Maatschappij niet ingesteld op vroeg zelfstandig zijn Harry van der Lee: Vrouwengroep draait goed Militaire dienstgroep Opvangadressen altijd welkom Welkom Alternatieve helpers doen óók nuttig werk f 9 Zelf beslissen Opvang Ouders Doelstellingen van het JAC VD/SC/WW 5 Hulpinstanties voor mensen, die met problemen zitten, van welke aard dan ook: die zijn er In mime mate. Bureaus voor Rechtshulp, Centrale en Telefonische Hulpdiensten, hulpburaaus van de kerken en van allerfel maatschappelijke Instanties, bureaus voor Tevens- en gezinsmoeilijkheden: de adressenlijst waar hulpvragers kunnen aankloppen Is de laatste tijd alleen maar langer geworden. Mót die ontwikkeling is er ook heel wat onduidelijkheid gegroeid Hoewel al die Instanties afzonderlijk goed werk doen en de Intentie hebben, daadwerkelijke hulp of een goed advies te geven aan mensen, dl© daar behoefte aan hebben, Is een aantal adressen waar men voor dikwijls een fragmentarisch onderdeeltje uit de probleem berg terecht kan zó g eg root worden, dat men dikwijls moet woren doorgestuurd naar wéér andere Instanties. Bulten die „officiële" hulpinstanties zijn er echter nog méér: de zogenaamdé „alternatieve" hulpverleners als Releases. JAC's, Sosjale Joenits en dergelijke. Deze niet-officiële instanties zijn ontstaan, omdat groepen mensen het niet eens waren met de manier waarop de „officiële" hulpverlening funktioneerde. Ook die „alternatieve" hulpverleners houden 2ich_ bezig met het oplossen van problemen van mensen, of het aandragen van mogelijkheden om dergelijke oplossingen te bieden. Ook deze instellingen, die ondanks dat „alternatieve" tóch vaak met subsidie van de overheid werken (behalve (Release, die dat weigert) doen nuttig werk. Al is het wél zo. dat sommige mensen een beetje vreemd tegen die instellingen aankijken. Vooral het JAC heeft bij sommigen een wat nare klank en dat geldt dan vooral voor ouderen, die in de meeste gevallen niet met dergelijke instanties in contact komen. „Het JAC: als je kinderen déér terechtkomen, dan heb je er niets meer over te zeggen. Die lui zetten je kinderen gewoon tegen je op", zo luidt de gedachte, die bij sommigen blijkt te heersen. Een misverstand, dat haast onuitroeibaar lijkt. Hoe zo'n JAC, zo'n Jongeren Advies Centrum werkt en wat er bij zo'n geheimzinnige „alternatieve hulpverlener" allemaal gebeurt, daarover gaat het op deze pagina. Foto's: Jacques Zorgman Tekst: Paul Houkes -Het ligt al in de naam opgesloten: het Jongeren Advies -Centrum richt zich vooral op jongeren. Dat is altijd -zo geweest en dat zal naar alle waarschijnlijkheid ook -wel altijd zo blijven. Harry van der Lee, als maatschappe lijk werker in dienst van JAC-Vlaardingen: „Het is wel "opvallend dat de jongeren die we hier krijgen steeds -jonger worden. De gemiddelde leeftijd van de mensen -die we hier helpen met allerlei problemen ligt rond -de 17 jaar. De laatste jaren krijgen we echter steeds -meer jongeren van rond de 15 binnen. Dat komt gewoon, -omdat de jeugd tegenwoordig steeds sneller zelfstandig wil zijn. De drang om uit huis te gaan komt steeds "vroeger en de maatschappij speelt daar niet op in. .Dan ontstaan er wei eens problemen. IViei ouders en sopvoeders, bijvoorbeeld". "De jongeren die door het JAC "worden opgevangen hebben in "veel gevallen hoog lopende conflicten thuis. Het aantal „weglopers" dat de weg naar het Advies Centrum vindt groeit stevig, al is men er bij deze Instelling van overtuigd, De vrouwenpraatgroep die op initiatief van het JAC in mei van het vorig Jaar is gestart, draait voortreffelijk. De groep probeert hoofdzakelijk te werken aan de bewustwording van de vrouwen. Ria Zeef, een van de mensen die destijds het initiatief tot deze activiteit hebben genomen: „We kwamen in de hulpverlening steeds in aanraking met vrouwen, die thuis in moeilijke situaties verkeerden: echtscheidings- en huwelijksproblemen, moeilijkheden in de opvoeding van kinderen en dergelijke. Dat lijkt buiten onze doelstel lingen te vallen, maar dat is toch niet zo. Wij gaat er van uit, dat de situatie thuis goed moet zijn, ander kunnen er voor de kinderen ook emotionele problemen ontstaan. Via de vrouwenpraatgroep willen we dat zien te voorkomen." De bedoeling van de groep is, de vrouwen er door intensief onderling kontakt te laten zien, dat hun problemen niet op zichzelf staan, en dat ze dikwijls veroorzaakt worden door de maatschappij zelf. Ria; „Door in zo'n groep te zitten en naar elkaar te luisteren komt men tot de ontdekking, dat ook anderen met dergelijke problemen worstelen. De schuldgenoelens nemen af en men vindt steun bij elkaar. Vervolgens is het belangrijk dat men zich een eigen mening gaat vormen. Veel vrouwen zijn nog veel te veel afhankelijk van de man, die allerlei zaken moet regelen. „We doen in die groep ook aan een stukje vorming: we hebben speciale thema-avonden over uitkeringen, problemen rond kinderen en kinderbescherming, se- xualiteit en dergelijke. dat slechts een deel van de weggelopen jongeren ooit van het JAC heeft gehoord. Wat er met de rest gebeurd, dat is onduidelijk. Bij de opvang van jongeren die in moeilijkheden zitten gaat het JAC altijd van de jongere zélf uit. „wij vinden dat jongeren van 16, 17 jaar heel goed in staat zijn cm zélf te beslissen wat ze willen. Het is nou eenmaal niet zo, dat fe pas op je 21ste in staat zou zijn omvoorjezelfte beslissen. Dat kan al veel vroeger. Vol gens het burgerlijk wetboek is het echter nog steeds zo, dat alleen de ouders het voor het zeggen hebben". Dat het JAC in haar hulpverle ning bewust de partij van de jongere kiest: daarmee mag niet gezegd worden dat zij geen begrip heeft voor situa ties, zoals die in een gezin kunnen voorkomen. De be roeps- en vrijwillige krachten van het JAC zijn er van door drongen, dat opvoeden een moeilijke taak is, die dikwijls door het gedrag van de kinae ren zélf niet vergemakkelijkt wordt Harry van der Lee: „We praten ook nooit over schuld, als er problemen met ouders zijn. Allerlei conflicten komen vaak voort uit gezinssituaties, die nou eenmaal niet ideaal zijn. Kinderen stellen ouders in het opgroeien vaak teleur: ze doen het anders dan men verwacht had. Dat valt wel eens tegen", „Maar als zo'n conflict een maal tot uitbarsting Is geko men en zo'n jongere ziet het niet meer zitten om thuis te blijven, dan zijn wij bewust van mening, dat dat kind, die jongere, zélf moet beslissen wat er moet gebeuren. We dragen geen oplossingen aan: die moeten ze zélf vin den. We geven wel de moge lijkheden aan". Weggelopen jongeren die bij het JAC terecht komen worden in de meeste gevallen, als blijkt dat ze echt niet naar hun ouders terugwillen, opgevan gen op een tijdelijk „onderdui kadres". Daarmee begeeft het JAC zich puur wettelijk gezien op illegale wegen: maar al te vaak wordt haar verweten dat zij kinderen aan de ouderlijke macht onttrekt en strikt geno men is dat ook zo. „Maar wat moet je dan? Tegen zo'n jon gere zeggen: je bent nog geen 21, dus ga maar terug naar je ouders? Als er inderdaad wezenlijke conflicten zijn, is dat vaak vrijwel onmogelijk. Dat willen ze zelf ook helemaal niet. Als iemand eenmaal is 'weggelopen, dan is dat bijna altijd wel iets definitiefs. Het. is echt een hele stap om weg te lopen. Een kind laat niet gemakkelijk zijn eigen kamer, zijn eigen spullen en de beken de veiligheid achter voor een totaal onzekere toekomst", meent JAC's maatschappelijk werker. Als een jongere door het JAC is ondergebracht op zo'n tijde lijk adres, dan wordt dat voor de goede orde wel gemeld aan de (kinder-)politie. Waar dat kind precies is ondergebracht: daar laat men zich bewust niet over uit. „Zo'n kind moet eerst maar eens een paar dagen tot zichzelf komen. Trouwens: de politie kan wettelijk gezien niets anders doen dan zo'n minderjarige naar zijn ouders terugbrengen en daar los je natuurlijk niets mee op". Die tijdelijke opvang op gehei me adressen kan overigens niet te lang duren. Binnen enkele dagen tot enkele weken moet zo'n jongere zelf - even tueel met hulp van de JAC'ers - een andere, definitieve oplos sing hebben gevonden. Dat kan betekenen, dat zo'n jonge re op zich zelf gaat wonen, als daar mogelijkheden voor zijn. Dat laatste wordt overi gens steeds moeilijker: aan zelfstandige woonruimte is niet of nauwelijks te komen. „Het is eigenlijk een beetje nutteloze zaak. Je kunt de procedure uitleggen, hoe je ingeschreven kunt worden, een urgentieverkiaring kunt krijgen en dergelijke. Je kunt begrijpend met ze praten, maar daar blijft het bij. Er zijn nou eenmaal geen huizen ge noeg en het zal nog wel even duren voor daar een oplossing voor is. Dat is wel het meest frustrerende deel van ons Een speciale groep' vrijwilligers van het JAC houdt zich bezig met het geven van voorlichting aan Jongens, die binnen afzienbare tijd In militaire dienst moeten. Eenmaal per maand wordt een informatie-avond gehouden, waarop een dla-serle over de dienstplicht wordt vertoond en alle Inlichtingen over allerlei zaken, die met de dienst te maken hebben, worden gegeven. Marcel, een van de vrijwilligers uit de Militaire Dienstgroep: „Er komen ook zaken als dienstweigering en vervangende dienstplicht aan de orde. Soms wordt wel eens gezegd, dat wij jongeren zouden aansporen om dienst te weigeren, maar dat is flauwekul. We geven alleen de mogelijkheden, als ze daar zelf behoefte aan hebben. We zijn niet uit principe tegen de dienstplicht ofzo". Wie echt uit principe dienst wil weigeren, kan van de kant van de militaire dienstgroep op een goede ondersteuning rekenen. Blijkt echter, dat men niet in dienst wil om andere dan principiële gronden, dan moet men het zelf maar uitzoeken vindt het JAC. werk: daar hebben wij ook geen oplossing voor", aldus Van der Lee. Het fs overigens zeker niet waar, dat hel JAC het contact met ouders van „weglopers" zou schuwen. Het komt, als het kind daar zélf mee in stemt, regelmatig voor dat de hulpverleners wel degelijk contact met de ouders zoe ken, om te proberen de pro blemen door te praten. Met wisselend succes, overigens. Sommige ouders willen van een instantie als het JAC niets weten, omdat ze vinden dat „een ander" niets met hun problemen te maken heeft, of omdat ze vinden dat het JAC hun kinderen tegen hen opzet. Het komt echter óók voor, dat er een goede relatie ontstaat De ploeg van JAC-Vlaardingen Het krijgen en instandhouden van een lijst met opvangadressen, waar weggelopen jongeren tijdelijk naar toe kunnen, Is geen gemakkeli|ke zaak. Om precies te zijn: eigenlijk Is er bij het JAC altijd een tekort aan dergelijke adressen. Jannemieke, die speciaal met dit probleem belast is: „Goede opvang is voor die kinderen en jongeren noodzakelijk. Als ze van huis weggelopen zijn, dan moet eerst het huisvestingsprobleem worden opgelost, voor je aan de andere moeilijkheden kunt beginnen. Je kunt ze niet op straat laten slapen. Eigenlijk zouden ze over die huisvesting voorlopig geen problemen mogen heb ben: ze hebben ai genoeg aan hun hoofd". Het onderbrengen van weggelopen kinderen, ook at is het maar voor enkele weken, is geen gemakkelijke zaak. Vele mensen die best op die manier een steentje bij zouden willen dragen om het JAC haar werk mogelijk te maken, schrikken ervoor terug, omdat ze op die manier wettelijk gezien meewerken aan het onttrekken van minderjarigen aan het ouderlijk gezag. Strikt geno men zijn ze inderdaad mede strafbaar al gebeurt het in de praktijk nauwelijks, dat men er door in de moeilijkheden komt. Daarnaast bestaat cr het hardnekkige misverstand, dat aan zo'n opvangadres zeer hoge eisen worden gesteld. Jannemieke: „Men denkt vaak, dat men die jongeren In een eigen, compleet Ingerichte kamer moet onderbrengen en dat men beslist een zogenaamd compleet gezin moet vormen, voor men In aanmerking komt. Dat is gewoon niet waar. Een bed Is al genoeg, voor die eerste tijd, samen met wat aandacht voor die jongeren. De enige els die we aan de opvang-adrea- sen stellen, Is dat ze achter onze doelstellingen kunnen staan". Er is wel wat verloop in het adressenbestand. In de praktijk blijkt het ook zeker met gemakkelijk, om weggelopen jongeren op te vangen en een goed oor voor hun problemen te bieden. „De meesten doen het echt niet jaren achter elkaar. De belasting is voor die mensen toch vrij groot", weet Jannemieke. „Maar toch zou het fijn zijn, als we weer eens wat uitbreiding van het bestand zouden kunnen krijgen. Dankbaar werk is het zondermeer". Het JAC garandeert overigens, dat de opvangadressen onder geen voorwaarde bekend worden gemaakt aan - bijvoorbeeld - de politie. „We hebben een goed systeem om die adressen geheim te kunnen houden. Hoewel: de politie heeft natuurlijk toch wel methoden, om achter zo'n adres te komen. Je kunt niet voorkomen dat men er achter komt, als ze zo'n Jongere gaan volgen of zo". tussen de ouders en de hulp verleners. Harry van der Lee: „Ais de emoties wat zijn afge nomen, is er vaak heel goed met ouders te praten. Dan blijkt na verloop van tijd ook, dat ze ons heel anders gaan bekijken, minder argwanend en zo. Vaak beseffen ze eerlijk niet, dat hun kinderen het thuis niet meer kunnen uithouden. Materieel zorgen ze voortreffe lijk voor hun kinderen: daar hoeft het niet aan te schorten. Dat wordt ook vaak gezegd: kijk eens wat we dat kind allemaal gegeven hebben; een eigen kamer, alle spullen die het hebben wil! De emotionele band: daar schort het echter vaak aan. En dat beseft men niet altijd". Hoewel dat zeker niet altijd gebeurt komt het toch ook voor, dat door bemiddeling van het JAC sommige proble men en conflicten kunnen wor den opgelost en dat de relatie tussen ouders en kind aanzien lijk verbetert. Soms lukt dat ook met en is er geen enkele mogelijkheid, om de ouders en de kinderen nader tot elkaar te brengen. „Die problemen worden in veel gevallen gewoon veroorzaakt door een stuk onvolkomenheid van de maatschappij. Het vroeg zelfstandig worden van jongeren levert nou eenmaal problemen op. De maatschap pij is daar nog Sang niet vol doende op ingesteld. Het lijkt wel eens of er krachten zijn, die dergelijke ontwikkelingen bewust willen tegenhouden, die hun ogen sluiten voor de werkelijkheid. Neem Van Agt: hij ziet het gezin nog steeds als de hoeksteen van de sa menleving. De cijfers wijzen echter uit. dat dat steeds min der het geval is". Waarom alternatieve hulpver lening, naast al die „officiële" instanties waar mensen-met- problemen terecht kunnen? Harry van der Lee: „Het feil dat de alternatieve hulpverle ning het erg druk heeft is gewoon terug te voeren op het feit, dat de ouders écht niet altlid gelijk hebben. Voor de „officiële hulpverleners hebben ze dat wél, zolang de kinderen niet meerderjarig zijn. Als ouders blijven dwar sliggen, dan kun je als „offi ciële" hulpverleners niet an ders dan „lijmen". Het pand van het JAC-Vlaardingen, inde Pieter Karei Drossaart- straat201. Het JAC stelt zich ten doel, aan de gesignaleerde behoefte aan adequate hulpverlening tegemoet te komen, met name voor jongeren. Bij die hulpverlening gaat men utt van de situatie: van de hulpvrager. Het JAC wil met name ingaan op situaties waarin minderjarigen vanuit hun rechteloze positie in conflict zijn of dreigen to komen met gevestigde structuren of instanties (bijvoorbeeld gezin, politie, raad van kinderbescherming). Het JAC probeert zich niet alleen bezig te houden met individuele hulpverlening; zij probeert ook inzicht te krijgen in de maatschappelijke oorzaken van problemen en probeert een bijdrage te leveren om probleemverwekkende factoren op te heffen. Het JAC houdt zich niet uitsluitend bezig met het opvangen van weggelopen jongeren. Ook lal van andere adviezen over huisvesting, uitkeringen, problemen rond seksualiteit en dergelijke komen in de hulpverlening tot uitdrukking. Daarnaast heeft de Vlaardingse JAC een speciale groep, die zich richt op jongeren die in militaire dienst moeten, terwijl er ook een vrouwenpraatgroep is, die zich richt op de bewustwording van de (jonge) vrouw. Wie over het Jongeren Advies Centrum meer wil weten, kan in deze regio terecht op het Vlaardlngse adres P. K. Drossaartstraat 201. Iedere werkdag tussen 10 en 17 uur kan men er terecht, terwijl men dinsdags en donderdags ook van 20 tot 22 uur terecht kan. Telefonisch Is JAC-Vlaardingen bereikbaar vla 34.47.13 of 34.48.13.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5