Circus Renz komt! Concert op 20 oktober Sursum Corda-harmonie zoekt nieuwe leden Wandkleden als uit een rots; staal buigzaam ais karton En verder. DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 Expositie over geld Dramatische expressie in wijkcentrum Vox Humana op de Weense toer In Gemeentemuseum Maassluis: Olieverfdoeken in de Noordmolen: Daniël Vanmeerhaeghe wordt ai persoonlijker ONI speelt tragedie Ansichtkaarten oud-Maassluis Expositie in artotheek Jasperina en Argus in Stads gehoorzaal „Prachthotel" is uitverkocht SC/VD/WW5 Een wekelijkse pagina vol informatie over exposities, theater, concerten en andere culturele zaken in het Nieuwe Waterweggebied. Bijdragen moeten uiterlijk dinsdagochtend binnen zijn. Wie bellen wil: 010-34.32.29. In het filiaal van de AMRO-bank aan de Schicdamse Gerrït Verboonstraat 15 wordt tot 13 november een expositie gehouden over de geschiedenis van het geld. Op deze tentoonstelling worden ruini 100 authentieke en vaak eeuwenoude voorwerpen getoond, die de ontwikke ling van ruilmiddel tot betaalmiddel in beeld brengen. Op deze foto een dansend meisje uit Ivoorkust, gesierd -netKaurischelpen: een belangrijk betaalmiddel. Na de herfstvakantie start het Ontmoetingscentrum West aan de Floris de Vijf delaan Z een nieuwe cursus dans- en dramatische ex pressie, die gegeven zal worden door Emmy Krebs. De dansexpressie is be doeld om de deelnemers de gelegenheid te geven, zich gewoon lekker te bewegen. Samenspel, inventiviteit, fantasie en durf zijn facto ren die hierin een grote kans krijgen. Met de dra matische vorming probeert men tot een produktie in de vorm van een toneelstuk te komen. Wie over deze cursus iets meer wil weten kan contact opnemen met het Ontmoe tingscentrum, tel.: 34.89.93. Deelname kost 15,- per maand. In de grote zaal van De Hoekstee in Hoek van Hol land geeft het gemengd koor van Vox Humana aan staande zaterdag een Ween se avond. Het koor zal bege leid worden door het Delft- se orkest Promotheus. Tijdens en na het optreden van het koor zal er ruime gelegenheid zijn om te dan sen - en dan niet alleen de Weense Wals. Dit dansge- beuren wordt begeleid door het trio The Travellers. Kaarten voor deze avond kosten 7,50 en daarbij is koffie met Weens gebak in begrepen. Donateurs krij gen Één kaart gratis, terwijl 65-plussers korting krijgen. Het feest begint om 20 uur. Wandkleed „als een grot" van Jopie de Wijs. dE plastieken zijn van Lucien den Arend. Maassluis Een enorme rotswand als uit een grillige druipsteengrot hangt in het Gemeentemuseum Maassluis. Het is een wandkleed van Jopie de Wijs uit Papend- recht, die daar exposeert tot en met 29 oktober. Ook zijn er plastieken te zien van Lucien den Arend uit Zwijndrecht, die met platen staal omgaat als waren het gemakkelijk buigbare stukken karton. Jopie de Wijs, die reeds sinds 1972 expo seert' en wier werk door verscheidene instellingen, gemeenten en particulieren is aangekocht, werd in 1933 te Gouda gebo ren. Zij kreeg haar artistieke opleiding aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten in Den Haag. Tevens behaalde zij acten voor tekenen en handvaardigheid. Haar imposante wandkleden - in het maken ervan is zij eigenlijk autodidacte - zijn voornamelijk gemaakt uit wol, waarbij de kunstenaresse een grote verscheidenheid aan technieken toepast. Mede door het aanbrengen van ophogingen en reliefs bereikt Jopie de Wijs een grote beweeglijk heid in haar wandkleden, die sterke herin neringen oproepen aan het grillige spel in kleur, lijn en vonn dat een druipsteengrot, een rotswand, o'ude zuilen en licht groe nend lover te voorschijn kunnen toveren. Een tovenaar met zijn materiaal is ook Lucien den Arend. Geboren in 1943 te Dordrecht, nam hij niet alleen deel aan diverse groepstentoonstellingen in binnen- en buitenland, maar maakte hij ook tal van plastieken in opdracht van gemeente besturen, zoals onder meer het staal en beton plastiek bij de Maarten Luther King- school in Maassluis. Tot nu toe werkte Den Arend veel in gips naar brons, roestvrij staal, hout en steen. Momenteel heeft het staal zijn voorkeur, waarbij de oxidatie en roestwerking een natuurlijk, bij het materiaal behorend oppervlak geven. Ik sta er versteld van hoe „zachtzinnig", en gevoelig Lucien den Arend met dit harde materiaal weet om te gaan; hoe hij vormen buigt en in elkaar doet overgaan als was dat stugge staal buigzaam en gewillig voor zijn kunstenaarshand als een blad karton. Niet alleen met stalen plaatwerk, ook in kalksteen en met koperen buisjes weet Den Arend lineair en welvend fraaie dingen tot stand te brengen. GEMEENTEMUSEUM MAASSLUIS, Zuiddijk 16, Maassluis. Jopie de Wijs, wandkleden; Lucien den Arend, plastie ken. Dinsdag t/m zondag 14-17 uur; donder dagavond 19-21 uur. Tot en met 29 oktober. Daniël Vanmeerhaeghe is lange tijd eenzaam geweest. Dat spreekt uit zijn schilderijen (olieverf), die tot en mei vijdag 3 november in de Noordmolen in Schiedam hangen. Door zijn ietwat bedeesde vriendelijkheid was hij jarenlang op zichzelf aangewezen, en pas sinds hij een vriendin heeft (woning en atelier bevinden zich aan de Lange Kerk straat) is er wat meer menselijkheid in zijn schilderijen gekomen. Persoonlijker komt zijn werk tegenwoordig over. Figuren zijn uit de achtergrond van zijn werk gehaald en worden meer belicht. Het is niet zo, dat zijn schilderijen een doodse sfeer uitstraalden. Wel was er steeds een geheimzinnige stemming, waarin de dood zeker wel een rol speelde. Geen gegriezel of angst, maar wel een fase van de herrijzenis zoals in sommige Griekse mythes wordt be schreven. In die zin kan er ook in doeken van een paar jaar geleden enige blijdschap schuilen, al komt die er door het drukkende kleurgebruik niet uit Pessimisme wellicht, somber, maar niet te 'x>mber, want dat moet de schilder tenslotte zelf weten. En het zonne tje Straalt al door. Voor Daniël Vanmeerhaeghe zo rond 1974 zich aan het schilderen ging wijden, was hij al geruime tijd gefascineerd geweest door Salvatore Dali, die hem dan ook in stijl heeft beïnvloed. Aan de andere kant Iaat Vanmeer haeghe zich ook graag leiden door Schiedam- se kunstenaars, met name „Doop", Theo Wiegman, die ook op de opening van de expositie in de Noordmolen aanwezig was op zaterdag 7 oktober. De tentoonstelling van Daniël Vanmeerhaeg he is de eerste in de Noordmolen sinds lange tijd. Bij wijze van proef gaat er weer geregeld geëxposeerd worden, nu erbij eigenaar Lucas Bols wat meer erkenning lijkt te bestaan voor deze prijzenswaardige activiteiten van Gabi, de beheerder van het proeflokaal dat de Noordmolen sinds een aantal jaren is. De openingstijden zijn doordeweeks van twaalf tot tien, zaterdag in den regel wat later. Ook keramiek is er te zien van Daniël Vanmeerhaeghe, alsmede een paar recente tekeningen. Kor Kegel De Christelijke Harmonie Vereniging Sur sum Corda is op zoek naar mensen, die het orkest kunnen versterken. In totaal bestaat de Vlaardingse harmonie momenteel uit dertig leden, waaronder studenten, timmer mannen, huisvrouwen, Ieraren, gepensioneer den en militairen, en dat aantal is eigenlijk te klein voor een goed functionerend harmo nie-orkest. Sursum Corda probeert al jaren overigens méér te zijn dan een show-orkest, dat het moet hebben van glitterende toestanden. De belangrijkste doelstellingen worden gevormd door goede muziek en een plezierige onderlin ge sfeer. Het orkest heeft klassieke werken op het repertoire, maar ook jazz, Zuidameri kaans en andere moderne muziekvormen. Sursum Corda heeft een duidelijke teruggang moeten meemaken. In 1965 behoorde de harmonie nog bij de beste amateurorkesten van Nederland. Het leden-aantal is echter in de loop der jaren duidelijk teruggevallen, waardoor ook de prestaties wat minder wer den, Die inzinking is inmiddels wel voorbij, maar beter kan het nog altijd. Wie eens uitgebreid wil meemaken, hoe de concerten van de Vlaardingse harmoniever eniging verlopen, krijgt daardoor binnenkort de gelegenheid. Vrijdag 20 oktober heeft de harmonie een uitvoering, die vanaf 20 uur gegeven wordt in zaal Triangel aan de Fran senstraat in Vlaardmgen. Kaarten h 4,- per stuk zijn onder andere 's avonds aan de zaal te koop. Wie er na dit concert wel iets voor voelt om de vereniging te versterken is welkom op een van de repetitie-avonden, die iedere maandag tussen 20 en 22 uur plaatsvinden in de Van der Schaarschoo] aan de Wilhelminastraat. Op alle fronten kan de vereniging versterking gebruiken. Met andere woorden: op alle in strumenten is een plaatsje vrij. Zowel ge schoolde muzikanten als mensen, die nog nooit gespeeld hebben zijn welkom. Wie over de vereniging meer wil weten kan contact opnemen met Aad Bot, tel. 74,40,98 of Kees Nieuwstraten, tel. 70.32,88. Weer doet een circus deze omgeving aan. Ditmaal is het circus Renz, dat voorstellin gen in VIaardingen en Maassluis zal geven. Vrijdag 20 oktober is het circus tc vinden op het Vlaardingse Erasmosplein, waar om kwart over vier en acht uur voorstellingen worden gegeven. Zaterdag en zondag 21 en 22 oktober speelt Renz op het parkeerterrein van Koningshoek, waar men om drie en acht uur het hooggeëerd publiek verwacht Vervolgens keert Renz weer terug naar Vlaar- dingen, waar op maandag en dinsdag 23 en 24 oktober weer om kwart over vier en acht uur voorstellingen plaatsvinden op het par keerterrein aan de Reigerlaan. Tijdens de middagvoorstellingen op deze laatste dagen is het Vlaardingse duo Bassie Sc Adriaan speciale gast in de piste. Circus Renz werd in 1911 opgericht door A. N. van der Vegt sr. Een Nederlands circus, dat vooral de laatste jaren stevig is uitgegroeid. De eerste voorstellingen, ruim zestig jaar geleden, werden gegeven in een houten kiosk- Tegenwoordig gebruikt men een moderne tent die zo'n 3000 zitplaatsen telt Het circus staat tegenwoordig onder leiding van Arnold van der Vegt jr. en zijn vrouw Marina. In totaal zijn 70 werknemers dag in dag uit aktief om het circusgebeuren van Renz te laten draaien- Enkele artiesten die optreden tijdens het huidige circusseizoen van Renz: Maurice Vienne met een roofdierennummer, de illusio nisten De Berdini's, Oscar Hoffman met zijn chimpansees, Herman Renz, die diverse vrij- heidsdressuren brengt en Karl Rita An to ine met kraagberen. Een kleine greep uit het programma, zoals dat ook aan de Vlaardin- gers en Maassluizers wordt getoond. Het circus rekent op behoorlijk wat publick en dat zal in de herfsvakantie best lukken. Het roofdierennummer, gepresenteerd door Maurice Vienna. Ter gelegenheid van het af scheid van regisseur Arie Kor- pershoek, die voortaan zelf ook wel weer eens leuke rollen wil spelen, geeft de "Vlaardingse to neelgroep ONI zaterdag in de Stadsgehoorzaal een tragedie voor het voetlicht Het stuk heet „Graniet" en is geschreven door Clemende Dai e. Het is zeker geen eenvoudig stuk, dat de Vlaardingse ama teurs hiermee op hun repertoire hebben genomen. In dit stuk neemt Arie Korpershoek, die zelf een belangrijke rol speelt afscheid als regisseur. Kaarten 7,50 zijn nog te koop aan de kassa van de Stadsge hoorzaal. de voorstelling begint om 20.15 uur. Door schenkingen van onder andere het echtpaar De Jong-de Groot en van K, C. Hoogen Stoe- venbeld is het Gemeentemu seum Maassluis in het bezit gekomen van een grote en inte ressante collectie ansichtkaar ten van oud-Maassluis. De ten toonstelling op de zolder van het museum aan de Zwddijk 16 geeft er een aardig beeld van hoe de bebouwing en de bevol king (wat de kleding betreft) van Maassluis er destijds uitza gen. Ook is er een serie kaarten mt 1905 toen er in Maassluis van extra hoogwater en stormvloed sprake was. In de galerie van de artotheek aan de Oosthavenkade 8 expo seren van 20 oktober tot en met 11 november Peter Dumas en Leslie Gabriëlse. De Vlaardinger Dumas en Les lie Gabrielse studeerden beide aan de Academie voor Beelden de Kunsten in Rotterdam. Du mas vindt in groepsportretten van schilders, componisten of filmacteurs onderwerpen voor zijn werk, waarlangs hij tot het onderwerp „circus" kwam. Leslie Gabriëlse houdt zich vooral bezig met het maken van wandkleden in applique-tech- nieken, In Vlaardmgen is al werk van de beide kunstenaars te zien: van Peter is de schilde ring op het Holy-zwembad, ter wijl werk van Leslie te vinden is in de kantine van het nieuwe gebouw van de sociale dienst. De tentoonstelling en de arto theek zijn op maandag tot met met vrijdag van 12 tot 17 uur geopend, op vrijdag tevens van 19 tot 21 uur en op zaterdag van 10 tot 17 uur. De toegang is gratis. In de Stadsgehoorzaal treedt vanavond Jasperina de Jong op met haar nieuwe show „Thuis Best". De voorstelling begint om 20.15 uur. Er zijn, zij het in bescheiden mate, nog kaarten te koop. Vrijdag speelt toneelgroep Ar gus in het Vlaardingse theater. Om 20 uur begint de voorste LUg van .Moeder Courage". Voor dit gebeuren zijn nog volop kaarten verkrijgbaar. De vrije productie „Prachtho tel", een gezellig blijspel met Luc Lutz en Simone rocskens, is in VI aarding en al helemaal uitverkocht Voor deze voorstel ling, die volgende week vrijdag in de Stadsgehoorzaal wordt gegeven, werden allebeschikba- re plaatsen al besproken tijdens de abonnementenverkoop. Zaterdag 21 oktober draait de FICO weer films. In gebouw Triangel aan de Fransenstraat zijn de 6 tot 12-jarigen welkom om 13.30 uur. Om 18.30 uur komen de 12 tot 16-jarigen aan bod, terwijl ouderen vanaf 20.45 uur welkom rijn. 9 Vrijdag wordt in De Toverbal in Maassluis om 21 uur de film The holy mountain gedraaid van Alexandra Jodorowsky. Zaterdag treedt in De Tover bal de zeer swingende band Ba pa o op. Om 21 uur begint de muziek te spelen. 9 Herman Brood treedt volgen de week vrijdag op in de Lijn baanhallen in Vlaardmgen. De voorstelling begint om 20.30 uur. Kaarten zijn onder ande re bij de WV-kantoren in middels te koop. Q Rex Reason, een troubadour uit Calif omië, is zaterdag te zien en te horen in De Doedelzak, buurthuis De Haven, Weeshuis plein te Vlaardmgen. Toegang gratis. Donderdag, vrijdag en zater dag speelt toneelgroep groeton nogmaals de Japanse noh-spe- len in De Teerstoof in Schie dam. 0 Poppentheater in De Teer stoof: Al en Valery Preston zijn er zaterdagmiddag om 14.30 uur. 9 Disco- en cinetheek Vlietzicht in Maasland wordt volgende week woensdag om 21 uur zo'n bekende Tiroler film gedraaid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5