GB*"r OPT IEK ARGUS bv 'Erfenis uit het verleden voor nageslacht bewaren LAAT UW OGEN DOOR DE COMPUTER TESTEN! De Auto Refractor Kruisgebouw Oost wordt weggestopt in achtertuintjes mm uniek in Schiedam bij WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 uw modemeester in optiek unnDïftenrneu ORANJESTRAAT 19-21 KOOPCENTRUM KONINGSHOEK 'S MAANDAGS GESLOTEN KIHS™ SCHIEDAM MAASSLUIS KOOPAVOND GEOPEND KONTAKTLENZEN TELEFOON266431 TELEFOON 19039 VANMUUR Land van Ris: KHWSBïfl wmmmm gpf§§j ISSii SC Schiedam „Lopend door onze oude stad heb ik reeds menigmaal degenen vervloekt, die het presteren om eeuwenoude gebouwen moedwil lig te beschadigen. Kennelijk ontgaat het de daders geheel, wat voor vakmanschap er zit m een glas-in-lood-raam, en wat het betekent een steen door de ruiten van een kerk te gooien; van een kerkgebouw waar generaties zijn ge doopt, gehuwd en begraven". Hysterisch doet Cor van Tilborg niet, als er historisch in Schiedam wat misgaat Kwaad kan hij wèl worden, als geboren Schiedammer, om berichten over vandalisme in de Lindenhof, bij de Grote Kerk of bij welk monument in de stad dan ook. „Te weinig aandacht is besteed aan het Overbrengen van gevoel voor gezamenlijke erfgenootschap", sprak hij heel fraai, afgelopen zaterdag in Schiedams stedelijk museum, waar de historische vereniging en opmerkelijk veel gemeenteraadsleden bijeenkwamen. Van Tilborg bedoelt dus maar: „Je kunt nog zoveel restaureren, maar zonder historisch besef mist elke volgende generatie iedere aansluiting. Er is de noodzaak de erfenis uit het verleden te bewaren en ongeschonden door te geven. De goede wil is bij het stadsbestuur en veel anderen aanwezig, maar er gebeurt nog te weinig of beter gezegd, wij hebben nog 20 ontzaglijk veel te doen". Daarom is Cor van Tilborg, gemeenteraadslid, actief geworden binnen de historische vereni ging Schiedam. Nageslacht Waarom hield hij zaterdag een lezing? Gevierd werd, dat de historische vereniging is gekomen met een initiatief, dat overigens in. buurstad Vlaardingen al veie jaren bestaat. Panden, die door restauratie behouden zijn voor het nage slacht en bovendien schoolvoorbeelden kunnen worden genoemd van monumentenzorg, krijgen voortaan in Schiedam een eresehildje opge schroefd, met de tekst „Scidam". Wethouder Chris Zijdeveld heeft de eerste drie gebouwen al zo'n bordje ter waardering mogen opschroe ven (over deze gebouwen staat op deze pagina meer). Nou loopt Van Tilborg niet rond met kwade verwachtingen, want, per slot van rekening hadden de betrokken eigenaars hun panden niet zo fraai laten herstellen. „Maar," sprak hij voor alle zekerheid, „het vervelende feit Ugt er nu eenmaal, dat de monumentenwet geen verplichtigen stelt ten aanzien van het onderhoud. Het sluipend gevaar van verval is al daar, als de heropening van een gebouw een feit ïs. Vandaar het ontstaan van een momumentenwacht, die door CRM wordt gesubsidieerd. Als wij nou die bordjes aan een pand bevestigen om hun geslaagde restauratie te vieren, dan moet tegelijkertijd en dat is niet onaardig bedoeld bij ons de bereidheid bestaan om ze van de muur te rukken, als er verval optreedt". Cor van Tilburg was vol lof over alles, wat er de laatste jaren in Schiedam over monumenten zorg in elk geval op papier al is gedaan: veel nota's zijn geschreven over welstandszorg, be schermende stadsgezichten, en lokale momu- mentenzorg, met daarin ideeën voor een lokale monumentendienst, een urgentielijst voor res tauratie (vanwege het geld), een stichting stads herstel en een zogenaamde restauratiecorpora tie, waarbij een woningbouwverenging in Schie dam betrokken zou moeten worden. Het eresehildje van de historische ver eniging is ontworpen naar een zeventien de eeuws tegeltje. Schiedam, wat zijt ge mooi! ïfé.ïfl? Lange Haven 103. Al vele jaren had het achttiende ceuwse herenhuis aan de Lange Haven 103 van jeugd en leegstand te verduren gehad, toen in 1972 de grondstoffenbandel Ot- terfaolding BV een oogje erop liet vallen. Het was eerst de bedoeling van dit bedrijf 'geweest een modern kantoor in Rotter dam te bemachtigen, maar Schiedams fraaie gracht leek plezieriger en rustieker. De aankoop van het monument was ook duurder, maar hier kwam particulier initiatief t?met gevoel voor het oude" om de hoek kijken- Letterlijk zelfs: ook het hoekpand, waar nu special:teitenrestau- rant De Lange Haven is, werd in de restauratie meegenomen. Onder toezicht van de rijksdienst voor monumentenzorg werd het herenhuis voor verdere aftake ling behoed. Het exterieur, de buitenkant aan voor- en achterzijde, werd geheel behouden. Binnen viel het niet mee. Vernielzucht en leegstand waren de oorzaak ervan, dat niet alles meer in opperbeste staat was. Een boel was kapot Ook speelde mee, dat de kantoorruimte voor Otterholding toch wel efficiënt moest zijn, en zo komt het dat in een vertrek het plafond, voor een deel historisch, werd bedekt met „snelle" lichtbakken. Ondanks aanpas sing aan die nieuwe functie bleven veel authentieke onderdelen in het herenhuis bewaard, zo bleek bij de feestelijke ope ning in 1974, en dat heeft de historische vereniging Schiedam dit weekeinde be loond. „Een goed voorbeeld van particulier ini tiatief tot monumenten behoud, waardoor tevens Schiedams mooiste gracht is ver- rijkt", staat in de waardering. Schie114. Geen statig herenhuis, geen kerkgebouw, zelfs nog geen officieel monument: het pandje van Henk Nieuwenhuijsen aan de Schie 114 is eigenlijk niet meer dan een eenvoudige woning. Wat die eenvoudige woning echter heel bijzonder maakt, is de plaats waar zij staat: in het oudste deel van Schiedam, aan het water waaraan de stad haar naam heeft te danken, in de oude branders- buurt, op enkele meters afstand van het historische Zakkendragershuisje. Toen Henk Nieuwenhuijsen, een jonge Schiedammer met oog voor natuurschoon en leefbaarheid, het pandje in 1974 kocht, was de gevel verzakt en naar buiten geknikt. Overleg met monumentenzorg had tot gevolg, dat algehele vervanging van de voorgevel als enige goede moge lijkheid overbleef. Bij niet-ingrijpen zou de situatie voor het pand en voor het oude stadsbeeld.rampzalig" hebben kun nen zijn, aldus de historische vereniging Schiedam. Bij de herbouw zijn zoveel mogelijk de oude onderdelen gebruikt Wat in de nieuwe gevel opnieuw werd geplaatst, waren de gootklossen, de kozijnen, het oude deurrooster en de gietijzeren levens boom in het bovenlicht. Ook het interieur bevat nog oude onderdelen, die Nieuwen huijsen wil sparen. Al staat het woonhuis (nog) niet op de officiële monumentenlijst, de historische vereniging spreekt van een historisch gebouw dat dank zij particulier initiatief is behouden: „Een positieve daad tot herstel van het fraaie stadsbeeld rond de Oude Sluis, Dam en Schie". Lange Haven 72, Vijf jaar had de Havenkerk leeggestaan, toen het neo-elassicistische kerkgebouw in 1972 zo vervallen erbij stond dat de gemeente sloop serieus overwoog. Niemand keek in het begin van de jaren zeventig op van het woordje sloop, want in de Schdedamse binnenstad was men daar zoetjes aan gewend geraakt. Pas de laatste jaren is er meer begrip voor wat historisch waardevol is, en, wordt de sloop van tientallen arbeiders- woninkjes in het stadshart betreurd, sloop van de Havenkerk zou een onver geeflijke blunder zijn geweest. Johan Maasbach zag dat in. Voor een gulden kocht hij de Havenkerk op, onder voor waarde natuurlijk dat er gerestaureerd zou worden, en aan die koop was nauwe lijks bedenktijd vooraf gegaan. De Johan Maasbach Wereldzending stel de, samen met de verwante stichting tot behoud en onderhoud van kerkgebouwen en met monumentenzorg, een kostbaar restauratieplan op. Meer dan drie miljoen gulden werd ervoor uitgetrokken, en in het gebouw zelf is men nog steeds bezig met de afronding van de herstelwerk zaamheden. Wat zoal klaar is, is een lust voor het oog, en de stoet die zaterdag met de historische vereniging Schiedam meeging naar de Havenkerk, stond er in stille verbazing. Kleurrijk en monumentaal is het interieur, dat door kenners neo-barok wordt genoemd en dat sinds de opening van de Havenkerk in oktober 1976 weer is te bewonderen. De historische vereni ging noemt de restauratie „een school voorbeeld van particulier initiatief inzake monumentenbehoud, waardoor tevens een heel stadsbeeld werd gered". Want in het stadsbeeld is die Havenkerk, met zijn groteske zuilen, inderdaad onmis baar. Bij de stichting van Maasbach spreekt men zelfs van „spirituele restau ratie", omdat de functie voor het geestelij ke leven ook is behouden. advertentie ft een computer, waarbij gebruik gemaakt is van de meest geavanceerde ruimtevaart technologie. Hij onderzoekt snel een secuur uw ogen op bijziend heid, verziendheid en astigmatisme. Deze nieuwe methode is uiterst nauwkeurig en snel, u bent binnen 3 minuten klaar. Per oog heeft de computer maar 30 sec. nodig om uw gezichtsvermogen te testen. Zijn uw ogen te vertrouwen??? Doe de gratis computer ogentest bij „ARGUS" Optiek en u hebt zekerheid. En het spreekt vanzelf dat de opticiens van „ARGUS" u adviseren om kontakt met uw oogarts te nemen indien dat uit het onderzoek mocht blijken. Schiedam Bewoners van drie straten in het Singelkwartier krijgen, zeer tegen hun zin in, het nieuwe kruisgebouw Oost bijna in hun achtertuintje. Wet houder Chris Zijdeveld en de meeste leden van de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning hebben daarmee althans weinig moeite, omdat de nood bij de kruisvereniging zo hoog is dat er met grote spoed nieuw bouw moet komen: op het Landje van Ris, nabij het Co- pemicusplein, zoals onze krant maandag onthulde. De bewonersvereniging van Schiedam-Oosfc is er al van op de hoogte, dat bewoners van de Laurens Costerstraat, Archime des straat en Copemicusstraat straks tegen een stenen muur zullen aankijken. Waarschijn lijk gaat men bij de gemeente nog een verzoek indienen ora toch in elk geval ook andere locaties in het Singelkwartier terdege te onderzoeken. Dat voorstel deed ook Herman Noordegraaf (PPR) maandag avond in het stadskantoor, want hij is evenmin gelukkig met de bouw op het Land van Ris. Zoals Ton de Vos en Nikolaj Dielemans (beiden PvdA) het uitdrukten: „Het kruisgebouw zal daar nogal weggestopt staan, het zou iets meer uitnodi gend van karakter moeten zijn" Daarom onthielden vier Pv- dA'ers in de commissie zich maandag van stemming. Dat Noordegraaf toch voor de loca tie bij het Copemicusplein 9G53** De buur- tjeugd van Schïedam- Oost speelt nu nog. waar het vol gens wet houder Zij develd „één grote braa kliggende teringzooi" is: op het Landje van Ris kan het kruisge bouw ko men. stemde, is te verklaren door de noodsituatie bij de kruisvereni ging en het consultatiebureau. In minder woorden gold dat ook voor Jo Ouwens van de PvdA en voor de drie CDA'ers, terwijl WD'ers Cor van Tilborg en Theo Bakkers het Land van Ris allang best vonden, als ook de kruisvereniging ermee akkoord is. Ton de Vos wees vooral op het ontbreken van openbaar ver voer ter plekke, op een ingewik kelde verkeersontsluiting (de Laurens Costerstraat is afgeslo ten), op een veranderd karakter voor het gebiedje waar de om wonenden liever een speelweide voor kinderen zien, de verdwij ning van een stukje groen - en evenals Noordegraaf wilde hij weten waarom niet meer is ge keken naar een vestiging op het Emmaplein (stadserf), waar Zij develd immers kantoorbebou wing wenst. „Op het stadserf kan niet met dezelfde snelheid gebouwd gaan worden als waarschijnlijk op het Land van Ris wel kan", aldus Zijdeveld, die aanvanke lijk zei dat hij er zelf geen pijn aan zou hebben als de commis sie een ander voorstel deed, maar die toch geïrriteerd begon te worden toen meer op het stadserf werd aangestuurd. „Er gaat helemaal geen groen verlo ren. Het is één grote, braaklig gende teringzooi op dat Landje van Ris. In de sector van het kruisbeleid is de nood boog> ondanks stedebouwkundig geouwehoer". In de PvdA-fractie zal de locatie vermoedelijk nog wel een punt worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 6