Kethel heeft een ï'nkelc De Schiedan ïse Gemeenschap vermoordt zichzelf stilaan 8 1 Ziekenomroep zoekt medewerkers Hier Scouting Vlaardingen, over! En de rest blijft staan! Verder bouwen in Commandeurspolder VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 Mensenmassa in ffof van Spaland Ach, weer eens naar de SG Wacht u voor willekeur! SC/V WWW 3 Vlaardingen De Zieken- en Bejaardenomroep Vlaardingen heeft onlangs baar programma schema uitgebreid. Tegenwoor dig is de omroep, die radio-uit zendingen verzorgt voor het Holy-ziekenïmis en het bejaar dencentrum De Meerpaal, iede re maandag-, dinsdag- en don derdagavond actief. Op zater dag is de omroep nagenoeg de gehele dag bezig met een pro gramma, dat duurt van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags. In verband met die extra pro grammatijd heeft de omroep dringend behoefte aan uitbrei ding van het medewerkers- korps. Zowel de technische staf als de omroepstaf zou meer mensen moeten krijgen. De om roep draait volledig op vrijwilli gers, die op bepaalde tijden hun tijd belangeloos ter beschikking stellen. Gerard Timmers, programma leider van de ZBOV: „Ook men sen die geen werk hebben en die overdag wat tijd beschik baar hebben zijn welkom. Die kunnen worden ingezet voor het ophalen van verzoekplaten en het voorbereiden van radio-pro gramma's". Vooral het zaterdag-program ma vereist veel voorbereiding en medewerking. In die uitzen ding worden veel reportages uitgezonden, die bij allerlei acti viteiten in Vlaardingen door de ziekenomroep worden gemaakt. Wie over het medewerkerschap meer uil weten kan contact opnemen met Gerard Timmers via tel. 34.85.60 of met secreta resse Hella Mulder. Hendrik Casimirstraat 122, tel. 74.71.03. De stadsomroeper leest de oorkonde voor. Schiedam Hele drommen in woners van het noordelijke stadsdeel (Groenoord, Woud- hoek, Kethel en Spaland) wron gen zich gisteren door Schie dams nieuwe winkelstraatje: het Kof van Spaiand was geopend met een kanonschot en een boom, en voortaan hoeven de bewoners van Schiedam-Noord dus niet meer naar de winkelcen tra van Vlaardingen-Holy of de binnenstad van Schiedam. Al is er nog steeds geen koffiehuisje of cafe nabij het Hof bijgekomen. Ook J. H. B. Vredebregt, voorzit ter van de Schiedamse handels- en bedrijfsraad (SHB), doelde daarop. Na de officiële opening van het nieuwe winkelcentrum sprak hij een paar honderd me ter verderop, in Novotei, over de noodzaak van een nog comple ter wljkgebeuren, „Het Hof van Spaland moet niet alleen een koopcentrum zijn, maar vooral ook een ontmoetingsplaats. Daarom is het zaak, dat de gemeente vaart zet achter voor zieningen zoals het wijkcentrum, dat vlakbij ons Hof moet komen te staan", aidus Vredebregt. Namens de winkeliers van het Hof zei J. Kraan, filiaalchef van Albert Heijn, dat het niet aan de betrokken ondernemers zal lig gen als er weinig contact tot stand mocht komen: „Indutten is er niet bij. Het zou een schan de zijn, als de middenstanders zo'n mooi winkelcentrum laten voor wat het is en zich alleen over eigen zaak druk maken. Kethel heelt een hart gekregen, en dat willen wij laten kloppen door in de toekomst de nodige activiteiten op touw te zetten". Burgemeester Arie Leus: „Het komt de leefbaarheid in dit deel van de stad zeerten goede, luist door zo'n winkelcentrum komen mensen samen op één plaats. Vanochtend maakte ik nog mee dat, juist door de komst van het Hof van Spaland, een dame een heel oude kennis van haar ont moette die zij al in geen jaren had gezien". Vlaardingen Voor de tweede maal neemt de Vlaardingse Scoutgrocp Marnix van St. Aldegonde deel aan de jamboree on the air (JOTA). De JOTA is een weekend waarin zendamateurs en padvinders samenwerken, met het doel contacten te leggen met scouts in andere plaatsen en in andere landen. De PTT geeft voor dit weekend speciale machtigingen uit omdat de scoutleden normaal niet mogen zenden. Ken aantal zendamateurs uit Vlaardingen heeft zich bereid getoond hun apparatuur ter be schikking te stellen. Afgelopen zaterdag zijn diverse antenne masten gepionierd en er zijn enige proefuitzendingen gedaan waarbij contact werd gemaakt met de Verenigde Staten en de Sovjet Unie. Het Vlaardingse zendstation be staat uit twee kortegolfzenders voor de internationale contac ten en twee FM-zenders voor de verbindingen binnen Neder land. In het scoutcentrum aan dc Broekpolderwcg is tevens een kleine tentoon stelling ingericht met informatie over het zenda mateurisme. Er staat ook een apparaat dat morsecode omzet in tekst op een tv-toestel. De JOTA wordt dit weekend vuur de 21ste maal gehouden en er doen zo'n zeventig landen aan mee. In Nederland zijn 125 stations in de lucht. Het Vlaar dingse station is zaterdag geo pend van 00.00 tot 24.00 en zondag van 13 tot 17 uur. Vlaardingen De werkzaamheden aan de schoorsteen op het pand van Nestlé, de vroegere HoUandïa-fabriek aan de Oosthavenkade, zijn nagenoeg afgerond. Een meter of vijftien van de schoorsteen is verdwenen, waarmee de totale hoogte van het bouwwerk op 60 meter is gekomen. En die 60 meter zullen keurig blijven staan. Een woordvoerder van Nestlé vertelde, dat deze gedeeltelij ke afbraak noodzakelijk was omdat vooral het bovenste deel van de schoorsteen in vrij slechte staat verkeerde. „Zo'n bovenste stuk heeft natuurlijk het meest te lijden. Het kon wel weer opgeknapt worden, maar dat was net zo duur als een stukje korter maken. Na deze werkzaamhe den is de schoorsteen weer uitstekend. Burgemeester Lems krijgt van de stadsomroeper een „schop". Muzikanten zetten de opening luister bij. Maasland Omdat de realise ring van de woningbouw in het bestemmingsplan Comman deurspolder I bijna is voltooid, ontwikkelt het gemeentebe stuur nu plannen voor de vol gende fase. Naar verwachting wordt in de loop van 1979 met de bouw begonnen. Het gemeentebestuur van Maas land gaat daarvoor opnieuw in zee met het Bouwfonds Neder landse Gemeenten. De verhou ding van de te bouwen wonin gen wordt 30 procent woning wetwoningen, 50 procent pre miekoopwoningen en 20 pro cent in de vrije sector. Over het nieuwe bouwplan zijn inmiddels in de commissie - ruimtelijke ordening vragen ge- - .steld De heer P. Houtenbos wil graag vernemen, wat het plan voor effect heeft voor de lijst van woningzoekenden. Tevens dringt hij aan op differentiatie 4 in de bouw, Wat de architectenkeuze van het Bouwfonds betreft hadden me- vrouw E. J. Groosman en de heer T. Goudswaard bedenkin- gen. Met name Goudswaard had veel moeite met de keuze van het Bouwfonds om architecten buiten de provincie te kiezen. Hij wist wel een aantal willekeu- rige namen van architecten uit de omgeving. Schiedam Tijdje terug. Iemand vroeg: „Ga jij nog wel eens naar de SG?" „Welnee", was het ant woord, in alle lolligheid, „want hoe durft ale «club zich nog eeni Schied&anse gemeenschap te mensen? Daar naartoe is ver spilde energie. IVÏÖèt je een eerlijke krantelezer opza delen metal dat gezever?" Natuurlijk niet, men heeft wel meer aan het hoofd. Dus zeker geen SG. Maar toch. Na die paar maanden denk je dan: „Zou die Schiedamse Ge meenschap al wat wijzer zijn geworden? Zou het cultureel overkoepelend orgaan van Schiedam al iets creatiever denken en minder bureaucratisch?" Tom Poes zou zeggen: „Hm". Verslaggever Kor Kegel werd iets uitvoeriger. Hij ging weer eens kijken, in zaal Irene, en hoorde tijd verdrijvers aan het werk. Het zijn ook allemaal Bommels, in die SG. Met één verschil: het Rommeldam van Marten Toonder bestaat nog. steeds, en bloeit weder om. Daarentegen ver moordt de Schiedamse Gemeenschap zichzelf. Schiedam 't Zal wel weer toeval zijn. De rondvraag voor de leden was net afgelo pen, en het publiek kreeg het woord. Bram Uil had gezegd, en „Piep!" daar drong het automatisch alarm van de cassetterecorder de vergade ring van de Schiedamse Ge meenschap binnen. Wat betekent zo'n piep? Band je afgelopen. Maar 't was de publieke tribu ne maar, Bram Uil dus, en voor hem werd geen nieuw bandje opgezet Of keert zo'n ding vanzelf om? We zien 't in de notulen wel. Of ging Ui! weer eens de mist in? Mogelijk. Maar er is gister avond zé veel in nevelen ge huld, dat Bram niet mag mop peren. De SG zelf kwam er bekaaider af, en tenslotte had die juist het woord. Willekeurig tijdstip: Emmy van der Vlist mengt zich, als toeschouwster, in de discussie. „Is de financiële hulp aan de vrouwenbeweging niet wat aan de -age kant?" vraagt zij. Het antwoord is gebruikelijk: „Het is maar een aanzetje, een basis. Wij moeten nog nader de situatie bekijken". Kortom, één-nul voor het pu bliek. '1 Wordt minstens twee nul, want een uur later stap pen de tien vrouwen van be doelde bijspijkerbeweging ge zamenlijk op. In feite verveelt de SG haar, en ondertussen is het niet voor niets dak Charl Hendriks naar de pers zit te staren; Clara Streman haar tong tegen de wangen drukt; Hans Leyte naar Clara kijkt, en déa naar de pers; en Cees van dér Geer zit te puzzelen, 25 hofcjes, en dan in je eentje. INTIMITEIT Oh, maar het was echt geen vervelende vergadering. Een ding viel zelfs mee: de laatste tijd schijnt het niet meer zo gebruikelijk te zijn, dat er nog een besloten vergadering volgt na het openbare deel. De inti miteit is publiekelijk, al is er bij te veel openbaarheid vol gens SG-leden Piet Smit en Ad Ouweneel het gevaar dat voor af te veel wordt gekonkeles- fod. Nog een willekeurig tijdstip: VV V-voorzitter Mijinke vraagt, waarom de Schiedam se Gemeenschap en de VVV nog steeds niet onafhankelijk van elkaar zijn? Met andere woorden, waarom is de VVV nog altijd niet meer dan een karrewieltje aan de SG-wa- gen? Tja. Nou tobt de VW al een paar jaar met die vraag. De SG ook. want directeur Ruud Pillard is de VW liever kwijt dan rijk, al maakt hij er geen punt van. Hij weet het ook: geld is het probleem. Mijinke is voorzitter van de VVV. Kennelijk kent hij het probleem niet. Akkoord, hij. leidt de VW nog niet zo lang in Schiedam, maar ondanks dat extra werk zou je in dat. geval zo'n VW dan niet liever bij de SG houden, nog een tijdje? Misschien is dat wel de bedoe- Pieter van der Heiden, gisteren opgestapt. lmg geweest van cultuurwet houder Herman Posthoorn; hij was er gister niet. Nog een willekeurig tijdstip? 't Was kort na tienen afgelo pen. Zonder een besloten voortzetting, glunderde Cor van Tilborg, die gisteravond als voorzitter optrad (dat gaat bij toerbeurt). Opgeschoten Wat is Schiedam nou eigenlijk opgeschoten van de laatste vijf jaar Schiedamse Gemeen schap? (Tussendoortje: die vijf jaar is zowaar willekeurig, en de vraag is niet helemaal netjes tegenover de verse leden van de SG, maar ja, de doorstro ming is er ook zo groot). Eigenlijk niks. De laatste vijf jaar SG hebben alleen ettelijke stapels papier opgeleverd, met verschillende nota's die op een haartje na van elkaar verschil den. Resultaat toen? Vincent Broeke, oud-raadslid voor D'66, stapte verbouwereerd op. Ander voorbeeldje: woens- dagochten zag ik in de bus uit Groenoord Doet Janssen, die een jaar geleden nog namens het Zoldertheater in de Teer- stoof in de stichtingsraad van de SG zat. „Praat me er niet van", zei zij, „wat een hoop oud roest was dat!" Wat is Schiedam dan eigenlijk opgeschoten met de SG-verga- dering van woensdagavond? Eigenlijk helemaal niks, inte gendeel. Overigens, vóór dit stuk wordt uitgelegd als negatieve kritiek, hierbij is er de uitdaging aan de SG om dan eens de verbluf fende resultaten voor cultureel Schiedam van de laatste paar jaar aan te tonen. Ach, geen tijd? Wel is een averechts werkende ontplooiing van de Schiedam se Gemeenschap te noemen. In het vorige voorbeeldje waren het Vincent en Doet De hoofd personen (waarom zouden we het niet een tikkie cultureel door Kor Kegel houden?) zijn nu Hanneke Scheeres, Cees van der Geer, Ton de Vos, Joop Daalmeijer en Pieter van der Heiden. Een handvol. Juist degenen, van wie bij hun binnenkomst in de SG werd gezegd: „Dóór kun nen we nou eens kritiek van verwachten!" En nu gaan ze weg. Kouwe kak Het doek gaat op. De vijf stormen binnen, sla de trom, niet eens toneelpoëten van de kouwe kak, maar, de volks mond roerend. Kritiek spuien ze, en een inbreng hebben ze ook. Schiedam vooruit! En om maar eens dat overmatig ge bruikte cliché te hanteren: „ïn Schiedam kan het écht niet". Wat burgemeester Arie Lems er ook van zegt. Hel doek gaat neer. Achter de toneelgordijnen staan de vijf toch wel een beetje met tranen in de ogen. Afscheid van het publiek is moeilijk, dat zijn immers de Schiedammers, maar moeilijker is het nog als je dat publiek nooit hebt ge zien. De Schiedammers kwa men niet voor de Schiedamse Gemeenschap, en ook niet voor de vijf die het goede bedoelden. Ton de Vos moet eruit, via de statuten. Cees van der Geer heeft het te druk met de Rot terdamse kunststichting en de historische vereniging Schie dam. Hanneke Scheeres wordt de Sg moede. Joop Daalmeijer zit nu eenmaal bij de televisie en dat rooft tijd. En Pieter van der Heiden, aanvankelijk ge bombardeerd tot mondig mens. hield de lippen stijf geklemd vanwege die cassette recorder („Piep"). Van der Heiden vindt dat onfatsoenlijk en bovendien een lakse manier van notuleren. Inderdaad be. slaan de notulen van de SG maandelijks vele vellen vol, en een beetje kritische directeur van de SG zou ze moeten verbieden maar verdikkie. Passage is er ook nog. Het stuk is dus voorbij. De critici verhuizen van de plan ken naar de zaal, vijf in totaal. Da's pech. Want wie is er nti nog om erbarmelijk theatraal bij de cultuurwethouder te smeken: „Oh, Posthoorn, geef ons een culturele raad die het beter kan!" Dan zou de SG overbodig zijn, echt overbodig, en eindelijk zou dat duidelijk zijn. Oh, Posthoorn wil wel. Hij streeft naar een volwassen culturele raad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5