'Wispelturig, rommelig en onduidelijk' SCHIEDAM; wel jenever, geen jenever... Negen inbraken opgelost In gezicht geschoten I Tandakken 1 Courage betekent uithoudingsvermogen Jeugdland bestolen SOS over gemeentebeleid stadsvernieuwing Serveerster bestolen Brand in flatgebouw Man steekt met mes Betaalkaarten en giropas verdwenen Forse buit in kantoor Voetballer bestolen Semafoon ontvreemd Dure zit Zo moet het niet DINSDAG 24 OKTOBER 1978 VD/SC/WW3 Vlaardingen Het Ste delijk Overlegorgaan Stadsvernieuwing heeft zijn afkorting SOS toe passelijke eer aange daan. In de vorm van een open brief, gericht aan het Vlaardingse college van b en w en alle ge meenteraadsleden, heeft het een noodsignaal de wereld ingezonden dat de adressanten maar moeilijk over het hoofd kunnen zien. In de brief wordt een gefundeer de, met feiten onderbouwde kri tiek geleverd op het gemeente lijk beleid ten aanzien van de stadsvernieuwing. Eén van de belangrijkste pun ten van kritiek wordt in het schrijven „het gebrek aan be- leid" genoemd. De andere ver- i wijten, zoals „willekeur", „af- schuiven van verantwoordelijk- t hedd" en „algehele onduidelijk- fheid" vloeien eigenlijk recht streeks daaruit voort. Maar met kritiek alleen stelt het SOS zich niet tevreden, de brief doet ook een aantal constructie ve voorstellen om uit de malaise te komen. Eén van de belang rijkste daarvan is het voorstel of „eis" zoals het SOS het liever noemt een raadscom missie stadsvernieuwing in het teven te roepen. Deze commissie zou naast de commissie stads ontwikkeling volledig zelfstan dig moeten functioneren en vooral het overleg tussen ge meente en direct belanghebben den beter stroomlijnen. Wispelturig Over het stadsvernieuwingsbe leid dat de gemeente de afgelo pen vier jaar voerde is het SOS slecht te spreken. Zo er al van een beleid sprake was noemt het SOS dit onduidelijk, wispelturig en rommelig. Dat klinkt nogal onaardig, en al is het SOS met opgericht als supportersvereni ging van de gemeente, dergelij ke onvriendelijkheden moeten natuurlijk wel onderbouwd worden. Dat is dan ook gebeurd. Het SOS signaleert bijvoor beeld dat er nog nooit duidelijke antwoorden zijn gekomen op de vraag waarom er in het ene gebied eerder met stadsvernieu wing wordt begonnen dan in het andere. „Toen het college in 1974 startte, werd aangekon digd dat eerst in VOP, daarna Oost en daarna de rest aange pakt zou worden. Al snel bleek echter dat voorlopig de nadruk kwam te liggen op de VOP, twee projekten in de Indische Buurt en één in de Babberspolder... Waarom deze volgorde is geko zen en waarom in bepaalde gebieden weinig of niets is ge daan (Centrum en Oost) blijft een ieder onduidelijk". Aldus de open brief. Ander punt van kritiek: de nieuwbouw. Als je nieuw bouwt voor wie doe je dat dan? Voor alle Vlaar dingers of alleen voor de bewoners van de wijk? Hoe hoog mogen de huren zijn? Waarom hier premiekoop- en daar woningwetwoningen? Waarom wordt bij het ene nieuwbouwproject een door de bewoners gestelde huureis over genomen en bij het andere een vrijwel identieke eis afgewezen? Het SOS vraagt het zich in alle onschuld af. Vragen waarop een duidelijk antwoord had kunnen komen, ware er sprake geweest van een helder en doorzichtig beleid. „Niemand zal beweren dat er de afgelopen periode niets is aangepakt Maar in de meeste gevallen moesten de maatregelen worden afgedwon gen door de bewoners. Beslis singen daarover werden steeds afzonderlijk genomen; een alge hele lijn ontbrak". Treffend voorbeeld in dit ver band is de kwestie van het onderhoud van de gemeentewo ningen. In heel veel gevallen probeert de gemeente het inlo pen van achterstallig onder houd door te berekenen in de huren. Bewonersverenigingen proberen dat dan weer te voor komen. Slechts één keer is dat gelukt niet in de laatste plaats Het hartje van Vlaardin gen is oud, te oud soms om nog gerieflijk in te kun nen wonen. Stadsvernieu wing lijkt een logisch ge volg. Toch loopt het alle maal niet zo vlekkeloos. Het Stedelijk Overlegorgaan Stadsvernieuwing verwijt de gemeente ondermeer gebrek aan beleid doordat de bewoners van die wijk zeer goed georganiseerd tegen de gemeente in het strijd perk traden (zie 0112e krant van 28 september over het zoge naamde „Stalen ramen-pro- ject"). In alle andere gevallen moesten de bewoners wel voor de kosten van het achterstallig onderhoud opdraaien. Eisen Het zou te ver gaan alle punten van kritiek die de open brief aanroert te behandelen. Ze ko men er in hoofdzaak op neer dat het beleid dat de gemeente voert geen beleid is. Vandaar dat het SOS een aantal eisen heeft geformuleerd dat de on duidelijkheid en willekeur wat zou kunnen verzachten. Hieron der volgen er een paar. Er moet, zegt het SOS, een duidelijk stadsvernieuwingsbe leid worden geformuleerd. Dat is één. Ten tweede: de bevoegd heden van projectgroepen, die zich met stadsvernieuwing in bepaalde gebieden bezighou den, moeten veel duidelijker afgebakend worden. En Ixiven- dien moet de bewonersverte genwoordiging in zo'n groep bij iedere beslissing een vetorecht hebben. Waar het eisenpakket tenslotte in uitmondt is het hierboven genoemde voorstel een raads commissie stadsvernieuwing te creëren- Het SOS meent dat er voldoende redenen daartoe zijn; al was het alleen maar om van eikaars fouten te kunnen leren. De raadscommissie zou vooral ook de communicatie tussen de betrokken bewoners van stads vernieuwingsgebieden en de po litiek verantwoordelijken voor een bepaald beleid moeten reali seren. De open brief is onderte kend door alle bewonerscom missies uit de wijken waar plan nen voor vernieuwing zijn plus het Komité Jongeren Huisves ting Vlaardingen. Hoek van Holland Een ser veerster in een chinees-indisch restaurant is bestolen van een bedrag van 180 gulden. Een van haar klanten, een Engelse dame, zag tijdens het afrekenen kans dit bedrag uit haar portemon nee te halen. De politie wist de dievegge te achterhalen, maar het geld bleek al op: daarvoor had zij al enkele japonnen ge kocht. Deze kledingstukken werden door de politie in beslag genomen. De Britse is uitgewe zen. Maassluis De politie en de brandweer van Maassluis heb ben in het weekend handen voï werk gehad aan een gevaarlijke brand, die op twee plaatsen was uitgebroken in de kelder boxen van de middelste flat aan de Van Beethoven!aan. Er was nogal wat ontploffings gevaar. vanwege in de kelderbo xen aanwezige bromfietsen met gevulde benzinetanks en omdat vele bewoners campinggasfles sen in de kelderboxen plegen te bewaren. De brandweer ging het vuur met persluchtmaskers te lijf. De brand woedde in zes kelderboxen en is vermoedelijk aangestoken. - Elektriciteits- en televisiekabels raakten bescha digd. De brandweer bestreed verder een brandje van een stapel af valhout van een bouwwerk aan de Shawdreef. Ook hier wordt brandstichting vermoed. Hout ter waarde van enige honderden guldens ging in vlammen op. Maassluis De politie van Maassluis heeft een 19-jarige inwoner van die gemeente aan gehouden en in bewaring ge steld wegens het toedienen van zwaar lichamelijk letsel bij een 14-jarige plaatsgenoot. Het tweetal kreeg zaterdagmid dag in het Wipperspark ruzie over een onbelangrijke zaak. De 19-jarige man trok daarbij een mes en bracht zijn plaatsgenoot een diepe snijwond toe aan zijn hand. Het slachtoffer moest zich in het Holyziekenhuis medisch laten behandelen. Wegens ver wonding aan een pees zal hij vermoedelijk enkele vingers niet meer kunnen gebruiken. Vlaardingen Een nog onbe kend gebleven jongeman is bij een soortgelijk spel beschreven m de verhalen rondom Wilhelm Tdl, die met de pijl en boog de appel op het hoofd van zijn zoon doorklieft, duur komen te ®taan. Een 14-jarige vriend zou met een luchtdrukpistool één "meter boven het hoofd van de andere knaap Hij schoot hem echter in het ge zicht. Tegen de schutter is pro ces-verbaal opgemaakt De ver wondingen van het slachtoffer vwden mee, hij hoefde niet voor behandeling naar het zieken huis. De WY kiest een leus 1 Tja, daar zit je I dan. Tussen twee winkels in waar worst en heel veel 1 I vlees worden verkocht, en vastgebonden aan 1 i een paal. Zielig. I Het water loopt je I 1 in de bek, je zit j te tandakken tot j i je baasje 1 misschien naar I buiten komt met een vette kluif. Afwachten maar. Argus speelt Brecht Vlaardingen Bij oude wes ternfilms is het altijd een groot gemak de „goeie" en de „slech te" eruit te halen: De held is in 't wit, de schurk in 't zwart gekleed. Een zelfde soort her kenbaarheid heeft Argus in de kostuums voorMoeder Courage aangebracht De protestantse legers hebben lichtblauwe uni formachtige pakkende kath olieken lichtgroene. Beide groe pen dragen zwarte kousen, die uit de verte op laarzen lijken. Het gewone volk is te herkennen aan kostuums in lichte oranje en roze-achtige tinten. Samen met het donkere decor geven deze lichte kleuren een zekere toon aan voor de stijl waarin het stuk „Moeder Courage en haar kinderen" vrijdagavond in de Vlaardingse Stadsgehoor zaal onder leiding van regisseur Huub Hermans werd gespeeld. Pakje boter Die soberelichte helderheid van toon waarop de spelers zich uiten komt in het begin wat vreemd over. Als moeder Cou rage in het begin bijvoorbeeld zelf meedeelt, dat ze de wan hoop nabij is, doet ze dat even gevoelvol alsof ze een pakje boter in de winkel vraagt Al leen in de liederen komen thea- traliteit en pathetiek zo nu en dan tevoorschijn; zo hoort het ook bij Brecht Schiedam Morgen buigt een speciale jury, met als voorzitter burgemeester Arie Lems, zich over de 455 leuzen die door en voor Schiedam bedacht zijn om de stad „beroemd" te maken. Een paar bonderd slogans kwam de afgelopen weken bij het Proveniershuis in de bus, en het VW-personeel heeft ervoor gezorgd dat de jury objectief aan het werk kam een lange lijst is ge maakt met daarop uitslui tend de leuzen, die door de vele Schiedammers werden ingezonden. Het aantal van 455 is door Ruud Pillard, de nijvere di recteur van de Schiedamse Gemeenschap en VW en tij delijk van Passage, „toch wel bevredigend" genoemd. Van te voren had men bij de VW geen idee hoe de response zou zijn: tussen de 50 en de 5000... Is er eenmaal de winnende leuze, dan zal de VW het gemeentebestuur van Schie dam opwekken om die kreet ook te gebruiken. In de be leidsnotitie van de VW staat een voorkeur voor „een leuze waarin liefst de historische bekendheid van Schiedam is verwerkt op een zodanige wijze, dat het nieuwe Schie dam wordt aangeprezen door middel van de historie". Zo'n lange volzin voor wal je met jenever zou kunnen omschrijven? „Nee", zei gis teren WV-voorzitter Jan- Willem Mijinke, „het gaat er niet om dat wij Schiedam gaan aanprijzen als jenever- stad, maar wij willen iets gebruiken waardoor Schie dam bekend is geworden. Een bekend ding is jenever. Dat wil niet zeggen dat die leus op jenever moet slaan, maar het mag wel doen den ken aan een industrie waar door Schiedam is geworden wat het nu is". Kortom, reclame voor Schie dam zonder jenever te noe men. „Ja", zegt Mijinke. Per slot van rekening is het Schiedam van nu niet meer te vergelijken met het Zwart- Nazareth, de branderstijd, van toen. Jenever is al een paar jaar een teer punt, als de Schie dam-promotion ter sprake komt De sociale misstanden in de tijd, dat Schiedam brandersstad was, met alle gevolgen vandien zijn zacht gezegd niet aantrekkelijk. Vandaar het citaat uit de VW-notuIen van 10 juli van dit jaar: „Dan weer werd besloten om niet de jenever historie te gebruiken bij hel promoten van Schiedam en dan weer werd na verloop van jaren besloten het wèl te doen". Op het ogenblik gelden de bezwaren weer midner, bij de VW althans. Directeur Pillard: „Iedere stad, die een echte Waag bezit, zal die Waag gebruiken als toeristi sche trekpleister. Niemand zal daarin een verheerlijking zien van een werktuig door middel waarvan veel on- schuldigen ter dood werden gebracht". Maar waarom is begin sep tember door de VW niet zo duidelijk gezegd, dat de slo gan Schiedam moet presen teren als stad van de jenever? Dat hoorde niet bij de spelre gels. Lang niet alle 455 inge stuurde leuzen zullen dan ook refereren aan Schiedam se geschiedenis. Het zou niet netjes zijn, als de jury mor gen die „afwijkende" leuzen meteen uit de boot laat val len. Dat zingen was een belevenis; Ongeschoolde stemmen, vooral van vrouwen, schelten volle werden uitgebuit Met name de tragische Jie/desbailade van de hoer was geweldig, met enorme overgave en snerpende valse uithalen. De moeilijke begelei- dingsmurJek werd overigens uitstekend gespeeld door leer lingen van het Ro tterdams Con servatorium. Kortom, het spel- nivesu was over het geheel genomen heel behoorlijk, met een aantal uitgesproken goede en mooie momenten. Maar toeh..zat er niet voldoen de tempo in en de decorwisselin gen duurden veel te lang. Hier zijn vermoedelijk twee redenen voor aan te wijzen: Er is erg lang gerepeteerd waardoor het enthousiasme geluwd kan zijn. Met de decors heeft men vol doende kunnen oefenen wat bij een eventueel volgende voor stelling hersteld kan worden. De voorstelling, die van acht tot twaalf duurt, vergt veel uithou dingsvermogen, niet van de spe lers alleen. HM. Schiedam De Rotterdamse politie heeft, in samenwerking met de Schiedamse collega's, verschillende diefstallen en in braken kunnen oplossen. Een 35-jarige Schiedamse auto handelaar heeft bekend op 3 september te hebben ingebro ken in een fabriekpand van W. A. den Ouden aan de Fokker straat De autohandelaar heeft bij die inbraak de brandkast van het bedrijf gekraakt en 35.000 gulden met zich meegeno men. Daarnaast heeft hij voor 4000 gulden schade in het pand aan gericht Tevens bekende de au tohandelaar twee inbraken, eveneens in Schiedam, beide gepleegd in fabriekspanden aan de Nieuw Mathenesserstraat, waarbij hij in totaal 780 gulden heeft buitgemaakt De 28-jarige G. D. A. uit Rotter dam heeft op 3 september vier video-recorders gestolen uit het pand van Radio Modem aan de Hoogstraat; de totale waarde was 12.000 gulden. Drie Rotterdamse mannen heb ben vijf inbraken in Schiedam bekend. Vanaf januari van dit jaar hebben zij geld en goederen buitgemaakt met een totale waarde van zo'n 7000 gulden. Alle diefstallen hebben zij ge pleegd in bedrijfspanden. Alle vijf de heren zijn inmiddels voor de officier van justitie in Rotter dam geleid. Schiedam De 25-jarige T. de R. uit Schiedam heeft aangifte- gedaan van diefstal van vier girobetaalkaarten en zijn pas. Dit moet volgens de man ge beurd zijn in het kleedlokaal van de sporthal Margriet. Hij bemerkte de vermissing vrijdag toen hij een afschrijving van het girokantoor ontving waaruit hij 750 gutden armer bleek te zijn gemaakt. Schiedam Voor ongeveer 5000 gulden aan sieraden en apparatuur is gestolen bij een inbraak in een woning op de Havendijk. In het woonpand was tevens een kantoor van de scheepvaartmaatschappij Inter- tank BV gevestigd. Laden en kasten in het bureau werden doorzocht, de inhoud werd over de vloer verspreid. Het pand van het scheepvaartbedrijf is vermoedelijk met een valse sleutel betreden. Vlaardingen Een beroeps voetballer van FC Vlaardingen heeft bij de politie aangifte ge daan van vermissing van een portemonnee met ongeveer tweeduizend gulden en enkele sieraden ter waarde van 1750 gulden. De spullen moeten vrij dagmiddag tussen half zes en half zeven zijn gestolen vanuit de massagekamer van de voet balvereniging. Schiedam De 48-jarige F. J. v. B. uit Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan van dief stal van een semafoon uit zijn auto. De Hagenaar had voor korte tijd zijn onafgesloten auto op de Rotterdamsedijk in Schie dam verlaten. Bij terugkomst bleek het apparaat verdwenen, Waarde van de semafoon: 3500 gulden. Maassluis De Maasslui- se politie heeft tegen vier jongedames proces-ver baal opgemaakt wegens vernieling van een aantal aan de Merel laan gepar keerde auto's. De vier jongejuffrouwen van allen ongeveer vijftien jaar oud, twee uit Maas sluis en twee uit Krimpen aan den IJssel, waren za terdagavond laat van de trein gestapt na een avondje uit en zouden door de moeder van een van hen van het station worden gehaald- Toen die op zich liet wachten vlei den de dames de van het feesten vermoeide licha men op de motorkap van enkele auto's. Dit leidde, althans volgens het politie rapport dat overigens niet het gewicht van de dames vermeldt, tot enige forse deuken. De politie nam de dames mee naar het bureau waar proces-verbaal tegen hen werd opgemaakt. Het vier tal werd vervolgens heen gezonden met de medede ling, dat de rekening van vermoedelijk enkele dui zenden guldens voor de beschadigingen hun zal worden gepresenteerd fit O- ISil Schiedam Uit een opslag plaats van het bureau Jeugd land zijn vorige week verschil lende kisten met materialen ge stolen en verschillende vernie lingen aangebracht Van het ou de schoolgebouw op het Oude Kerkhof is de deur geforceerd, zijn zes ramen ingegooid en is een closetpot vernield. Een kist met acht paar rol schaatsen, een koperen plaat een rol koperdraad, een kist mei acht zagen en een handboor met verschillende boortjes zijn door de nog onbekende inbrekers meegenomen. Uitwerpselen en een grijs koffertje werden in het gebouw achtergelaten. Het bu reau Jeugdland heeft aangifte van de inbraak gedaan bij de Schiedamse politie. Vlaardingen De 25-jarige me vrouw M. ML H. uit Overschie, die haar zoontje even wilde demonstreren hoe men zich op de zogenaamde schaatsplank dient voort te bewegen, deed dit op een wijze waarop haar zoon dat beter niet na kan doen. Bij de korte demonstratie op het terrein van HVO aan de Zwa- nensingel in Vlaardingen kwam de vrouw ten val. Zij werd met - een hersenschudding naar het Holyziekenhuis overgebracht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3