Rietgorzen van weleer nu brand netelvelden 11.295 offsetdrukker e e. huizehoge verwachtingen worden werkelijkheid 6 LANDMAN CHAUFFEURS GLASZETTERS GO kkk tempo'team GLAZENWASSERS 1 feeding kok Evro Medica A-verpleegkundigen en ziekenverzorgenden BOVA VOLVO AUTOPLAATWERKER LEERLING PLAATWERKER Vlaardingen-Holysingel B.V. Gemako Makelaar o.g. Vlaardingen-Holysingel BV Gemako Makelaars o.g. WESTBLAAK 27, ROTTERDAM, TEL. 010-137230. Vlaardingen-Holysingel VRIJDAG 13 OKTOBER 1978 Tobben Taalgebruik Autobedrijf Schiedam Swiderski-deurenfabriek MACHINALE HOUTBEWERKER GESCHOOLDE TIMMERMAN Bon 3 gerout. typistes 2 datatypistes 3 chauffeurs 6 prod, medewerkers 4 A-verpleegkundigen 1 A-verpleegkundige 1A verpleegkundige 4 gedipT. ziekenverzorgenden Schoonmaakbedrijf Anita b.v. Gevraagd: Bar Petit Restaurant 't Tenniscentrum Zwanensingel 7, Vlaardingen, tel. 010-746565. Van Deventer B.V. boek- en offsetdrukkerij SC/VDAVW4 Het unieke natuurgebied de Biesbosch waar vroe ger het zeewater vri jjeli jk in en uitstroomde is er niet meer. Door het Del taplan is daar voorgoed een eind aangekomen. Veel mensen kunnen dit maar moeilijk verkrop pen. Ook de heer H. den Tuinder, adjunct-direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Alm- kerk heeft het er moeilijk mee. Zijn hart gaat ei genlijk uit naar alles wat met de Biesbosch te ma ken heeft en om zoveel mogelijk van het verle den vast te leggen wil hij alles wat met het natuur gebied en het werk dat er werd verricht te ma ken heeft verzamelen om het rond 1980 op te slaan in een museum. De heer Den Tuinder, die al jaren bezig is met de voorbe reidingen daarvan stopt er bijna al zijn vrije tijd in om zijn ideaal te ver wezenlijken. Bet Biesboschmuseum zal niet alleen bestaan uit een gebouw met oude voorwerpen. Ook een stuk terrein met een oppervlak te van ongeveer vijfentwintig hectare wordt weer m de oor spronkelijke staat terug ge bracht. Eb en vloed, door het afdammen van de zeegaten voorgoed verdwenen, zullen er kunstmatig worden opgewekt Daardoor komen in het gebied, dat De Pannekoek heet en vlak bij de spaarbekkens van het Rotterdamse D rinkwaterlei dingsbedrijf ligt, ook de flora en fauna van vroeger terug. Verder zal men er kunnen zien hoe de griend- en rietwerkers onder belabberde omstandighe den leefden. De heer Den Tuin der kan er dagen over vertellen. Over het prachtige natuurge bied de Biesbosch, over de ar moe waarmee griend- en riet werkers te kampen hadden en over de manier waarop ze de week in de Biesbosch door brachten om aan het eind met een vlet vol rijshout en riet naar huis terug te keren. „De span ning is uit de Biesbosch, nu eb en vloed er niet meer zijn", zegt Den Tuinder. De rietgorzen van weleer zijn" brandnetelvelden aan het worden. Boaestakea „De Biesbosch was de voor raadschuur van rijshout", ver volgt hij. „Vroeger werden hier ook grienden aangelegd, want het hout, dat nu vaak wordt vervangen dooreen ander mate riaal, had een belangrijke be stemming. Onder meer werden er hoepels van gemaakt die om vaatjes werden bevestigd. Dat werd gedaan door hoepmakers, een heel arm volkje. Het griend was eigenlijk net de winkel van Sinkel", gaat hij door, „Alles wat maar steel had kwam uit de grienden, van bones taken tot afzetpalen voor weilanden toe". En met weemoed zegt hij: „Ja, dan is er ineens die ramp in 1953, waaruit het Deltaplan werd geboren, waardoor hier alles verandert. De benodigde dammen en zinkstukken, die toen verzwaard naar beneden werden gebracht waren ge maakt van rijshout uit De Bies bosch". Den Tuinder vertelt dat die hele cultuur het vertrouwen niet meer had van griend- en rietexploitanten, die de onder gang van de Biesbosch kenne lijk aan voelden komen. Het ministerie van Rijkswaterstaat Griendwerker Gerrit van der Stelt in zijn aak. trachtte dat vertrouwen te her winnen en droeg de zaak over aan het ministerie van Sociale Zaken, afdeling Arbeidsvoor ziening dat er in 1959 geld in pompte om de grienden weer te laten onderhouden- Toen kreeg ook de Den Tuinder met de griend- en rietwerkers te maken. De regeling van het werk werd hem opgedragen en hij moest er steeds voor zorgen dat ongeveer tweehonderd vijf tig mannen doorlopend werk hadden in en rond de Biesbosch. „Dat was een hele organisatie", zegt hij. „Met motor- en roeibo ten voeren de mannen naar de plaats van bestemming. Drie a vier uur reizen om bij de moei lijk bereikbare plaatsen te ko men was heel normaal". De Zelfs mammoetbotten zijn opgediept. Bieschboschlïefhebber vertelt dat het werk door de griend en netwerkers moest worden gedaan in de meest beroerde tijd van het jaar en dat alleen werd betaald wat geproduceerd was. „De griendwerkers gingen voor de hele week van huis en namen elk een houten kooikist mee met wat eten. Ook keenzalf hadden ze bij zich tegen kloven in handen. Dat werd door de vrouwen zelf gemaakt. Hadden 2e een kloof, dan smolten ze wat van die wasachtige zalf in de wond. Ze konden dan wel dan sen van de pijn, maar het hielp gelijk". „Vroeger werd gezegd, de man nen gaan met kist en bult de Biesbosch in", memoreert Den Tuinder verder. „Die bult was een canvas zak met bedden goed. Dat bestond alleen uit twee vale dekens en een matras. Ook namen ze een potje met uitgebakken spek, een waterke tel en een aardappelenpot mee. Vóór ze vertrokken gingen de mannen in het holst van de nacht bij de bakker langs om broden voor de hele week te kopen. Dan ging het óp naar de havens waar de vaartuigen klaarlagen". Den Tuinder ver telt dat in Werkendam de uit drukking: ,,'t is tobben tot De Dood en dan zeilen", nog steeds bekend is. Tot de polder De Dood moest namelijk worden geroeid. Daarna maakte men gebruik van het getij en ging het met de vloed mee naar de plaats van bestemming. Den Tuinder zegt dat de griend- en rietwerkers 's nachts verbleven in keten of boten. „Die keten stonden meestal op een ver hoogd terrein maar waren een verzamelplaats voor ratten. Kwamen de mannen aan, dan moesten ze die beesten eerst zoveel mogelijk doodknuppe len. Dan werd een keetvuur gemaakt. Om wie het beste plek je kreeg werd geloot. Het moois te was als je je kist met de gloed van het vuur mee kon ner2etten. Die kist was het enige meubel stuk, het was je stoel, je tafel en je broodplank. Ieder schilde zijn eigen aardappelen en groente maar de mannen maak ten meestal samen thee, dan hadden ze er meer profijt van. "s Nachts legden ze zich te sla pen op een bos riet Ze werden soms wakker met de sneeuw op hun dekens- Het vuurtje zorgde er ook voor dat het vrijwel konstant rokerig was in de klei ne fceel". Tot februari 1953, toen de rampzalige storm toesloeg, leefden de griend- en rietwer- kers zo in de Biesbosch". Het waren onbeschrijfelijke toe standen", aldus Den Tuinder, die ophaalt dat het nog een geluk was dat de ramp van zaterdag- op zondagnacht plaatsvond. .Daardoor waren in ieder geval de Biesbosch wer kers thuis". Mammoeten Alle zaken die de griend- en rietwerkers aan en bij zich had den heeft de heer Den Tuinder in zijn werkruimte uitgestald. Interessant is dat ook een paar enorme botten van mammoeten uit de drassige grond zijn opge diept „M. J. Brusse, de vader van Jan en Kees Brusse heeft de wantoestanden waaronder de mensen moesten werken aan de kaak gesteld in een boek waarin hij schreef over een zekere Bart", vervolgt Den Tuinder, „In het boek werden eigenlijk de Kroon- en Staatsdo- door Sophie Visser meinen aangevallen, wat niet werd gepruimd door de hoge heren. De schrijver moest op het matje komen bij Goeman Bor- gesius en Heemskerk en uit de doeken doen wie die Bart wel was. Iedereen die in Werken dam woonde en bart heette werd verdacht. Brusse vertelde dat Bart een pennevrucht was. In hem werden alle ploeteraars uit de Biesbosch verwoord". De heer Den Tuinder vertelt dat veel mannen last van hun rug hadden door het sjouwen dat ze dag in dag uit moesten doen. Met al die mensen kreeg Den Tuinder te maken in 1959. „De laatste stuiptrekkingen van een eeuwenoude cultuur waren al aan de gang", zegt hij. „Het is een erg triest idee. Ik kom uit de Hoeksewaard, dus uit een heel andere streek, maar de Biesbosch laat me niet meer los. Ik ben me er steeds meer in gaan verdiepen en dat gaat er een wereld voor je open. Ik houd me bezig met ontstaan en wording van het gebied, met de flora en fauna die er was en nu is. Wat we op het oog hebben te brengen in het-museum is eigenlijk een zwak afgietsel van alles. Het griend- en netwer kers gereed schop dat we hebben is nagenoeg compleet Er is ook alles over de visserij en niet te vergeten de stroperij". En ter wijl hij vol tederheid naar zijn verzameling kijkt: irAUe dingen hebben voor mij een bepaalde geschiedenis. Zo hangt daar een foto van Willem Burtjens, een rasechte stroper. Aan de wand hangt ook een neptunusaehtige vork, waarmee palingen op wei nig vriendelijke wijze van het leven werden beroofd. „Ach", zegt Den Tuinder vergoelijkend. „Het tegenwoordige sportvissen is toch ook wreed. Zo'n man werkte hard en had zin in een aaltje". Op 1 november 1970, toen de dam bij het Haringvliet werd geplaatst kwam er een absoluut einde aan de eb en vloed. „Vroe ger was het een avontuur om de Biesbosch in te gaan", zegt Den Tuinde. „Het ritme van het getij - er was soms twee meter verschil - gaf altijd weer een spanmhg. Nu is er nog een eb en vloed verschil van 25 tot 49 centimeter door het water dat uit de Nieuwe Merwede komt. Zoals begrijpelijk heeft dit ge volgen voor flora en fauna. Vroeger had je hier otters. Die zijn er nu niet meer. Ook be paalde vogelsoorten verdwij nen". Hij vertelt ook dat het riet dat vroeger circa vijf meter hoog werd, nu economisch ge zien vrijwel geen waarde meer heeft. „Het bereikt nog maar een hoogte van ongeveer een meter. Ja", zegt hij mismoedig. „Vroeger kon je in de rietgorzen verdwalen. Nu niet meer. De mens is op weg naar mechanisa tie en in het noordelijk deel van de Biesbosch is al veel land" verkaveld". Wat hem ook ter harte gaat ïs dat met opdringen van de moderne tijd het oude taalgebruik uit de streek verlo ren gaat. Den Tuinder, die se cretaris is van de Stichting Bies boschmuseum, noteert alle uit drukkingen die hij kan bemach tigen. Samen met anderen is hij ook bezig met een boek over zijn geliefde gebied. In de Bies bosch waar vroeger ieder hoek je een eigen naam had, zoals Japies nest, de preekstoel, de bloedakker en Gijsies plekkie, werken nog een paar oude ge trouwe griendwerkers. Eenyan hen is Gerrit van der Stelt, die het werk vanaf zijn elfde doet In het vooronder van zijn rie taak - het onweer buiten en regent pijpestelen - vertelt hij over het werk dat hij niet los kan laten. In de nauwe ruimte staat een klein vuurduveltje waarnaast een slaoliefles en een zoutbus. Daarop bakken Gerrit en zijn broer Jan - die is thuis met rugklachten - wel eens en visje of zetten een potje thee. Het water lekt in een lange straal door het met plastic afge dekte luik. Gerrit's verweerde kop lacht breeduit. Hij houdt een gebarsten kopje onder de straal en drinkt het regenwater op. „Anders mocht het schip zinken", zegt hij grijzend. Niet licht zal Gerrit vergeten wat hij in het verleden in de Biesbosch meemaakte. „Ik weet nog goed dat ik toen twaalf en een half jaar getrouwd was niet eens naar huis kon omdat er een gat moest worden gedicht in de kade van het griend bij Den Brabander, Mijn vrouw zal ver geefs te wachten. Ach, als ik aan. vroeger denk en ik vergeet de armoe, dan is eigenlijk alles leuk. Tweestrijd Uit de verhalen blijkt dat het toch niet gemakkelijk is die armoe over het hoofd te zien. Den Tuinder licht toe dat er voor de Biesboschwerkers bijna altijd een innerlijke tweestrijd aan de gang was, Enerzijds het steeds maar partij trekken voor de Biesbosch, anderzijds het verwensen ervan. Die tweestrijd is nu niet meer nodig. Het getij is voorgoed gekeerd en er blijft heimwee over. De regen wordt gaandeweg minder. Een lichte nevel hangt over het waterrijke land. Een jonge fazant maakt geschrokken benen. De Bies bosch is veranderd, maar nog steeds mooi. Eer> servicebeurt kost nu eenmaal tijd. Als "service- bewust" Mazda dealerbedrijt doen wij er élles aan om zo'n beurt niet alleen grondig maar ook zo snel mogelijk uit te voeren. Die snelheid van onze service is zeker niet in de laatste plaats te danken aan het feit, dat eraan die Mazda's m de praktijk - afgezien van het normale onderhoud - met of nauwelijks "gesleuteld'' hoeft te worden. En dat scheelt in onze (kostbare) tijd en in Uw portemonnee... Mazda De 323 is een "compact-car" ruim van binnen en toch compact gebouwd. Mazda 323 EC (1000 cc) 3-deurs f H.295,- Mazda 323 EL (1000 cc) 3-deurs f 11.995,- Mazda 323 ES-3 (1300 cc) 3-deurs f 12.895.- Mazda 323 ES-3V (1300 cc) 3-deurs met 5 versnellingen t 13 425.- Mazda 323 ES-3A (1300 cc) 3-deurs met automaat f 13 895.- Mazda 323 ES-5 (1300 cc) 5-deurs f 13 530,- Mazda 323 ES-5A (1300 cc) 5-deurs met aulomaat f 14 530,- LPG-mbouw mogelijk pnjzen af importeur, AUTOBEDRIJF LANDMAN Noord molenstraat 15-17 Schiedam Tel. 010-266233 Of 265607 Ook occasions met MAZDA/ BOVAG -garantiebewijs. in ons bednjf is plaats voor en een Ook jonge werknemers met aanleg voor dit vak komen in aanmerking. i Sollicitaties: Korte Haven 16-20, Schiedam, telefoon 26958B Gevraagd: met groot rijbewijs, voor op de qlaswaaens. Leeftijd tot circa 35 jaar. VAN KATWIJK'S GLASHANDEL B.V. 's-dravelandseweg 3963100 AG Schiedam. Tel.: 010-620777. Inf. bij de heer A. v.d. Heuvel. Als u over een eigen huis denkt... Het kopen van een eigen huis is waar schijnlijk de op één na belangrijkste beslis sing in uw leven. Wie na rijp beraad kiest voor een systeemhuis van GG-bouwmeesters kiest voor een huis dat zijn waarde door de jaren heen blijft bewijzen. Duurzaam van materiaal, zuinig met energie (dubbele beglazing is standaard), ideaal van indeling en nu al voorzien van het komfort van de toekomst Stuur ons bijgaande bon op of waag er een telefoontje aan, dan zenden wij u vrij blijvend alle gewenste informatie. I I Zend rmj geheet vrijblijvend infoimatie over de systeemhuizen van CG-bouwmeesters Graag ontvang ik mondeling informatie Over GG-bouwmeesters systeemhuizen h aam Adres Bon kan in ongelrangeerde enveloppe gezonden worden aan antwoord no 67. 2800 WB Gouda BOUWMEESTERS BV 1.0. sysleemhuuen voor mensen mei verwende woonwensen Postbus 107. 2800 AC Gouda - Telefoon 0(820 1 8574 Ned. en/of mod. talen gr. rijbewijs 20 jaar en ouder metaant.hartbewaking meluntksskctiirwgie Alle diensten. ^^Maondog beginnen vr>jdog geld Ubcnt altijd welkorr^^j| uitTëndcxganisatie Hoogstraat 109Avtél.010-260844 3111 HD SCHIEDAM Met spoed gevraagd: ALL-ROUND EN LEERLING Ken" ?t-,!Xi„,E,raal 47- Maassluis, tel. 01899-11164 D.g g. 267328. wegens toenemende drukte, voor spoedige indiensttreding Enige ervaring vereist! Prettige werksfeer. Hoog loon. Voor sollicitaties: Diversen pers, gevr. ASELECT Bureau voor kwalitatief en Kwantitatief Marktonderzoek 8 V. Vondetstraat S3, Amsterdam. Tel. 020- 831112 vraagt met spoed ENQUÊ TEURS en enquèirices. Dames en heren in de leeftijd van 23 tot 50 Jaar, die in hun vrije tijd op free-lanoe basl» vraaggesprekkan van alle mogelijke aard kunnen hoeden. Ervaring U go- woest, maar niet noodzakelijk, u wordt Verzocht een briefkaart met naam en adres ta sturen aan bovengenoemd adres. Per omgaande ontvangt u infon Wij hebben mogelijkheden voor: Alle diensten 1 2 avonden per wBek nachtdiensten 4 Evro Medïca Rotterdamsedïjk242 B, Schiedam. Tel. 260801. Gevraagd in groeiende, moderne drukkerij in het Westland voor een gevarieerd drukwerkpakket op G.T.O., Kor en Sor. Schriftelijke of mondelinge sollicitaties aan Sand-Ambachtstraat 143 's-Gravenzande, tel. 01743-6141 <s Personeel aangeboden Biedt zich aan mWesttend 1e 8L0EM- BINDER/CHAUFFEUR, Br. onder 13029 bur. v.d blad. Zomerhuisjes/ recreatie Tk. S pers. stenen vakantie BUNGA LOW te Ooitgenapiaat, We»polder 30, geheel aemeubl en weekend open hu.S. Tof. 01658-1912- Onderhoud en reparatie Voor WITTEN. SCHILDEREN en HANGEN het voordeligst an betrouw baarste ad ros P. A v d. Kreit, Ultostr 3234. Schiedam. Tei. 264.432. tofe- foonbeantwoorder aanwezig v/h G J.J Ponja. Voor het LEVEREN. SCHOONMAKEN EN REPAREREN van uw bosöts naar Smederij Daub, Cattenburgslr 80. VlaarömBtm Tel.34 30 96. Kleding en kapsel VOOR ONZICHTBAAR STOPPEN het aangewezen adres Heinsbroak. Frans Halsplem 2, Schiedam Tol 267090 Tev is ehom. reinigen. MANTELS, rokken, japonnen etc. kor. Ier maken, ntsen in pantalons, tevens zakken inzetten Ook chemisch reini gen Heinsbroek. Frans Halsptein 2. Schiedam. Tel 267090. PANTALONS taille wijder o( nauwer, kon er of langer maken, Nieuwe jak ken inzetten Tevens chemisch reini gen. Heinsbroek. Frans HalsplBih 2. Schiedam Tei. 267090. Meubelen, huisraad enz. Voor het OVERTREKKEN van uw MEUBELEN, het Juiste ad/as Wopnuv 3. Viaardmgsn. 010-344654. T.V., radio, recorders enz. HET VERTROUWDE ADRES voor re paratie iran uw t.v., radio, was-auto- maat e d, plecir. apparaten is Roöo Vlaardingen. Van Hogenöorplaan 47, Tel. 705526 Diversen Kant. mach./ inventarissen Wij zouden het er wel in willen pempen voor SCHRUF-TEL-en RE KENMACHINES. eerste kijken bij A VEX A. meer dan 500 machines in voörraid. Prijzen va. J 95,-. Ook zalerdags geopend AVENA impor teurs van kantoormochines. Schieweg 50, telefoon 01O66S437, Ratlaröam. Wij zogden het er wal tn willen pompen Voor SCHRUF-, TEL- en REKENMACHINES. KASSA'S «n TE- LEFOONBEAN7WOORDERS eerst Wf- ken txj AVE HA Meer dan I000 machi nes m voorraad. Prijzen va. 95— AVEHA Kamoormachme Import BW, verkoop en technische dienst, Schi#- weg 45. R'dam. tal, 66.84 37, ook zaterdags geopend Dirk de Derdelaan 18 Vlaardingen, tel. 35.00.55 zoekt voor haar schadeafdeling en Sollicitaties kunt u richten aan bovenstaand adres Onroerend goed aangeboden l-kamorflat. zeer gunstig gelegen, voorzien van open keuken, douche, eigen c.v -gasinstallatie en berging. Koopsom: 75.000,- v.o.n. Nadere inlichtingen: Wesi blaak 27. Rotterdam. Tel, 010-137230. Riante 4-kamerftat. Totale oppervlakte ruim 100 m2, bouwjaar F 1963. Zeer gunstige ligging met vrij uitzicht. Grote woonkamer, plm. 28 m2 met balkon, 3 royaie slaapkamers, douche met ruimte voor een ligbad, eigen c.v.-gasmstaltatie. berging etc. Koopsom: 127.500.— v.o.n. Nadere inlichtingen: Riante 4-kamerflat Totale oppervlakte ruim 100 m2. Bouwjaar 1968. Zeer gunstig® ligging met vrij uitzreht. Grote woonkamer plm. 28 m2 met balkon. 3 royale slaapkamers mBt ruimte voor een ligbad. Eigen c.v.-gasmstallatie, barging etc. Koopsom:/ 127.500,-v.on. Nadere inlichtingen: B.V. Gemako Makelaars o.g. Westblaak27. Rotterdam, tef. 010-137.230

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4