Nesotra haalt Moskou dichter bij Vlaardingen tóo U PvdA let meer op de sociale dienst Gemengde werkgroepen aan de slag Zwaan-kleef-aan naar de overkant Bewoners willen naam voor hofje A Na val van trap overleden U 't Blijft wennen i 1 5AG 12 OKTOBER 1978 h Onder invloed tegen lichtmast „Niet omdat de wethouder lid ran 't CDA is Wal keert kustvaarder Sociaal cultureel plan: Laurens Coster, achter Singelkerk Tardi tekent strip met oud Schiedams decor SC/VD/WW3 fJj Vlaardingen Met de oprichïng van Nesotra bv hopen de zes deelnemende transportbedrijven een nieuwe markt te hebben aangeboord. Tot nog toe hebben de Nederlandse transporten naar de Sovjet "'"ïchts sporadisch plaatsgevonden. Dit voorna- bij gebrek aan een retourlading, vrachten, die geheel in Russische handen worden gehouden. Unie slechts s\ melijk bij el De afgesloten overeenkomst tussen Nesotra en Sovtransavto - de onderneming belast met internationaal wegvervoer in de Sovjet-Unie - houdt nu in, dat steeds een vrachtwagen beladen naar zijn eigen land kan terug keren tegen vastgestelde prij zen. Hiermee kan het verzorgen van de nieuwe lijndienst op rendabele wijze gebeuren. Hoe de ladingsbewegingen zich in de toekomst ontwikkelen is niet te voorspellen. Woordvoer der R. R. Agema van Nesotra bv verklaarde bij het vertrek van de eerste wagen van Vlaar dingen naar de Russische hoofdstad te verwachten dat de dienst al spoedig zal worden uitgebreid van groupage tot ia- dingen vervoerd in koelwagens. De toekomst van de lijndienst is verder geheel afhankelijk van de reacties van het Nederlands bedrijfsleven, die al dan niet beslissen vrachten met een Rus sische bestemming door Neso tra bv te laten vervoeren Veel transporten zijn tot nog toe niet door Nederlandse bedrijven uit gevoerd. In het vorige jaar wa ren dat er slechts 27. Vandaar dat het voor Nederlandse be drijven rüet onaantrekkelijk is de klus door Nesotra bv uit te laten voeren. De zes deelnemen de transporteurs zullen zich im mers spoedig ontwikkelen tot "Rusland-specialisten". Nesotra biedt vooral oplossing aan be drijven, die een eenmalige klei ne partij goederen naar de Sov jet Unie hebben te verzenden. Om daar zelf aan te beginnen is immers een organisatorisch zeer intensieve aangelegenheid met inbegrip van het risico dat een dergelijke onderneming fi nancieel geheel uit de hand loopt Aan het vertrek van de eerste vrachtautocombinatie van Vlaardingen naar Moskou zijn wel de nodige voorbereidende werkzaamheden vooraf gegaan. Onderhandelingen op het ni veau van het bedrijfsleven wer den in de eerste week van sep tember afgerond. Die onderhan delingen waren het gevolg van een afspraak tussen Nederland se en Russische overheidsdele- gaties waarbij aan het wegver- voersbedrijfsieven van beide landen werd verzocht een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheden van een samen werkingsvorm opdat de Neder landers in grotere mate zouden kunnen deelnemen aan het ver voer tussen beide landen. Dat het strikt in eigen handen hou den van ladingen door de Rus sen het Nederlandse bedrijfsle ven nooit lekker zat, moge van zelfsprekend zijn. In het samen werkingsverband tussen de Ne derlandse en Russische partijen werden dit monopolie derhalve verbroken. Op basis van de akkoorden kunnen de transpor ten zich op fifty-fifty-basis ont wikkelen. De 2500 kilometer lange tocht naar de Russische hoofdstad neemt vijf dagen in beslag. De vrachtwagencombinatie wordt bemand dooréén chauffeur,die de nacht kan doorbrengen in de slaapcabine. Langs de route, die naar Moskou leiat, zijn ech ter voldoende faciliteiten om te overnachten, eten en brandstof te tanken. Om te voorkomen, dat bij pech in de Sovjet Unie de nodige onderdelen voor de DAF, Volvo of Scania trekkers lang op zich laten wachten, ligt reservemateriaal in het depot in Moskou opgeslagen. Nesotra bv vraagt voor iedere rit visa aan voor twee chauffeurs zodat het transport niet hoeft te stagneren bij ziekte van één man. Zijn vervanger heeft bij vertrek zijn visum reeds gereed. Door de Russische autoriteiten is de ver zekering gegeven, dat de route in de wintermaanden ijsvrij wordt gehouden. Een logische zaak overigens, want uiteinde lijk is de E-18 de levensader voor de Sovjet Unie voor wat betreft het wegtransport naar de westerse landen. Aan chauffeurs geen gebrek: "Ze staan er bij wijze van spre ken voor in de rij", zegt de heer Agema. De deelnemende tran sportbedrijven hebben hier de meest ervaren rijders op Oost blok landen voor uitgezocht De oprichters van Nesotra (Neder land-Sovjet Transport) hopen met de lijndienst een bron te hebben aangeboord vergelijk baar met ae Midden-Oosten 9 Staatssecretaris me vrouw Nel ie Smit-Kroes overhandigt de nodige pa pteren voor het Rusland transport aan de chauffeur. transporten door andere onder nemers. Echte investeringen hoefden er niet voor worden gedaan. De vrachtauto's konden worden onttrokken uit het hui- 1 dige bestand van de deelne mers. Of de lijndienst een suc ces wordt zal de toekomst leren. Gunstig teken is misschien dat inmiddels Tsjechoslowakije te kennen heeft gegeven belang stelling te hebben voor een over eenkomst op zelfde basis. Maassluis De 61-jarige heer C. Kloet uit Maassluis is maan dag in bet Holyzi ekenhuls aan rijn verwondingen overleden. In de vroege ochtend van 28 september werd de man in de directe omgeving van de trap ter hoogte Van der Horststraat/. Patij nestraat aangetroffen. Hoewel niemand getuige van het gebeurde is geweest, is de politie van Maassluis er vrijwel zeker van dat de man van de trap aan de Zuiddijk is gevallen. In het ziekenhuis werd ernstig schedelletsel geconstateerd Na 'zijn val is de Maassluizer niet meer bij kennis geweest Maassluis Onder invloed van sterke drank is dinsdagavond een 35-jarige automobilist op de kruising Zuid vliet/P. C. Hooft» laan in Maassluis tegen een lichtmast gebotst Door de Map schoot de 26-jarige Maassluizer die naast hem zat door de voor ruit De Maassluizer werd met enige hoofdwonden naar het Holyzi ekenhuis vervoerd, maar kon na behandeling weer naar huis terugkeren. Tegen de be stuurder is proces-verbaal opge maakt ^3^ *r Die twee hebben duidelijk gewacht tot de spits voorbij was, want in de drukke uurtjes op de Nieuwe Damlaan zwommen zij nog lekker in de poel bij de Thorbeckesingel, achter de technische school. Maar ja, als zwaan wil je méér natuurlijk, je zoekt bredere sloten, op zijn minst wil je een douche, dus ga je naar de overkant om de fontein bij bejaardentehuis Thurlede op te zoeken. Nou zijn automobilisten op dat kruispunt van Nieuwe Damlaan en Burgemeester Honneriage Gretelaan wel een beetje gewend om soms eens Iets langer te moeten wachten, ook al staat het licht voor hen op groen. Per slot van rekening, met de 4 Molens, het dienstencentrum, schuin tegenover Thurlede... Maar een zwaan is nog geen bejaarde, en sommige vogels-in-blik hadden gisteren moeite om het gaspedaal even te laten rusten. Toch stoorden de langhalzen zich aan niets, en pas voor pas hobbelden zij zwaan-kleef-aan bedaard naar de overkant. Te trots om het zebrapad te nemen. Schiedam De gemeentelijke sociale dienst neemt een cen trale plaats in bij de voorberei ding van een welzijnsbeleid in Schiedam. Om die reden be steedt de PvdA aan de taken van de sociale dienst extra aandacht in de nieuwe Voor waarts, bet socialistische '"ftflndMaadje Volgens het PvdA-bestuur moet de dienst een meer stimulerende rol spelen in de maatschappelij ke dienstverlening en sociale "zorg ia Schiedam; met name waar het gaat om het wegwer ken van achterstandsituaties zou de GSD in toenemende ma te gesignaleerde gevallen moe ten aankaarten bij andere in stellingen en organisaties op het wdrijnsvlak. Hoewel in het verleden nauwe lijks aandacht in de Voorwaarts is besteed aan het op handen zijnde welzijnsbeleid, gaat het artikel te veel over een rapport dat bij de leden bekend wordt geacht Bij de ledenvergadering van dinsdag 24 oktober in zaal Irene kan dat worden rechtge zet, want van de nieuwe PvdA- fractie is meer interesse en dui delijkheid te verwachten over het welzijnswerk. Die extra aandacht heeft niets te maken met het feit dat sociale zaken nu in de portefeuille zit ten van een CDA-wethouder (Riet Taverne), zo staat het na drukkelijk in de Voorwaarts. Het zou er niet om gaan het doen en laten van deze confes sionele wethouder meer te vol gen dan de eigen PvdA-wethou- ders.* Ook wordt ontkend, dat de so ciale dienst meer op de vingers wordt gekeken omdat deze dienst slecht zou functioneren. „Maar juist de sociale dienst heeft binnen een gemeente veel te maken met achtergestelden, kansarmen en minderheids groepen, en juist voor deze groe pen willen wij opkomen. Van daar!", aldus de PvdA. Maassluis Bij het draaien is dinsdagmiddag een Engelse kustvaarder in de haven van Maassluis tegen de Stadhuiska de gevaren. De betonnen stoo trand en het wegdek werden beschadigd. De overgang van zomer- naar wintertijd geeft zo af en toe nog wel eens een probleempje. Op de Harwichweg in Hoek van Holland, waar de fotograaf dit uurwerk aantrof, houdt één kwart van de klok nog steeds stug vol dat het zomer is. Zijn drie collega's zijn wat realistischer. Vlaardingen —Het college van b. en w. neeft groen licht gege ven voor de tweede fase In de voorbereidingen om te komen tot een sociaal-cultureel plan en programma voor de gemeen te Vlaardingen. Tijdens het vooroverleg, dat tijdens een tweetal informatie-avonden In september heeft plaatsgevon den is overeengekomen dat drie gemengde werkgroepen zouden worden ingesteld. Deze drie groepen, een werk groep „inspraak en subsidie verordening", een werkgroep „doelstellingen" en een werk groep „verkenningen van de sociale, culturele en educatieve situatie", gaan binnenkort aan de slag. De eerste vergaderingen van de drie gemengde groepen zijn ge- pland in de week van 16 tot en met 20 oktober. Wie in een van de drie werkgroepen nog ritting wil hebben kan rich aanmelden bij de coördinator, de heer W. Boot, op het stadhuis telefo nisch bereikbaar onder nr. 355888 toestel 173. De drie zogenaamde „functione le raden", de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie, de Culturele Raad Vlaardingen en de Vlaardingse Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk, zullen worden verzocht ook vertegen woordigers naar de werkgroe pen te zenden. Naast de drie werkgroepen wordt nog een coördinatie-groep ingesteld, die de werkzaamheden in goede banen zal leiden. Tenslotte komt er ook een ambtelijke werk groep. Er is inmiddels een tweede in formatie-bulletin verschenen. Wie daar belangstelling voor heeft kan het beste ook even contact opnemen met de heer Bont Schiedam De bewoners van het hofje achter de Singelkerk, aan de Laurens Costerstraat, willen een offiële naam voor het hofje. „Bij tante Pos is het niet genoeg, als je een brief adresseert met Laurens Coster- hof, en dat kunnen wij" ons voorstellen, want dat staat niet op de plattegrond", zeggen zij. Aan de gemeente is een brief gericht, waarin gevraagd wordt om een naam te laten zoeken door de straatnamencommissie. Zelf doen de bewoners geen harde suggesties. Maar ideeën hebben zij overigens weL- „Je zou ons hof de Wilgenburg kun nen noemen, naar het zaaltje achter de Singelkerk. En Lau rens Costerhof als offiële naam volstaat natuurlijk ook. Als er maar iets officieel is, zodat in de toekomst iedereen makkelijk ons hofje kan vinden", zeggen de bewoners. Het is Bart Overzier bij voor beeld gebleken, dat veel Schie dammers niet eens weten dat er een hofje is aan de Laurens Costerstraat „Als je dan zegt: achter de Singelkerk, dan kun nen die mensen zich wel voor stellen dat daar een hofje kan zijn. Maar het valt de meesten niet op". Volgens Ben van der Knaap heeft de petitie aan de gemeente niets te maken met de actie van stamgasten van café Quïbus aan de Lange Haven, twee jaar geleden. Daar was buiten de gemeente om een naambordje Quibussteeg opgehangen. Na veel geharrewar werd het ver wijderd; de straatnamencom missie was erachter gekomen dat de steeg naast de Quibus van oorsprong Watersteeg heet te. Een bordje met de2e naam ontbreekt echter nog steeds. Bij het Laurens Costerhof, zoals het hofje aan de Laurens Cos terstraat in de volksmond heet, gaat het echter om problemen met adressering. Schiedam Het negentiende eeuwse Schiedam gaat als de cor dienen in een strip, die volgend jaar getekend zal wor den door de Fransman Jacques Tardi, bekend van onder ande re het beeldverhaal IsabeUe (Avondrood). Voor het scenario zorgt Schie dammer Bram Uil, die samen met Aad Sprong, ook uit Schie dam, bezig is aan een voor Europa unieke manifestatie, „Voor het leven getekend?", die in mei volgend jaar wordt ge houden in het stedelijk museum op de Hoogstraat; nevenactivi teiten rond dat gebeuren vinden plaats in Passage, op scholen, in winkels en op straat in de verschillende wijken van Schie dam. Tardi is een van de 65 stripteke naars, van wie origineel werk en ook latere uitgaven vijf we ken lang tentoongesteld zullen worden. Bij de groots opgezette tentoonstelling in het museum valt Tardi onder de noemer „griezelig en geheimzinnig". Van zijn strip Isabelle gaat een mystieke sfeer uit, en met de meeste van zijn figuren zou je haast medelijden krijgen door de huilstemming die uit hun gezichten spreekt Dat past dus wel in het Schiedam uit de rokerige en armoedige jenever- tijd, toen de stad nog Zwart Nazareth als bijnaam had. Maar of Uils scenario even hartver scheurend wordt is nog maar de vraag. Het heeft moeite gekost de ex positie in het museum te kunnen houden. Uitstel betekende ech ter geen afstel, want cultuurwet houder Herman Posthoorn drong er wel zéér sterk bij de museumcommïssie op aan voor de manifestatie enkele zalen open te houden. 1 »p

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3