Stra ts n: oet de sisp poost nog patat gaan verkopen! Wijkcentrum geeft oorzaak rellen aan Op één dag vijf inbraken Foto^s van UDINE: de derde culturele rel Dief tussen manometers Ouders op Herhaling Als de constructivisten eens gingen vertrossen. nstallatie Oost gestolen ïouthandel bestolen ^ateii over homofilie OJC begint tejatergroep Tekenen en schilderen voor WAO-ers Vlaardingen heeft nu E?n eigen Carex uiiaatcenter. Carex uitlaten nu met 10%openingskorting. VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 VD/SC/WW3 Hoe zat 't nou met Udine? Aan die Italiaanse partner- stad zou Schiedam weer eens aandacht schenken door een tototentoonstelling te hou den, handelend over de we deropbouw sinds de aardbe vingen in 1976. De vraag was: waar? Het museum weiger de. „Hou die tentoonstelling maar in het dienstencen trum", adviseerde Albert Verkade, die inmiddels uit de museumcommissie is ge stapt. Cultureel Schiedam wacbt handenwrijvend af. Het gaat allang niet meer om Udine. De expositie is een politiek prestige-object geworden. In Schiedam kent niemand nog de foto's waarmee het allemaal begonnen is: een uitgebreide reportage van Doinenico Diaco over de we deropbouw van de Scbie- damse zusterstad in Italië. Maar omdat een expositie wel leuk klonk (Schiedam zou er een goedkoop goedma- kertje mee hebben voor de schamele collecte-opbrengst voor lldine), heeft de Schie- damse Gemeenschap de foto serie alvast aangeboden aan het museum op de Hoog straat Hans Paalman raadde aan: „Niet doen!" En de museum commissie nam dat neen van de directeur over. Tegen de wil van cultuurwethouder Herman Posthoorn in. En een andere commissie, die voor vorming en recreatie, steun de Posthoorn daarin. Eerdaags beslissen burge meester en wethouders, of Paaiman opdracht krijgt die Udine-foto's in huis te halen. Daarbij zai het stemgedrag van Eiet Taverne overigens interessant zijn, want een jaar geleden verzette zij zich als CDA-fractieleidster nog tegen politieke invloed op het museumbeleid. Krijgt Paalman echter opdracht, dan is de museumcommissie gepasseerd. Na het Passage-conflict, dat leidde tot het vertrek van directeur Henk Berg, en na het wegsturen door de SG van Bram Uil en Ton de Vos, heeft Schiedam zijn derde culturele rel van dit jaar. Hans Paalman zou het best formeel kunnen spelen. Over het amb tenarengerecht spreekt hij nog niet, en 'ontslag nemen als di recteur van Schiedams stedelijk museum zou wat al te ver gaan, maar wel heeft Paal man al overwogen bij de ingang van de mu seumzaal een bordje op te hangen het op schrift: „Deze tentoon stelling is totstandge komen buiten de ver antwoordelijkheid van de museumdirectie." Paalman is niet van plan zijn misnoegen onder stoelen of banken te steken. Koeltjes - en dat is dan aardig gezegd - zal hij optreden, als burge meester en wethouders straks opdracht geven om de Undine-foto's toch in zijn museum te exposeren. „Er is geen enkele reden om die tentoonstelling te hou den," zegt hij. „Niemand kent die foto's nog en het is quatsch om te zeggen, dat die foto's de Schiedammer eer der het museum binnenhalen dan het weer voor-elk-wat- wils-programma zoals wij dat de laatste jdren hebben. Ik vind het schaamteloos om nu die tentoonstelling erdoor te drukken, als je ziet wat Schiedam voor vijf centen opbracht bij die collectie voor Udine, terwijl dat geld nota bene nog niet eens is overgemaakt" De museumcommissie heeft dan ook, op aanraden van .-Paalman, de tentoonstelling geweigerd. „Er zijn andere plaatsen voor dan het stede- ijk, waar best genoeg op Schiedam gerichte activitei ten plaatsvinden," was een .argument van vier van de zeven leden van de museum commissie: Albert Verkade, Sjef Hendrickx, Trees Mool- heijzen en Hendrik Camp- man. Voor de drie andere leden is daar een aanleiding om de commissie „een elitair jarakter" te verwijten. En inderdaad is er te vaak ver heven over kunst gesproken in deze kring van burgers. En daarom zijn Ton de Vos, Coos Verweij en Herman Posthoorn, „toevallig" allen lid van de PvdA, vóór de fototentoonstelling bij Paal man. Voor de zaak-Udine wil wethouder Posthoorn des- Jioods toet museum openbre ken", zei hij tijdens een ver betering op dinsdag 3 okto ber. V// o De jaar lijkse dahlia tentoonstel ling is een doorn in het oog van de museumdi recteur Opstappen Hans Paalman: „Ik vind het beslist ondemocratisch, als het college van burgemeester en wethouders straks besHst dat er een tentoonstelling over Udine moet komen, die door de museumcommissie geweigerd is. Dat zou een kwalijke zaak 2ijn, Als ik lid van de museumcommissie was en mij zou zoiets overko men, dat de commissie door politieke bemoeizucht gepas seerd werd, dan zou er voor mij maar één consequentie zijn. Ik zou opstappen." Voor alle duidelijkheid: Paal man is geen lid van de mu seumcommissie maar advi seur. Ondanks zijn mening is de kans klein dat de dame Moolhuijzen en heren Camp- manen Hendrickx, die tegen „Udine" stonden, inderdaad resoluut opstappen als de show er toch komt (Verkade is alvast vertrokken). De drie blijven waarschijnlijk zitten, om toch nog enig tegengas te blijven geven, voordat het museum een wijkcentrum is geworden. Bonje Waarom zorgt dat ene simpe le tentoonstellinkje nou voor Hans Paalman de grootste bonje, die er tot vandaag de dag geweest is tussen „de elitairen" van het museum cd „de pojlitieke hap"? Tja, Dat is net zo'n vraag als: wat weet Paalman meer af van cultureel Neerland dan Posthoorn van cultureel Schiedam? De WV zou er trouwens moeite mee hebben om te bepalen, wat belangrij ker is. Want wat is een betere manier om geregeld landelij ke aandacht te krijgen: een beleid met redelijk exclusie ve kunstuitingen, die door de Schiedammers echter wat minder bezocht worden, of het aanstellen van patatver kopers in plaats van zaal wachters om „het volk" bin nen te krijgen? Herraannet je, wil je wel eens met die mayonaïsefikken van dat schilderij afblijven? Het conflict ten voeten uit: Aan de ene kant het elitaire blok dat met de neus omhoog dik doet over zoiets als con- structivisme, aan de andere kant de wat al te laatdunken de volksvertegenwoordigers die meer dahlia's in het mu seum willen, omdat het dan drukker is dan in een zaal waar de stilte uit de kunst spreekt. Trouwens, de jaar lijkse dahlia-tentoonstelling trok deze keer beduidend minder aan. Paalman: „Ik vind geen bloem zo erg als anjers en dahlia's." door Kor Kegel 't Is bovendien geen kunst. Dahlia's, patat en een ondui delijke fotoreportage die nog memand hier kent vallen be paald buiten de moderne kunsten, waarop het Schie damse museum 2ich richt volgens een besluit van bur gemeester en wethouders uit -was het 195?? Politiek gezien ligt de friet goed in de markt. Ér is ook een tussenvorm denkbaar, waarbij één 2aal van het museum permanent wordt gebruikt voor typisch Schiedamse kwaliteiten - maar hoever moet je gaan om de aandacht van de arge loze voorbijganger van de Hoogstraat af te leiden voor iets denderends in het mu seum? Tenslotte moet het stedelijk geen ballentent voor demagogen worden, want dan schiet het zijn doel voorbij: de ruimte is er om bezoekers te confronteren met iets, waaraan zij niet gewend zijn of wat zij niet als een alledaagse vanzelf sprekendheid zien. Een stuk je vorming en ontwikkeling, anders dan bij het zien van tv-beelden van een puinhoop omdat moedertje Natuur een stad heen en weer schudde. Paalman: „Mijn politieke voorkeur gaat naar links uit Ik ben geen lid van de PvdA. Als ik zie hoe er in Schiedam de neiging om aan vertros sing toe te geven, wat ik erg jammer vindt, kan je gerust stellen dat ik linkser ben." Kortom, Hans Paalman wenst geen vertrossing in zijn museum, en „Udine" is zo'n beetje het symbool aan het worden van politiek ver zet tegen kunst, die door haar onbekendheid elitair is. Een kwestie van presentatie mis schien. Het hele probleem is natuurlijk de wereld uitge holpen, als de constructivis ten gaan vertrossen. Schiedam Centrum Oost is zijn dure geluidsapparatuur kwijt B'j een inbraak waar tevens voor zo'n 1000 gulden aan schade werd aangericht zijn de spulletjes ontvreemd. De politie vermoed dat bekenden de inbraak hebben gepleegd, vooral omdat er nogal wat ramen en deuren moesten worden geforceerd om bij de ruimte fefkomen waar de installatie zich bevond. De geluidsapparatuur een waarde van ongeveer 1600 gulden. Schiedam Electrische appa ratuur met een waarde van Precies 2744 gulden en 50 centen werd uit een winkelpand van J tT.„ Ji. «jcuwe Maasstraat gesioxen. De mbrekers hebben een ruitje vernield om binnen te komen. De apparatuur stond op de toonbank van de winkel uitge stald; veel moeite om de buit te tanden hebben de inbrekers dan ook niet ondervonden. MAASSLUIS Het Vrouwenontmoetingscentrum zet maandag 30 oktober om 20.15 uur zijn deuren open aan de Lange Boonestraat vpor belangstellenden in het thema „homofilie". De groep 7152 Qt vrouwen van het COC organiseren, deze avond met film en boekenstand. Do maatschappelijke problemen die de toch grote S™ep homofielen ondervindt, en de subjectieve voorlichting op scholen over dit onderwerp is aanleiding geweest voor deze avond. Schiedam Uit de Eerste Ne derlandse fabriek voor mano meters aan de Nieuwpoortweg is bij een inbraak voor ruim duizend gulden aan geld ont vreemd, Het pand van de fa briek Is betreden na het force ren van een klapraam. Alle kantoorruimten van de fa briek zijn door de inbrekers doorzocht, laden werden ge leegd, kasten opengebroken. In één der gekraakte kasten be vond rich een geldkist die ook werd geforceerd. 100 gulden aan Nederlands geld en 127 Duitse Marken werden meege nomen. Ruim 2000 gulden be droeg de schade die de inbre- kers bij hun zoekactie hebben aangericht Het rijn waarschijnlijk dezelf den geweest die hebben inge broken In een pand van Kemi BV aan de Arent Vinckstraat Net zoals bij de producent van manometers werden ook hier alle kasten en laden doorzocht Zo mogelijk nog meer werd er over de vloer verspreid. Hoewel het door de enorme puinhoop niet met zekerheid viel te zeggen bestaat het vermoeden dat de inbrekers met lege handen rijn vertrokken. Het wordt niet uit gesloten dat de inbrekers eerst het pand van Kemi hebben be zocht, niets hebben gevonden en daarna maar naar de manome ters toe rijn gegaan. VIaardingen In het Open Jongeren Centrum Vlaardingen kunnen thehterenthousiasten rich aansluiten bij de tejater groep. Donderdag 26 oktober wordt er voor de eerste keer geoefend. Belangstellenden kunnen even bellen naar Dick Ringlever of Rob Wouda op het nummer 354594, of langs het Weeshuisplein 18 lopen. Om 19 uur moet iedereen present zijn. Vlaardingen In samenwerk ing met het wijkcentrum De Heipaal en de Vrije Academie organiseert de Stichting WAO- project Vlaardingen een cursus schilderen en tekenen, die spe ciaal is bedoeld voor WAO-ers. De cursus wordt gegeven door Cïsca Stam en vindt plaats op dinsdag- en vrijdagochtend. Het is de bedoeling, dat de cursus vrijdag van start gaat. Wie die eerste dag verhinderd is kan ook op de tweede bijeen komst komen. De cursus wordt gegeven in wijkcentrum De Hei paal en is gratis. Ook het beno digde materiaal en gereedschap worden ter beschikking gestéld. Vlaardingen Wijkcentrum De Heipaal in Holy heeft een rapport: uitgebracht, waarin sociaal cultureel werker Leo Haas noot ingaat op de oorzaken en de diepere achtergronden van de rellen tussen Schiedamse en Vlaardingse jongeren, zoals die zich voordeden op 10,11 en 12 oktober. Volgens Haasnoot moet de onrust vooral gezien worden als symptoom van het ongenoegen van jongeren, die in een wijk als Holy en Woudhoek weinig mogelijkheden hebben om zich te uiten en nauwelijks plaatsen hebben om elkaar te ontmoeten. „De achtergronden van zo'n ui ting van agressie moet gezocht worden in maatschappelijke oorzaken", aldus het rapport. Volgens Haasnoot komt Holy er in vergelijking met de Schie damse wjjk Woudhoek nog goed af: in Holy is een wijkcentrum en worden enkele activiteiten voor de jongeren georganiseerd. Voor de Schiedammers is er helemaal mets te doen. Overigens: die activiteiten in Holy kunnen de behoefte lang niet dekken. Het wijkcentrum houdt soos- en disco-avonden voor jongeren van 13 tot 20 jaar, maar veel méér kan De Heipaal niet voor hen betekenen. Het gebouw is te klein en biedt geen goede accommodatie, om vol doende te kunnen doen voor de genoemde leeftijdsgroep. Wijk centrum De Heipaal is al gerui me tijd bezig, om via de Vlaar dingse Raad voor Jeugd- en Jongeren het een en ander tot stand te brengen in de wijk. Zo werd onder andere gedacht aan een crossterrein, een werk plaats of andere mogelijkheden om elkaar te kunnen ontmoeten. Volgens Haasnoot komen de jongeren, omdat er niets voor hen te doen is, in een negatieve spiraal terecht, die hen niet meer uit hun negatieve gedrag helpt, maar hen er steeds meer in bevestigt. „Doordat er geen mogelijkheden in de wijk voor hen kan rijn kan de behoefte om zich te manifesteren ook alleen maar in negatieve daden uitgedrukt worden. Volgens De Heipaal is het aan de pers te wijten, dat de rellen drie dagen hebben voortge duurd. Leo Haasnoot vindt, dat sommige kranten een „nogal overtrokken beeld van het ge beuren" gaven. „Als men de artikelen goed leest, dan wordt er een heleboel gerelativeerd, maar juist in de koppen en de vette letters werd meer gesugge reerd dan er feitelijk gebeurde". „Ook kwam in de berichtge ving naar voren dat er rekening mee werd gehouden dat de ge vechten een vervolg zouden krijgen. Dit heeft er volgens ons toe bijgedragen dat er men sen uit andere delen van Vlaar dingen en zelfs andere steden op af kwamen", aldus het rap port. h Schiedam Vier panden en één personenauto zijn op eén da^ door inbrekers bezocht. Duizenden guldens werden buit gemaakt en voor bijna een evengroot bedrag aan schade werd daarbij aangericht. Een druk dagje dus, maar niet be paald een grote uitzondering. Vooral bedrijfspanden blijken nogal eens het doelwit te vor men voor inbrekers. Het indus triegebied in het Noordoosten van Schiedam, langs de Schie, (het Schiedamse deel van de Spaansche polder dus) is hele maal een favoriet gebied van lieden met duistere bedoelin- -gen. Het ontbreken van woonhuizen lijkt daarbij een belangrijke rol te spelen; er is immers niemand die hangend uit het raam van rijn huis de inbrekers berig riet en de politie waarschuwt. Het leeghalen van laden en kas ten is bij inbraken in bedrijf spanden één van de favoriete bezigheden. De inhoud wordt dan gemakshalve maar even over de vloer verspreid waar het tot de volgende dag bhjft liggen. Door de enorme ravage is het de volgende dag bij ontdekking van de diefstal moeilijk om snél te bepalen wat er nu precies is ontvreemd. In sommige geval len als er niets te halen valt verdwijnen de dieven met lege handen in richting van huis. De politie patrouilleert in het industriegebied, heeft redelijke steun aan het alarm dat sommi ge bedrijven hebben aange bracht en probeert overal tege lijk te rijn. Dat blijkt in de praktijk niet mogelijk; er zijn ook andere plaatsen waar regel matig wat gebeurt en daar moet ook worden gepatrouilleerd. Eén van die plaatsen is de par keergarage bij de Westvest, waar steeds vaker auto's wor den vernield of opengebroken. Vlaardingen Wie niet meer precies het verschil tussen „ken nen" en „kunnen" weet, of gewoon de 'grijze cellen' weer eens wakker wil schudden, kan zijn of baar bennis opfrissen bij de cursus Ouders op Herhaling De onderwijsgroep Vlaardingen zal in samenwerking met Buurt centrum De Haven maandag 30 oktober beginnen met een beginners- en vervolgcursus in buurtcentrum De Haven aan het Weeshuisplein 18 links. Na deze eerste kennismakingsavond, die om 20.00 uur begint, gaat de cursus werkelijk beginnen op 6 november. Er wordt speciale aandacht gegeven aan de Nederland se taal, rekenen, moderne wiskunde (een nieuw systeem dat op lagere scholen is ingevoerd). Engels en algemene ontwikkeling, waarbij maatschappelijke aspekten niet zullen worden vergeten. Alhoewel de leden van de Onderwijsgroep op vrijwillige basis werken, en de gemeente het projekt subsidieert, zal van de deelnemers toch vijftien gulden gevraagd worden. De veertien wekelijkse avonden duren van 19.30 tot 22.30 uur. Na de lesuren kan er nagebabbeld worden in de bar. ADVERTENTIE En u kun: er binnenrijden zonder afspraak. In ongeveer een halfuurtje monteren de snelle specialisten van Carex uw nieuwe uitlaat onder uw auto. Zonder arbeidsloon te berekenen. Maar wél met 1 jaar garantie. Carex VJaardmgcn: Schicdamseweg l4.Tdcfoon{010) 354279. Carex heefi nog 6 andere icsugingen o.a.in Rotterdam Wesi, Vier havenstraat 13-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3