„Het is de bedoeling dat er blaasinstrumenten van achine komen" IP* COTtmmrere,,igb,e Kankeren helpt nietmeedenken wel! 1 Fedde van der Velde: -groep »aat met de Sint op stap alpartij in achtertuin Voor de raad ermee De communi toren WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 SC 3 O O Schiedam Als je het kleine huisje van Fedde van der Velde aan de Huismansstraat 34 binnenstapt, worden de neusvleugels geprikkeld door de geur van gezaagd hout en versgezette koffie. In tegenstelling tot het lichte werkkamertje aan de straatkant, is de huiskamer donker en taus. De twee lapjeskatten zitten versuft op stoelen die waarschijnlijk al heel wat jaren meegaan. Aan het perzisehe tapijtje kleeft zaagsel. En tussen deze sfeerbepalende attributen zit een verkouden Fedde. Houtbewerker, lang iwari haar, midden twintig, vol plannen en idealen. „Tja, ik ben een gebruiksmens. Ik maak dingen die de mens van nut kunnen zijn. Nu ik twee-en-een-half jaar bezig ben, heb ik al genoeg kandelaartjes en zo jemaakt Het is nu de jedoeüng dat er blaasinstrumenten van mijn machine komen. Maar die iroduktie staat nog in de onderschoenen, want een enkel schalmeilje kost al meer dan een jaar voorbereiding en oefening." De houten wanden zijn behangen met muziekinstrumenten, zoals doedelzakken, een viool en op het harmonium („de astmatische stem van het irotestantisme") liggen twee lommels: een Noorse balk en een Vlaams epinet „De balk wend oorspronkelijk van [renehout gemaakt, maar letzelfde effekt heb ik kunnen bereiken met kerse- en vurehout, terwijl het Vlaamse model bestaat uit essen en sikkomoor (een harde tropische soort)". De twee vreemde taps-toe-lopende instrumenten doen denken aan citers. Een licht strijken over.de dunne snaren, doet een verrassend zuiver geluid opklinken. „Ach, het is een hobby van me." kalme stem vertelt Fedde zijn interesse in oude, s niet meer bestaande instrumenten. De belangstelling heeft hij omgezet in een actief deelnemen aan de vele repetities, optredens en het zoekwerk naar oude muziekstukken voor de Schiedam se groep „Sni erken". De vijf leden proberen de originele Nederlandse en Vlaamse volksmuziek op de echte instrumenten in de belangstelling terug te brengen. En dat lukt aardig. Na zijn niet-afgemaakte middelbare school-opleiding moest Fedde onder de wapenen. Omdat hij „toch iets moest doen", ging hij zijn geld verdienen bij een verzekeringsmaatschappij. Na de werktijden begon hij een beetje te prutsen met hout, draaien op een machine. „Maar het scheiden var. hobby en werk beviel me niet. Toevallig kon in een winkeltje krijgen in het centrum van Schiedam. En daar liep de verkoop van kleine handgemaakte dingetjes best." Toch verhuisde hij naar de Huismansstraat „Ja, het was een grote troep op het laatst. Die huizen waren geen cent meer waard, en ik wilde ook wat meer ruimte. Over een tijdje hoop ik weer naar een andere plaats te verdwijnen." Doedelzak Met een voorzichtig gebaar haalt hij één van de drie doedelzakken van de muur af. ,De doedelzak heeft eigenlijk zijn bloei gehad in de Middeleeuwen, Van een volksinstrument groeide het uit tot een hofspeeltuig. Vivaldi heeft nog eens een speciaal concert geschreven voor een musette (een ingewikkelde doedelzak) met groot orkest" De verandering die zich afspeel^ op zijn gezicht is opmerkelijk. Hij leeft op bij het vertellen over zijn hobby, zijn vak. „In Schotland bestaat het nog steeds als militair instrument, maar in andere landen wordt het gezien als een boer ending. Trouwens, bijna alle muziekinstrumenten stammen uit het cultuurrijke Azié. Via de Grieken en Romeinen kwamen ook de Europeanen iets verder dan wat ritmisch handgeklap. Langs Scandinavië zijn er enkele instrumenten uit Rusland naar ons toegekomen. Alleen de lier, die door de oude Grieken en Romeinen gebruikt werd, is in het Westen ontstaan. Natuurlijk hebben de oude speeltuigen wel hun ontwikkeling en vervolmaking in Europa meegemaakt. De viool bijvoorbeeld is een perfect instrument, volledig uitgewerkt. De harp is het beginontwerp geweest voor vele instrumenten. We kunnen ons toch niet meer voorstellen dat het via clavich, klavecimbel, spinet, virginaal tot een piano is uitgegroeid?" Terwijl hij zijn weloverdachte verhaal vertelt, draait hij langzaam een shaggie. De kat knipoogt als Fedde zich van een vuurtje bedient „We hebben een innige verhouding, die katten en ik. We begrijpen elkaar, al wordt er dan heel wat gescholden. Dat doen goede vrienden ook." Met één baspijp over zijn schouder, de ander vóór zich, de blaaspijp tussen zijn lippen en het zelfgemaakte sehalmeitje in zijn handen, begint hij een vrolijk wijsje te spelen. De sonore basgeluiden, die een octaaf verschillen, en de heldere klank van het sehalmeitje vullen de ruimte. Geen voorbeelden „Het lastige, maar ook wel uitdagende van het doedelzak bouwen is, dat er geen voorbeelden van de bouw zijn. De laatste Vlaamse Fedde op één van de hommels. Moos is nieuwsgierig. bouwer werd in 1920 begraven en helaas 2ijn er geen technische tekeningen achtergebleven. Een paar Vlamingen zijn druk bezig met hel reconstrueren van enkele originelen, maar dat gebeurt allemaal naar aanleiding van verhalen en nieuwere modellen. Ik leer veel van Herman de Wit, die al veel instrumenten heeft gemaakt. Breughel schilderde op zijn „Boerenbruiloft" al een pijpzak. Ik koop in Bologne de rieten mondstukken, maar of het de werkelijke klank is blijft natuurlijk de vraag. Af en toe ga ik eens een middagje zitten „taarten" (experimenteren, red.) met die dingen. In één zak zitten drie rieten: een dubbelbladig riet, dat net zo werkt als het hoboriet en twee enkelbladigen, die lijken op die van de klarinet. Die moeten allemaal met dezelfde druk gaan. werken en daar komt heel wat bij kijken. Bovendien zijn ze temperatuurgevoelig, dus erg snel vals. Deze rieten zijn bij alle soorten zakken verschillend. De Schaferpfeiffe uit Duitsland heeft dan ook een andere klank dan de Vlaamse ruispijp of pommeur of de Moeselzak uit Frankrijk. Deze laatste komt niet bij de Moesel vandaan, hoor, het stamt af van het Franse „muse au sac". Naast de rieten is ook de zak geluidsbepalend. Natuurlijk moet deze luchtdicht zijn. Ik smeer de binnenkant van het leer in met een mengsel van bijenwas, azijn, gelatine en honing, maar het kan ook gewoon met rubber." Dat het vakmanschap is, is duidelijk. Pcrfektie is zelfs vereist, en daar is Fedde naar zijn zeggen, nog niet aan toe. „Er liggen nog heel wat jaren van onderzoek en oefening vóór me, maar ik heb me ingesteld op een tien-jaren-plan. Ik wil, hoe-dan-ook, blaasinstrumenten maken, die niet in de winkel verkrijgbaar zijn. Er ,is een nieuwe draaimachme besteld, waarop ik het fijnere werk kan doen. Voorlopig draai ik één dag per week allerlei soorten pootjes en knopjes op bestelling, repareer ik twee dagen kasten en experimenteer ik de rest van de week. Een doedelzak is een ondankbaar instrument om te verkopen, maar een fluit bespelen kan men al sneL Daar is een grotere markt voor." „Tja, het moet bruikbaar blijven, hè? Maar dat heb ik al gezegd." „Binnenkort komt er gelukkig een betere draaimachine." Een beetje doedelen in de achtertuin. De buren vinden het niet zo leuk. Schiedam Nu al zijn de pad vinders van de Taizé-groep be zig met de voorbereidingen van het Sinterkl a a s ge be urenTradi tiegetrouw willen zij tegen 5 december bij zoveel mogelijk verenigingen langs om daar met Sint en Pieten de stemming erin k brengen, en om inzicht te «rijgen in waar dat allemaal «air'gaan gebeuren, staat het secretariaat van Taizé al vooi verzoekjes en inlichtingen open A- .van Oorschot, Hoogstraat 8flb, telefoon 262103. Al vele jaren luistert de Taize- ETMp bij veel verenigingen en aadere instellingen het Sint Ni- «Jlaasfeest op. Deze keer kar dat-gebeuren met drie Sinter «azen en zes Zwarte Pieten; op vBrschillende dagen, van al woensdag 29 november, zijn d« Padvinders te „bestellen". Schiedam Bij een wandtlin- ctje in haar achtertuintje aan e Geervlietsestraat is de 67-ja- n£e; mevrouw A B. lelijk ten gekomen. De verwondingen Weken van dien aard dat ze met jk GGD naar het gemeentezie- *««huis moest worden ver- Een rechterenkelfrac- tUur constateerden de artsen. Schiedam „We ontvangen graag gasten in het centrum, maar dan verwachten we ook dat i die gasten zich als zodanig gedragen". Jan Hagendoorn, waarnemend voorzitter van i de bewonersvereniging Schiedam- Centrum, brengt in een gesprekje de ideeën van de bewonersvereniging naar voren. Althans een i deel van de ideeën, want het stadskantoor is i de afgelopen weken letterlijk bestookt met brieven waarin allerlei plannetjes naar voren worden gebracht. Plannetjes die '.ariëren van het uitdelen van parkeerbonnen met een stads plattegrond, tot het openstellen van belangrijke historische gebouwen voor het publiek. Op zich allemaal bijzonder nette, soms zelfs complimen teuze, brieven met een toon diebewonersvereni- gingen niet altijd tegen de gemeente gebruiken. Toch zit er een zekere tactiek achter de manier van optreden van Centrum. Jan Hagendoorn: „Wij vinden zelf dat we een constaterende functie hebben. Als wij dingen zien die niet kloppen, dan vertellen wij dat tegen de betrokken instanties. Meestal gaat dat per brief, maar wij gaan ook bijzonder regelmatig een praatje maken op het stadskantoor. Door met de instanties over bepaalde zaken te praten kun je, hopen we, veel meer bereiken dan door hard te schreeuwen dat er iets niet deugt". De beleefde manier van optreden betekent volgens Hagendoorn niet dat de bewonersvereni ging er makkelijk mee accoord gaat als er niet wordt geluisterd. „Alleen betekent dat niet meteen dat we tot straatacties over gaan. Als iets met praten niet lukt gaan we weer praten. Als blijkt dat er helemaal niet wordt geluisterd gaan we naar andere instanties toe. Dat doen we liever niet, je kunt de vuile was beter binnen Jg(i Hagendoorn: „Leeggehaalde bloem bakken, vernielde auto's, reddingsboeien in de gracht, verkeerd parkeren; moet ik nog meer over onze gasten vertellen?" Schiedam houden, maar het kan soms wel eens noodzakelijk zijn. Pas als de voltallige ledenver gadering beslist tot het voeren van actie, gaan we daartoe over. De leden hebben het voor het zeggen, je staat als bestuur in dienst van de leden, ook al word je er niet voor betaald. Bijna honderd mensen zijn lid van de bewoners vereniging Schiedam Centrum. Dat is toch gauw vijf procent van de in het Centrum aanwezige bevolking. "Vergeleken met andere wijken is dat toch een zeer respectabel aantal. In Oost is bijvoorbeeld maar één procent lid. Toch doet ook de daar gevestigde bewonersver- eniging erg veel voor de bewoners. Hoe komt het aantal leden in Centrum zo hoog? Verzamelplaats Jan Hagendoorn: „Het centrum is een verzamel plaats van individualisten, alleen de woonplaats hebben ze gemeen. Bijna al die zo verschillende mensen hebben ergens toch wel een teer plekkie in het hart: het centrum. Ondanks het ontbreken van elke homogeniteit in bebouwing of bevolking bh jkt die gebondenheid aan het centrum telkens toch aanwezig. Vandaar dat wij een behoorlijk aantal leden hebben". Alle leden betalen tien gulden contributie per jaar; daarvoor ontvangen zij dan de bewoners krant (gestreefd wordt naar vier keer per jaar), waarin alle kopij en correspondentie van de vereniging is opgenomen. Op die manier kunnen de bewoners precies volgen wat er door de vereniging voor hen wordt gedaan. Ook als de bewoners iets willen ondernemen kunnen zij rekenen op hulp en steun van de vereniging. Eén van de punten die het meeste zorg vraagt is het gedrag van de gasten in de binnenstad. „Leeggehaalde bloembakken, vernielde auto's, reddingsboeien in de gracht, verkeerd parkeren, met grote snelheid rijden over bijvoorbeeld de Lange Haven.moet ik nog meer vertellen? Het is echt niet zo dat we geen bezoekers willen ontvangen; we hebben nu eenmaal een historisch centrum dat de moeite waard is. We zouden wel graag zien dat de mensc-n die komen zich als gasten gedroegen. En dat gebeurt nog nauwe lijks. „Daarbij snap ik niet dat alle recreatie, alle culturele zaken allemaal in het centrum moeten worden gevestigd. Ook in de andere wijken zou een heleboel te doen moeten zijn. Neem nou de ondernemers, ik snap met dat ze zich op zo'n klein stukje grond in het centrum willen vestigen, je kunt er geen kant opbouwen, alleen de hoogte kun je in. 3n het buitenland is dat veel beter geregeld. Daar zitten de zaken die een hoop verkeer aantrekken aan de rand van de stad. Bestemmingsplan Bijzonder belangrijke problemen spelen zich binnenkort af in de binnenstad. De bewonersver eniging moet een mening vormen over het nieuwe bestemmingsplan binnenstad, over het nieuwe bestemmingsplan voor het Schienokoge- tued en over de discussienota van Chris Zijde veld. Deze zaken zijn volgens de vereniging zo ingrijpend dat alle loden erover moeten worden geraadpleegd. Binnenkort zullen alle leden dan ook een brief ontvangen waarin hun mening over deze zaken wordt gevraagd. Alle reacties zullen worden verwerkt tot één reactie van de gezamenlijke bewoners vereniging. Dat zou een goede manier zijn om alle bewoners bij beslissin gen te betrekken? „Tja, misschien wel, je haalt er ook een heleboel werk door op je hals, alle antwoorden moeten weer worden verwerkt. Of die manier ideaal Is? Ik weet het nietwat is wijsheid. —««miniiiiiiiittiiintiiinifi tiiinniii n i mii miiiiti iimiii iitimiii i is tuin inni ifiiiiiiiiiiim iiiiiiitiiitiiiiiiiiviiiiiiiiin [itiuititiiimiiiiiiiHitiin iiiidiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiiiiiin iiinmiiiiiiiiiiiiiiiiitiintfluuiimiiiiiiiijiiiinuiiiuiuiiiiiiuuiitiiiiiiiiiinntuiniuiEnniiiuiiifitiiiiiuitituiiiiiiuiiiuuniutaiitiituïs Siem Rosman, tievoorzitter CDA. frac- Een onbegrijpelijk op schrift. Opzoeken in een woordenboek Helpt Uniet. Die moeite kunt U zich be sparen. Een raadslid komt nogal wat vreemde woor den tegenVaak vaktaal uit diensten en bedrijven. Ik loop al wel een paar jaar mee in de raad, maar eerlijk gezegd wist ik tot voor en kele weken ook rüet wat een communi tor is. Heeft het bovenstaande iets met een aktueel onderwerp te ma ken, zult U zich wellicht afvragen. Toch wel Op de oktoberagenda van de ge meenteraad stond onder punt 26 vermeld de vervan ging van een onderdeel van een comminutor. De ge meenteraad vond (hamens U) goed dat 57.000 gulden hiervoor wordt uitgegeven. Vandaag 14 dagen geleden bezocht de raadscommissie Ruimtelijke Ordening (R. O.) de dienst gemeente werken, afdeling riolering. Door medewerkers „uit het veldwerd de commissie geïnformeerd. Wist LTdater in de Schiedamse straten zo'n 166 kilometer riool ligt? En dat er zo'n 26 gemalen, grote en kleine, in bedrijf zijn om het hele riolerings systeem te laten functione ren? Dat de begroting van 1978 voor onderhoud en doorspuien ruim 800.000 gulden beloopt? Dat een en twintig personeelsleden dag in dag uit in de weer zijn om het geheel draaiende te houden. Plus nog de manu ren via opdrachten aanne mers. Het was prettig te ervaren hoe enthousiast en met kennis van zaken de betrokken ambtenaren ver telden van hun werk. Al het rioolwater gaat naar de ri vier, naar het zogenaamde oppervlaktewater. Daarbij zitten we dan met het mi lieuprobleem. Zolang er rio lering bestas t wordt het wa ter al verontreinigd. Met z'n allen dragen we dagehjks een steentje bij aan verdere verontreiniging. Het water dat wij in het gemaal zagen was dood. Het is zwart, smerig en het stinkt. Helaas zal het nog wel even duren tot de gemeente rioolwater aan een zuiveringsinstalla tie kan aanleveren. Zo'n installatie is in voorberei ding. Aanvankelijk was de gemeente, samen met om liggende gemeenten, hier mee bezig. Deze taak is echter aan de gemeenten onttrokken. Sedert 1974 zijn de waterschappen met deze zorg belast. Gemeenten hebben echter ook nog genoeg te doen. Het verlenen van vergunningen aan bedrijven voor het lo zen op het riool. Het opne men van waterpartijen in bestemmingsplannen ten behoeve van het tijdelijk „bergen" van regenwater enz. Terug naar de riolering. Zonder goed werkend riole ringssysteem kan een ge meenschap met leven. We moeten het afval dat wij produceren kwijt. Het vele regenwater dat valt moet weer weggepompt. Bij de aan vang van de rond leiding herinnerde de wet houder R.O. er aan dat Schiedam laag ligt ten op zichte van de zeespiegel. Beneden NAP zogezegd. Dat betekent letterlijk pompen of verzuipen. En wat heeft de communi- tor met dit gegeven van doen Wel dit. In het gemaal Marconistraat heeft de commissie zo'n apparaat zien werken. De drie com- munitoren van dit gemaal zorgen ervoor dat door mid del van ronddraaiende trommels meegevoerde stukken afval in het riool water, worden fijngemaakt Dat voorkomt verstoppin gen. Zo kan men blijven pompen en krijgen we geen natte voeten of erger. Een klein wieltje in een groot raderwerk Punt 26 van de raadsagenda. Niet specta culair. Toch wel belangrijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3