Kunstklassen steeds voller Ivo de Wijs: nooit zo mild On- Hollands werk Frederik Aarjen toon beeld Voor half geld naar circus Magna Carta bij Toverbal RN-jubileumpaspoorthouders: Milestone in Quibus Wandelconcert River Kwai in De Harmonie Kweekbak .Tot 7 oktober in artotheek Heel mooi Woudi weer Mikkenie dit weekeinde op Schuttersveld tussendoor van Jan DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 SC/VD/WW 5 Circus Mikkenie komt! En hou ders van het RN-jubiieumpas- poort kunnen er voor half geld naar toe. Want dat is de bestem ming van de blanco coupons num mer 1 en 2 uit het paspoort. De gigantische korting geldt voor ma ximaal twee volwassenen (coupon nummer 1) en twee kinderen (cou pon nummer 2) in de volgende voorstellingen: zaterdag 30 sep tember in de voorstelling van acht uur 's avonds en zondag 1 oktober in de voorstelling van vier uur 's middags in Schiedam op het Schuttersveld. Spelregels Even de spelregels op een rijtje: - Coupon l is geldig voor maxi maal twee volwassenen. - Coupon 2 is geldig voor maxi maal twee kinderen. - Van de coupons kan slechts gebruik worden gemaakt in de aangegeven voorstellingen. - U kunt de coupons inwisselen en de kaartjes kopen aan de circuskassa. - De reductie van 50% geldt op alle rangen, behalve op de goed koopste. (Dat is de derde rang waarvoor iedereen zeven gulden voor volwassenen en vijf gulden —voor kinderenbetaalt. Door gebruik te maken van de coupons uit het jubUeumpaspoort van het Rotterdamsch Nieuws blad kost de tweede rang niet respectievelijk acht en zes gulden, maar slechts vieren drie. de eerste rang geen tien en acht gutden. maar vijf en vier, en een loge plaats geen vijftien of twaalf, maar slechts zevenenhalf of zes gulden. Zoals eerder aangekondigd opent Magna Carta het nieuwe seizoen van het Maasslui- se Jongerencentrum De Toverbal. Het con cert wordt gegeven in de nacht van vrijdag op zaterdag en begint om nul uur dertig. Meer activiteiten in De Toverbal: zaterdag wordt vanaf 20 uur de film „Sherlock Holmes' slimme broer" gedraaid, met in de hoofdrol Marty Feldman en Gene Wil der. De groep Milestone concerteert zondag avond vanaf half tien in café Quibus aan de Lange Haven in Schiedam. De groep speelt muziek in uiteenlopende stijlen (funk, jazzrock, rock) waarbij de nadruk op het ritmische aspect ligt. Jacques van Oortmersen verzorgt het we kelijkse wandelconcert, zaterdag tussen 15 en 17 uur in de Grote Kerk in Vlaardingen. Op het programma staan werken van Coupertn, Sweelinck, Buxlehude en Bach. De toegang is als gebruikelijk gratis. De cabaretgroep NAR is volgende week woensdag present in het Hoek van Holland se mini theatertje In de Kweekbak. Taalge voelige bezoekers zullen zich uitstekend kunnen uilleven in helpublieksprojekt.dat in het teken staat van stopwoordjes. De Kweekbak is vanaf 20.30 uur open. Jong en oud kan les krijgen in van alles: tekenen, schilderen, boetseren, zeefdrukken en etsen. Af en toe houden de deelnemers aan een kunstklas zich bezig met een bepaald thema. Soms ge beurt dat naar aanleiding van een tentoonstelling, die dan in het Stedelijk Museum wordt ge houden. Dat is erg gemakkelijk. Het museum is nog niet uitge breid naar de Lindenhof, het vroegere weeshuis dat erachter staat en daarom is het ook dat voor de kunstklassen nog geen andere ruimte kon worden ge zocht. Het Vlaardingse OJC presenteert in haar filmavond, morgen in De Harmonie, de ourlogs-rolprent The bridge on the River Kwai: een klassieker in de filmwereld. In hel voorprogramma zijn twee lachfilms geprogrammeerd. De voorstelling begint om acht uur 's avonds. Wie naar binnen wil betale 2,50. Os vier kunstenaars van de Sctiiedamse kunstklassen: Sjef Henderickx, Marjo van Soest, Roel Rienstra en doop van Meel. *1 Is weer bijna de tijd van de „V" en in het Zolderthea ter In de Teerstoof waar schuwt Ivo de Wijs met klem voor dit aangstaanjagend be smettelijke verschijnsel. Morgenavond in Schiedam, en zaterdag opnieuw. Begin deze muartd leerde zijn optreden in de Teerstoof al, dat "Formule 2" een pro gramma is vol vaart en snel heid, niet in de laatste plaats door het razend knappe spel van pianist Pieter Nieuwint; maar het verdient aanbeve ling na de voorstelling me teen onder de wol te kruipen, want anders blijft de shocke- rende conclusie de hele ver dere avond hangen: „Het komt nóóooil meer goed. 't komt nóóooit meer goed". Hatsjie! "Formule 2" titel van Ivo's cabaret in de inmiddels niet meer zo nieuwe samenstel ling: Aggie Terlingen en Ri- chard Fritschy verdwenen en Marnix Kappers kwam erbij begint luchtig met een overzichtje van toen, maar het wachten is niet lang of publiek wordt overladen met kopzorgen: „Schijnt "mijn hoofd al door mijn haar heen?" zingt Kappers treurig (overigens: niets heeft dat uit te staan met des kappers invloed op Ivo's bol, waar het sluik verdwenen is). Contrast Boerstoel en drs. P- "Een heid", met muzikale steun van het Residentie Orkest, is zo'n vondst van Heinz Polzer, waarbij een iets onwerkelij ke sfeer ontstaat: de play back van Nieuwint, Kappers en De Wijs is knap genoeg als zij olkaar napraten, gehol pen door bandopnames, maar juist omdat het geluid uil de mond van de één. toch anders lijkt dan hetzelfde geluid uit de mond van een ander gaat de pauze nét op tijd in, juist als je denkt zoals de bedoeling is dat de cabaretiers een dfieeen- heid vormen: één geheel met iets markants, waardoor zij vallen in het rijtje van Kwik. Kwek en Kwak, de wijzen uit liet oosten, of nog tientallen andere trio's, waaronder de drie kleine kleutertjes. Hel nummer begint minder saamhorig: het wachten is op Ivo zelf, die even moet uitra zen na zijn bedaard zingen: "Ik ben toch zó mild, gewor den". Dat valt dus wei mee. Marnix Kappers is ouk zo mild nog niet. Wie links vooraan in de zaal zit (kijk uit in de Teer stoof!) kan flink op zijn falie krijgen als een leerling van badmeester Kappers jam merlijk verzuipt, aan het lot overgelaten. Pieter Nieuwint is uitne mend. Statig tussendoor en vrolijk een lied van Boerstoel wegpingelend onder het ach teroverslaan van een pint bier (één ding tegelijk), komt er ook van hem een Fransta lig rijm dat sneller wordt uitgesproken dan menig Hol lander met 2ijn eigen vocabu laire aankan. Maar die woor denrace is dan ook verklaar baar uit de titel. "Formule 2". Om negen uur begint het in de Teerstoof, Nieuwstraat 12. op beide avonden. Maar kijk uit voor de „V" en let op uw fiets! (aldus De Wijs' raad). Fredrik Aarjen: De Gesluierde. Tot 7 oktober is in de Vlaardingse artotheek aan de Oosthavenkade 8 werk te zien van de schilder Frederik Aarjen. De in de artotheek geëxposeerde collectie heeft voor Nederlandse begrippen een hoogst ongewoon karakter en bestaat slechts uit elf grote doeken, die voor het merendeel exotische, droomachtige taferelen tonen, waarin de Hollandse spruitjes- en koektrommelgeest tevergeefs gezocht zal worden. Wie wat afweet van Aarjens achter, gronden zal dat overigens niet be vreemden: Aarjen heeft vele reizen naar Zuid-Amerika achter de rug.. De indrukken die hij daar op gedaan moei hebben keren dan ook in zeer sprekende vorm in 2ijn schilderijen terug. Alleen titels als "Tropische Nacht" en "Tropische Vegetatie" wij zen al in die richting. De doeken zelf ademen met hun grillige conf iguraties en sombere, transparante kleuren on dubbelzinnig de sfeer van het Amazo- nebos. Broeierig Qua sfeer en toon doen de werken sterk denken aan de affiche- en pla- tenhoezenkunst van eind jaren zestig. Dezelfde ietwat broeierige beeldtaal, pathetisch, weinig terughoudend, me tafysisch. Kortom: Aarjen is niet de schilder die een introvert oud-Hol lands sneeuwlandschapje op het doek zal zetten. Daarvoor is hij te on-Neaer- lands. Aarjens sterkste punt vormt ongetwij feld rijn kieurentechniek. De schilder gebruikt kleurencombinaties die toch op zijn minst onconventioneel ge noemd kunnen worden. Rood en groen - bocrènfatsoen. volgens het spreekwoord-, blauwtinten, en dat al les in heel donkere tinten, die een onheitspelllende sfeer van rottenis en overwoekering oproepen. Aarjen Ijeoft de kleuren met transparante verf aangebracht, zodat de ene kleur de andeiv doorschemert en er precies die geladenheid ontstaat die zo essen tieel is voor oerwoud land schappen. Knap werk, zeker, al doet het allemaal wat te pompeus en weinig verfijnd aan. Dat laatste is echter geenszins van toepassing op Aarjens mensfiguren. Hier geen breed opgezette, pseudome- tafysisehe schilderingen, maar ge woon heel mooie composities, waar het op deze pagina afgedrukte 'Tb Gesluierde" uitspringt. Frederik Aarjen begon zijn artistieke loopbaan als danser. Hij ontving zijn opleiding aan de Folkwangschule in Duitsland. Maar Terpsichore kon hem blijkbaar toch niet 20 bekoren: Aarjen wijdde zich later uitsluitend aan de schilderkunst. Hij studeerde aan de Koninklijke Academie voor Beelden de Kunsten in Den Haag. Veel van zijn werk bevindt zich in particuliere verzamelingen in Zuid-Amerika, Lon den. Parijs en. Brussel. Jan Hendrik Bakker Clown Woudi is zaterdag voor de derde maal in het Scbicdamse Zoldertheater. Om 14.30 uur begint de voorstelling, die spe ciaal is bedoeld voor kinderen vanaf 4 jaar. De toegangsprijs is vier gulden. In de nacht van vrijdag op zaterdag arriveren ze op het Schiedamse Schut tersveld: de woon- en pakwagens, de caravans en de opleggers van Circus Mikkenie. In de vroege zaterdagmor gen zullen de masten omhoog gaan en korte tijd daarna schittert op het Schuttersveld de blauwe tent, waarin 's middags om drie uur de eerste voorstelling wordt gegeven. Zaterdag avond om acht uur volgt de tweede en ook zondag zijn er voorstellingen, maar dan 's middags om half twee en om vier uur. Voor Mikkenie loopt het seizoen zo langzamerhand op z'n end. Nog een week of zes en dan zit het erop. Vanaf het prille voorjaar is deze vaderlandse onderneming dwars door het land getrokken. En met succes. Want Mik kenie brengt een programma dat ge zien mag worden. Puur circus, waar van te genieten valt Circus, zoals vaders en moeders zich dat uit hun kinderjaren herinneren en zoals kin deren het vandaag de dag nog altijd willen ondergaan. Waarmee niet ge zegd is, dat Mikkenie er alleen voor kinderen 2ou 2ijn. Want dat is zeker niet waar. Ook volwassenen zullen zich vermaken bij het zien van de vele circusacts. Zo biedt het programma onder meer geroutineerde roofdierendressuur. Het is de j onge Italiaan Lucio Zamper- la, die met leeuwen, tijgers en een jaguar in de kooi komt. En alsof dat nog mei genoeg is, wandelt hij er ook nog even buiten met een tijger en met de jaguar. Lucio is een zoon van de uitgebreide Zamperla-familie, die in wisselende samenstellingen een aantal malen terugkeert in de piste. Met z'n zevenen bijvoorbeeld presenteren ze indrukwekkende acrobatiek op voort- dravende paarden. De zusjes Carmen en Cinzia vertederen vooral de jonge toeschouwers met hun chim pansees en met z'n vieren komen ze nog eens terug als razendsnelle jon gleurs. Het zand en zaagsel stuift onder de pony- en paardehoeven als Franz Caselli zijn viervoeters in de- piste voert Baby-olifantjes zijner. En clowns. En de Spaanse Rosa-Mary Segura met haar ijzingwekkend ge voel voor evenwicht, dat zij staande op een zwaaiende en zwierende trape ze demonstreert. En Kortom: circus. Echt circus! Dit week einde in Schiedam. Vier kunstenaars geven les in de kunstkkissen, op verschillende tijden en aan verschillende groe pen. Joop van Meel is er het langst bij, mét Sjef Henderickx, en zij richten zich vooral op oudere groepen. Marjo van Soest en Roel Rienstra geven les aan jeugd en jongeren. Die lessen variëren. Tekenen is mogelijk, schilderen ook, kera miek wordt beoefend en nog wel meer. Vragen bij het museum op de Hoogstraat staat helemaal- vrij en er kan bij een volgende keer, dat de kunstklassen gesub sidieerd worden, rekening wor den gehouden mei de wachtlijst en. Deelname is niel duur. Dergelijk menselijk leed, waarmee hel programma doorspekt is, staat in schril contrast met de idee achter "de nieuwe mens", decoszno» politische filosoof aan wie niets deerlijks vreemd is om- dat-het-er-is (ja. jammer, en voor wie dus geen plaats is in een tobbende wereld). Daarom houdt Ivo de Wijs het eenvoudig: „Er gaat toch niets boven Nederlandse kaas". Af en toe slingert Ivo de Wijs Gisteren zijn de Scliiedamse kunslklassen weer gestart en het zit er dik in dat naar uitbreiding moet worden gezocht. „Dc be langstelling is ook dit jaar weer toegenomen", zegt de educatief medewerker van het Stedelijk Museum op de Hoogstraat, Din- genus van de Vrie. De open middag, afgelopen za terdag gehouden, is goed aange slagen. Niet alleen bestaat be langstelling vanuit het onder wijs. Zowel volwassenen als kin deren zien er zelf vaak al een stap naar kunstzinnige ontwik keling in in feite betekent dat: de dingen eens anders bekijken, ook de dingen die je zélf maakt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5