PIk was gelukkiger toen ik dag en nacht kon werken' Schiedamser kan het niet! Manifestaties op Bachplein Adjudant Keizerwaard stopt ermee: 75 Doe mee met de WV: Ideetj werken VD/VVW; JOrd tend bla^ :cbe/3 -7 aan hie- jwe aat VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1973 t i Si gaardingen „Er is niets beter dan surveilleren jnet een rijwiel. Het is zeer goed, dat dat tegenwoor dig weer gebeurt in Vlaardingen. Sinds twee-en-een- .half jaar hebben alle 8 rayons in de stad weer een eigen wijkagent, en dat is een goede zaak. Op die jmanier kun je als politie pas echt contact met de 3bevolking hebben en dat is dringend noodzakelijk Voor het functioneren. Het is weer net als in mijn .beginjaren, he, in vijfenveertig. Alleen deden we jiet toen niet op het rijwiel, maar lopend. Er waren geen fietsen, vlak na de oorlog". 'Adjudant M. M. Keizerwaard <60) kan boeiende verhalen ver hellen over het politievak, zoals dat in vroeger tijden bedreven werd. Daarmee wil niet gezegd ■worden, dat hij over de politie -anno 1978 niets zou kunnen zeggen, want ook deze periode ut de adjudant enorm. Om ;m maar even te citeren: „De politie is mijn leven: ik sta er op en ik ga er mee naar ^andaag zit het er voor adju- öant Keizerwaard op. Vanmid dag om half vier begint de ifscheidsreceptie, die ter gele- jenheld van zijn pensionering jvordt gegeven. Een drukke re ceptie. zal het zeker worden: ^gKeizerwaard heeft in de loöp ider jaren zowel binnen als bui- glen het korps heel wat vrienden [gemaakt. Strak schema (oe het er in zijn beginjaren in het Vlaardingse korps aan toe ging: dat za! de adjudant zeker nooit vergeten. „We had den in de straatdienst drie ploe gen, die volgens een zeer strak schema door de stad liepen. In de nachtdienst bijvoorbeeld: om twee uur op pad, een hele boel verplichte controlepunten aandoen en om acht uur weer binnen". en met mensen kwam je bij de recherche genoeg in aanraking. Je maakt natuurlijk ook een hoop ellende mee: het is bijna allemaal ellende. Daar moet je wel tegen opgewassen zijn. Ge vallen waarbij kinderen veron gelukten of verdronken: die hebben me altijd erg aangegre pen. Dat zijn van die zinloze dingen. En dan zoiets als zelf moord: als je nagaat wat een ellende er aan vooraf moet gaan voor iemand zover komt. Nee: leuke dingen maakte je niet altijd mee. Maar dat hoort er nou eenmaal bij".' Hard werken was wel troef in het rechercheteam. Dag en nacht op de been zijn was zeker geen uitzondering. Adjudant Keizerwaard: „Het gebeurde ge regeld dat je 's nachts twee, drie keer uit je bed werd gebeld. Mijn vrouw zei wel eens:' „Je kunt beter helemaal niet naar bed gaan. Dat heeft toch geen zin". door Paul Houkes „Als er ergens iets aan de hand was, dan kwam je dat als straa tagent wel tegen. Tegenwoordig fjjf je er per auto langs en zie »*gewoon niet alles. Vooral het bofd; daar was dikwijls wel t een en ander gaande. Hele .Idslagen werden daar soms I geleverd door dronken zeelui I onder elkaar. Daar moesten wij gdan te voet op af. Zorgen dat |die lui weer naar hun schip gevoerd werden, aan de over kant van de rivier. Dat gebeurde met het overzetbootje of als dat met meer vaarde, met een vletje van De Ligt, die op het Hoofd woonde. Die hebben we er di kwijls voor uit zijn bed gehaald, midden in de nacht. En als die zé5lui moesten worden opge bracht, dan werden ze dronken en wel in een handkar geladen en naar het bureau gereden. We hebben wel gelachen: zes van die grote Noren stom dronken op de handkar. Een mooie tijd". Beter contact Vlaardingen was heel wat ro mantischer in die tijd, vindt de adjudant nu. En je kende er iedereen „van haver tot gort". «Ach ja, de stad had toen een kleine 40.000 inwoners, mis schien zelfs maar dertig. Je kende je mensen wel. Er was toen ook een veel beter contact tossen de politie en de bevol king. Dat is er met die toene mende mechanisatie wel een flatje bij ingeschoten. Nu snel met auto's door de stad: een 010- beel verschil". bang heeft Keizerwaard niet bij de-straatdienst gezeten. Vijfen- twintig jaar maakte hij deel uit 'van het Vlaardingse recherche team: de plezierigste tijd uit2i;n iPolitiecarrière. „Ik heb bij de recherche een geweldige tijd gehad. Ik ben altijd sterk in mensen geïnteresseerd geweest Rustiger De overgang, vier jaar geleden, van de recherche naar het bu reau aan de Broekweg, waar adjudant Keizerwaard sinds 1974 chef is geweest, betekende een hele verandering. Het is er zeker aanzienlijk rustiger op geworden voorde adjudant. „Ik heb in het begin wel eens ge dacht: moet ik het hier nog vier jaar uithouden? En als ik er nu op terug kijk dan zeg ik nog: ik was gelukkiger toen ik dag en nacht kon werken". Als chef van het bureau aan de Broekweg, waar onder ande re de wijkagenten onder ressor teren en andere speciale politie taken werden uitgevoerd, is de adjudant nauw betrokken ge weest bij de opzet van het wijka genten-systeem, zoals dat weer volop draait in Vlaardingen. In Keizerwaard heeft men daar zeker een goede stimulator in gevonden. „Het was hier rusti ger, maar ook hier is het goed werken geweest. Over de gehele periode bij de politie kan ik zeggen: ik ben altijd met erg veel plezier naar mijn werk gegaan. We hebben hier in Vlaardingen altijd een fijne ploeg mensen gehad, met goede superieuren. En vooral dat laat ste is erg belangrijk: daar staat of valt het hele korps mee". Kritiek Een beetje nijdig kan de adju dant wel worden door de kri tiek, die de laatste jaren vrijwel algemeen op de politie wordt losgelaten. .Kritiek is niet erg, maar dikwijls is het onredelijk. Ik weet wat een goede dingen er allemaal door de politie ge daan worden: dat wordt niet altijd aan de grote klok gehan gen. Die kritiek van sommige kanten verdriet me wel eens een beetje". Adjudant M. M. Keizerwaard gaat met pensioen. Vanmiddag zal hij vele handen drukken van relaties, waar hij in de afgelopen jaren mee heeft sa mengewerkt of op andere ma nieren kontakt jehad. En vanaf morgen: stil thE iszittenmet een krant en pantcffels? „Welnéé: ïk kom straks nog tijd te kort.' Ik heb postduiven, kippen en konijnen en thuis is er nog genoeg te doen. Ik ga eerst een contract voor een paar weken bij mijn vrouw sluiten. Daarna is er nog zat te doen: ik heb heel wat liefhebberijen. Nee, stilzitten: dat zal er zeker niet van komen". Adjudant M. M. Keizer waard neemt afscheid, „Ik heb een heer lijke tijd ge had". Met de reus van Amsterdam kwamen de tongen los in de hoofstad. Dit idee, voor Proosje op de Koemarkt, was er al veel eerder. Dan zou de WV een kreet niet eens nodig hebben om Schiedam beroemd te maken. Schiedam De VW moppert niet. Tot nog toe zijn in het Proveniershuis al 25 leuzen binnengekomen, en directeur Ruud Pillard vindt dat alleszins redelijk. „Ik heb de indruk, dat er bijzonder leuke teksten bij zitten zegt hij over de campagne, waarbij het erom gaat dat er voor de VVV een denderende, lekker klinkende slogan uit de bus rolt waarmee Schiedam in den lande kan worden gepropageerd ondanks een cynisch geluidje van bewonersvereniging Schiedam-Centrum, dat de koopwaar niet deugt. Dagelijks komen er nog leuzen bij. „Het loopt nu beter dan kort na het begin van de actie", aldus Pillard. Hij rekent erop, dat half oktober, als de jurering begint, kan worden geselecteerd uit een goede 200 inzendingen. „Eigen lijk hadden wij bij de start geen flauw idee, hoeveel er binnen zouden komen. Wij hebben ge schat tussen 50 en 5000 leuzen". Nou is een kreet natuurlijk zó verzonnen. Voordeel van de wedstrijd, waaraan als prijs een etentje in een Schiedams hore- capaleis is verbonden, is het feit dat iedereen mee kan doen, van jong tot oud. En wat je ook mag denken van zo'n actie als de leuzencampagne van de Schie- damse VW, een enveloppe met een vondst is natuurlijk makke lijk te versturen naar het kan toor in het Proveniershuis, Overschiesestraat I. De navolgende reeks is uitslui tend als stimulans bedoeld. Wij zullen het knipsel niet voor de wedstrijd opsturen naar de VW. Overigens is de volgorde willekeurig. Hebt u al een lenze? 1. Ondanks alles is Schiedam gewoon gebleven. 2. Schiedamse toeristen be staan niet. Want eigen haard..., 3. Schiedam moet. 4. Schiedam, u weet wel waar om. 5. Geen tik van de molen: .Schiedam aanbevolen. 6. Schiedam, niet dan? 7. Dacht u, dat er alleen molens in Schiedam stonden? 3. Schiedam eerst zien, dan geloven. 9. Schiedam is het antwoord op al uw vragen. 10. Schiedamser kan het niet 11. Hoorn zien? Was u dan al in Schiedam? 12. Afgesproken! Tot straks in Schiedam. 13. Op Schiedam kunt u bou wen. 14. Een dagje uit! Daar duurt Schiedam te lang voor. 15. Schiedam, waar het leven te kort is. 16. Wat zou Nederland zonder Schiedam zijn? Leeg. 17. Wat zou Schiedam zonder Nederland zijn? Vol. 1 8. Zie dan: Schiedam! 19. Als uw leven u lief is, gaat u naar Schiedam. 20. De groenste stad van Ncder- Het grote Bachplein wordt misschien verdeelt in tweeën, een manifestatiepleintje en een par keerplaats. Schiedam Steeds meer hinder dreigen bewoners van het Bachplein te onder vinden door de komst van het winkelcentrum Hof van Spaland. Bezoekers van dat winkelcentrum parkeren hun auto op het dichtstbij zijnde parkeerterrein. Een logische zaak, maar daar door dreigen, de parkeer plaatsen van de bewoners van het Bachplein wel in gevaar te komen. Op bet moment kunnen de bewo ners hun auto's er nog wel kwijt, maar het winkelcen trum is nog niet eens offi cieel geopend, en de bezoe kersaantallen blijven stij gen. In de toekomst zal het dan ook steeds moeilijker worden de auto voor de deur te parkeren. Gemeentewerken heeft een mo gelijke oplossing voor de pro blemen der Bachpleiners be dacht, een oplossing die maar weinig geld en moeite van de gemeente zal vragen, en op het eerste gezicht bevredigend is voor alle betrokkenen, zowel de bewoners, als de bezoekers van het winkelcentrum. Geruime tijd was er al sprake van dat bij het winkelcentrum een nieuw plein zou worden aange legd, een zogenaamd manifesta tieplein, waar allerlei toekomsti ge gebeurtenissen plaats zouden kunnen vinden. Ook de markt, die nu nog op het Bachplein bivakkeert, zou op dat manifes tatieplein een leuk plekje kun nen vinden. Het gehele Bachplein zou in deze opzet kunnen dienen als parkeerplaats voor bewoners en voor bezoekers van het winkel centrum, met alle overlast van dien. Gemeentewerken is nu op het lumineuze idee gekomen, om de bezoekers van het winkel centrum gewoon op het pleintje bij het centrum te laten parke ren, het pleintje dat oorspronke lijk dus manifestatieplein zou worden. Het manifestatieplein kon dan verhuizen naar het Bachplein, waardoor er ook geen lelijke automassa's beneden de flats worden geparkeerd. De bewo ners hebben dan ruimte genoeg voor hun autootje, hehben een leuker uitzicht op het plein, en de bezoekers van het winkelcen trum hoeven minder ver te lo pen, drie vliegen in een klap hoopt gemeentewerken op die manier te slaan. De raadscom missie voor ruimtelijke orde ning zag het idee wel zitten; er moet nu nog worden bekeken hoe de bewoners er tegenover staan. land is in de herfst zo mooi niet als Schiedam. 21. Schiedam: door reclames lichtstad genoeg. 22. Schiedam is mooier dan de mensen verdienen 23. Zeven eeuwen Schiedam wa ren niet voor mets. 24 Schiedam even oud als Am sterdam en toch jong. 25 Voor Schiedam laat u uw borrel staan. 26. Kom nou' Schiedam is de Lange Haven mot. 27. Schiedam heeft geen VW nodig. 28. In Schiedam kom je niet vaak genoeg. Eruit ook ruet. 29. Smulpaap" In Schiedam staat geen bistro teveel. 30. De Franse keuken van Rijn mond is Schiedam. 31. Schiedam om op te vreten. 32. Weet u wel wat u mist? Schiedam. 33. Schiedam schiet op 34. Schiedam moet u gewoon gezien hebben. 35. In Schiedam voelen de Schiedammers zich nog toerist. - 36. Schiedam. Logisch he? 37. Nou, jongens. Op Schiedam dan maar, hè? 33. Een stad, die verslavend werkt: Schiedam. 39. Voor Schiedam zijn er te weinig kranten. 40. Schiedam, het dorp waar je je geen toerist voelt. 41. Auto defect? Schiedam is af te lopen. '42. Oh, maar in Schiedam is parkeren geen punt voor u. 43. Schiedam, daar blijft geen Hollander nuchter van. 44. Zoekt u rust? Nou, in Schie- dam is toch geen werk 45. Schiedam, een historische kern aan de Waterweg. 46. Willem O'Duys kon Schie dam niet aan, daarom is hy maar tv gaan doen. 47. Schiedam. Had u dat maar eerdei- geweten! 48. Schiedam het culinaire hart van de Rijnmond. 49. Schiedam trekt zich nergens wat van aan. 50. Schiedam ligt aan de voet van het stadskantoor. Waar zie je dat nog? 51. in Schiedam zou iedereen wel directeur van de VW willen zijn. 52. Liefst 76.000 mensen hebben iets voor op u. Zij wonen m Schiedam. 53. De afslag Schiedam moet elk jaar opnieuw geasfalteerd. Zegt dat nog met genoeg? 54. Schiedam: stad en dorp tege lijk. 55. Wie dit leest, is misschien nog nooit in Schiedam geweest. 56 Achter Schiedam schijnt de zon. 57. Rijnmond heeft een ge heimpje* Schiedam. 58. Wees toch wijzer! Zie Schie dam! 59. Uw beste vrienden zitten m Schiedam. 60. Als u terugkomt uit Schie dam, hebt u al heimwee. 61. Schiedam bakt ze bruin. Daarvoor heeft u met naar Spanje. 62. Schiedam, goed voor u. 63. Schiedam, en dan sterven. 64. Nog maar één snipperdag over? Zorg dan. dat u volgend jaar wèl naar Schiedam kunt. 65. Oh, kom er eens kijken, wat Schiedam in 't schoentje heeft 66. Schiedam: Rotterdams brui sende buurvrouw. 67. Schiedam. Nee, daar moet u niets achter zoeken. 68. Schiedam lééft. 69. Schiedam houdt van u. 70. Afgezien van Schiedam, hè, maar wat blijft er dan nog over? 71. Schiedam, een haalbare kaart. 72. In Schiedam is alles anders. 73. Zoekt, en gij zult Schiedam vinden. 74. Als Schiedam nou géén WV had, zou u toch ook wel komen? 75. Schiedam, wat wilt u er nog meer van weten? 76. Met Schiedam bent u nog niet klaar, hoor! Voorkeur En zo kunnen we nog uren doorgaan, zou Schiedams Hoop zeggen. Voor elke duizend Schiedammers een spreuk mag echter genoeg wezen. Nog maals, wij zullen bovenstaande kreten niet opsturen, maar een lichte voorkeur hebben wij wel, voor nummertjes 13 en 27. Want daar steekt meer achter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3