Vlaai 'dingse schrijfster in eriu tionaal bekroo d f Maassluis tegen aanwijzing in woonwagenplan Kunstwerk voor Noord mag 37 mille kosten m Caravan voor EHBO VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 ,,De Nieuwe Vrijheid T. VOS-DAHMEN VON BJ CHHOLZ Herfst ver maak kt Man gooit ruiten in Meer dan 4300 woning zoekenden Twee mannen ingesloten Boekje later, betaling ook Wanneer is de winkel open? Provincie kent De Groothuis Licht op groen voor subsidie Te hard: 42 keer Rijwiel kijkdagen 3C/VD/WW 3 Op (ie Rotterdamse boekenmarkt komt een slonzige knaap van een jaar of veertien aangeslenterd. Hij houdt stil bij een van de vele boekenstands, bekijkt deaangeboden waar. „Poeh, die boeken heb ik allemaal al gelezen", zegt hij wat minachtend tegen de dame die hem gadeslaat. „Ben jij zo geïnteresseerd in geschiedenis?", vraagt zij hem. „Geschiedenis? Welnee, dit zijn spannende avonturenverha len" zegt hij tegen de boekenda- pe, die kennelijk geen verstand van zaken heeft De knaap slen tert verder, niet in de weten schap dat hij zojuist met de schrijfster van zijn avonturen boeken heeft gesproken. Veel van de jonge lezers van Tonny Vos-Dahmen von Buch- holz beseffen maar nauwelijks wat zij lezen. Spannende avon turen over Wikingen, Noorman nen, de strijd tussen de Guan- ches en de Spanjaarden om de verovering van Tenerife gaan d'r in als koek. In werkelijkheid vormt niet de zin om een span nend boek te schrijven maar haar historisch-archeologische belangstelling de basis van haar werk. Voordat de eerste letter op papier wordt gezet voor een nieuw historisch jeugdboek is daar twee jaar intensief onder zoek aan vooraf gegaan. Tonny Vos pretendeert bepaald geen wetenschappelijke hoogstand jes te vervaardigen. De histo risch vermelde feiten spelen een rol in het avontuur, niet meer. Maar elk gegeven klopt exact met de werkelijkheid en is 05 waarheid onderzocht, vaklui hebben er hun oordeel over geveld. Amateur „Het verhaal komt altijd van zelf7, zegt de Vlaardingse schrijfster, „daarin kan ik dan- mijn kennis kwijt". Tonny Vos is wat dat betreft realiste ge noeg om te beseffen, dat een puur wetenschappelijk boek door slechts een kleine groep mensen wordt gelezen. „Boven dien", 20 stelt ze, „is mijn kennis daar te gering voor. Ik ben maar een amateur op het gebied van archeologie en dank mijn ken nis voornamelijk door onder zoeken die door de vakmensen zijn verricht". Het overbrengen van kennis op anderen, daar gaat het de schrijfster in de eerste plaats om. Als journaliste heeft zij vroeger geleerd zo te schrijven dat het ook gelezen wordt. Dat het haar jonge lezers in de eerste plaats en Wellicht ook voor velen is dat de enige reden gaat om het avonturenver haal zonder dat de historische gegevens bewust gelezen wor den. deert Tonny Vos niet „Als lezer neem je het toch mee", luidt haar stelling, Dat zij niet de enige is die daar zo over denkt blijkt niet alleen uit de grote verkoop van haar boeken, die ook op advies van onderwijzers door de leerlingen worden gelezen, Tonny Vos is een vele malen bekroonde schrijfster. De oorkonde, die zij kreeg van de universiteit van Padua voor haar boek „De Nieuwe Vrij heid" is ongetwijfeld haar meest waardevolle erkenning als schrijfster. Eerste democratie „Ik kon me niet voorstellen dat mijn boek een vermelding zou krijgen", zegt ze. „Het was een Arob-zaak tegen provinciale stalen Den Haag Ben W van Maassluis hebben er ernstige bezwaren legen dat in het provinciale woonwagenplan deze gemeente is aangewezen om een woon wagen centrum voor vijf standplaatsen le stichten. Het college heeft daarom gebruik gemaakt van de wet-Arob om te trachten hierin verandering te brengen. De provinciale commissie-Arob, die zich met deze zaak bezig hield, vroeg zich allereerst af, waarom het bezwaarschrift van Maassluis één dag na het ver strijken van de beroepstermijn was verstuurd en ontvangen. De vertegenwoordiger van het ge meentebestuur wees daarvoor oorzaak aan de magere be zetting van bestuurders en amb tenaren, in de afgelopen vakan tiemaanden. Toch bleef er bij de commissie duidelijk twijfel bestaan aan de noodzaak van deze termijnoverschrijding en zij zal dus bij het uitbrengen van haar advies allereerst moe ten uitmaken of zij het bezwaar schrift wel in behandeling kan nemen. De feitelijke bezwaren tegen de aanwijzing in het woonwagen plan zijn voornamelijk van ruimtelijke aard. Er is volgens B en W in Maassluis geen open terrein meer te vinden, dat ge schikt is voor een woonwagen- centrum, indien daarbij althans gelet wordt op de eisen, die aan zo'n centrum gesteld moeten worden. Bovendien constateren B en W dat in Maassluis al meer buitenlanders en rijksgenoten aan huisvesting zijn geholpen, dan overeenkomt met het lande lijke gemiddelde en dat is te danken aan de opvatting van het gemeentebestuur over de sociale taak, die het in dit op zicht heeft. Als de commissie vindt, dat zij het bezwaarschrift, ondanks de late indiening, in behandeling kan nemen, zal zij provinciale staten (het betrof hier de erste Arob-zaak over een beslissing door provinciale sta ten) moeten adviseren over de vraag of de aanwijzing al dan niet gehandhaafd moet worden. Schiedam Burgemeester en Wethouders hebben 37.000 gul- uitgetrokken voor een kunstwerk, dat in de toekomst wordt aangebracht in het wijk centrum voor Schiedam-Noord ophetBachpleiii, Hoewel de eerste paal voor dat wijkcentrum nog moet worden geslagen en het steeds twijfel achtiger wordt, of dat nog wel jaar zal gebeuren, heeft het college in ieder geval al besloten «ut een kunstzinnig element niet jjag ontbreken. PanrTPof. Bopff workPTwn wijkontmoetingscentrum Schie dam-Noord. dié een programma van eisen op tafel had gelegd, ook op dit punt haar zin gekre gen. Welke kunstenaar de op dracht zal krijgen, hangt af van een beoordeling van ontwerpen die tezijnertijd ingediend kun nen worden. Per slot van reke ning zal eerst het wijkcentrum er moeten staan, voordat een passend kunstwerk kan worden gevonden. Zo staat ook nog niet1 vast, of het zal gaan om een beeld, muurschildering of een wariHtaniit pn dcrgWiike. hele verrassing. Het is ontzet tend moeilijk om als schrijfster internationaal op te vallen. Bui tenlandse uitgevers zien je als Nederlander liever gaan dan komen, de taal vormt het pro- bleem'Uegtzeuit. „De Nieuwe Vrijheid" handelt over de komst van de Noorman nen op IJsland teneinde te ont komen aan de heerschappij van koning Harald Schoonhaar. Zoals Tonny Vos schrijft is een Noorman immers niemands on derdaan. Eenmaal op IJsland komen de Noormannen tot be sef, dat zonder wetten en regels geen samenleving is op te bou-, wen. Daarom stellen zij wetten op en worden daaraan gehoor zaam. De eerste democratie ter wereld is een feit en levert hoofdrolspeler Olaf Sïgurdsson, die zich aan de nieuwe orde moet onderwerpen, echter een nieuwe vrijheid op. Het boek kent inmiddels een Duitse vertaling. Ook in de Spaanse taal is Tonny Vos geen onbekende. „Het recht van de ander" handelt over de cultuur van de Guanches op Tenerife die bijna tenonder ging aan de Spanjaarden. De eilan- dregering liet het boek vertalen en verstrekt het nu als relatiege schenk. „Divico" is de TTaar- dingse schrijfsters eerste werk en handelt om een jongen zoals hij de Ijzertijd in de buurt van Vlaardingen geleefd zou kun nen hebben. Verder schreef ze nog acht louter mysterieboeken, „puur amusement", zegt ze zelf. Tonny Vos-Dahmen von Buchholz is 55 [aar oud en woont in Vlaardingen. Na een journalistieke loopbaan werkte zij als free-lance vertaalster voor verschillende tijdschriften en uigeverijen. Zij ver taalde meer dan veertig werken, waaronder popu- lair-wetenschappelijke romans, detectives, spïon- nageverhaien, science-fiction en jeugdboeken. Zelf heeft zij vijftien boeken op haar naam staan warvoor zij bekroningen ontving door de Haagse Kinderjury, de Leidse Kinderjury en een bekroning met de Zilveren Griffel. Voor haar boek „De Nieuwe Vrijheid" kreeg zij internationale erken ning in de vorm van een eervolle vermelding van de Europese Prijs voor Jeugdliteratuur 1978 door de universiteit van Padua (Italië). Het bekroonde boek Het heeft even ge duurd. Door het merk waardige weer van de laatste we ken zijn we eigenlijk een beetje mis leid, wat het jaargetijde betreft. Toch is het de kalender, die gelijk heeft: het is echt, eerlijk, hsrfst. De kinderen waren daar al eerder achter. Voor hen blijft het ieder jaar weer een mooi spel: het smijten met die knis- terende, ver droogde bladeren. /O: iiiiiiiiiiitiifiiitiiiiiiiiiiiiminiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiniiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiHiiHiiminiHiiifiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiifuiiiiiiiiiuiiiiitiitiiniiNiiifiiitiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiifiiiiiiiifii! Vlaardingen Een 48-jarige Vlaardinger werd woensdag avond zo kwaad door plagerijen van jongelui nabij zijn woning, dat hij naar buiten de straat op stormde en drie grote ruiten van de woning van rijn buurman insloeg. De buren bleken echter niets met de plagerijen van de onbekend gebleven jongeren te maken te hebben. Ze waren zelfs niet eens thuis. De politie nam daarop de over zijn toeren geraakte man mee naar het bureau en liet de inge slagen ramen afdichten. Een 21-jarige Vlaardinger kreeg 's nachts een proces-verbaal omdat hij ervan wordt verdacht twee ruiten van een café aan de Westhavenkade te hebben ingeslagen. Hij ontkende zijn daad en beweerde niet meer dan .„slechts geholpen" te hebben bij de vernieling. Schiedam De lijst van wo ningzoekenden telt al meer dan 4300 namen. In september rijn er 51 ingeschrevenen voor een huis bijgekomen bij het bureau huisvesting aan de 's-Graven- landseweg, en de precieze stand was met ingang van deze maand 4305. In de hele maand septem ber konden 41 mensen aan een huis in Schiedam worden gehol pen; tien van hen waren niet ingeschreven bij het bureau huisvesting. De ambtenaren van dit bureau kregen in september 1388 men sen over de vloer. De meesten kwamen eens informeren, of zij op de lange wachtlijst al een stukie waren o opschoven Als blijk van waardering heeft de EHBO, afdeling Kethel van de Auto-Cross club een caravan cadeau gekregen die geheel is in gericht als eerste hulppost. Namens de EHBO nam be stuurslid de heer F. v.d. Hoeven, de caravan dank baar in ontvangst Sinds 1973 is de EHBO met een verbandpost aanwezig bij de wedstrijden van de crossclub op het circuit in de 's-Gravelandse polder. De post was tot voor kort nog ingericht in de jurywa gen. Ook wanneer bij ande re evenementen assistentie wordt verleend kan de EH BO van de caravan gebruik maken. Overigens is bij het auto crossen nog nimmer een ernstig ongeval voorgeko men. Het bleef meestal bij het plakken van wat pleis ters. Vlaardingen De Vlaar dingse politie heeft woensdag nacht twee mannen aangehou den en ingesloten. Surveilleren de agenten zagen dat een perso nenauto op de kruising van de Mr. L.A, Kesperweg en Van Hogendorplaan een vluchtheu vel aan de verkeerde zijde van. de weg voorbij reed. De agenten volgden daarop de auto, die even later tegen een boom aan de Van der Duin van Maasdamlaan reed. Een 21-jange Vlaardinger werd door de agenten uit de nabij gelegen struiken gehaald waar hij zich had verscholen. Even later kon ook de 20-jarige be stuurder van de auto, eveneens uit Vlaardingen. op de Van Ho gendorplaan worden aangehou den. Toen zijn maat zijn aan houding bemerkte, stelde hij zich zo agressief op, dat de agenten hem mee naar het bu reau namen. Daar werd bij de bestuurder ook de bloefproef afgenomen. De wagen waarin zij reden wordt technisch onder zocht. Nader onderzoek naar beide mannen is nog gaande. Schiedam De Eendrecht heeft nog steeds geen cent ge zien voor het drukken van Cees van der Geers hoekje over de Schiedamse fotograag Jan van Diggelen. Begin dit jaar kwam deze Schie damse miniatuur uit, na vele maanden van vertraging, en sinds die tijd heeft drukkerij Eendrecht op geld zitten wach ten. Het gaat om 15.600 gulden, die Van der Geer overiges niet zelf hoeft te betalen, want de Schiedamse miniaturen worden gesubsidieerd. Tot betaling kan de gemeente pas deze dagen overgaan. Door de vertraging, waardoor het fo toboekje Jan van Diggelen niet in 1977 maar pas dit jaar kon uitkomen, moest de begroting van de gemeente voor 1978 wor den aangepast En zoiets schijnt (t*lt tiid fo trnctin Schiedam Vergeetachtige winkeliers hebben nog tot woensdag 1 november de tijd. Vanaf die datum moet op elke winkeldeur een door de ge meente gewaarmerkte aankon diging ritten, waarop de ope ningstijden staan. Op I novem ber treedt namelijk de winkel sluitingswet van 1976 in werk ing. Het gaat niet alleen om winkels, die in de gewone omgangstaal zo worden aangeduid. In feite is elke ruimte, die voor publiek toegankelijk is en waar iets te koop ligt, volgens de wet een winkel. Een uitzondering wordt gemaakt voor rijdende winkels. Winkeliers, die hun formulieren met tijden nog niet hebben laten waarmerken, kunnen dat als nog laten doen bij de afdeling algemene zaken van het stads kantoor, tweede verdieping. Schiedam Ook bij de provin cie is nu bekend, dat de Dr. De Kuyperschool aan de Stadhou- derslaan inmiddels is omge doopt tot educatief centrum M.C.M. de Groothuis. Veel Schiedammers weten dat nog niet eens. In elk geval hebben gedeputeerde staten van Zuid- Holland goedgekeurd, dat de Schiedamse gemeenteraad 79.000 gulden uittrok voor aan passing van dit fraaie gebouw aan diverse activiteiten ter Ie- ringh en-de vermaeck, Ook an dere kredieten van de raad rijn door het college van GS goedge- - keurd. Daarbij gaat het om herstel van een boerderij aan de Kerkweg, ten behoeve van de Spaland Ruiters, en verder om de aan schaf van röntgenapparatuur voor het gemeente ziekenhuis en de inrichting van een biolo- gielokaai in de Willem de Zwij germavo. Schiedam Het ministerie van verkeer en waterstaat is einde lijk over de brug gekomen met een bedrag van 193.683 gulden voor de verkeerslichten op de Laan van Bores en de Chur ch ill weg. Hoewel de verkeersaf wikkeling daar al lang door de gemeente is geregeld, een kar wei dat in totaal 261.119 gulden kostte, heeft het ministerie pas nu een deel daarvan gesubsi dieerd. Den Haag liet dat deze week weten. Hoek van Holland Tegen 42 automobilisten heeft de Hoekse politie woensdagmiddag pro ces-verbaal opgemaakt tijdens een snelheidscontrole op de Dirk van den Burgweg. Op deze weg geldt een maximum-snel heid van 70 kilometer per uur. De overtredingen varieerden van_8Q tot 104 kilometer per uur. Gezien het grote aantal overtre ders zal de politie de controle - regelmatig gaan herhalen. Hoek van Holland Aan het bureau van poltie te Hoek van Holland staan nog een aantal fietsen die onbeheerd zijn aan- getroffen. Zij die in de periode van 1 januari tot 30 september van dit jaar een fiets vermissen worden uitgenodigd om op het politie-- bureau een kijkje te nemen op maandag 23 oktober van 14 tot 22 uur en op dinsdag 24 oktober ttw 0*«it 17 «me

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3