Lisa, goed voor ruim honderd eter per uur WERELDSPAARDAG BONDSSPAARBANK SCHIEDAM pm 'de 3e dinsdag' 17 oktober Woonerf Langt Haven wel nodig Bouw in West van nieuw soort huizen 9Negen gewonden bij busje te water, ouders óók schuldig9 Spaarders aller landen vieren op deze dag ontvangt iedere nieuwe inlegger(ster) bij een eerste Inleg van 25,- een premie van 7,50. fÊSaBSSm m IÉsISé r jf- ?:C Eerste paal voor 31 premiekoopwoningen 'rmm. Weinig overblijvers op Groenoordse scholen Ruit kapot: radio weg Verkoopster bestolen Inbraak in bouwkeet Brommer weg Surfdief Dief maakt zelf alarm Anjeraktie: 1048 gulden Eremedaille voor mej. Teijgeler Nieuwe sluitingswet DONDERDAG 5 OKTOBER 1978' SC/VD/WW3 Vlaardingen Voor een dagelijkse portie van an derhalve kilo paarde- vlees is Lisa goed voor een snelheid van tegen de honderdtwintig kilome ter per uur. Maar dan moet het wel eersteklas vlees zijn, voor andere hapklare brokken trekt ze de neus op. Lisa kost haar eigenaar André du Lord dan ook smakken geld, Dat heeft hij er voor haar wel voor over. André, broer van het beroemde duo Bassie en Adriaan. schafte Lisa een jaar geleden aan. Lisa komt zelf uit Zuid-Afrika en is voile familie van de jachtluipaarden, nu twee jaar oud en weegt schoon aan de haak zo'rt vijftig kilo. Daar komen in de komende jaren nog enkele kilo's bij als Lisa zich als volledig volwassen luipaard heeft ontwikkeld. Waarschijnlijk is haar baas An dré de enige eigenaar in Neder land van een jachtluipaard waar hij mee omgaat alsof hij met een huiskat heeft te doen. ,Ze eet uit de hand", zegt hij. Doorgaans verblijft Lisa in haar hok achter het huis aan de Markgraafiaan in Vlaardingen. Maar ook in de woonkamer van familie Van Toor is de snelle viervoeter niet onwelkom. „Tv kijken doet ze graag", beweert André en hij vervolgt: „Niet alleen naar een spannende film hoor, het testbeeld fascineert haar ook". ïn filraserie Binnenkort kan Lisa zichzelf op de buis bewonderen. Het jacht luipaard speelt namelijk een rol in de nieuwe filmserie van de avonturen van Bassie en Adriaan waarin haar baas An dré zelf ook als goochelaar mee doet. Clown Bassie zien we dan met Lisa op een graanveldje stoeien, in de waan dat het om een gewone hond gaat. Als hij de klauwen en scherpe tanden van Lisa eens nader in beschou wing neemt komt hij tot het besef dat Adriaan wel eens ge lijk zou kunnen hebben met zijn waarschuwing en neemt dan haastig de benen, uiteraard door Lisa nagezeten. In de film serie, waarvan het eerste deel op maandag 9 oktober op het TROS-scherm is te zien, blijkt Bassie met zijn spurt Lisa te snel af. „Dat hoef je in werkelijkheid niet te proberen". lacht André. ..Een jachtluipaard behoort tot de snelste sprinters in het die renrijk. Als Lisa je echt te grazen wil nemen dan blijf je nergens". Dat laatste blijkt in de praktijk reuze mee te vallen, 20 wil André wel even demon streren en haalt daarop Lisa uit haar hok. Van op een afstand zien we dat dat niet zo gemakke lijk gaat. Eerst lokkend met een bal wordt Lisa tamelijk hard handig uit haar verblijfplaats aan de sterke lederen riem ge sleurd. Blazend als een kat kijkt ze haar baas met felle ogen aan. Maar na één tel blijkt haar bui te veranderen en vlijt 2e zich als een poes tegen de benen van haar baas aan en laat ze zich gemoedelijk over de kop stre len. „Je moet zo'n beest leren ken nen, dan blijkt ze totaal niet agressief te zijn", demonstreert André door zijn hand doodge- moedelijk tussen de tanden in Lisa's bek te bewegen. „Je moet haar alleen niet aan het schrik ken maken, dan heb je kans op een rare uitval. Met stoeien moet je natuurlijk in zoverre oppassen dat ze je geen plotse linge hijs met d'r poot geeft. Het verschil tussen Lisa en een kat is dan dat je niet alleen een kras in je hand krijgt maar meteen een snee tot op je bot". André treedt nu regelmatig als goochelaar met Lisa op. „Zo ver ik weet is dat uniek voor Neder land. Kunstjes ga ik d'r niet leren, da's allemaal flauwekul", vindt de Vlaardingse dierenlief hebber. Naar een voorstelling gaat Lisa gewoon mee op de achterbank van de auto. .Autorijden vindt ze prachtig waar ze geen genoeg van kan krijgen. De reactie van andere automobilisten is ook een verhaal apart. Vaak word ik met een enorme vaart inge haald waarna je de automobilist na enkele meters ziet afremmen en zich met open mond door mij laat inhalen". Is de familie Van Toor nooit bang van Lisa, die hoe lief dan ook. toch in de eerste plaats een roofdier is met nooit af te leren instinct? „Nee hoor", stellen de Van Toors, met Lisa weet je precies waar je aan toe bent. Honden, die kunnen vaak o zo gemeen zijn. Lisa: „ze eet uit je hand". iferysl ■■lig Brief aan gemeente: Schiedam Onbegrijpelijk vindt Bewonersvereniging Schiedam Centrum het, dat haar verzoek een gedeelte van de Lange Haven om te toveren in een woonerf, niet kan wor den ingewilligd door de ge meente. Vooral omdat bijvoorbeeld een Stichting Schiedam Binnenstad zich wel met de plannen kon verenigen". Het historische be lang van de Lange Haven is zo groot dat een woonerf welhaast noodzakelijk is, wil men als wandelaar nog enigszins van het stukje historie kunnen ge nieten, aldus Centrum. In een brief, die de bewonersvereni- ging aan de gemeente heeft gezonden, spreekt zij tevens haar verbazing uit dat er woon erven komen in straten waar de bewoners dat niet willen. „In de Lange Haven wil men wel woon erven, maar krijgt men ze niet". zo stelt de bewonersvereniging. Meer waardering kan de vereni ging in dezelfde brief opbren gen voorde gerealiseerde recon structie van de Lange Kerk straat, Dam, Grote Markt .en directe omgeving. „Door die re constructie is een verbetering en verfraaiing van de binnen stad bereikt", volgens de actieve 'bewonersvereniging. „Enkele aanvullingen en kleine verande ringen zouden het geheel echter nog beter tot zijn recht kunnen laten komen". Derde opmerking in de brief aan het college van burgemees ter en wethouders, betreft de door de gemeente ingestelde verkeersmaatregelen „Die maatregelen worden gewoon genegeerd. Het politietoezicht op naleving van de regels is volgens de bewonersvereniging absoluut onvoldoende, vooral in de avond en de nachtelijke uren". Schiedam Uniek zullen de ACB-wo- ningen zijn in hel westen van Schiedam. Nadal hij gistermiddag de eerste paal voor hel complex van 31 woningen bij de Slachthuisbuurt had geslagen, zet wethouder Chris Zijdeveld in Novotel dat het gaat om een heel nieuw woningty pe in Schiedam-Wesf „Het aanbod in de wijk wordt daardoor meer geva rieerd", aldus Zijdeveld. De wethouder voor stadsontwikkeling doelde zowel op de financieringswijze {premiekoop) als op de verschijnings vorm: enigszins rond komt het gebouw te lopen aan de kant van de Vlaardinger- dijk, hoek Burgemeester Van Haaren- laan, en aan die zijde zorgen verspringen de balkons voor een ruime bezonning gedurende vrijwel de hele dag. Dat wordt gezien als een groot pluspunt: in Enge land bestaan strengt» voorschriften voor de lichtval, in Nederland is echter nog niet vastgelegd dat met de zon rekening moet worden gehouden. Zijdeveld sloeg zijn paal gesmeerd de grond in, ïn aanwezigheid van ambtena ren en vertegenwoordigers van de ar- beidscoöperatio voor hot uitvoeren van bouwwerken (AC Rotterdam en ook van woning.. vereniging Onze Woning, die het bouwproject aan haar neus voorbij zag gaan, omdat het niet mogelijk was gebleken in de woningwets- eclor te bouwen. Een woordvoerder van Onze Woning. aangesloten bij de stichting samenwer kende Schiedamse woningcorporaties (SSSW) aan de Laan van Bol'es, zei daarom: „De druiven waren zuur voor ons, maar de klappen van het heien deden geen pijn. Er gebeurt eindelijk weer eens wat in Schiedam. Wat ons betreft, heer wethouder, moge uw tweede periode in het cot lege meer gestoord worden door eerste palen en bouwla- waai." De 31 premiekoopwoningen bij de Slachthuisbuurt, tegenover de werf van Wilton-Fijenoord, worden verdeeld over zes bouwlagen. Per verdieping zijn de woningen op een galerij aangesloten. De bouwtijd duurt bijna een jaar. en het ontwerp is van de Rotterdamse architec ten Apon, Van den Berg, Ter Braak en Tromp. Volgens Zijdeveld zal de prijs redelijk zijn. In Novotel werd in informele sfeer een prijs genoemd van 1,4 ton. Dat cr in de premiekoopsfeer gebouwd wordt, betekent volgens de wethouder dal er meer doorstroming in het westen van de stad zelf kan plaatsvinden. Door ook in die wijk in de premickoop te bouwen blijven sociale structuren vol gens Zijdeveld beter behouden. Dat voor komt het leeglopen van een wijk en leidt tol een meer evenwichtige verdeling van verschillende bevolkingsgroepen in West. „Stel dat er alleen huurwoningen staan, dan krijg je zo'n eenzijdig beeld", was de strekking van Zijdevelds woorden. Wethouder Zijdeveld sloeg gisteren de eerste paal voor het plan-in-de-premiekoop de grond in. „Oh. de aarde is als boter", jubelde hij. In het verleden ging het paalslaan hem niet altijd best af. Eens sloeg hij een paal in poeier. Den Haag In als "gammel" betitelde Volkswagen bus met gladde banden vervoerde op 15 april de 20-jarige trainer van een jeugd korfbalclub, uit Schipluiden negen van zijn spelers na een wedstrijd naar huis. Op de Gaagweg in Schipluiden raakte het busje in een scherpe bocht op de linker weghelft, botste tegen een tegemoetkomende auto waardoor de jongeman de macht over het stuur verloor en het voertuig in de langs de weg lopende Gaag terecht kwam. Negen kinderen werden hierbij min or meer ernstig gewond. Zo gaan de 31 woningen van de ACB in de Slachthuisbuurt eruit zien: over een jaar zijn zij klaar. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank eiste tegen de man vijfhonderd gulden boete en negen maanden intrekking van het rijbewijs waarvan drie maanden voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar. De officier verklaarde rekening te willen houden met het feit dat verdachte diep onder de indruk is van het gebeurde en de ouders van de gewonde kin deren met hem begaan zijn- In het busje werden vaker de kinderen naar en van wedstrij den vervoerd. Het was er totaal ongeschikt voor, niet alleen van wege de slechte staat waarin het verkeerde, maar ook ontbraken er zitbanken zoals was voorge schreven. Om die reden had de verdachte de kinderen gezegd dat wanneer een politieauto zou passeren, zij moesten wegduiken. Bijna alle kinderen zaten op de vloer van het voertuig. Naar verdachte verklaarde wil de hij - zoals hij vaker deed - een bocht in üu weg afsnijden. Daardoor kwam hij op de linker weghelft. Uit de tegenoverge stelde richting naderde een auto waarin het echtpaar Van Delft zat. Er volgde een aanrijding m et eerder vermeld gevolg. Het ongeluk gebeurde om streeks half zeven die avond. Zes kinderen moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd; drie andere hadden lichte ver wondingen. De gewonden hadden onder meer been- en armbreuken, ge broken ribben en een hersen schudding opgelopen. Een kind had een scheur in milt en lever. "Een verschrikkelijke gebeurte nis", aldus de rechtbankpresi dent, mr. S. F. Kootte. Verdachte zei dat zijn aandacht was afgeleid tijdens praten met twee kinderen die naast hem op de bestuurdersbank zaten. Hij had de tegenligger niet opge merkt "Die bocht snij ik altijd af, ik ben er goed bekend", verklaarde hij. "Het had erger kunnen aflopen, het busje kwam net in een ondiep gedeelte van de vaart terecht", aldus de president. De officier van justitie, mr. R. Bouwer noemde het onverant woordelijk met een in zo slechte toestand verkerend voertuig te rijden maar ook met een been van verdachte dat bovendien zwaar in het gips zat. Overigens is niet gebleken dat het ongeluk van dat laatste een gevolg was. De slachtoffers zijn intussen vrijwel geheel hersteld al zullen enkelen nog wel letsel overhouden. Belangrijk is dat de ouders van betrokken kinderen zeer welwil lend tegenover de verdachte staan. Hij was dc spil van de korfbalclub doch de ouders wa ren niet bereid voor een behoor lijk vervoermiddel te zorgen. Zij kunnen de hand mede in eigen boezem steken, overwoog de officier, die daarna tot genoem de eis kwam. "Ik heb het verdiend", aldus verdachte die snikkend de zaal uitliep. Vonnisop 17 oktober. Schiedam De mogelijkheid voor kinderen van Groenoordse scholen om tussen de middag te gaan eten bij „Het twaalfuur tjekomen op losse» schroeven te staan. Te weinig kinderen maken van deze dienstverlening gebruik. Het komt wel voor. dat er slechts vier kinderen komen eten, terwijl er dan wel drie leidsters voor de bezoekers klaar staan. Als er voor de kerstvakantie niet meer kinderen komen eten zal men de dienstverlening we gens te weinig belangstelling moeten stoppen. Tot die tijd kan er ieder geval nog van de over- blijfgelegenheid gebruik wor den gemaakt. Het Twaalfuurtje is gevestigd in het Trefcentrum, Willem Andriessenlaan 65. Voor twee gulden vijftig krijgen de kinderen dan een volledige broodmaaltijd voorgezet. Vlaardingen Een vrachtauto, die op een parkeerplaats aan de Galgkade stond, is maandag opengebroken. Een van de rui ten van de wagen werd vernield, waarna men in het interieur kon komen. Ook daar werden de nodige vernielingen aangericht. De bestuurder ontdekte later, dat een radio die in de cabine gemonteerd was verdwenen. Schiedam —Nadat de 21-jarige verkoopster van een lederwa- renzaak aan de Rotterdamse- dijk door vier mannen was afge leid, heeft een vijfde 300 gulden gestolen uit haar tas. Om half drie dinsdagmiddag betraden vijf mannen tegelijk de lederwa- renzaak. Terwijl vier van de heren de verkoopster bezig hiel den, sloop een vijfde naar het keukentje bij de winkel en door zocht haar tas. De verkoopster had niets van de handelingen van de dief gemerkt. Vlaardingen Ook bouwketen zijn niet veilig voor inbrekers. Een dergelijk bouwwerk, dat staat aan de Vlaardingse Fries landlaan in Holy-Noord, werd door onbekenden bezocht. Daarbij werden goederen, waaronder een zogenaamde schiethanier, ter waarde van 1000 gulden ontvreemd. Vlaardingen Vanuit een fiet senstalling aan dc Schümmel- penninekstraat werd in het af gelopen weekend een bromfiets ontvreemd. De waarde van het voertuig was 1600 gulden. Schiedam Een surfplank met oen waarde van ongeveer 2000 gulden is van oen geparkeerde auto verdwenen. De politie heeft het vermoeden dat de plank, die op het dak van de auto was bevestigd is gestolen. De eigenaar van de auto en plank, de 23-jarige chauffeur M.H., heeft aangifte gedaan van de verdwijning. Hij had de auto met plank om zeven uur verla ten en kwam om kwart over acht terug om tot de ontdekking te komen dat de surfplank weg was. Schiedam Een 37-jange Rot terdammer is bij een inbraak in een industriepand aan de Gust o weg op heterdaad betrapt. De politie kwam in actie nadal de man hel fabrit'ksalarm in werking stelde, en wist de inbre ker aan te houden. De Rotter dammer had op dat moment nog geen gelegenheid gehad iets uit het pand mee te nemen. Vlaardingen De door de Cul turele Baad Vlaardingen ge voerde Anjeractie, die ieder jaar omstreeks de verjaardag van Prins Bomhard wordt ge houden, heeft dit jaar 1048 gul den opgeleverd. Evenals voor- gaande jaren werd de actie niet gevoerd door middel van een straatcollecte, omdat het steeds moeilijker is collectanten te krijgen. Wederom heeft de Cul turele Raad verenigingen en or ganisaties die bij het Fonds om financiële steun aankloppen om een bijdrage van 1,- per lid gevraagd. Vlaardingen Burgemeester Wim Kieboom heeft gistermid dag tijdens een receptie de ere medaille, verbonden aan de Or de van OranjeNassau in zilver opgespeld bij mej. M. Teijgeler, die gisteren haar veertigjarig jubileum vierde als apotheker sassistente. Maartje Teijgeler werkt sinds 1943 bij apotheek Backer op de Hoogstraat in Vlaardingen. De jubilaresse heeft zich ook verdienstelijk gemaakt voor de Gereformeerd e V rou wenver- eniging „De Onderlinge Band", van welke organisatie ze sinds 1950 lid is, en de Anti-Revolutio naire Partij in Vlaardingen. De receptie werd door heel wat relaties van juffrouw Teijgeler bezocht. Maassluis Met ingang van 1 november 1978 treedt de nieuwe winkelsluitingstijdenwet in werking. Eén van de gevolgen van die wet is dat elke winkel bij iedere voor het publiek be stemde ingang een aankondi ging moet zijn aangebracht waarop de openingstijden dui delijk zijn aangegeven. De aan kondiging moet van buitenaf goed zichtbaar zijn, en door de gemeente gewaarmerkt Op de aankondiging staan ver meld de uren waarop de winkel geopend mag zijn. Dit is dus van maandag tot en met vrijdag tussen 5.00 en 18.00 uur, en zaterdag van 5-00 tot 17.00 uur. Verder is er dan nog de donder dagse koopavond van 18.00 tot 21.00 uur. Binnen de hier voor noemde uren mag een winkel niet meer dan 52 uren in het totaal geopend rijn. Dus wel minder. Voor winkeliers zijn vanaf he den desgewenst extra formulie ren betreffende de aankondi ging van de tijden verkrijgbaar bij de gemeentesecretarie, afde ling algemene zaken, Govert van Wijnkade 30. J «i'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3