Ronde gashouder en de Gorzen zijn één Verhouding tussen raad. en politie nu 'n stuk beter Kindermishandeling L i; Hoe lang nog. Gemeente wil bungalows niet in één keer bouwen SIRE Schiedam heeft te kleine gaten" Unieke combinatie van VVD'er Bakkers Bungalowplan weer in studie Chauffeur ongeluksbusje half jaar van de weg Na verklaring commissaris Van Toledo Water flink duurder Wijkbijeen komst voor Iïoly-wij k Horloges weg Burgemeester mag nog zes jaar Automaat gekraakt Bingoavond Diefstal uit auto j Elgenraamb.v. Peugeot dealer bui\UEnDACl ia UniOBEU 1978 SC/VD/WW 3 Schiedam De laatst- raads vergadering: van ir. TL >o Bak kers In Schiedam Is een bijzon dere geworden, omdat het voor het eerst in de historie was dat een gecommitteerde van Rijn mond tegelijk als gemeente raadslid in Schiedam functio neerde. Eventjes maar. Bij de PvdA is dat verboden. Maandagavond nam burge meester Arie Lems namens de gemeenteraad afscheid van W- D'er Bakkers, die naast vijf PvdA'ers in het dagelijks be stuur van de Rijnmondraad is gekozen. Sinds september 1974 maakte hij deel uit van de Schie damse gemeenteraad. Hij wordt opgevolgd door Annie Rens- kers, waardoor de WD-fractie uit twee mannen en twee vrou wen zal bestaan. „Bakkers was nou iemand, die altijd met enorme stapels enkele ogenblikken te laat de raad binnenstormde omdat hij het zo druk had. En hij wist nog de weg in al die stapels ook", sprak burgemeester Lems. Hij prees de nieuwe Rijnmondgecommit teerde met diens buitengewone kennis van zaken op een ruim gebied. Bakkers in rijn slotwoorden: „De laatste vier keren, dat de gemeenteraad vergaderde, was ik de eerste. ïk hoop dal ik dat eeuwige laatkomen daarmee heb goedgemaakt" SCHIEDAM De „gas fabriek" hoort bij de Gorzen, die twee zijn sa men opgegroeid. Daarom wordt er bij de gemeente aan gewerkt om de oude kantoorbebouwing en de ronde gashouder te spa ren, als over ongeveer anderhalf Jaar directeur dr. ir. J. J. van Willigen met zijn technische be drijven uit de Zuidschie- damse wijk verhuizen naar het verre industrie gebied nabij de Polder weg. Maar hoe zit het met die plan- nen om tank en opstallen te bewaren, te renoveren en een nieuwe bestemming te geven? Alweer meer dan een jaar gele den is het, dat gemeenteraadsle den de Gorzen vergeleken met het Mallegat op Rotterdam- Feyenoord, waar twee ronde gastanks zijn omgetoverd in letterlijk culturele bolwer ken. Alweer meer dan een jaar geleden brachten Aad de Wolf, Aad Wiegman en Hans van der Wilk naar voren, dat de gastank in Schiedam-Zuid iets zou kun nen gaan betekenen voor het sport- en culturele leven in die wijk. Die suggesties kwamen naar aanleiding van het voorstel van burgemeester en wethou ders om zoveel mogelijk in stand te houden van het huidige onderkomen van de gemeente lijke technische bedrijven (GTB) aan de Dwarsstraat, oor spronkelijk: de gasfabriek. Een paar weken geleden stond het betrokken gebiedje tussen Nieuwe Haven, Hoofdstraat, Willem Brouwerstraat, Dwars straat en Hagastraat nogmaals op de raadsagenda. De tijd van plannenmaken werd met een jaar verlengd- Sinds het Malle gat een jaar geleden als voor beeld werd gesteld voor de Gor zen. is eraan gewerkt, maar een leuk bestemmingsplan kon er nog niet komen. Hoe nu? „Het is weer een ty pisch Schiedams probleem", zegt men bij stadsontwikkeling. En wethouder Chris Zijdeveld legt het uit. WEILAND „pp «n weiland kan je makke lijker een projectje van woning door Kor Kegel wetwoningen neerzetten dan er gens op een gaatje in de stad. Nou is het gebiedje van de gasfabriek wel een iets groter invulplekje dan andere typische gaten-vul-projecten in Schie dam, en dat scheelt tenminste iets. Het is zo simpel om te zeggen dat Rotterdam alles veel sneller en beter bouwt, maar als ze het in Amsterdam of Rotter dam hebben over gaatjes, dan worden al stukken kaalslag be doeld die groter zijn dan Schie dam deze heeft Op een groter stuk grond kan je meer wonin gen zetten, dat is logisch, maar het maakt het bouwen dan ook meteen goedkoper. Schiedam heeft daarvoor net iets te kleine invulgebiedjes, wat het plan nenmaken duurder dus moeilij ker maakt". En woningen zullen een belang rijk deel uitmaken van het be stemmingsplan, dat er over een jaar toch wel moet zijn. Wonin gen, winkels en recreatie, dat is het streven en zotang er weinig bekend is over wat er voor woningen kunnen komen, kan over recreatie ook weinig zekerheid worden gegeven. Dus: ook weinig uitsluitsel over de gashouder en de oude kan toorgebouwen van de GTB, waarvoor door de drie raadsle den vorig jaar al ideeën werden aangdragen zoals een wijkcen trum, ontmoetingsruimte, sport halletje en ruimte voor concer ten en exposities. „Wij hebben zelf duidelijk ge zegd: die opstallen hebben een grote herkenbaarheid in de Gorzen, dus wij moeten probe ren die dingen te behouden. En als je bouwplannen ontwikkelt, moet je ook voorzichtig zijn met het platgooien van iets karrakteristieks. Wat dat be treft moeten wij tussen twee klippen doorzeilen, want moet het handhaven, het stedebouw- kundige aspect, dan prevaleren boven de bouwprijs? Wij probe ren niets neer te halen, maar het is ook een kwestie van besparen als je met nieuwbouw goedkoper uit bent dan met renovatie van die kantoorbe bouwing. Daarover zijn wij nog bezig", legt Zijdeveld In grote lijnen dit, „Maar ik wil niet degene zijn, die beslist. Er moet niet plotse ling een plan komen, dat met schrikken en slikken wordt aan genomen. Alle belanghebben den willen wij inschakelen. Er komt een projectteam, dat nog alle tijd krijgt om zich met de plannen voor het gebiedje van de gasfabriek te bemoeien. Ik vind het leuk, maar ik heb nog niet het harde standpunt dat er iets moet komen in de geest van bibliotheek, sociaal-cultureel gebeuren en wat verder wijkge richt is". De gashouder in de Gor zen: geschikt voor cultuur? Het duurt nog wel een jaartje, voordat er meer zekerheid is voor het huidiae terrein van de „gasfabriek". - Maasland Binnen twee maanden zal de ïlfaaslandse ge meenteraad een beslissing moe ten nemen over de peperdure bungalows, die in het toekom stige bestemmingsplan ,Huis ter lucht' zouden moeten ko men. Dan zal ook het definitie ve bestemmingsplan moeten worden vastgesteld. Het gebied, dat ligt tussen de Middelvliet en de Trekvliet, zou bestemd worden voor de bouw van minimaal 10 en maximaal 20 woningen. In dit geval wor den dat bungalows, die door bun unieke ligging peperduur worden. De snelle beslissing is min of meer afgedwongen door de Beo Mij., die de grond destijds heeft aangekocht. Dit bedrijf wil nu langzamerhand wel eens weten, waar het aan toe is. In een brief aan het gemeentebestuur heeft zij acht d negen woningen voor gesteld. Op die manier zou tege moet gekomen worden aan een aantal bezwaarschriften, die te gen de voorgenomen nieuw bouw zijn ingediend. Als eis stelt de Beo Mij. dan wel, dat de woningen in één bouwstroom worden necrgexet. En juist dat aspect leverde stof voor uitgebreide discussies in de commissie voor ruimtelijke ordening, die de brief heeft behandeld in haar vergadering. Mevrouw E. J. Groosman had daar grote moeite mee. Omdat Maasland per jaar maar een beperkt aantal woningen mag bouwen, zal door de bouw van die bungalows in één keer de bouw van woningen in de Com mandeurspolder in gevaar kun nen komen. Ook burgemeester Van der Brink voelde veel meer voor een fasering. „We staan niet te trappelen om acht van die dingen in een keer te bou wen", zo deelde hij de commis sieleden mede. Het probleem is, dat de raad wel binnen twee maanden een besluit zal moeten nemen. „An- ders komt de vroegere bestem ming als industrieterrein weer boven", aldus de burgemeester, en daar heeft Maasland op dat terrein nou net geen behoefte aan. Het zal overigens nog wel enige weken duren, voor de gemeen teraad een definitief voorstel van het college kan verwach ten. De hele zaak is opnieuw in studie gegeven, en op de uitslag daarvan moet eerst worden gewacht. Den Haag Overeenkomstig de eis is een twintigjarige kwe ker uit Schipluiden voor de Haagse rechtbank veroordeeld tot vijfhonderd gulden boete en negen maanden intrekking van het rijbewijs, waarvan drie maanden voorwaardelijk raet een proeftijd van twee jaar. Verdachte had een in slechte staat verkerend Volkswagen busje bestuurd, waarin zich ne gen leden van een jeugd-korf- balclub bevonden. Op de Gaag- weg sneed hij een scherpe bocht af. kwam op de andere weg helft, waar een botsing met een tegenligger volgde, waardoor het busje in het water terecht kwam en de kinderen min of meer ernstig gewond raakten. Verdachte zei dat hij de weg goed kende en vaker de bocht in de weg afsneed. Kindermishandeling, daar praten we liever met over in Nederland. Dat is jammer. Want mei dood zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld. Aan het probleem van kindermishandeling kan een hoop gedaan w orden. Ook door u. Hue. dat staat te lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen bij de Nederlandse Vereniging tegen Kindermishandeling, Koningsplein 27 in Den Haag. telefixin. 070-631923. Publicatie aang eboden door dit blad m samenwerking mei de Sticnting Ideele Reclame Vlaardingen Een uitge breide verklaring van com missaris Ben van Toledo in de commissie algemene za ken heeft ertoe geleid, dat de verhouding tussen de Vlaardingse raad en de poli tie aanmerkelijk is verbe terd. Van Toledo vroeg daar bij de raadsleden om meer begrip voor zijn positie en het feit dat hij meerdere bazen dient: De burgemees ter, justitie, het openbaar ministerie en ook de Vlaar dingse burgers. „Inzo'n posi tie kan het voorkomen dat je in de verdrukking komt", stelde hij. „Daarvoor zijn regels opgesteld, die precies aangeven binnen welke mar ges ik kan manoeuvreren". De commissaris kreeg daar bij de volle steun van burge meester Kieboom, die als fei telijk hoofd van de politie de relatie tussen hem en de com missaris uitstekend noemde. Twijfels over wie nu eigen lijk de baas van het korps is nam Kieboom weg door te stellen: „De commissaris is ais commandant belast met de leiding van het korps. Dat gebeurt in overleg met mij aan wie hij ook verant woording dient af te leggen en niet aan de gemeente raad". Kieboom stelde verder, dat ieder hoofd van dienst, of dat nu de directeur van gemeen tewerken betreft, van het Ho- lyziekenhuis of commandant van politie, niet naar de pijp en van alle raadsleden kan dansen. Van Toledo 2ei over dat laatste: „De burgemees ter is voor mij de man, die de gevoelens van de raad vertolkt. Tk ben zeker niet de man, die op zijn stoel tracht plaats te nemen. Als raadsle den mij zeggen om in een bepaalde wijk bijvoorbeeld eens extra tc controleren dan moet mij met kwalijk worden genomen als ik daar tegen over stel dat ik dat nog wel eens zal bekijken. Ik heb nu eenmaal met meerdere bazen te maken derhalve verschil lende verzoeken, opdrachten en belangen tegen elkaar af te wegen1'. Over de opmerking van het WD-raadsbd Floor Quaat, die de zin met inzag dat burgers voortaan ook klach ten over het pohtie-optreden m het spreekhalfuur van de commissie algemene zaken kunnen uiten, zei Van Tole do: „Je hebt klachten in di verse gradaties. In het ergste geval volgt een onderzoek door de rijksrecherche, in het kleine geval kan de zaak hier worden besproken recht streeks met de burger. Dat kan nuttig zijn". Over de dienstverlening van de politie zei Kieboom. dat onderzocht zal worden of het aantal wijkagenten kan en moet worden uitgebreid, die dan ook meer spreekuren in de wijk kunnen houden. Sprekend over dit laatste hekelde Kieboom de hou ding van de Vettenoordse- polder waar het de agenten niet toegestaan is om spree kuur te houden in het wijk centrum het Badhuis: „De wijkvertegenwoordigers weigerden de ruimte af te staan omdat zij geen vereen zelviging wensten met de politie. Nou, dat is pure flau wekul". SWW m o JSïscss-— iiSf— »4( Maassluis De beWoners van Maassluis zullen in 1979 meet voor het drinkwater moeien g.-»an betalen. De tarieven moe ten verhoogd worden, omdat ook de inkooppprijs van het water duurder is geworden. Als de tarieven niet worden aange past zou de gemeente met een tekort van bijna drie ton komen te zitten. Het college heeft de gemeente raad voorgesteld, het vastrecht voor kleingebruik te verhogen van 42 naar 45 gulden per jaar. De kubieke meterprijs voor de klein- en grootverbruikers wordt met respectievelijk 10,5 en 13 cent duurder. Ondanks deze aanpassingen,- waarover de commissie van fi nanciën zich volgende week zal buigen, wordt de waterlevering nog niet kostendekkend. Maas sluis blijft nog met een ,gat* zitten van 75.000 gulden. Vlaardingen Het driemaan delijks overleg met het college van b. en w. vindt op donderdag 26 oktober plaats in Holy, in het wijkcentrum De Heipaal. Onderwerpen voor deze verga dering kunnen niet meer wor den ingediend: de agenda is inmiddels aan het gemeentebe stuur overhandigd. Wie over de vergadering meer wal weten kan bellen met het wijkcentrum aan de Reigerlaan 49, tel. 745142. De wijkbijeenkomst begint om 20.30 uur. Vlaardingen Bij een winkel diefstal in een bedrijf aan de Schiedamseweg zijn drie gou den horloges aan de voorraad onttrokken. De buit heeft een waarde van ongeveer 3000 gul den. Maasland Burgemeester J. van den Brink is bij Koninklijk Besluit herbenoemd voor een nieuwe periode van zes jaar. D|e herbenoeming komt niet als een verrassing: het is in feite uitslui tend een formele zaak. Wettelijk gezien is de ambtstermijn van een burgemeester nu eenmaal al zes jaar en na die periode moet de Commissaris der Ko ningin advies uitbrengen over een verlenging van die termijn. Mr. Maarten Vrolijk heeft daar over positief geadviseerd zodat de Kroon tot herbenoeming "Is overgegaan. Vlaardingen Een sigarette nautomaat aan de Maasboule vard is door onbekenden ge kraakt en leeggehaald. Intotaat verdwenen zo'n 60 pakjes siga retten. Schiedam De Schiedamse Carnavalsvereniging De Riet- zeilers houdt morgenavond we derom een grote bingoavond In de grote zaal van de Chr. Socia le Belangen aan de Lange Ha ven. 73 te Schiedam. Het batig saldo van de avond komt zoals gebruikelijke ten goede van alle Schiedamse gehandicapten. De hoofdprijs is een dames- en herenrijwiel of een dubbele Moulinex-grill. De aanvang van de avond is 8 uur. Schiedam Vit de auto van de 41-jange lerares C.M.H. uit Schiedam is voor 370 gulden aan spullen gestolen. De dief stal, die vermoedelijk heeft plaatsgevonden tussen de och tend van 15 en de ochtend van 17 oktober, is waarschijnlijk verricht met een. valse sleutel. Uit het voertuig van de lerares, die stond geparkeerd in de Schoolstraat verdwenen de voorstoelhoezen, een zonnebril en nog wat kleine spullen. ii ADVERTENTIE voft Beethoven»,ngel 154, Vlaardingen 010 35 7900

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3