Lems heeft in Europoort bittere pil te slikken 2 en 3 vijf Uil krijgt geen enkele uitleg m 1 Slaat de Sint de eerste paal? WOENSDAG 18 OKTOBER 1978 Praten over nieuwe burgemeester Wegens groot succes GEPROLONGEERD BLAUPUNKT kleuren tv. RADIO HENFLi Voor de Ufo O o r t SpS ""8 f{ Blokje Over afwijzing door SG: ïn de put, uit de put Schiedam Alsof zij met een dubieuze multinatio nal hadden te maken, hebben de gemeenteraadsleden maandagavond zitten vergaderen over Europoort, het restaurant met het fraaie uitzicht aan de Maasboulevard. Burgemeester Arie Lems moest de vergadering een paar maal schorsen, en zelf stelde hij zich meer op als president-commissaris van de horeca-exploitatiemaatsehappij Schiedam dan ais burgervader. Zijn vergadertechniek, anders zéér bekwaam, deed mr. Henk Engelsman (PvdA) zelfs de uit spraak ontlokken: „U moet eens naar de Tweede Kamer kijken!" Die uitspraak bezorgde de ex- gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland luid applaus. Wat was er dan met Europoort, dat de raadsleden zo nerveus maakte? Welnu, het restaurant staat op een prachtige plek maar draait niet meer zo goed als eerst - Schiedam heeft er opzienbarende eetpaleisjes bij- gekregen - en de gemeente heeft in de tijd dat er nog niet zo royaal gegeten kon worden in de stad, een duit in het zakje gestopt. Nog steeds staat de gemeente garant Cvoor bijna vijf ton), maar Europoort trekt niet meer zo goed en de exploitant kwam in de rode cijfers. Jan de Groot, knap zakenman uit de Rotterdamse horeca, zag er een paar maanden geleden desondanks wel wat in. Maar alleen op voorwaarde van uitge breide modernisering durfde hij er iets mee. Van de gemeente Schiedam heeft hij daarvoor toestem runjg gekregen en de grond, waarop Europoort staat, in erfpacht De gemeente is dan van haar garantie af- Maar de gevolgen, als De Groot ermee kapt zijn door de ge meente niet goed genoeg in de hand te houden, beeft 'Engels man geconstateerd. Hij vreest speculatie en een verandering van de bestemming, en daarom heeft de 63-jarige PvdA'er met steun van de jongere garde van zijn partij (met name Hans van Kleef en Aad 'Wiegman) een araendement ingediend dat De Groot er straks toe „dwingt" wel eerst eventjes contact met bur germeester en wethouders op te nemen. Echter, de onderhandelingen zijn al gevoerd tussen de hore ca-exploitatiemaatsehappij, waarvan de gemeente aandeel houder is en Lems president, en daarom had de burgemeester zo'n pijn aan dat voorstel want nou moet hij achteraf nog eens met De Groot gaan praten. „Geeft niet, geen risico", zei Engelsman, en hij won, met steun van PvdA, PPR. en D'66. Schiedam Op 29 oktober be staat peuterspeelzaal 2 en 3 precies vijf jaar. Om dat feit te vieren wordt er op de dag dat de peuterspeelzaal 4 jaar en 364 dagen bestaat, een feest je georganiseerd in „de Rank". Alle ouders, peuters en oud peuters zijn op die zaterdag van harte welkom bij de feestelijke viering, van elf uur tot half drie. Het hele feestprogramma is nog niet bekend, maar vast staat wel dat er muziek, limo nade en vele attracties voor de kinderen komen, Vijf jaar geleden, op 29 oktober 1973 ging de peuterspeelzaal in het Schephuis in Kethel van start. Omdat het Schephuis niet ideaal bleek voor een peuter speelzaal werd een ander onder komen gezocht en gevonden. In 1974 trok men in bij de kleuter school aan de Perenlaan. Nog steeds verblijft men in die .kleuterschool, maar aan de or ganisatie van de speelzaal is wel het een en ander veranderd. Mei 1975 werd de peuterspeelzaal een stichting om het voortbe staan te kunnen continueren. Helemaal ideaal is de situatie overigens nog niet; eigenlijk zou een gemeentelijke subsidie ideaal zijn. Deskundige krach ten zouden dan kunnen worden aangetrokken en betaald, zodat het voortbestaan van de speel zaal niet alleen meer van vrij willigers afhankelijk is. Die gemeentelijke subsidie wordt tot op heden niet toege kend; wel ontvangt de speelzaal subsidie van CRM. Die subsidie gaat. geheel op aan materiaal, zodat alle leidsters en andere medewerkers voor niets wer ken. Maar ondanks alle finan ciële zorgen heeft de peuter speelzaal toch steeds het hoofd boven water kunnen houden, met als gevolg het vijfjarige bestaan aan het eind van deze maand. Delft De commissaris van de koningin, mr. C. Vrolijk komt op 8 november naar Delft om met de gemeenteraad van ge dachten te wisselen over een nieuwe burgemeester. De ge meenteraad is dan in de gele genheid wensen kenbaar te ma ken voor een profielschets van de nieuwe burgemeester. Zoals bekend is Delfts huidige burge meester, dr. ir. A.P. Oele per 1 november benoemd tot voor zittervan de Rijnmondraad. ADVERTENTIE f N 56 cm beeld COL.OR.FM-100-TECHNIEK Natschêiding. Gering stroomverbruik van slechts 115 Watt door SSVCHtfwke- ling en RGB-batansemdtrappen. iNDtKAUE Prog ramma-indilcatf# door 8 lichtdlOWfl- LUIDSPREKER 10 Watt concertluidjpraker, frontaal. KASTUnVOEflIWQ NotehouKtakor AFMETINGEN 66.6*45.7*390 cm JBHO)- geringe diep- fa! LANGEKERKSTR.88 SCHIEDAM - TEL 262996 Eventueel termijnbetaling 6omd I 12mnd I l8mnd 302,86 1 150,16 I 112,59 24 mnd 68,81 36mndl 65,02 I Lerookopoiae -vtfy %98w door Nikolaj Diele- mans, fractieleider Pv dA Restaurant Europoort komt in handen van horecabaas Jan de Groot. „Maar als wij nou nog eens met hem moeten onderhandelen, geeft hij het misschien wei op", was de vrees van burgemeester Lems. SIGNALEMENT; Naam; Max, ras: bastaard, leeftijd: 1 jaar, geslacht: mannelijk, kleur: zwart, beharing: kort. Om maar met de deur in hols te vallen: Max kan goed met kinderen opschieten; kan echter niet alleen zijn, Is af en toe nog wel eens onzindelijk en of hij het leuk vindt om met de auto mee te mogen rijden blijft even een open vraag. Zijn vorige baas was namelijk niet in het bezit van een auto. Zo, deze gegevens weet n na alvast van Max. Nu even iets over de ervaring met Max in het dierentehuis Hargahoeve aan de Sporilaan 2 in Schiedam. Het heeft een tijdje geduurd voordat Max in de gaten had dat hij van zijn lotgenoten die bij in de Hargahoeve dagelijks of wekelijks ziet rondlopen niets te vrezen had. Zo angstig en bibberig als Max in het begin was zo aanhankelijk is Max nu. Dit is wel even een probleem waar men in de Hargahoeve mee zit. Wanneer er namelijk mensen naar een hond komen kijken loopt men hem vaak voorbij omdat Max van angst tegen een vreemde nogal eens wil brommen. Als men echter niet te snel zou beslissen welke hond men zou nemen (en snel beslissen is beslist niet raadzaam), maar men zich de tijd zou gunnen om Max even te leren kennen, zou men tot de ontdekking komen dat Max een geweldig karakter heeft. Wanneer hij eenmaal vriendschap met iemand heeft gesloten dan is die vriendschap hecht en onverbrekelijk. In het begin is er geschreven over de „nare gewoontes" van Max, zoals die door zijn vorige eigenaar verteld zijn. Deze eigenaardigheden zijn beslist ai te leren wanneer men er zich de tijd voor gunt. Max is van een „handig" formaat en zal ook niet meer veel groter worden. Max kan daarom ook in een wat kleiner huis worden gehouden mits hij buiten genoeg bewegingsvrijheid krijgt. Als n interesse heeft in Max komt U dan even naar de Hargahoeve aan de Sportlaan 2 te Schiedam. Het hondje van vorige week, Wendy, dat kleine zwarte hondje heeft reeds een tehuis gevonden. Op het ogenblik zitten er in de Hargahoeve onder andere 3 Duitse en 1 Mechelse herder, een Cocker Spaniel en een aantal bastaardjes variërend in de leeftijd van 4 1/2 week tot 5 1/2 jaar. Op de andere afdeling zitten er dan nog een paar poezen en katers te wachten. Als laatste van dit Blokje Rond even het juiste gironummer waar u eventueel toch uw bijdrage kan storten ondanks het niet doorgaan van de jaarlijkse collecte. Helaas is er vorige week een niet juist nuraer gepubliceerd maar hier volgt het goede nummer: 216407, ten name van penningmeester Dierenbescherming afdeling Schiedam. Zo zien ze eruit, de 44 woningen die binnenkort ■in de put aan de Rotterdamsedijk in Schiedam •worden gebouwd. Maisonnettes zijn het, in de woningwetsector. Opdrachtgever: De Eendracht, aangesloten bij de SSSW ofwel de stichting ■samenwerkende Schiedam woningcorporaties. Bouwer: Wilma, projectontwikkelaar uit Den Haag/Architect bureau Mol en Reijenga. Huur: nog onbekend. De eerste paal wordt doorSinterklaas geslagen, als de goedheiligman althans niet verhinderd is. Dat gebeurt op maandag 4 december. Op de tekening is de achterkant te zien van de 44 putwoningen, het benedendijkse deel dus. Schiedam De Schiedamse Gemeenschap weigert botweg om Bram Uil, een in cultuur geïnteresseerde Schiedammer, uit te leggen waarom bij niet is toegelaten tot de culturele stichting. Uil had zich kanddi- daat gesteld, maar in een beslo ten vergadering was de SG op een paar leden na gevallen over zijn „afwijkende ideeën". Een vorm van willekeur, vermoedt Bram Uil. Schriftelijk heeft hij daarom opheldering gevraagd,, maar Ruud Pillard, directeur van de SG, heeft hem inmiddels geant- woord dat er geen aanleiding is oi n nadere informatie te ge ven. Als reden noemt Pillard, dat die nadere informatie in het verleden ook nooit werd gege ven aan mensen die werden afgewezen. Dat is overigens al vrij lang geleden- Na zijn afwijzing heeft Bram Uil de zaak hoog'opgenomen, en inmiddels zijn de PvdA- Schiedam en bet college van burgemeester en wethouders in kennis gesteld van het gebeur de. Uil: „Ik heb de SG echt niet zo nodig, hoor, maar het wordt kennelijk niet op prijs gesteld als je met nieuwe ideeen aan komt zetten. Eigen initiatief ziet de SG liever niet". Nadat de stichtingsraad van de Schiedamse Gemeenschap had besloten Uil niet voor te dragen als nieuw lid, kreeg het „slach toffer" eind juni een kort briefje m de bus, ondertekend door Chart Hendriks, lid van het presidium van de SG. „Tot onze spijt niet", „wij danken u voor de genomen moeite" en „wij hopen, dat u ons besluit kunt respecteren" waren de cliché's in dat briefje- Na Uils aandringen is er niet meer zicht „Niet aan wie dan ook" kan volgens Pillard wor den verteld, wat over Uil in de besloten vergadering van de SG Bekend is, dat de SG via een statutenwijziging het mondige PvdA-raadslid Ton de Vos wil „lozen". Het zou toeval zijn, dat het hier gaat om iemand die het juist voor Uil opnam. Ook Pie- ter van der Heiden deed dat Vanavond vergadert de SG weer, in zaal Irene. Om achtuur begint de vergadering. Er is traditiegetrouw een besloten ge deelte. Vorige week donderdag was er een kennismakings bijeenkomst van het open baar lichaam Rijnmond voor gemeenteraadsleden uit Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Deze bijeen komst leek mij een goede mogelijkheid lekkere hap jes te combineren met een gedachtenwisseling over problemen, welke in Schie dam spelen. Ik heb altijd begrepen dat je de dingen ruim moet zien, dus was het platform „Rijnmond" hier voor bij uitstek geschikt Die dag dus vroeg op en boordevol vragen en vraag tekens naar het Vasteland getogen. De ontvangst be stond uit, u raadt hétaJ, een kopje koffie mèt een plakje cake. Dat is binnendacht ik, op naar de volgende lekkernij, maar zo werken bijeenkomsten niet hele maal. Een stukje voorlich ting over de taken en het functioneren van Rijnmond werd ons vervolgens opge diend door een aantal ge committeerden. Met name het beleid inzake de ruimte lijke ordening bleek een zwaar op de maag liggend gerecht te zijn hetgeen aan leiding was voor de diverse deelnemers tot het doen van enige oprispingen. Zo werd ons door de koks van de regio een somber beeld ge schetst inzake de woning bouw in Schiedam. Ten op zichte van de doelstellingen en het woningbouwpro- gramma neergelegd in het streekplan Rijnmond bleek dat Schiedam een forse achterstand heeft, maar dat wisten we reeds. Nu is bouwen in het Rijn mondgebied geen gemakke lijke zaak, indien je ook nog een leefbaar klimaat voor staat Maar toch liggen gronden in Schiedam- Noord maar te wachten om bebouwd te worden en de stadsvernieuwing komt ook maar langzaam van de grond. Kortom, Schiedam is traag. Nu wordt de vinger van Rijnmond wel op ons gericht, maar wij hebben ook het recht van spreken om de vinger in de richting van Rijnmond te steken, want is het niet zo dat Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam tegen de aanleg van rijksweg 19 zijn en is het ru'et zo dat de provincie deze weg middels het streekplan Zuid-Holland- fVest heeft laten vallen? En wat doet Rijnmond dan, juist, een verkeers- en ver voerplan aannemen, waar rijksweg 19 deel van uit maakt Deze oprisping, hoe wel zij niet in direct ver band met de woningbouw staat, moest ik even kwijt, sorry hoor. om in culinaire termen te blijven spreken, is dit handelen van Rijn mond geen boter op het hoofd hebben? Goed, na deze discussie op naar de lunch, welke genut tigd werd nabijdeRotteme- ren. Met de bus door Rotter dam om ons de voortva rendheid van Rotterdamin- zake de stadsvernieuwing te tonen. Allemachtig, denk je dan, dat is nog eens bouwen, waarna je gelijk wat somber wordt, immers, wat gebeurt er nu in Schie dam, zo denk je dan. We ritten danig in de puf in Schiedam, concludeerde ik; doch zie, enige dagen later kwam als manna een voor stel tot bebouwing van de putaan de Rotterdamsedijk uit de lucht vallen. Zie je wel dat we het hier ook kunnen, dacht ik. In plaats van in de put zitten gaan we in de put bouwen, en nog wel woningwetwonin gen ook. Hopelijk worden nu meer van deze projecten ter hand genomen, zodat we uit de „put" geraken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3