FT De liefde moet twee kanten komen OENSDAG 18 OKTOBER 1978 uniiiii Vlaardingen „Ik bèn wat geslagen vroeger door het hoofd, brrr, wat een engerd was die vent!" Hoofden van scholen, daar had mevrouw Nieuwstraten het niet zo op begrepen, al kan ze er nu om lachen. En het hoofd lacht mee; niet dezelfde wiens handen eertijds een beetje los zaten, want die geniet waarschijnlijk alweer een tijdje van zijn ambtenarenpensioen, maar iemand met wie het gezellig koffie drinken is dat zie je zo. „Toch moet je daar maar achter zien te komen. Want toen ik mij voor het eerst aanmeldde voor de ouderhulp, zag ik zo'n hoofd helemaal niet zitten. Logisch toch met mijn ervaringen van vroeger? Vroeger was de meester heilig". Enthousiast i% ISferlte Geen wurgslang Schelden en lenigheid Alles kan OUDERS EN door Jan Hendrik Bakker De Erasmusschool staat in het hartje van Vlaardingen, het is een school voor openbaar basison derwijs, en de leerkrachten zijn er duidelijk niet heilig. Tientallen ouders lopen er dagelijks af en aan; en met alleen om koffie te zetten, boeken te kaften en dia's in te ramen, maar ook voor heel substantiële zaken, want de Eras musschool maakt ernst met de ouderparticipatie of „ouder hulp", zoals de betrokkenen het meer bescheiden bekeven te noe- En al is de ouderhulp, zoals deze nu draait, pas in een experimen teerfase dit jaar, de kinderen zullen niet graag meer zonder willen, er zouden heel wat excur sies, films en expressiemogelijk heden bij in moeten schieten. Want wat hun ouders m een kort tijdsbestek van de grond hebben gekregen is werkelijk voorbeel dig, Niet voor niets dat de ge meente binnenkort met een infor matiekrant komt, waarin het ex periment aan de Erasmusschool uitvoerig staat beschreven. Het is een voorbeeld van hoe het ook kan. „Voordat we aan de ouderhulp begonnen", zegt Henk Motz, het hoofd dat „hoofd" maar een rot woord vindt, „hebben we eerst alles goed met elkaar doorge praat. Er mag dan bij veel ouders drempelvrees bestaan om de school binnen te komen, voor het onderwijzend personeel is het m het begin ook allemaal maar eng. Je haalt een hoop woeligheid je school binnen en dat terwijl je als onderwijzer altijd orde en regelmaat gewend bent geweest. Maar de tijd dat de juffrouw keurig opgesloten in haar klasje zat is definitief voorbij, ddér wa ren we het wei over eens. We hebben toen de ouders door mid del van een enquête gepolst hoe zij er over dachten en zo kregen we een enorme vracht informa tie". Die informatie hebben ouders en personeel van de Erasmusschool gezamenlijk uitgevlooid en geor dend. Gezamenlijk hebben ze be keken op wat voor gebieden de ouders mee zouden kunnen func tioneren in het onderwijs aan hun Een groepje ouders op de Erasmusschool.....school- voorbeeld van hoe het kan. Inspecteur J. M. Wijlaars.ouderparticipatie komt de kinderen alleen maar ten goede". kinderen. Daarna ging er weer een enquête de deur uit, waarop de ouders in konden vullen op welke van de zeven terreinen zij zich verdienstelijk zouden willen maken. Het aantal reacties was met zuinig, het enthousiasme van de ouders evenmin. Maar wat je zo vaak ziet, dat het aanvankelijk enthousiasme al snel als Haagse bluf ineen schrompelt gebeurde deze keer niet: de geestdrift leidde tot resultaten. Eén van de moeders die meedraait in de werkgroep excursies laat een multomap vol dichtbetikte velletjes zien: de ex cursiemap. In die map een hoe veelheid leerzame uitstapjes die het onderwijzend personeel nooit bij elkaar zou hebben kunnen verzinnen, om over de ordening ervan maar helemaal te zwijgen want daar komt een schoolmees ter gewoon niet toe. De excursiegroep stelde de map destijds samen door heel nauwge- .zet het leerplan van de school te bestuderen. O, in de eerste leren ze in de tweede week het woordje „vis", dan moeten de kleintjes maar eens naar het Vissenjmu- seum. En kijk, m de vierde krij gen ze met aardrijkskunde lessen over kaasbereiding jongens, wie weet er hier een kaasboer in de buurt? Zo moet het onge veer gegaan zijn. Het resultaat is een map vol inventiviteit. Bij elk excursie-on derwerp staat precies aangege ven hoe of wat, compleet met telefoonnummers en al. Boven dien kan elke leerkracht in zijn eigen klas zien welke exeursiemo- gehjkheden er voor zijn leerlin gen zijn. Bezig met iets over de derde wereld? Zou een excursie een leuke afsluiting zijn? Even kijken, wat hebben we zoal, ja dit, een film van de NUFFIC; en een seintje naar de ouders van de excursiegroep zorgt er dan wel voor dat meester zijn film krijgt. Dat het zonder die werkgroep allemaal met zo makkelijk zou zijn gegaan en meester wellicht verstikt geraakt in een wirwar van telefoontjes en papieren in drievoud, kgt voor de hand. Dat het nu opeens zo soepel gaat, is iouter een verdienste van de ou ders. De kinderen kunnen er hun handjes bij dicht knijpen. Maar kjkt het nu niet allemaal mooier dan het is? Loopt er nooit eens iets finaal in het honderd? Henk Motz: „Natuurlijk, dat gebeurt overal. Maar het geheim van de smid is de communicatie. In het verleden hebben we zo vaak gezien dat déér de oorzaak van heel veel strubbelingen ligt. Vaak infor meert de school de ouders ver keert, zodat niemand snapt wat er eigenlijk gedaan moet worden en het onderwijzend personeel een soort boa wordt die de ouder participatie verstikt, wurgt. Maar ere wie ere toekomt: de gemeente heeft ons met die cursus enorm geholpen". De cursus waar Motz het over heeft is de cursus management, een cursus leren organiseren. Dankzij die cursus is de ouder hulp aan de Erasmusschool nu zo op poten gezet dat er maar weinig misverstanden op kunnen treden, Het zou te ver voeren het hele systeem uit de doeken te doen, maar duidelijkheid schept het wel. En duidelijkheid is maar vaak genoeg het halve werk. Henk Motz: „Een goede commu nicatie kan een hoop problemen voorkomen. En als het fout gaat, goed, dan gaat het fout Zelf breng je er soms ook geen bal van terecht. Daarom moet je je niet als de bemoeizuchtige onder wijzer gedragen en accepteren dat ouders ook kunnen organise ren. Geef ze die rek, en beschouw jezelf verder maar als het hulpje van de dag". „Toen wij in het begm hier kwa men", zegt één van de moeders tegen Henk Motz, „was het echt een kwestie van dat wij jullie uit moesten testen en jullie ons. Maar nu is de samenwerking zo dat je kunt schelden als je iets dwars zit. En dat is ontzettend belang rijk: niet opkroppen, want dan loop je op den duur met zó'n gezicht en zie je er gewoon tegen op, maar eens flink je hart kun nen luchten en dan de zaak uit praten". De andere ouders knikkén een stemmig. We hebben het er over aan welke voorwaarden voldaan moet zijn, wü ouderparticipatie een kans van slagen hebben. Over de belangrijkste voorwaar de is iedereen het eens: de bereid heid om er wat van te maken moet van beide kanten komen, dus zowel van de ouders als van het onderwijzend personeel. Er moet vertrouwen zijn, je kunt elkaar niet als kleine kinderen behandelen. Een andere voorwaarde wordt door een van de moeders onder woorden gebracht: „Je moet zo veel mogelijk ouders bij de ou derhulp betrekken en er voor zorgen dat het niet steeds hetzelf de groepje is dat daar op school zit. Want dan krijg je scheve gezichten uit de buurt, van: hè-hè, die moeten zonodig! En als je er voor zorgt dat het een grote groep is, die steeds wisselt, dan krijg je ook met dat je van een paar mensen afhankelijk bent". Met dat laatste hangt bovendien het volgende samen: ouderhulp is vrijwilligerswerk en dat moet het blijven ook. Een vader of moeder moet kunnen zeggen: vandaag heb ik geen tijd of ge woon geen zin, ik blijf thuis of ga lekker ergens op visite. Als dat niet kan dan wordt het een motje. Tenslotte wijst één van de ouders op een heel belangrijk aspect: „Nooit je eigen kind in de groep! Dat is niet goed. Persoonlijk ben ik dan altijd veel harder en zeg ik: wacht maar, thuis krijg ik je nog wel. Maar het kan ook zijn dat je het juist voortrekt. En aüetwee is fout". De gemeentelijke inspecteur van het onderwijs in Vlaardingen, de heer J. M. Wijlaars, is gelukkig met de ontwikkelingen op de Erasmusschool overigens niet het enige voorbeeld van succes volle ouderparticipatie in Vlaar dingen hij heeft de ouderparti cipatie hoog in het vaandel. „De laatste tijd wordt de betrok kenheid van ouders bij het onder wijs hoe langer hoe groter. Ou ders gaan steeds meer zien hoe verrekte belangrijk onderwijs ei genlijk voor hun kinderen is. Het zou me niet verbazen als de VOS-cursussen, waar vrouwen een maatschappelijke bewust wording door maken, die betrok kenheid zeer gestimuleerd heeft. Het wordt mij telkens bevestigd dat ouderparticipatie de kinde ren alleen maar ten goede komt. Daar zijn harde aanwijzingen voor. Het klimaat op een school waar ook ouders meedraaien is zoveel veiliger en biedt de kinde ren een geborgenheid die heel vruchtbaar is". Wat Wijlaars betreft kan de parti cipatie in principe heel ver gaan, zover zelfs dat ouders meepraten en -denken over opzet en organi satie van het onderwijs. „Als de motivatie en de bereidheid van beide kanten aanwezig is, tweer ichtingsverkeer dus, dan kun je I in feite alles bereiken. Maar dat verschilt van school tot school". „Ik heb iemand wel eens een j definitie van ouderparticipatie j horen geven, die als volgt luidde; I Ouderparticipatie is het ter dis- cussie stellen van het hele onder- I wijs. Zó ingrijpend moet het in- derdaad zijn, participatie mag niet alleen betekenen: ouders die j de school wat hand- en span- I diensten verlenen, het is reuze i handig voor ons natuurlijk, maar j het moet veel dieper gaan. En waar er wederzijds vertrouwen is, kèn het ook, al zal de onderwij- zer er wel even aan moeten wen- nen dat ook zijn lesgeven ter j discussie kan komen te staan", j Op gemeentelijk niveau worden I binnenkort werkavonden georga- niseerd om nu eens per school te inventariseren welke vormen van samenwerking er al tussen l ouders en school bereikt zijn. Het is de bedoeling om daarna tot een nadere bepaling te komen I van de takenvemeling tussen ou- ders en school. „Maar", om Wij- laars nog maar eens té citeren, i „als de Eefde van twee kanten 1 komt en als beide partijen in het i oog houden dat het om het belang van het kind gaat en niets anders, I dan is alles mogelijk". I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 8