Presentje hoefde niet meer. wmm Eindelijk wordt "n gat gevuld 1 Vechtpartij werd „oorlog" Benzinediefstal mmmmzLP Kenteken niet in orde Parkeren op Tollensplein blijft probleem yiftARD/NGfW Carex uitlaten nu met 10% openingskorting. ifl I I VRIJDAG 13 OKTOBER 1978 Directie met Noorderzon vertrokken MH Zonder rijbewijs Scateboards inbeslag genomen Diefstal of niet Vlaardingen heeft nu z'n eigen Care* uïtlaatcenter. all Ml - P SC/VD/WW3 Niemand van de 33 per soneelsleden van de Vlaardingese bedrijven Hushon Holland, Air Cold en de Verenigde Service Centrale, heeft ooit kunnen vermoeden wat zich in de hoofden van hun twee gevluchte directeuren de afgelopen dagen moet zijn omge gaan. De sfeer binnen de bedrijven tussen directie en personeel was altijd uitstekend. Beide partijen beschouwden elkaar als gelij ken, de worden „u" en „meneer1' waren onbekend in de bedrijfs- „Net een cowboy-verhaal" ver zucht Hushons verkoopleider, die gezien het feit dat hij zijn toekomst bij een ander bedrijf zal moeten opbouwen, zijn naam liever niet in de krant vermeld ziet staan. „De toe komst van het bedrijf mag zag er rooskleurig uit", verldaart hij. De combinatie van zijn op grote ervaring berustende zake lijke inzichten met het jeugdige elan van zijn directeuren bleek een ïjzerslerke formule. Het cli ché „een grote familie" was van toespassing bij de gang van zaken binnen de muren van de bedrijven. Door Chris van Bremen gebouwen aan de Fultonstraat in het industrieterrein De Ver gulde Hand. Juist vandaar dat de verslagenheid onder het per soneel zo groot was toen men zich de handelwijze van hun populaire directieleden reali seerde. Administrateur H. A. Koller, die momenteel de gang van zaken waarneemt, trof de chaos in het gebouw waar bij zich na een tip zondagnacht heen had gespoed, als eerste aan. Pas toen hij de gehele maandag zijn directeuren nog niet kon bereiken realiseerde hij 2ich goed wat zich precies moet hebben afgespeeld. Met hem was het gehele perso neel met stomheid geslagen. Snelle jongens Het gebeuren rondom Hushon is momenteel het onderwerp van gesprek in het industrieter rein De Vergulde Hand, met name in café-restaurant De Cockpit waar nog twee onbe taalde rekeningen liggen op naam van Hushon. Hevig wordt gespeculeerd naar de bestem ming van het gevluchte tweetal: Spanje of Zwitserland waar naar verluidt de beide directeu ren dikwijls vertoefden. Gara gehouder G. van Dorland, die vanuit zijn kantoor recht tegen over Hushon de opkomst en nu de ondergang van het bedrijf heeft gadegeslagen, beschrijft de twee directeuren als „snelle jongens". „Je kon altijd een pilsje met ze komen drinken of je werd meteen voor een dinee tje uitgenodigd. Ook reden bei den in superdure auto's rond. Wagens minder dan de grote Peugeot zie je er niet voor de deur staan". Ondanks het gebeuren heeft het personeel geen kwaad woord over de directeuren. Goedpra ten doen ze ook niet: „Ik kan me de verleiding voorstellen", zegt waarnemer Koller, „wan neer je ziet met één handom draai zo'n half miljoen te kun nen pakken. Vooral wanneer het deels je eigen geld betreft". En daar zit nu juist de moeilijk heid. Behalve directeur was het duo (en is hot in feite nog steeds} ook eigenaar van het bedrijf. Derhalve stalen zij van hun eigen centen en goederen. Daar naast namen zij ook goederen mee, die nog betaald dienen te worden. Volgens polïtïevoorlichtster Marrïanne Ekels heeft nog nie mand van de eigenaren van de goederen aangifte gedaan van diefstal. „En ook zou men aan gifte doen dan moet eerst wor den bewezen dat degene die de aangifte doet, ook eigenaar is", zo zet zij de zaak uiteen. Van daar dat de politie niet meer heeft gedaan dan een "oriënte rend recherche-onderzoekje. De mannen worden zo lang het hier om een puur civiele kwest ie gaat niet als officieel voort vluchtig beschouwd. Dit uite raard tot grote spijt van het personeel en de schuldeisers, maar zo is nu eenmaal de wet". Presentje Aan f ailiisement valt voor Hus hon Holland niet te ontkomen. De verhouding schulden en li quide middelen is niet meer recht te zetten. De tien perso neelsleden zullen naar een ande re betrekking moeten uitkijken. Tot zo lang de curator de deur van het bedrijf nog ruet op slot draait, werkt het personeel door om de lopende zaken, in zoverre dat mogelijk is. af te handelen. „Aan de relaties vertellen wij wat er gebeurd is, een kwestie van beleefdheid", zegt waarne mer Koller. Of de personeelsle den deze maand met een nor maal gevulde loonzak naar huis kunnen keren is onwaarschijn lijk. De 23 personeelsleden van Air Cold en Service Centrale zijn op het nippertje aan de dans ontsnapt Vorige week woens dag verkochten de directeuren deze bedrijfjes aan Rofi Tech niek op puur zakelijke gronden. Het personeel werd hier vrijdag door de directie van op de Wffteiifeefcn Het hek voor het bedrijf leek als door een vrachtauto geramd, de ruiten waren ingegooid, de achterdeur stond open en het alarmsysteem bleek onklaar gemaakt. hoogte gesteld. Waarnemer Kol ler, die als admirustratuer van tevoren van de transactie af wist: „Die verkoop was een goede zaak. Daar waren de be langen van de bedrijven en per soneel mee gediend". Toen de personeelsleden van de goede zaak afwisten hielden zïj nog een inzameling voor een presentje aan de directeuren, om hen daarvoor te bedanken- Maandag zou hen dat worden overhandigd. Dat kon dus toen niet meer. Vlaardingen In de Holywijk werd woensdagavond een perso nenauto aangehouden, waarvan bleek dat deze een vervallen verklaard kenteken voerde. Het voertuig werd in afwachting van een nader onderzoek inbeslaggenomen. Een technisch onderzoek bleek eveneens gewen st Vlaardingen In die Van Maanenstraat werden woens dagmiddag een 43-jarige vrouw uit Maassluis en een 30-jarige Rotterdammer aangehouden. De man had zojuist een illegaal karweitje achter de rug: aftap pen van benzine uit een perso nenauto, en rook nog sterk naar deze vloeistof. In de auto van de man en de vrouw werden bovendien enige goederen van verdachte her komst aangetroffen. Beiden zijn voor een nader on derzoek naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Vlaardingen Op korte termijn zijn er zeker geen mogelijkhe den, om de parkeervoorzieningen op het Tollensplein te verbete ren. Dit heeft wethouder Bas Goudrzaan de bewoners medegedeeld op de wijkbijeenkomst voor het centrum, die onlangs werd gehouden. De bewoners willen graag wel het een en and°r verbeterd zien, omdat er eenvoudig meer autobezittende bewoners zijn dan parkeerplaatsen. "Volgens Goudriaan zijn er echter andere knelpunten, die eerst aan de beurt zijn om opgelost te worden. „De situatie is daar niet ideaal, maar zeker ook niet hopeloos. Een paar straten verderop kan men zijn auto nog wel kwijt", zo meende hij. De bewoners waren niet zo gelukkig met dat antwoord, Op ds maquette van de gemeente Schiedam is te zien hoe de woningen ongeveer, worden. Schiedam De gemeente heeft iets te vieren. In de carrière van Chris Zijdeveld als wethouder voor stadsont wikkeling is voor het eerst sprake van een "gaatjes vul"- project in de woningwetsfeer. Eindelijk wordt een kaalslag bebouwd met woningwetwo ningen, en aan de Rotterdam- sedijk zal dat gebeuren. Maandagavond pompt Zijde veld het bouwplan erin bij de gemeenteraad. Zeer kwiek ge handeld, er is niet eens een advies van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, zoals het eigenlijk hoort, maar de wethouder had bij de leden van die commissie al gepolst of er bezwaren tegen waren om het bouwplan meteen al in de raad te brengen. Dat was dus niet zo, en daardoor kan het mogelijk worden dat op de dag vóór pakjesavond de eerste paal wordt geslagen voor de 44 maisonnettes. Een langere ambtelijke procedure had tot gevolg gehad, dat die paal niet meer dit jaar nog geslagen zou kunnen worden. "Hoi, we halen '78 nog", zegt Zijdeveld bÜi. Zoals onze krant al meldde, zal de wethouder deze keer eens niet die eerste paal slaan. "Ik wil niet de eerste palen paljas van de stad worden", zegt hij. Het bouwen gaat voor het grootste deel gebeuren vanaf de Rotterdamsedijk. Dat wordt wel moeilijk, want de put is diep, en de achterkant van de 44 woningen zal straks een laag meer tellen dan de voorkant die gewoon op de dïjkhoogte aansluit. Door een hellingbaan middenin het pro ject kunnen auto's vanaf de Rotterdamsedijk naar het be- nedendijkse deel rijden, waar ook plaats is voor tuintje. Van de exploitatie hangt het af, of die parkeerruimte helemaal vrij zal zijn of afgehuurd moet worden. De huurprijs is daar op ook van invloed. Met woningwetwoningen wil die huur ook nogal eens uit de hand lopen, dure woning wetwoningen worden het dan, zoals bijvoorbeeld bij het Hof van Spaland, waar de SSSW bezig is aan 128 van die types. De SSSW is ook opdrachtge ver voor het project van de 44 woningen, die ontworpen zijn door Moli en Reyenga, architecten die Vlaardingen goed kent. (Ter verduidelij king: bij de SSSW zijn. zowel de vereniging Volkshuisves ting aangesloten als woning bouwvereniging De Een dracht, en de eerste bouwt bij het Hof van Spaland, de twee de straks aan de Rotterdamse dijk). Dat er vanaf de dijk gebouwd gaat worden, zal gedurende onbepaalde tijd betekenen dat er een rijbaan minder is voor autoverkeer van de Koemarkt richting Rotterdam. "Dat le vert geen enkel probleem op", zegt de wethouder nadrukke lijk. "De dijk kan dat verkeer makkelijk aan, zoveel is het echt niet, nee hoor". De Haagse projectontwikke laar Wilma gaat de put aan de Rotterdamsedijk volbou wen. Dat lukt opmerkelijk. Schiedam zit immers behoor lijk met een andere projectont wikkelaar in de maag waar het gaat om de binnenstad. Empeo uit Utrecht is geen projectont wikkelingsmaatschappij, die Schiedam volgaarne over de vloer krijgt, maar met Wilma ligt het anders. "Het gevaar van projectontwikkeling speelt hier in het geheel met mee", aldus Zijdeveld. "Het is met zo, dat Wdma voor eigen risico aan ae gang gaat. Er was een ontbindende voorwaar de." Welke dat is legt Gustaaf Schaap uit, zijnde chef stads ontwikkeling bij de gemeente Schiedam. "Zonder woning wetwoningen zou Wilma met in aanmerking zijn gekomen. Dan hadden wij gedag kunnen zeggen zonder de kosten te moeten betalen, van de voor bereidingen". Wat die voorbereidingen zijn, zegt G. G. de Boer, chef voor bereiding volkshuisvesting en woningbouw (vovowo): "In de tijd van 2ijdevelds voorgan ger, Bolmers, is de keus al op Wilma gevallen. Er zijn toen ontwikkelingskosten gemaakt, waardoor het niet fair was geweest als wij Wilma nu had den weggestuurd. Met het schetsplan van Wilma is de laatste jaren gewerkt. Op voorwaarde dus, dat er in de woningwetsfeer gebouwd zou worden". Het heien kan schade berokke nen aan omliggende, oudere percelen. Met name de Ooster- kerk, waarvoor de put blijft gehandhaafd, 2al gestut moe ten worden. De Boer (woningbouw): "Onder Bolmers werd Wil ma gekozen". Schaap (stadsontwikke ling): "Geen woningwet, dan geen Wilma". Vlaardingen Tegen een 45- jarige Vlaardinger werd pro ces-verbaal opgemaakt terzake van het rijden zonder rijbewijs. Het was niet de eerste keer dat de politie hem op deze overtre ding betrapte. Vlaardingen Naar aanlei ding van enkele gerechtvaar digde klachten over hinder van schaatsplankrijdende jongens werden drie van deze planken inbeslaggenomen. het speelgoed behoorde toe aan een 15-jarige en 12-jarige Vlaar dinger en een 13-jarige Schie dammer. Ze maakten met hun gevaarlijke spelletje de voetgan gerstunnel van het Liesveldvia duct onveilig. Schiedam Een vreemde si tuatie heeft de Schiedarase po litie aan de hand gehad, nabij' een bouwterrein aan de 's Gra ve landse weg. Twee mannen zijn aangehouden op verden king: van inbraak of poging tot inbraak. Vlak bij de mannen vonden de dienstdoende agenten een plas je tasje met gereedschap. Of dat gereedschap nou moest die nen bij de inbraak of dat het tesje de buit vormde, was niet geheel duidelijk. Eén der beide mannen -weigerde zijn naam aan de agenten op te geven. De andere deed daar minder moei lijk over. De politie heeft de zaak in onderzoek. advertentie En u kunt er binnenrijden zonder afspraak. In ongeveer een half uurtje monteren de snelle specialisten van Carex uw nieuwe uitlaat onder uw auto. Zonder arbeidsloon te berekenen. Maar wèl met 1 jaar garantie. UITLAATCENTEFtS Carex Vlaardingen. Schiedamseweg 14 Telefoon (010) 354279. Carex hcefi nog andere vestigingen u.a- m Rotterdam West, Vtrrhn ven straat 13 Schiedam/VI aardingen Een lange hete zomer, dat dreigt het ondanks bet slechte weer in de vakantiemaanden, dan toch te worden. Verschillende warme oktoberdagen lang, maken twee groepen jongelui het el kaar, de politie en de omstan ders bijzonder lasting. Op de grens van Schiedam en Vlaardingen ter hoogte van Woudhoek en Holy, gaan jon gens en meisjes tussen de 10 en 20 jaar elkaar vooral met stenen, maar ook met een keur van andere „wapens" te lijf. Gesignaleerd zijn houten stok ken, in dikte varieend van latjes tot balken; buksen, een jongetje van nog geen twaalf jaar werd daarvoor door de politie aange houden, wurgstokjes, fietsket- tingen, vuurwerk, benzme-bom- men en molotow-coctails. Maar ook brommers en auto's bleken m de strijd welkome wapens te zijn; niet zozeer om ermee te knokken, aiswel voor het provo ceren, waar de avonden telkens weer mee beginnen. Stenen vormen de grootste wa pens van de losgeslagen jeugd: Uit de straat gerukt en door midden gehakt, vormen ze pro jectielen die bijzonder hard aan kunnen komen, wat wel wordt aangetoond door de verwondin gen die een Rotterdamse toe schouwer woensdagavond op liep. De man moest zelfs door de gg en gd naar het Nolet-zie- kenhuïs worden vervoerd. Ver schillende malen is al gebleken da t de toeschouwers veel gevaar lopen. Enerzijds omdat ze zich tussen de Schiedamso en Vlaar- dmgse belhamels bevinden en anderzijds omdat het gooien van de stenen in het wilde weg gebeurt. Er is niemand, die bij zich zelf denkt: „Daar gooi ik niet heen, want dat is een toe schouwer. Toch komen die toeschouwers elke keer weer in grote getalen f'-Aw ^Trsi c icÜJ. Rennen en stenen gooien zijn hoofdzaak, wapens worden alleen meegenomen om indruk te maken. opdraven. Gelokt door de wilde verhalen in de pers, zegt de politie. De politie is met die grote aantallen pubhek niet erg tevreden. Juist daardoor, 20 beweert men kunnen, de ongeregeldheden dergelijke vormen aannemen. Vandaar dat de politie die toe schouwers ook verzoekt thuis te blijven om zodoende de vete tot een goed einde te helpen bren gen. Of dat goede emde in zicht is valt moeilijk te zeggen, de me ningen verschillen nogal. De een beweert dat een fikse regenbui voldoende is om de boel eens goed af te koelen. Een ander beweert dat de politie maar eens hard moet optreden en wat flin ke klappen uit moet dél«*> Tof nog toe zijn die klappen nauwe lijks gevallen. De mobiele een heid beperkte zich voorname lijk tot machtsvertoon en het uitvoeren van indrukwekkend sehtjnchargcs. Peter Broeders, inspecteur van de Schicdamse politie, zegt daarover: „Wij heb ben ons laten zien, veel meer konden we eigenlijk met doen". Over de oorzaken van alle pro blemen lopen de meningen mij lenver uiteen; vast staat wel dat een vechtpartij op kleine schaal volledig uit de hand is gelopen en dat er steeds meer mensen zich mee zijn gaan bemoeien. Maar hoe die vechtpartij is ver oorzaakt blijft emgzms vaag. Een telefonische üpgeefster uil Schiedam meldde dat er op een Vlaardingse jongen zou zijn ge schoten en dat diezelfde jongen toen met versterking zou zijn "p**" «••illckeurire Vlaardinger geeft weer een hele andere lezing van het verhaal. Waar dan ook de knokpartij door ts veroorzaakt, veel meer dan een druppel in de overlo pende emmer kan het met ge weest zijn. Ai geruime tijd be slaan er spanningen tussen de jeugd uit de beide gemeenten. Daarbij komt dan de verveling van de oudere jeugd, de maat schappelijke onvrede, en het drukkende weer. Stuk voor stuk grote problemen die gezamen lijk tot deze escalatie hebben geleid. Ook het publiek blijkt door het drukkende weer behoorlijk op gehitst te worden. Op de galarij- en van de Z-flats ziet het elke avond zwart van de mensen, mensen die zich niet alleen be perken tot het toekijken. Gelijk toeschouwers bij een europa- cup wedstri'd. «schreeuwen nr> brullen zij hun vaak jongere buurtgenoten toe. Op een gege ven moment was er tijdens een charge van de Vlaardingse rad draaiers zelfs de kreet „Hup Schiedam, hup Schiedam" te horen. De gemcenteconsulent van Schiedam, Joop van Broekho ven ziet daarin een van de oorzaken van de escalatie. „Die jongens zien dat er veel belang stelling bestaat voor hun daden. Ze voelen zich groot en willen zich in geen geval laten kennen. Het pubhek mag dan niet teleur gesteld worden. Zolang er dus veel publiek is zal ook de strijd wel doorgaan". Publiek en het warme weer blijken dus tot de belangrijkste oorzaken te beho ren. De weersverwachting? zon nig en warm, met temperaturen van 19 tot 25 graden, zegt De Bilt a| 'M "I 'II ad «SB

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3