„Ook de provincie was inspraak een lachertje" ■sm Urn Toneelgroep Argus met Brecht en andere problemen Welzijn wellicht Raad bejaardenwerk wordt doorgelicht aparte afdeling Plan-Hoorn moet flink bijgeschaafd worden Passage ook voor slechthorenden Programma vrouwencafé Problemen met kloof Jeugdraad vergadert Culturele Raad kiest voorzitter IH Ruit sneuvelt bij burenruzie Huisvrouwen welkom in Triangel VOP mag gchilderen Auto geheel uitgebrand Hollands tweede bloemschikster Ruim 3000 buitenlanders Hoekstee sluit zomerseizoen af Veel leden voor FICO Stelen om problemen L ..ijuaG 1Ü UKTOiJiii'jti 11*78 vo/ SC/KVfcV3 Ben Schweers: „Meer gevoel voor zwakke groepen don de keutelaars van de gemeente". Het wachten is op de eerste paal van de 304 woningen van het eerste bouwplan in Woudhoek-Noord. SMS Bij de provincie wordt net 20 hypocriet gedaan over inspraak als bij de gemeente Schiedam. Met die ernstige beschuldiging komt de werkgroep ruimtelijke ordening in Schledam-Noord in een nieuw bezwaarschrift aan gedeputeerde staten van Zuid- Holland. In dat bezwaarschrift wordt GS nogal eens verweten: „U gaat volledig aan onze bezwaren voorbij". En daarbij gaat het dan om eerdere kritiek op het bestemmingsplan voor Woud- hoek-Noord, en ook om kritiek op het eerste bouwplan daaruit. het zogenaamde plan-Hoorn. Het college van GS komt niet met gemotiveerde antwoorden op dit kritiek, dus is de inspraak ook op het provinciale vlak een lachertje geweest, stelt de werk groep ruimtelijke ordening. Over de hoorzitting, die wel in het Provinciehuis in Den Haag werd gehouden, wordt dan ook gezegd: „Een hearing als ere dienst aan de inspraak is zonde van de tijd, op die manier, en wij denken daarbij niet alleen aan uw tijd, maar vooral ook aan de onze, te meer omdat u van ons wel een gemotiveerd bezwaar verlangt". Met het nieuwe bezwaarschrift kan de werkgroep héél mis schien nog bereiken, dat de woningen zoals in plan-Hoorn worden bedoeld er beter bij komen te staan dan uit het bouwplan zelf blijkt GS hebben de gemeente Schie dam ontheffing verleend om het plan-Hoorn alvast uit te voeren, en daaraan kan niets meer ver anderd worden, hooguit kan de provincie naar aanleiding van het nieuwe bezwaarschrift nog adviseren om het pian hier en daar een beetje bij te schaven. „En dat is hard nodig", zeggen Piet van Leeuwen, Aad Broxks en Ben Schweers van de werk groep. „Ef rijn geen plannen in Nederland waar bij zo'n wo ningtype een dergelijk hoge dichtheid aanvaard wordt". Dat is één punt, en in het nieuwe bezwaarschrift wordt - opnieuw - uitgebreid en gedetailleerd in gegaan op wat er allemaal mis is in het herhalingsproject uit Hoorn. Zoals daar zijn: nadelen voor invaliden (heüingbanen), geluidhinder (omdat woningen veel te dicht langs de toekomsti ge lijn voor de sneltram komen te staan, of te dicht langs „rijks weg 19"), het feit dat de lichtval (bezonning) in de meeste geval len volstrekt onvoldoende zal rijn, zeker vergeleken met de normen die in Engeland gelden voor de 2omnval („Moeten de mensen hier minder goed wo nen dan in Engeland?"); verder wordt ingegaan op het aantal tuintjes, dat heel gemakkelijk op te voeren was geweest, en op de manier waarop blokken huizen tegenover elkaar komen te staan: „Je ziet hier en daar door het huis van jouw overbu ren heen, wat de mensen achter dat huis uitspoken". Keutelaars Nog eens wordt benadrukt, hoe veel oponthoud er is geweest doordat de gemeente Schiedam geen inspraak had geboden voor Woudhoek-Noord, „Met in spraak hadden de voorbereidin gen een maandje kunnen duren en dan was bouwen wellicht al lang mogelijk geweest", klinkt door m het nieuwe bezwaar schrift. „Maar oponthoud mag niet ge weten worden aan de indieners van bezwaarschriften", is ook een argument. „Elke maand vertraging in de woningbouw gaat over de ruggen van de zwakke groepen m de gemeente, maar het blijft natuurlijk onzin nig om slecht gesitueerde wo ningen te realiseren. Men moet immers zeventig tot honderd jaar in die huizen kunnen wo nen. Wat dat betreft komt het ons voor, dat wij meer verant woordelijkheidsgevoel voelen en daardoor bezitten dan de keutelaars van de gemeente". „Gezwets" en „onbehoorlijk be stuur" zijn verder verwijten, die het dagelijks bestuur van de provincie naar zijn hoofd geslin gerd krijgt. Gezwets, omdat uit een opmerking van GS volgens de werkgroep blijkt dat een motie van de gemeenteraad vóór inspraak juist anders be grepen is. Onbehoorlijk be stuur, omdat GS aan sommige bezwaren geheel zijn voorbijge gaan en geen goede tegenargu menten op tafel hebben gelegd om de bezwaarschriften van de werkgroep aan de kant te schui- Schiedam Ook gehoorge stoorden kunnen voortaan zon der al te veel inspanning genie ten van wat het Passagetheater te bieden heeft Er is namelijk in het theater een ringleiding aangebracht die ervoor zorgt dat de slechthorenden, mits zi; gebruik maken van hun gehoor apparaat, een veel betere ont vangst kunnen bereiken. Deze voorziening, die ervoor zorgt, dat de slechthorenden bij hun komst naar het theater weinig meer hoeven te missen, is mogelijk gemaakt dankzij een subsidie van het rijk. Deze sub sidie werd toegekend, omdat er met de aanleg van de ringlei ding werk werd geschapen. De stichting aanpassingen voor ge handicapten, die voor de maat regel is geraadpleegd, heeft haar instemming met de ringlei ding betuigd. Vlaardingen Het vrouwencafé in Vlaardingen, clubhuis „De Haven", is weer begonnen. In het aanvankelijke programma is inmiddels al wat verandering gekomen. Hieronder een overzicht van de eerstvolgende activiteiten. - Vrijdag 13 oktober: gesprek over „onze moeders", wat is de invloed van onze moeders op ons eigen moeder-zijn geweest? - Vrijdag 27 oktober: gesprek over „kostwinnerschap", tijdens deze avond zal Elly König nader m gaan op de voor- en nadelen van het kostwinnerschap voor vrouwen. - Vrijdag 17 november: vertoning van een film over (huisjvrouwen. In tegenstelling tot de andere avonden zal voor deze avond een toegangsprijs gevraagd worden. Dp niet aangekondigde avonden zijn alleen ,.praat"-avonden. Er is dan gelegenheid onderwerpen ter sprake te brengen die de vrouwen op dat moment interesseren. Alle avonden beginnen om half negen in Buurtcentrum De Haven. Vlaardingen De gemeenteraad heeft het college van b. en w. de opdracht gegeven uit te zoeken wat er alsnog gedaan kan worden om de bouw van een aantal koven in Holy-Noord te legaliseren. Daarmee heeft de raad het college opgezadeld met een haast onmogelijke opdracht. Zij moet gaan proberen, zonder precedent te scheppen (en daar zit het venijn) een wijziging aan te brengen in het bestemmings plan. De aardeding was het verzoek van een bewoner van Holy- Noord de aanvankelijke weige ring voor een bouwvergunning ongedaan te maken. De koof stond er al voordat vergunning aangevraagd was. Opgrond van het bestemmingsplan meende het college dat die koof er niet mocht zijn. De totale oppervlak te van het bouwwerkje overtrad de toegestane vierkante meters echter met vier en half extra, en dat vond het college toch teveel om door de vingers te zien. De meerderheid van de raad echter was een andere mening toegedaan. De betreffende wet houder Bas Goudriaan moet nu onderzoeken of de koof alsnog gelegaliseerd kan worden, zon der dat andere particulieren in de toekomst op die regeling terug kunnen vallen. Een schier onmogelijke zaak, liet Goud riaan al weten. Want om er een artikel 19 procedure van te ma ken vond hij tocht wel iets overdreven. Toneelgroep Argus. Vlaardingen Bij een ruzie tussen enkele bewoners van de 2e Maasbosstraat in Vlaardin gen werd een ruit van een winkelwagen, die in de straat stond, ingeslagen. Als slagwapen werd een wind buks gebruikt waarbij de ruit het moest ontgelden. De politie wist de verhitte gemoederen te bedaren. De schade werd onderling gere geld, niemand wenste aangifte te doen. De windbuks werd door de politie in beslag genomen. Vlaardingen Wie eens wil kennismaken met de activitei ten van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen is mor genochtend om 10 uur welkom in gebouw Triangel aan de Fransenstraat 14 te Vlaardin gen. Onder het genot van een kopje koffie zal het bestuur vragen van nieuwe leden beantwoor den. Vlaardingen De wljkgroep Vettenoordsepolder krijgt van bet college van ben w toestem ming voor het beschilderen van «en betonschutting aan de WU- le*n Pijperstraat bij het te stichten buurthuis. B en w stellen hieraan de voor- 1 waarden, dat de beschilderen slechts van'tijdelijke aard mag ajn. Ook moet een verfsoort worden gebruikt, die later ge- njakkelijk van de schutting is te verwijderen wanneer deze bij de aanvang van de bouw van bet buurthuis verdwijnt Vlaardingen Een personen auto, doe op de Abel Tasman laan stond, is woensdagavond geheel uitgebrand. De brand ontstond toen de benzineleiding losschoot, tenvijl de- eigenaar aan de wagen aan het sleutelen was. De benzine stroomde aver de nog warme motor en raakte in brand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Schiedam De Sehiedamse mevrouw C. de Graaf-Beumer heeft in de ereklasse van de nationale bloemschikwedstrijd voor amateurs een tweede plaats veroverd. De wedstrijd is gehouden in de FlevoKof en wordt jaarlijks georganiseerd door de KNPT in samenwerk ing met het Nederlands alge meen verbond van volkstuin verenigingen. Nationaal kam pioene werd dit jaar mevrouw Lutke-Willink uit Geesteren. Mevrouw De Graaf pakte het zilver met haar werkstuk in de rubriek: zilver/bloemen; het sa menstellen van een tafelversie ring. Ze is lid van de bloem- sriukclub van de plaatselijke KNPT en kwam al meerdere malen uit in de cre-afdeling van deze wedstrijd. Met haar namen nog 16 dames uit Schiedam deel, ingedeeld in de ere- en overige klassen. Zij eindigden in de middenmoot van de respectie velijke klassementen. Schiedam Volgens de chef van het bureau burgerzaken, A. Noordzij, telt Schiedam op hei ogenblik meer dan 3000 buiten landse werknemers. Hij vindt dat tamelijk veel op een inwo nersaantal in de stad van ruim >75.000. Of het aantal buitenlandse Schiedammers aan het groeien is, moet blijken uit nieuwe sta tistieken die op het ogenblik in de maak zijn bij de gemeentelij ke afdeling aan de Oversehiese- straat, in de voormalige rijks- hbs. Tot nog toe zijn daar alleen de Europese nationaliteiten „uitgesplitst". Hoek van Halland De zomer is voorbij cn dat betekent dat de beheerscommissie van het Hoekse wijkgebouw De Hoek stee weer op feestelijke wijze het seizoen gaat afsluiten. Dat gebeurt tijdens een gezellige avond, die in De Hoekstee wordt gehouden. In het programma zoals dat zaterdag wordt afgewerkt zitten twee hoogtepunten. Het eerste wordt gevormd door een optre den van het duo Bolland <Sr Bolland, dat een half uur vocaal amusement brengt. Datzelfde doet negerzanger Oscar Harris, die ook op het Hoekse feest verwacht wordt. De avond wordt verder muzikaal onder steund door een disco-team, dat zal proberen do stemming er een beetje ui te brengen. De seizoensluiting begint om half negen *s avonds. Wie mee wü vieren dient 2,50 te betalen voor de toegangskaarten. Schiedam In het stadskan toor wordt niet uitgesloten, dat er een aparte afdeling welzijn komt. Het zou de bedoeling zijn ow bij een komende reorganisa tie het welzijnsbeleid te bunde len, omdat momenteel verschil lende wethouders bezig- zijn fet taken die eigenlijk bij el kaar horen. 2° heeft wethouder Herman Vlaardingen Een oude boe renstal, havenloos en vuil; drie honderd varkens, knorrend, piepend en stuikend, erachter het decor voor het toneelstuk waar toneelgroep Argus uit Vlaardingen mee bezig is? Voor één enkele keer is dit de repeti tieruimte. Enkele woken geleden hielden de leden van Argus in zo'n omgeving een werkweekend, voor de gezelligheid en om zich eens goed in te leven in hun stuk. Zeer intensief en met grote saamhorigheid hebben zij ge werkt; dat het decor zo goed bij het stuk paste, was puur toeval. Dg gewone repetitieruimte is aanzienlijk comfortabeler. Twee keer per week, op dins- Posthoorn „de wijken" m zijn portefeuille. Riet Taverne heeft de sociale dienst en de burge meester volksgezondheid. Riet Taverne: „Dit is geen-on derwerp voor een openbare dis cussie. Wij moeten geen onrust wekken door te zeggen, dat er een aparte poot welzijn of een aparte poot voor de sociale dag- en donderdagavond, oefe nen zij in het voormalige Hol- landia-gebouw aan de Qostha- venkade, nu cultureel centrum voor heel Vlaardingen. Het is een fraai gebouw, met vele mo gelijkheden, alleen is het jam mer genoeg nogal gehorig. Soms - bijvoorbeeld tijdens een stilte in de repetitie - is de naburige toneelgroep letterlijk te verstaan (toneelspelers moe ten duidelijk spreken). Dat heeft tot gevolg dat er ook geen mu ziek gemaakt mag worden. Vooral bij de produktie die nu wordt opgezet is dat nadelig, want Argus heeft een stuk van Bertolt Brecht onder handen genomen, en Brecht schrijft bij na nooit zonder muziek en zang. Moeder Courage en haar kin- Schiedam De raad voor het be ja arden werk wordt eens flink doorgelicht. Naar de werkzaamheden van deze stich ting, naar wat er allemaal wel en niet gedaan wordt, zal bin nenkort een onderzoek worden ingesteld. „Er zal wel wat ver- dienst moet zijn m de toekomst, want daarvoor zijn de gedach ten nog met voldoende uitge werkt". De wethouder zei dat deze week tijdens een vergadering van de raadscommissie voor sociale za ken. Twee gemeenteraadsleden stipten aan, dat het beleid te veel versnipperd is. Gerard Ver- hulsdonk fVVDV „Waarom hebt deren" is nog nooit eerder door amateurs gespeeld. In Oost- Duitsland, waar men de au teursrechten van Breeht's werk in bezit heeft, stond men dan ook eerst wat huiverig tegen over deze onderneming. Via het Nederlandse Centrum voor Amateurtoneel (NCA) werd een beroep gedaan op de democra tie die dat land in zijn naam voert, en 20 kon Argus hegen maanden geleden met de repeti ties beginnen. Maar deze hin dernis bleek pas de eerste van een hele reeks te zijn. Uitdaging De mogelijkheden van ama teurs zijn veel beperkter dan bij het beroepstoneel. Bestuur en spelers van Argus voelden die anderen", zo drukte wethouder voor sociale zaken Riet Taver ne zich deze week voorzichtig uit. De kans is groot, dat leden van de gemeenteraad ook zitting krijgen in de stichting raad voor u volksgezonheid eigenlijk laten glippen"' Er zijn toch veel over lappingen met sociale zaken? Wil de wethouder ervoor zorgen dat er wel een goed overleg blijft bestaan over die twee taken?" Ook Herman Noorde- graaf (PPR) drong aan op een betere coördinatie van de ver schillende werkzaamheden op het welzij nsvlak. beperktheid als een uitdaging en sloegen zich hardnekkig door de moeilijkheden heen. De grootste slag was wel het ver trek van de vaste regisseur, Detiev Pols. Na een tijd vruchte loos zoeken is Huub Hermanns, provinciaal adviseur van het NCA, ingesprongen. Omdat ie dere regisseur nu eenmaal al leen vanuit zijn eigen visie kan werken, werd de opgepakte draad ineen iets andere richting verlegd, wat weer veel van de spelers vergde. De verdere me dewerkers werden van vele kan ten opgesnord: de moeilijke mu ziek wordt verzorgd door de examenklas van Arie van Beek van het Rotterdams Conserva torium, in de originele bezetting (o.a. een piano met punaises); het bejaardenwerk. Bovendien zal worden bekeken, of het wel wenselijk is dat bijvoorbeeld de directeur van de gemeentelijke sociale dienst, Gerard Smits, ook m het bestuur van deze stichting rit. Dat laatste stelde PvdA-raadslid Jos van der Lugt aan de orde. Het is het laatste jaar nogal hommeles geweest bij de raad voor het bejaardenwerk- Pro jectleider en directeur Martin Jones kon toaal niet overweg met het bestuur van de stich ting, werd aan de kant gezet en ging daartegen in beroep, won het geschü en kon uiteindelijk met een „gouden handdruk" toch worden weggewerkt. Het bestuur vond hem onhandel baar. Jones werd opgevolgd door Paul van Mansum, die leider was van dienstencentrum 4 Molens, van waaruit ook de raad voor het bejaardenwerk werkzaam was. Jozef Custers uit Amsterdam zette zich m om de mensen te leren zingen etc. etc. Klassiek Zonder enige voorafgaande er varing had men hieraan met hoeven te beginnen, maar in de achttien jaar van haar bestaan heeft de vereniging (die officieel is aangesloten bij de CJV „Lief de en Vrede", maar geheel zelf standig werkt), veel geleerd, vooral door een grotendeels klassiek repertoire te voeren. Enkele voorbeelden: Gijsb- recht, van Shakespeare o.a. Hamlet en de Getemde Feeks, van Goldorn Knecht van Twee Meesters. Bij dit laatste stuk kregen de spelers van de aanwe zige landelijke jury het compli ment dat ze „boven amateuris me uitstegen". Toch is het jammer dat het woord amateurisme zo vaak een bijsmaak heeft van minder-dan- beroeps. Amateurisme betekent eigenlijk liefhebberij, en daarin vinden amateurs nu juist de reden om met elkaar toneel te spelen. Zoals de vooratter van Argus het zei: De repetities zijn vaak leuker dan de voorstelling; het belangrijkste isdat je samen gezellig aan iets bezig bent een goede voorstelling is dan een prettige bijkomstigheid". Geld Zonder geld kan mets gebeuren. Al doe je zo veel mogelijk zelf, auteursrechten, zaalhuur, alles moet betaald worden. Veel ama- leurveremgingen kampen met Vlaardingen In haar verga dering van volgende week don derdag zal de Vlaardingse Cul turele Raad een voorzitter moe ten kiezen. Volgens de Verorde ning Culturele Raad kan ieder lid van de Raad, behalve de wethouder van culturele zaken, de heer A. Maarleveld, voor deze functie in aanmerking ko men. financiële problemen. .Gelukkig krijgt Argus een subsidie van de gemeente. Bovendien spek ken ze hun eigen kas, door naast de grote klassieke stukken, klei ne luchtigere stukjes te spelen met soms acht of negen voor stellingen. Hierdoor kunnen ook zoveel mogelijk spelers aan hun trekken komen: er zijn met veel stukken waar alle dertig leden tegelijk m zouden kunnen optre den. Moeder Courage Tot slot nog iets over de inhoud van Moeder Courage en haar kinderen", dat op 20 oktober in de Stadsgehoorzaal m Vlaardin gen gespeeld wordt. Het stuk draait om twee dingen: de oorlog en de handel. Brecht stelt eigenlijk oorlog is handel; een overwinning van de groten kan verlies voor de kleine man betekenen, maar ook winst Daarom begint het stuk met een gesprek over het ronselen van soldaten, de aanschaf van de oorlogswaar. In dit gesprek komt Moeder Courage op, met haar marketentsters kar en haar twee zoons en een dochter. Zij leeft van de oorlog, maar wei gert haar jongens aan de oorlog te geven. Het hele stuk door blijft volharden in de weigering verantwoording te nemen voor wat zij doet en voor wat er om haar heen gebeurt, ook al komt daardoor haar handelsgeest steeds in conflict met haar wil om haar kinderen te behouden. Daarom verlaat zij tenslotte zoals zij gekomen is. mét haar kar, maar zonder kinderen. Drie leden van de Raad hebben gebruik gemaakt van de gele genheid, kandidaten te stellen voor deze functie. Daarbij werd de heer C. J. Pomers tweemaal naar voren gebracht en de heer J. van Rij eenmaal. De verkiezing zal me teen na de installatie van de meuwe raadsleden plaatsvin den. Vlaardingen De jubilerende FICO, de filmgroep van CJV "r „Liefde en Vrede" heeft bij de twee laatste voorstellingen in Vlaardingen maar liefst 1000 nieuwe leden ingeschreven. De FICO bestaat dit jaar dertig jaar. De ledenaamvas bewijst dat de filmgroep nog altijd springlevc nd is. Vlaardingen De Vlaardingse Jeugdgemeenteraad komt vol gende week woensdag in de raadszaal van het stadhuis weer in vergadering bijeen. Tijdens deze vergadering komt onder andere de nota aan de orde, die de stuurgroep Huisves ting Alleenstaanden en Twee persoonshuishoudens in mei aan het college heeft gezonden. De jeugdraad heeft ook verte genwoordiging m de stuur groep. Verder 2al gesproken worden over de plannen voor het nieuwe sefeoen, waaronder het organiseren van een politie ke markt in 1979. Ook in voor gaande jaren heeft de Jeugdge meenteraad een dergelijke markt gehouden. De vergadering, die om 19 30 uur zal beginnen, is openbaar. De leden zullen zich ook buigen over de vraag, hoe het dagelijks bestuur van de raad er uit moet zien. Tevens moet een vertegen woordiger worden gekozen voor de Stichting Welzijn Vlaardin gen. Mevrouw J. M. Hirschel- Hoeufft, die tot 1 september als zodanig optrad, is herkiesbaar. De vergadering is openbaar en begint om 20 uur in het stadhuis. Schiedam „Die diefstal heb |k gepleegd om met de politie in contact te kunnen komen". Deze mededeling kreeg de Sehiedamse politie in de nacht van zaterdag op zondag, van een man in het Nol et-zieken huis. De 39-jarige Sehiedamse man had door het ziekenhuis perso neel de politie laten bellen, om zijn hart te luchten over een gepleegde diefstal. Op 8 oktober had hij uit een in de Thomas Kempisstraat geparkeerde au to, verschillende spullen gesto len. Het ging om een cassettere corder, twaalf cassettebandjes, een pen, aansteker, snoer, een kistje sigaren en een zaklan taarn. Hebzucht was echter met de drijfveer van de Sehiedamse dief. De man had, 20 vertelde hij, grote moeilijkheden thuis. Om over die moeilijkheden te kunnen, praten had hij de dief stal gepleegd teneinde met de politie in contact te kunnen komen. Wat precies die moei lijkheden geweest zijn en waar om de man met meteen naar het bureau is toegestapt, kon de politie niet vertellen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3