De 'anno' heet nu Bondsspaarbank Schiedam Lopen op de Singel is zeer vermoeiend Ouders Blomschool zeer verontrust Historische vereniging start winterprogramma Gids Maasland Elementum klaar met Arabische opdracht - I MAANDAG 16 OKTOBER 1978 r' Nieuwe zoutloods bij rijksweg 20 Ernstig gewond na aanrijding W ereldspaardag: De stoep verzakt: Fusie met Clioschool op stapel Nieuw onderkomen Rehoboth school as In twee Japanse Noh-spelen: Groeton gebruikt andere kwaliteiten Gezellige receptie v De Fakkel Kleine brandjes Auto gestolen SC/VD/WW3 X)rd tend blad irant aan bus ngs de bus 34. 135, nde »1) >25. sen vr.d. Maasland Rijkswaterstaat gaat een nieuwe zoutloods bou wen aan rijksweg 20. De loods komt op bet hoofdsteunpunt Maasland ter hoogte van de Caldenhovelaan, uitkomend op de zuidelijke oprit naar Maas- dijk- Bij de loods wordt tevens een werkplaats gebouwd- He t gemeentebestuur van Maas land heeft medewerking tot de bouw verricht, door het bestem mingsplan te wijzigen. De te bebouwen gronden hebben na melijk ingevolge het vigerende bestemmingsplan "Landelijk Gebied" de bestemming "ver keer". Het ingezonden bouw plan was in strijd met dat be stemmingsplan. Omdat rijkswa terstaat belang heeft bij een spoedige realisering van de zoutloods en werkplaats, heeft Maasland alle medewerking verleend door het vaststellen van een voorberei dings besluit ingevolge de wet op de ruimte lijke ordening. VI aardingen Een 18-jarige bromfietser raakte donderdag avond ernstig gewond bij een aanrijding met een personenau to. Het ongeval vond plaats op de kruising Korte Boogstraat- Cro njés traat- G edempte Bier- sloot De bromfietser, een 18-jarige Schiedamse, verleende geen voorrang aan de personenauto, bestuurd door een 25-jarige in woonster van Vlaardingen. Het Schiedamse meisje werd met ernstig hoofdletsel naar het ziekenhuis Dijkzigt in Rotter dam vervoerd. De materiële schade was aanzienlijk. Maasland De laatste uitgave van de gemeentegids van Maas land dateert van 1916 en is zodoende verouderd. Het ge meentebestuur gaat daarom een nieuwe gids uitbrengen, waarin weer al te gemeentelijke zaken, verenigingen, medede lingen en alle andere plaatselij ke instellingen worden opgeno men. b De nieuwe gemeentegids krijgt een andere uitvoering dan tot dusver het geval was. Het wordt nu een keurig stukje drukwerk, terwijl het gemeentebestuur de gids tot nu toe nog zelf stencilde. Het stencillen en het brocheren was echter een tijdrovende zaak. Reden om de vervaardi ging nu uit te besteden, met als voordeel dat de gids kwalitatief van een aanzienlijk beter gehal te zal zijn. Met de vervaardiging iseen bedrag gemoeid van 5.500 gulden. De Maassluis De werkzaamhe- jarttiW. .den bij Elementum bv in Maas- a onder, jsluis in opdracht van Saoedi les. De lArabië voor de bouw van een strijd»- aantal elementen voor een gro- eHoog* ?te fabriekshal zijn inmiddels op 1». «beëindigd, in totaal vervaar- novem-. lajgde Elementum bv vanaf sep- '-30 lj*mber van het vorige jaar i nhhÉ E'22,000 betonnen elementen met „geen totaal gewicht van onge- eafé Ot ^€er 50.000 ton. Naast elkaar vonnen die elementen een muur van bijna zestig kilome- ;ter. -Hoewel het aandeel van Ele mentum bv slechts één procent gheeft bedragen van de totale ^opdracht aan OGEM, was dat 'toch voldoende voor een grote 'iioeveelheid werk ter waarde ftraa 12 miljoen gulden. Aan de 'kwaliteit van de beton elemen ten werden door de opdrachtge ver hoge eisen gesteld. Naast de .«gen controledienst werd zowel voor OGEM als Saoedie Arabië extern advies- en controle -bureau ingeschakeld. Helemaal zonder moeilijkheden is de uit voering van de opdracht niet V^riopen. Er kwamen tussen- hjds andere orders bij het be- !?rijf binnen waardoor lever- bigsschema's moesten worden veranderd. Uiteindelijk heeft |bet bedrijf toch" de opdracht V'eten uit te voeren binnen het geplande tijdschema. Emaus >4 en 31' vember," r. Pouk\ t in café' alielweg 7,24» noveffl- i.30 uur. 24 e&l ■nber. zan der eweg 26 oW, vembef- ebi»* ïhieda? asfin* i K. van der Geest (I) en W. van Vliet, eens directeu ren van „De Anno 1820", nu de directie van de Bondsspaarbank Schie dam. Schiedam Op de Singel lo pen steeds meer voetgangers op de meestal drukke rijbaan. Vooral 's avond.' als het met de verkeersdrukte en het zware busverkeer wel meevalt, war den de trottoirs meer en meer gemeden. Oorzaak: de stoep verzakt Te gels steken op onverwachte plekken omhoog, en menigeen die naar het station Schiedam/- Rotterdam-West snelt is al va ker gestruikeld. Om de nek niet te breken verkiest men het as falt van de rijbaan Dat vereist minder inspanning. Bij de dienst gemeentewerken bestaan voorlopig geen plannen om te zorgen voor een gladde, betere bestrating voor wande laars. Pas als de plannen een maal zover zijn, dat de autobus sen van de RET omgeleid gaan worden en de drukte op de Singel minder wordt krijgt de straat een heel ander aanzien, waarbij de trottoirs betrokken worden. „Kijk uit waar je loopt", is een vanzelfsprekend advies, maar veel panden aan de Singel zijn mooi genoeg om bekeken te worden (de historische vereni ging Schiedam wees al eens op de fraaie gevels). Wie echter op weg naar het station - met on vermijdelijke haast - zijn neus in de lucht steekt om een heren huis te bewonderen, stapt on herroepelijk een paar maal mis. „Trouwens, het is toch al bela chelijk dat in zo'n drukke straat met zoveel voetgangers het weg dek zó ongehoord slecht is", zeggen enkele bewoners. „Wat moet dat trouwens voor gezicht zijn voor mensen, die uit de trein komen en naar de binnen stad willen? Is dat nou een visitekaartje voor de stad? Zo krijgt de WV nooit haar zin". Maassluis De oudercommissie van de Meester Blomschool in Maassluis heeft haar ernstige veront rusting kenbaar gemaakt over een eventuele fusie met de nabijgelegen Clioschool. De wethouder van onderwijs, mevrouw Van Eek, heeft laten doorsche meren dat een dergelijke samensmelting in de toekomst wei eens onvermijdelijk zou kunnen zijn, omdat de cijfers aangeven, dat de leerlingenaantal len in de toekomst duidelijk terug zullen lopen. Een uitbreiding van de kleuterschool Het Kraaie- nest, volgens de oudercommissie nodig om straks de integratie mogelijk te maken, is dan ook niet te verwachten. Vlaardingen De Reho- bothschool in Vlaardin gen is verhuisd naar haar nieuwe onderkomen aan de Pompenburgsingel. Het gebouw van een voor malige school is daarvoor grondig gerenoveerd. De accommodatie is geo pend door rijksinspecteur Broere van het basison derwijs, die in zijn ope ningswoorden beklem toonde dat het onderwijs naast de vernieuwings drang, die te merken is in een stapel rapporten van verschillende instituten, het meest gediend is met een rustige voortgang van het normale werk. Wethouder Ary Maarle- veld van onderwijs sprak op zijn beurt van mening te zijn, dat dit en het vori ge college van b en w van Vlaardingen voldoende de belangen van het christe lijke onderwijs behartigt: „Deze nieuwe accommo datie is er het bewijs van, dat het christelijk onder wijs niet aan de Filistijnen is overgeleverd." Schiedam Morgen is het weer wereldspaardag; voor de 54e keer. Ook de Schiedamse bondsspaar bank zal deze derde dinsdag in oktober de bevolking op de betekenis van het sparen wijzen. Ook zij heeft dat al die jaren trouw gedaan. Dit jaar is wat dat betreft alleen ietsje anders dan de voorgaande jaren. heeft namelijk officieel haar naam De spaarbank veranderd. Heette de bank voorheen „de anno", of „de 1820" (vooral ou dere mensen zijn met die naam bijzonder vertrouwd), dit jaar is aan dat stukje jeugdsenti ment een einde gemaakt De 1820 bleek bij de jongere gene ratie niet zo goed over te komen. Directeur W. van Vliet: „Er werd een beetje gedacht van: Oh, dat is toch maar een verou derde bank. Maar dat is beslist niet het geval. Daarom hebben we besloten de naam maar te veranderen in Bondsspaarbank Schiedam". Andere reden voor de naams verandering was de uniformi teit van de bondsspaarbanken door het hele land. Het is voor het publiek makkelijker als de banken allemaal dezelfde her kenbare naam hebben. Echt veranderd is de bank zelf overi gens niet; nog steeds wordt er evenveel aandacht besteed aan alle spaarders, de grote zowel als de kleine. En ook nog steeds wordt er veel aandacht besteed aan het schoolsparen en het vervolg daarop, de jeugdige spaarders. Van Vliet: „Het gaat ons daarbij om het belang van de kinderen zelf. Ze leren dat sparen erg belangrijk is om iets achter de hand te hebben, maar ook om later iets te kunnen kopen". De spaarbank Schiedam, die voor het eerst meer dan 2D0 miljoen gulden voor haar spaar ders heeft mogen beheren, viert de wereldspaardag met koffie en presentjes, die voor iedere bezoeker op de wereldspaardag klaar liggen, voor iedere bezoe ker, ongeacht of die nou wel of niet met geld aan komt zetten. Maasland De Historische Vereniging Maasland start morgen met het winterpro gramma. Dat wordt een lezing met dia's over „De Commande rij van de Ridderlijke Duitsche Orde Balije van Utrecht te Maasland". De volgende bijeen komsten zijn gepland op 16 november, 28 januari en 8 maart. De lezing over de Commanderij van de Ridderlijke Duitsche Or de wordt gehouden door dr. ir„ J.C. Visser, die zelf in het nog bestaande zgn. zomerhuis van het vroegere commandeurshof woont Bij opgravingen in 1968 en 1969 zijn vrij nauwkeurig de plaats en de afmetingen van het vroe gere commandeurshuis vastge steld. Het huis stond niet ver van de plaats van de tegenwoor dige ambtswoning van de bur gemeester. In 1724 is de com manderij afgebroken, maar het nu door de heer en mevrouw Visser bewoonde zomerhuis verkeert nog in zeer goede staat Dit is het gevolg vaneen grondi ge restauratie, die in '70 en '71 plaats vond. De Ridderlijke Duitsche Orde te Utrecht is een geestelijke ridderorde van Duit se herkomst en is gesticht tij dens de kruistochten. De orde bestaat nog steeds en heeft in Maasland nog uitgebreide lan derijen in bezit De oudste vesti ging in Maasland moet gezocht worden aan de Herenlaan. Ook daar zijn fundamenten terugge vonden. In 1365 werd de com manderij overgeplaatst naar het dorp. Daar is het huis in de loop der jaren enkele raaien belang rijk uitgebreid. De lezing van de heer Visser wordt gehouden in zaal de Magneet en begint om 20.00 uur. Op 0 juni van dit jaar heeft de oudercommissie ten gehore ge kregen, dat in 1983 de samens melting van het kleuter- en lage re schoolonderwijs tot een echte basisschool een feit moet zijn. Daarom worden in Maassluis zogenaamde koppels gevormd, waarin steeds een kleuter- en een lagere school zitten Voor de Meester Blom- en de Clio school levert dat problemen op: tussen de beide scholen in ligt één kleuterschool met drie klas sen: het Kraaienest Een koppel is dus moeilijk te formeren. De oudercommissie is nogal teleurgesteld, dat zij niet is vertegenwoordigd in de commissie, die het college moet adviseren over die koppel vor ming. Geen besluit In een gesprek met de heer Smit, de vroegere wethouder van onderwijs, kregen de ou ders op 20 juni te horen dat nog geen besluit over een eventuele Hoofd samenvloeiing was gekomen. Een dergelijk besluit zou ook niet vallen zonder de ouders daarbij te betrekken, zo zegde Koos Smit toe. In september werd tijdens een gesprek met de nieuwe wethouder Gré van Eek duidelijk, dat die toch wel degelijk in de richting van sa menvoeging dacht Onlangs hebben de ouders van de Blomschool over de proble men een vergadering gehad. Tij dens die bijeenkomst werd ver hit gediscussieerd over de pro blemen en kwam nogmaals tot uitdrukking, dat men voor een dergelijk fusie helemaal niets voelt „De sfeer is in eenzesklas- sige school totaal anders dan in een twaalfklassige. Het eigen gezicht van onze Blom zal daar bij totaal verloren gaan" zo vreesden de ouders. Bij die gele genheid is onder andere afge sproken, dat geprobeerd zal worden ook de ouders van de andere scholen rond de tafel te krijgen, om op die manier een gezamenlijke beleidslijn uit te stippelen. De Blomschool kampt no£ met andere problemen. In Juni kre gen de ouders namelijk te horen dat het hoofd der school, de heer Punt, ontslag had geno men. De heer Punt is na de vakantie begonnen als hoofd van de school in de Steendijk- polder. In het gesprek destijds met wethouder Smit drong de oudercommissie er op aan, de heer Storm te benoemen als nieuw schoolhoofd. Wat later kwam inderdaad de toezegging dat getracht zou worden, de heer Storm per 1 augustus te benoemen als waar nemend hoofd, waarna de defi nitieve bekrachtiging van de nieuwe functie door de gemeen teraad zou kunnen gebeuren. Die aanstelling als waarnemend hoofd kwam inderdaad, maar de heer Storm kreeg bij die gelegenheid al meteen te horen, „dat deze beslissing de vrijheid van handelen inzake verdere ontwikkelingen van ons college (van b. en w. Red.) niet beperkt U dient derhalve aan deze aanwijzing tot waarne mend hoofd geen consequenties onzerzijds te verbinden". Met andere woorden: het is hele maal niet gezegd dat u inder daad hoofd van de school De Meester Blomschool: fusie met Clio? wordt, zo zou je de aanstellings- brief vrij kunnen vertalen. In het gesprek met wethouder Gré van Eek kregen de ouders in september te horen, dat een eventuele verlenging van de tij delijke benoeming van de heer Storm als waarzeggend hoofd niet overwogen wordt Hieruit maken de ouders op, dat er eenvoudig geen nieuw school hoofd meer nodig is, omdat die fusie tóch doorgaat. Het is dui delijk, dat de gemoederen op de laatste oudervergadering dan ook hoog oplaaiden. Het verslag van die bijeenkomst vermeldt dan ook de motie: „Wij, ouders van kinderen op de Meester Blomschool, in ver gadering bijeen, spreken una niem onze bezorgdheid uit, dat gemeente op grond van aan vechtbare cijfers en prognoses zal besluiten tot het laten sa menvloeien van de Clio en de Meester Blomschool". En bij die verklaring zullen ze het zeker niet laten: er is wel degelijk méér protest te verwachten. Volgens een woordvoerder van de afdeling Onderwijs van de gemeente is er helemaal geen reden voor al die boosheid. „Er is door het college nog geen besluit genomen over een moge lijke fusie tussen de beide scho len. Ook is ons officieel nog niets bekend over die cijfers over toekomstige leerlingen aantallen. Het is mogelijk, dat mevrouw Van Eek daar al iets over heeft laten doorschemeren, maar óns is daar niets over bekend. En wat dat hoofd be treft: dat is een duidelijke zaak van het college, waar wij niets over kunnen zeggen. Maar voor lopig is er dus niets aan de hand". Clioschool Schiedam De schmink zat nog op hun gezichten, toen de spelers van Groeton overladen werden met complimentjes. Het Zoldertheater in de Teerstoof had vol gezeten, alle drie de avonden, voor de twee Japanse Noh-spelen die Groeton opvoer de onder regie van Cor Verdon- schot Het gaat goed met Groe ton. „Hé, die mensen ken ik. Die heb ik in Amsterdam gezien, toen ik daar naar Malcolm ging kij ken", zei een. meisje in de zaal blij verrast, toen Groeton in de Teerstoof opkwam. Dat getuigt wel van de landelijke bekend heid, die de Schiedamse toneel groep gaat krijgen. Als pure amateurs kunnen de Schiedam mers onderhand niet meer ge zien worden. Het succes van Malcolm" was een jaar geleden al overweldigend, pas nog werd in snelle tijd een grillig stuk ingestudeerd waarmee het ee nakterfestival in het Passage- theater werd besloten, en uit de twee Noh-spelen blijken weer de andere kwaliteiten van Groe ton. Vraag aan Paul Segaar, speler van Groeton: „Gaat dat zo door?" „Ik hoop het, jongen, ik hoop het. Het is r.u met Verdonschot natuurlijk wel heel anders dan met Ad Hoeymans, hè. Zelf hou ik meer van het uitdiepen van woorden, sterke teksten m een stuk. Dat blijft een aandachts punt, Maar Verdonschot legt een accent op bewegingen, die vol overgave en duidelijk moe ten worden gemaakt Dat past ook in zo'n Japans spel. Wij hebben hier veel van geleerd, want het is heel anders als bij Hoeymans, die ons het subtiele goed heeft bijgebracht Het heel fijne bewegen, het net niet be wegen bijna wat dan juist heel natuurlijk kan zijn, zat er bij hem goed in. Ja, wie weet wat wij straks weer doen. Ik voel mij erg lekker". Ook aanstaande donderdag, vrijdag en zaterdag voert Groe ton 's avonds in het Zolderthea ter in de Teerstoof de Noh-spe len uit Deze zijn getiteld: „De fluwelen trom" en. „Mevrouw Oy". Vlaardingen Met een behoor lijk drukke en erg gezellige re ceptie heeft de VI aar ding se to neelvereniging De Fakkel afge lopen vrijdag officieel het feit gevierd, dat de vereniging dit jaar dertig jaar bestaat Tijdens die receptie werd het eerste exemplaar van het jubileum boekje, dat de vereniging heeft uitgegeven, officieel aangebo den aan ere-lid André van Rees sr. De Fakkel heeft nog meer akti- viteiten in het kader van het jubileum. Vorige week was er al een voorstelling met kinderto neel, een klucht en een goede eenakter, waarbij de donateurs van de vereniging gratis konden komen kijken. Op zaterdag 28 oktober vindt de officiële jubi leum voorstelling in De Fakkel plaats. De vereniging speelt dan „De nacht van de 16e januan" van Ayn Rand. Op 30 oktober is er nog een voorstelling, die speciaal bedoeld is voor bejaar den uit Vlaardingen. Kaarten h 2,50 zijn te koop in diverse bejaardencentra en bij de kassa van de Stadsgehoorzaal. Vlaardingen De brandweer is in het afgelopen weekend twee keer uitgerukt, maar hoef de nauwelijks in actie te komen. Zaterdag tegen half tien brak er brand uit in de mobiele patat- kraam aan de Deltaweg. Voor de brandweer ter plaatse was kon de eigenaar de brand met eigen middelen bestrijden. Hoe groot de schade is, is niet be kend. Rond een uur of vier kreeg de politie de melding» dat een .'oopauto, die stond in de Wa- •erleidingstraat, in brand stond. Ook hier hoefde de brandweer nauwelijks in te grijpen: de auto brandde geheel uit Schiedam De 3I-jarige Schie damse vertegenwoordiger J. W. K. V., heeft bij de Schiedamse politie aangifte gedaan van dief stal van zijn personenauto. De vertegenwoordiger had zijn au to, een Mercedes met het kente ken 31-BF-19, geparkeerd in de Van Couwenhovenstraat De wagen is in de nacht gestolen In de auto bevonden zich diver se spullen, waaronder kleding en fotomateriaal. De totale waarde van het ontvreemde be draagt ongeveer 17.000 gulden. Schiedam Vorige week is er ingebroken in het filiaal van het schoenmakersbedrijf Hak-In aan de Rotterdamsedijk. De fi-, liaalhouder heeft aangifte ge daan van vermissing van 2160 gulden, die zaten in een geldiade in een van de kasten in het bedrijf. Er is geen braakschade gevonden: waarschijnlijk heeft de dader een valse sleutel ge bruikt om binnen te komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3