Geen files, maar een viaduct blijft nodig Twee schetsen voor Mes schaertplein De Saarloos Wolfshondeen viervoeter met karakter Mager zwemjaar voor Groenoord mmmêmmm Norm geen oplichter VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 Bij station Nieuwland: Plan Chopinstraat schiet ook op Dure klok verdwenen Valse sleuteldief was weer bezig - VD/SC/WW 3 Schiedam „Tuurlijk, met al die deskundig heid, die wij in het stads kantoor in huis hebben, moest er wei een manier te bedenken zijn om die iiles weg te werken", zegt wethouder Chris Zijdeveld, heel tevreden. Gisterochtend heeft hij gedurende enkele ogen blikken het verkeer uit Groenoord aan zich voor bij zien trekken. Met de handen ontspannen op de rug maakte hij mee hoe de verkeerslichten op het Nieuw- landpleïn hun veranderde cycli draaiden, hoe het groen voor "links" naar de Burgemeester Van Haarenlaan eerder aan floepte, en hoe daardoor werd voorkomen dat lange files met tientallen auto's op de Nieuwe Damlaan kwamen te staan. Kor tom, Zijdeveld heeft zijn zin. „Het ei van Columbus" van verkeersambtenaren Fons Stor telder en Dick Bredeveld bieef rechtop staan. „De eerste gelui den zijn heel positief geweest", zegt Stortelder bescheiden maar heel voldaan. „Er moet natuurlijk nog wel wat worden bijgesteld. Het gaat om het ge bruikelijke inregelen nadat ver keerslichten anders zijn gaan werken. Aan de metertjes moe ten wij nog even knutselen, maar dat is een normale zaak". Wethouder Zijdeveld:„De nieu we regeling maakt, dat het De verkeersstroom uit Schiedam-Noord had gisteren met de Nieuwe Damlaan geen moeite. wachten met veel minuten be kort wordt. Lange rijen auto's zie je eigerllijk alleen nog, als de spoorbomen bij station Nieuwland gesloten zijn". De wethouder vindt wel, dat het ongemak van een file sterk gere lativeerd moet worden:„Met de stopwatch in de hand heb ik wel in de bus gezeten. Als je dan op de Nieuwe Damlaan stond te wachten, duurde het haast nooit langer dan vier mi nuten. Maar als je gehaast bent, lijkt het veel langer te duren. Het is bijna zielig, dat mensen dan zo boos kunnen worden. Woedende reacties zie je soms. Maar met die stopwatch duurde het echt vier minuutjes, hoor!" Gisteren vertelde hoofdinspec teur van politie Peter Broeders nog, dat hij wel vijf minuten minder over het traject had gedaan Ondertunneling Dat met een ingreepje, dat 2000 guldentjes kost, de files zijn weggewerkt, zal geen gevolgen hebben voor de onderhandelin gen, die Zijdeveld voert met de minister van verkeer en water staat over het viaduct onder de spoorlijn bij station Nieuwland. De wethouder houdt onverkort vast aan de motïe-Rosman, waarin de gemeenteraad van Schiedam zich uitspreekt voor de komst van een ondertunne ling van de spoorlijn bij de Nieuwe Damlaan. Dat viaduct zal nög minder oponthoud bete kenen, is echter wel een miljoe- nenzaak en zal er daarom niet op korte termijn komen "maar het blijft hoe dan ook nodig, alleen al straks voor het nieuwe openbaar vervoerssys teem". aldus Zijdeveld. Hij doelt daarmee op de sneltram, die de treinrails niet zal kunnen snij den. Volgens Zijdeveld, als wethou der, zal het viaduct ook nodig zijn wanneer eenmaal "Woud- hoek en Spaland gebouwd zijn en er weer een groter verkeers aanbod is, zodat zonder viaduct weer de files zouden ontstaan, waarmee Stortelder en Brede veld nu hebben afgerekend. Het Messchaertplein in de VOP: twee plannen voor herinrichting. Vlaardingen De bewoners van het Messchaert- plein en de Diepenbrockstraat hebben eergiste ren de officiële uitnodiging van de gemeente ontvangen, om op 12 oktober in het badhuis aan de Valeriusstraat te komen kijken naar de ontworpen schetsen voor de herinrichting van het Messchaertplein. Voor deze herinrichting heeft de gemeenteraad in juni een krediet van 120.000 gulden beschikbaar gesteld. Tijdens die inspraakbijeenkomst zullen de bewo ners kunnen kiezen uit twee alternatieven. Naast het gemeentelijke plan dat aangeeft dat er een stuk of acht afzonderlijke parkeerplaatsjes zou den moeten komen met daarachter de groen strook en de speelplaats, is er een andere schets, die door enkele bewoners van het plein zelf is gemaakt. In die schets is het trottoir aan de zijde van de speelplaats gehandhaafd. Ook hebben de bewoners rond het plein vier oversteekplaatsen en enkele drempeis geprojecteerd. Het aantal „ingangen" voor de speelplaats is in het bewo nersplan kleiner: in deze schets zijn er twee opgenomen, terwijl de gemeente er drie wil. Ook in de huidige situatie heeft de speelplaats drie toegangen. Plezierig Op de vergadering zal door verkeers- en andere deskundigen worden medegedeeld, in hoeverre bewonersplannen technisch en financieel haal baar zijn. Kees Schoonevold van de gemeente, die met de herinrichting van het Messchaertplein bezig is; „Wij vonden het erg plezierig dat de bewoners ook nog met een plan kwamen. Op die manier kunnen we de 2aken naast elkaar leggen en kunnen de bewoners er hun gedachten over uitspreken". Ook voor het tweede hormnehtingsproject in de Wc-ttenoordsepolder, de Chopinstraat, zijn de plannen in een gevorderd stadium, al zal het hier wat langer duren voor de bewonersvergade ring kan worden gehouden. Bram Vlasblom, die nauw bij de voorbereiding is betrokken: „Ik heb wel ten gehore gekregen dat het met mogelijk is om slechts aan één kant van de straat parkeren toe te staan. Dat schijnt ruet te kunnen in verband met leidingen, die onder de straat liggen. Wel heb ik de mondelinge toezegging, dat men pro beert aan weerszijden parkeerhavens te maken. Ook zouden er drempeis en bomen moeten komen." Schiedam Zwembad Groenoord heeft dit jaar niet zo veel bezoekers mo gen ontvangen als enkele jaren geleden het geval was. Dat blijkt uit informatie die men op het stadskantoor over het afgelopen seizoen heeft. De precieze aantallen waren over dit jaar nog niet bekend, omdat de tellingen daarvoor nog niet waren afgerond. Wel kon men me dedelen dat de resultaten, zoals al werd verwacht, niet erg opzienbarend waren. Helemaal uitgestorven is het zwembad desondanks ook deze zomer weer niet geweest; telkens weer blij ken er mensen te komen, die zich van het weer niet veel aantrekken. Als het maar even kan staan ze voor de poorten van het zwembad te trappelen. Het zwembad kent op die ma nier een nogal groot aantal vaste bezoekers, waarvan met name de bekende be- renploeg een goed voor beeld is. Die berenploeg be staat uit een aantal dames en heren dio elke ochtend, vroeg uit de veren, in het zwembad aanwezig zijn. „Zelfs als het ijs op het gras ligt, is de berenploeg nog present", zo heet het in het zwembad. Mede dankzij het aantal vaste klanten, is 1978 niet veel slechter geweest dan het jaar ervoor. Beide jaren waren gekenmerkt door niet al te veel zomers weer, zodat de grote stromen uit bleven. Het begin van dit jaar was dat wel anders en sprak men nog over opkom strecords. Stil, maar niet uitgestorven, die aanblik bood het zwembad Groenoord in 1978. Schiedam De bewonersver- eniging Schiedam-Centrum heeft zich nogal druk gemaakt over „een poging tot oplichting van bewoners in tiet nieuwe buurtje". De bewoners van het vlak naast cl- immense kaalslag in de binnenstad geprojecteer de buurtje ontvingen eind au gustus een brief van het onder- houds- en reparatiebedrijf Norm BV. In die brief werd aan de bewo ners uitgelegd, dat de CV-ketel in hun huis van het merk Potter- son was. De Nederlandse vesti ging van Pottorson, zo vertelde de brief, is per 1 januari opgehe ven. Over de service aan de ketel hoefden de mensen zich echter geen zorgen te maken. Norm verzorgde in het verleden al het onderhoud en zal dat, ondanks het verdwijnen van Potterson Nederland, graag blijven doen. De beste mogelijkheid voor de bewoners was een abonnement te nemen op het onderhoud, Norm is immers in dat onder houd gespecialiseerd. Twee soorten abonnementen waren mogelijk: het onderhoudsabon- nement (kosten 59 gulden) en het service en onderhoudsabon- nement, waarbij ook alle even tuele storingen gratis verholpen worden (kosten 106,20). De ac ceptgirokaart zat al bij de brief ingesloten; de mensen hoefden die slechts in te vullen cn samen met het aanmeldingsformulier op te sturen. „Oplichting", zegt de bewoners- verenigmg erover, „immers: de gemeente verzorgt het onder houd aan de ketels. Veel bewo ners hebben dat echter met in de gaten en trappen misschien wel in de truc van Norm." Een enkele bewoner dacht ech ter door en belde de gemeente op. Geschrokken van de „po ging tot oplichting" stuurde de gemeente alle bewoners snel een brief, waarin stond vermeld dat het onderhoud van de ketels al geregeld was, en dat niemand dus m hoefde te gaan op het aanbod van Norm. „Op die ma nier", zegt de bewoners vereni ging, „is de poging tot bedrog dus verijdeld." Wat zegt men bij Norm zelf over het geval? Do plaatsvervangend directeur, de heer Mastenbroek: „Het is helemaal met de bedoe ling geweest om mensen, die al door de gemeente worden ge holpen, extra te laten betalen. Wij kregen van Potterson het garantiebestand van alle ketels, daar staat dan niet bij of de gemeente het onderhoud al doet of met. Wij willen de mensen alleen maar een mogelijkheid bieden om, als zij nog geen abonnement hebben, toch servi ce te krijgen. Tk neem aan dat mensen die al door de gemeente worden ge holpen dan ook niet exira bij ons gaan betalen.misschien dat we dat in het vervolg expli ciet in de bnef moeten gaan stellen. Ik zal dat eens opnemen met de directeur aJs hij terug is van vakantie". Vlaardingen Bij een inbraak, die dinsdagavond of -nacht plaatsvond in een woning aan de Waalstraat, werd een Franse Comtoise-klok ontvreemd. Het uurwerk had een waarde van 2500 gulden. Er werd voor vijf tig gulden breekschade aange richt Vla ar dingen Weer heeft een tweetal inbraken plaatsgevon den, waarbij een loper werd gebruikt Al eerder heeft de Vla ar ding se politie enkele ma len gewaarschuwd, dat het goed is om de 'gewone' sloten in buitendeuren te vervangen door cilindersloten (van het zoge naamde 'Ljps'-type, hoewel ook een ander merk gekocht kan worden) en die sloten *s nachts en bij vertrek een keer extra om te draaien, op het zogenaam de nachtslot. Deze operatie, die niet al te veel geld hoeft te kosten, kan veel problemen voorkomen. In de nacht van dinsdag op woensdag werden de bewoners van een pand aan de Comelis Houtmanstraat het slachtoffer. Een insluiper ontvreemdde een .portemonnee met een giromap en 15 girobetaalkaarten. De to tale waarde bedraagt 3000 gul den. Ook een woning aan de Groene- weg werd bezocht Hier ver dween overigens voor 3000 gul den aan geld en girobetaalkaar ten. Ook deze woning was niet door r>oT» c-ilindenJot pfcnelnton niiitiiiiiinniiiiiniiiiiiiJiiiiiiHiiiiiiiiiiiifiiiiiiiijiiiiiiiiiiiitniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiituiiiiitiiJiMiiiiiiiiiiiifiiiiiiJiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiii! iiiiiiriiiiiFitiiiiiiiiniiEiiitiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiHitii tiiiiiiiiiHEiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiiiiifniiitiitiiitiiiuiiitintifiititiiiiiiiiiiiiiiDüiiifiiiiiiiiEtiiiiiiiiiiiiiiiijitiifiiiiiiituiiiiiJiiiiiii [itiiiiiitKHiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiitiit Voor de eerste keer komen aSie Nederlandse Saarlooswoltshonden voor een clubmatch bijeen. Deze p 'imc-ur vindt op zondag 22 oktober om half elf plaats in de Vlaardingse Oude Lijnbaan. Het gaat hier om een nieuw rassoort, dat pas sinds 1974 als zodanige vereniging be staat. Ongeveer vijftig van de in totaal tweehonderd Saarlooswolfs- honden in ons land bezitten een stamboom. Het aantal in het buiten land is Ie verwaarlozen. Vijftig jaar geleden kruiste de heer L. Saarloos uit Dordrecht voor de eerste keer zijn Duitse herder met een volbloed wolvin. Na herhaling ontstonden er 28 welpen. Slechts drie ervan waren voor Saarloos goed genoeg om de voorouders te worden van een ras waar hij zijn naam aan verbond: De Saarlooswolfshond. Tot 1974 bleven alle nakomelingen in eigendom van de Dord- reclitse fokkerij totdat de Saarloos wolfshondenvereniging werd erkend als echte rasvereniging. Van de eigenschappen, die de honden meer van de wolf dan van de herder hebben overgeno men, hoeft niemand te schrik ken, Werd de Saarlooswolfs hond aanvankelijk afgeschil derd als gevaarlijk, later kwa men de goede eigenschappen aan het licht: De honden bleken uitstekend geschikt als blinden geleidehonden. Als politiehond bleek het ras ongeschikt wegens eigenschappen van grote voor zichtigheid en gebrek aan agres siviteit ,Wat dat betreft zijn het meer wolven dan herders", zegt de secretaris Henk Post van de Nederlandse Vereniging van Saarlooswolfshonden uit Hoek van Holland. „Voorzichtigheid en terughoudendheid zijn typi sche eigenschappen voor wol ven", zegt hij als eigenaar van twee wolfshonden. „Aanvanke lijk had men verwacht prachti ge politiehonden te fokken. Nou, dat bleek een misvatting. Kennissen van me, die met hun hond de opleiding wilden volgen kwamen daar gauw op terug. Eigenzinnig en te vriendelijk, 20 luidden de kwalen. Door de instructeurs werd men verzocht maar van de opleiding af te zien", lacht secretaris Post. „Als speurders zijn de honden wel geschikt. Ze beschikken over een uitstekend reukvermo gen". Aanhankelijk Oplettend, aanhankelijk en trouw aan het gezin, hij stelt zich terughoudend op tegenover vreemden en onbekende om standigheden, zijn eigenschap pen van de Saarlooswolfshon den. Dat laatste blijkt wel mee te vallen. Wie een bezoek brengt aan Henk Post wordt onmiddel lijk uitbundig door de viervoe ters binnengehaald. Zonder dat dat gepaard gaat met veel ze- CiE«A x!>'i n- D® Saarlooswolfshondenook als huisdieren geschikt. bla f, ze zij n niet luid ruchtig. Hur» eigenzinnige karakter maakt het, dat de honden echter moeilijk af te richten zijn: „D'r zitten werkelijk donderstenen bij", zegt Post. „Het is niet gemakkelijk 2e de baas te blij ven. Daarvoor is geduld een eerste vereiste. In tegenstelling tot een herder doen de wolfs honden precies waar ze zin in Door Chris van Bremen hebben. Weet daarom waar je aan begint, ze hebben de hele dag de aandacht nodig en zijn zelf constant actief bezig". „Een typische wolfseigenschap is ook, dat ze tonen van oor sprong in groepsverband te le ven. Het gezin vormt dan bij ons de groep. De honden reage ren daarop sterk als we met z'n allen door de duinen lopen. Ze houden ons constant in het oog. Als één van ons de andere kant oploopt dan de anderen dan weten ze niet goed wat ze moe ten doen en worden nerveus. Zodoende zijn het ideale hon den voor gezinnen mei kinde ren, die steeds worden be- waakt". Geleidehond Juist dat constante bewaken is een eigenschap, die de „Saar loos" uiterst geschikt maakt, in combinatie met zijn terughou dendheid, als blindengeleide hond. Voor iets onbekends schrikt de hond terug. Zo zullen de honden van Henk Post bij voorbeeld weigeren onder een luid wapperende vlag door te lopen. „Getramde geleidehon den wordt natuurlijk aange leerd wat zij als gevaarlijk moe ten beschouwen", legt hun eige naar uit. De kosten voor een Saarloos wolfshond met stamboom zijn relatief laag m aanmerking ge nomen, dat er m Nederland naar schatting slechts zo'n twee honderd van rondlopen: rond de vijfhonderd gulden. De ver eniging heeft tot nog toe kunnen voorkomen dat pure broodfok kers zich voor het ras zijn gaan interesseren met het gevaar dat de kwaliteit van het ras achter uitgaat. Wel geldt een lange wachtlijst. Henk Post: „Gega digden informeren we zoveel mogelijk van te voren over de eigenschappen van de hond: Weet waar je aan begint, ze vereisen constant aandacht". iiMi»tiiiiiftim<iiimitfimfittiiiwiii||i>immi«imittM<MtH<t»i"i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3