk in de brief." Hoek van Holland: niet te snel groeien. Hoek var» Holland Tol 1989 zal Hoek van Holland niet snel ler groeien dan gemiddeld hon derd woningen per jaar. Er Is geen behoefte om belangrijk groter te worden dan de huidi ge omvang. Tot die conclusie is de Hoekse deeigemcenteraad zonder al te veel discussie gekomen. Voor sommige leden van de deelraad ging dat overi gens nog aardig ver, want er waren enkele Hoek van Hollan ders binnen de deelraad die het getal van honderd huizen per jaar als het absolute maximum wilden zien. Dat laatste ging vooraitter L. van der Houwen toch ivat te ver. Hij wees er op, dat Hoek van Holland al een bouw-ach- terstand heeft van drie jaar en dat men in feite op dit moment vierhonderd woningen zou moeten bouwen om die achter stand in te halen en aan de bestaande vraag te voldoen. De voorgenomen groei in de komende jaren is aardig in cij fers uit te drukken. Hoek van Holland telt momenteel 8152 inwoners (cijfer per 1 augustus). Als de voorgenomen groei er inderdaad zou komen, zou de deelgemeente in 1Ö89 10.000 in woners hebben en in het jaar 2000 ongeveer 13,000. Deelraadsvoorzitter Van der Houwen wees er overigens wel op. dat het feit dal men De Hoek niet zo sterk wil laten groeien wel 2ijn consequenties zou kun nen hebben. Men kan natuurlijk doorgaan met pogingen om een sporthal en een zwembad te realiseren, maar men dient dan wel te beseffen dat daar gezien het inwonertal geen recht op is, zo waarschuwde hij. De deelraadsvoorzitter vond het overigens wel jammer, dat men zich met dat getal van „gemid deld honderd" zo scherp heeft vastgelegd. Hij wilde zich liever niet voor een zo lange periode vastleggen. „Het is mogelijk dat er bepaalde periode zijn, waarin we meer huizen nodig hebben en aan de andere kant kunnen er jaren zijn, dat we met minder kunnen volstaan. Het nu ingeno men standpunt is weinig flexi bel." zo meende hij. De deel gemeenteraad was het er overigens niet mee eens, dat De Hoek niet betrokken is bij de samenstelling van het rap port „binnengemeentelijke de centralisatie", dat momenteel door het college van b, en w. wordt samengesteld. Juist Hoek van Holland is een schoolvoor beeld van een zelfstandige en goed functionerende deeige mcenteraad, zo menen de raas leden zelf. Het is daarom merkwaardig dat men bij een rapport over decentralisatie over het hoofd heeft gezien dat op dertig kilo meter van de moederstad een gebied ligt, dat zich bij uitstek leent voor decentralisatie. Over dit ongenoegen kan het Rotterdamse college binnen kort een brief verwachten

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3