SCHIEDAMS :HE COURAfl m Raad roept bi ïrgemeester op het matje :fea sili ne< em c pn Tweede dagverblijf geestelijk gehandicapten komt in Schiedam '-wwm 1 Wilde vos midden 1 in stad gevangen Dader dodelijk ongeval gepakt Gymnasium gaat dik boekje opendoen Bezwaren tegen Turks koffiehuis [>ef Munitie gaat uit Staelduinse hos vervalt steeds Centrum in Vlaardingen zit vol: op proef: - DRUKTE OP AFSCHEID Havenkerk is ereschildje nu al kwijt Na honderd jaar: Dinsdag 31 oktober 1978 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 103dc jaargang 110. 26206- 4 PAGINA'S Broersvest 3 telefoon admimslralw 268091 redactie 262566 klaohtendu-nsl 144141 SCHIEDAM EN KETHEL Maasland Het fraaie grachtenpand De Pynas aan de IVlaaslandse 's-Herenstraat, raakt steeds meer in verval. De eigenaar die het pand destijds van de gemeente kocht, is zijn verplichtingen lang niet nagekomen. Burgemeester en wethouders zullen nu opnieuw actie ondernemen. „Goedschiks of kwaadschiks," zo heeft burgemeester J, van den Brink aangekondigd. De zaak De Pynas was ditmaal aangezwen geld door de Maaslander H. Koozendaal, die zich tijdens een spreekrechtbijeenkomst zeer bezorgd toonde. ei„Eerst heeft het vreselijk lang geduurd eer er weer enige bedrijvigheid was waar te nemen. Nu ligt het werk weer helemaal stil." Het Maaslandse college heeft de eigenaar, één van de twee kandidaten die zich destijds voor het pand meldden, al diverse malen op zijn verplichtingen ten aanzien van het koopkontrakt gewezen. Tot nu toe, zoals de heer Roozendaal terecht opmerkte, wo rdt er vrijwel niets ged a an. „Het pand ligt er nog meer vervallen bij dan ooit tevoren, is het soms de bedoeling om het in elkaar te laten zakken?" zo vraagt de Maaslander zich af. Dat is volgens burgemeester Van den Brink zeker niet de bedoeling, en daarom zal er ingegrepen worden. Schiedam Voor geestelijk gehandicapten, die ouder zijn dan 18 jaar, is in Schiedam een dagverblijf nodig. Mor genavond komt In de raads commissie voor sociale zaken een brief daarover aan bod. Het dagverblijf, zoals dat al in VI aar dingen bestaat, is vol en in het Waterweggebied heef t met name Schiedam een wachtlijst, aldus de stichting dagverblieljven geestelijk ge handicapten West Zuid-Hol land. De directeur van gemeente werken, Harm de Block, zal worden gevraagd om in Schiedam plaatsen aan te wij zen waar zo'n dagverblijf zou moeten komen. In het contact tussen de gemeenten Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis is al overeengekomen dat het dagverblijf voor oude re geestelijke gehandicapten IDVO) in Schiedam zou moe ten komen. Wethouder Riet Taverne Iaat haar commissie weten, dat volgens het provinciale plan voor dagverblijven wordt uit gegaan van 74 plaatsen in de regio Waterweg-Noord maar dat de verwadi ting bestaat dat het aantal gehandicapten voor een dagverblijf in 1990 wel beduidend hoger is- In Vlaardingen is plaatsing van 50 gehandicapten, mogelijk, en ook Schiedam maakt daar nu gebruik van. Komt er in Schiedam een dagverblijf bij, dan zal het Vlaardingse ook voor MEIaassluis beter kun nen functioneren. De voorziening is bedoeld voor gehandicapten van bo ven de 18 jaar, die geen ge bruik kunnen maken van on derwijs- en arbeidsvoorzie ningen maar die wel een zoda nige redzaamheid bereikt hebben dat verblijf in de sa menleving mogelijk is. Dat wil zeggen, dat zij 's avonds en in het weekeinde doorgaans bij een gezin zijn opgenomen, of anders in een gezinsvervan gend tehuis. Ook het feit, dat er in Schie dam een tweede gezinsver vangend tehuis komt, wijst er volgens wethouder Taverne overigens op dat het aantal benodigde plaatsen in de ko mende jaren zal toenemen voor een DVO. Ook is er de ontwikkeling in de sociale werkvoorziening (in Schie dam is daarvoor bedrijfsge- meenschap Schiemond), die vermoedelijk in een richting gaat waarbij een aantal gees telijk gehandicapten zal door stromen naar een dagverblijf. De vergadering van de eomei- rnlssie voor sociale zaken be gint morgenavond om acht uur in het stadskantoor. Vlaardingen Een van de bewoners van de Schiedam- seweg, de heer H. Schilder, heeft zich in een brief tot de gemeente gewend met het verzoek, geen vergunning te géven "om in hét pand op nummer 75 een Turks koffie huis annex snackbar te ves tigen. Ook andere bewoners zijn bang, dat hun avond- en nachtrust in gevaar komt. je vergunning om in het pand een horecabedrijf te vestigen is inmiddels formeel verleend. In die vergunning zijn, zoals dat gebruikelijk is, de nodige voorwaarden op genomen om overlast voor omwonenden te voorkomen. Volgens de heer Schilder is in de naaste omgeving veel overlast te verwachten. Zo Omwonenden vrezen overlast vreest hij stank in verband met bedorven etenswaren en het aantrekken daardoor van ongedierte, geluidsoverlast door bromfieteisen van jeug dige bezoekers en de muziek, die in het pand ten gehore zal worden gebracht „Het betreft hier zeer oude pan den, welke bouwtechnisch niet van dien aard zijn, dat hier ermate enigemate van geluidsisolatie gesproken kan worden," aldus de heer Schilder.„De aanwezige bin nenmuren zijn uiterst dun en de panden zijn bijzonder ge horig. Het voortbrengen van muziek langs de voorgeno men weg zal dan ook perce len ver doorklinken," ZO schrijft hij in zijn brief aan het college van b- en w. De bewoner verzoekt het colle ge, het afgeven van de beno digde vergunningen opnieuw te bezien. Volgens een woordvoerder van de afdeling Algemene Zaken van de gemeente Is het nauwelijks mogelijk, naar aanleiding van derge lijke bezwaren de vergun ning alsnog is te trekken, „Je zou, als er van overlast sprake is, alleen de voor waarden aan kunnen passen. We hebben er echter eimet de voorwaarden uiteraard al rekening mee gehouden, dat de overlast moet worden be perkt. Het komt immers wel meer voor, dat een dergelijk bedrijf midden tussen wo ningen wordt gepland. Het ïs hier zeker geen unieke situatie." Twee jaar Crisisopvang Schiedam De gemeente Schiedam wil een crisisopvang gaan starten, een instantie die 24 uur per dag in staat is om mensen, die in een crisissituatie verkeren, op te vangen en even tueel onderdak te bezorgen- rr -, •- J Dit nieuwsblad, waarin u al net nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinalie met bet Rotterdamscb Nieuwsblad. Stuur mij dit niauVsWad 1 dagen gratis op proet toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonci "ere bon m open envelop, zpnder postzegel, sturen naar Antwoordnummer 834. Ronerüaw. Twee jaar lang zou die crisisop vang moeten proefdraaien a'vo- rens er een definiteiief besluit over zou kunnen worden geno men. Dat is het resultaat van overleg over crisisopvang binnen een werkgroepje bestaande uit ver tegenwoordigers van onder an dere de Telefonische Hulp dienst, de GGD, de politie, de gemeentelijke sociale dienst en de sociaal raadsman. De ideeën van de werkgroep zijn aangebo den aan het college van burge meester en wethouders, die het morgenavond aan de commissie voor sociale zaken voor advies zullen aanbieden. Behoefte bestaat er volgens de werkgroep zeker aan eeïi crisi sopvang. Een jaar lang is door de werkgroep een globale pei ling verricht naar de eventuele noodzaak, met als resultaat het advies een proefperiode van twee jaar aan te gaan. In die twee jaar zou kunnen worden bekeken in hoeverre de instan tie gerechtvaardigd is en zou eventueel tot een definitieve in stelling kunnen worden beslo ten. Mensen, die voor opneiame in het project crisisopvang in aan merking komen, moeten rede lijk aanspreekbaar zijn en mo gen niet over andere opvang- mogelijheden beschikken. Psy chotische cliënten en mensen onder invloed van alcohol en drugs vallen dus zij zijn in den regel niet redelijk aan spreekbaar buiten het taak gebied van de crisisopvang, zo stelt de werkgroep. Ook over de kosten is door de werkgroep al nagedacht Zo'n 22.500 gulden per jaar zou er voor de instelling van een crisi sopvang moeten worden uitge trokken. De commissie sociale zaken hoeft zich morgenavond niet over de financiële aspecten te buigen; er wordt slechts een principeuitspraak van de com missieleden gevraagd. imiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiitiiiiniiiiimiiiiiuiiiüiiiiitiiiiiitimiiuiiHiuniiimuiiiuuiimiimii Delft „O bent een beminnelijk mens. U kon goed met de commissie overweg en ik liet haar leden altijd netjes weten wanneer ze in strijd waren met wetten en reglementen". Dat zei gistermiddag de heer Cramer, waarnemend voorzitter van de commissie van advies voor de werkgelegenheid tegen de scheidende adjunct-directeur van het Gewestelijk arbeidsbureau (GAB), de heer Van Lent De scheidende adjunct-directeur, is met ingang van X november benoemd tot directeur van het GAB Waterweg-noord, hield een afscheidsrecep tie. aimmiinimniiiuiiinimiimniiuiiininiiiiiiniiHiiimkiiinimiiitiiiiiiiiimniiiiiHiinmiiinniMi Vlaardingen Burgemeester Wim Kieboom zal zich moeten verantwoorden over de wijze waarop bij het zwerfkattenprobleem aanpakt. Dit is de mening van de fracties van de PvdA, VVD en CDA. Volgens de raadsleden heeft de burgemeester de grens van het toelaatbare overschreden door op eigen houtje de bijdragen voor Rattenvanger Stam te verhogen van tien naar twintig gulden per gevangen kat. Verder meent men dat de uitvoering van het raadsbesluit zeker niet naar de geest ervan plaatst vindt. Henk Krabben (PvdA); „Eigen lijk is het sop de kool niet waard, maar na de beantwoor ding van mijn vragen in ae commissies algemene zaken en volksgezondheid kan ik er niet omheen er bij de begrotingsbe handeling in de raadsvergade ring op terug te komen. Daartoe voel ik mij gedwongen, oeimdat er wordt gehandeld in strijd met het raadsbesluit wat betreft de kosten en de wijze waarop de vangactie zou plaatsvinden. Bo vendien ziet het er blijkens het kleine aantal gevangen katten naar uit, dat de actie nooit tot resultaat zal leiden. Dit doet de hele zin van de begroting na tuurlijk wankelen". Ook CDA-fractievoorzitter Jo Schriel verwacht vragen van zijn partij over de handelwijze van burgemeester Kieboom. „Zelf zit ik niet in de commissie volksgezondheid, dus ik zal me er in de fractievergadering do or Schiedam Het eerste bordje is gestolen van de drie. die wethouder Chris Zijdeveld tien dagen geleden heeft opge schroefd. Johan Maas bach, ei genaar van de Havenkerk aan de Lange Haven, is zijn schildje kwijt. De schildjes, met het opschrift Scïdam, zijn een initiatief van de historische vereniging Schie- dam, die er schoolvoorbeelden van restauratie mee wil belo nen. Aan Zijdeveld was ge vraagd de drie eerste tegeltjes te bevestigen. Het eerste daar van, een uniek exemplaar dus, is nu spoorleioos. Bij de twee andere gebouwen, een woninkje aan de Schie en een herenhuis aan de Lange Haven, hangen zij nog. Ook hier is echter nog niet de specie over de schroeven aangebracht, waarmee voorko men moest worden, dat de schildjes van de gevel kunnen worden afgehaald met behulp van een simpele schroeve- draaier. partijgenoten over laten infor meren. Maar als het echt waar is dat Kieboom de bijdrage per gevangen kat heeft verhoogd met honderd procent, dan vind ik dat een zeer vreemde gang van zaken. Vooral omdat hij daar in de commissie algemene zaken met geen woord over had gerept". Ook Mariëtte Hoogendijk van de WD, die het oneens is met deie handelwijze van Kieboom: „Deze zaak ligt gevoelig bij het publiek. Daarom is het noodza kelijk dat er geen misverstan den ontstaan over de wijze waarop de zwerfkatten worden aangepakt De sfeer is intussen door allerlei tegenstrijdige be richten en verklaringen vertroe beld". J)at de burgemeester een zeke re vrijheid van bandelen beeft bij de uitvoering van het raads besluit is een logische zaak. Dat geldt ook voor een bijstelling van het tarie! voor de kotten- vanger. Of de verhoging van honderd procent nog een bij stelling te noemen is„. in ieder geval had hij daar de commis sie over moeten inlichten. ^üiiiiiiiiiifiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniMriTiiiiiiiiiiiiiifniiKiHiiiiuniuinniiiiniiininniiiiinmiiiiiii^ Vlaardingen Twee 12-jarige jongens hebben zondag een vrij unieke vondst gedaan. Ze troffen in een bak bij bet gemaal aan de Spoorsingel in Vlaardingen, een wilde vos aan. Het gelukte de twee knapen het dier in een stevige zak te stoppen, waarna zij de vos naar het politiebureau brachten, tater heeft Johan van Konijnen burg van de VJaardingse Dierenambulance, zich over bet dier ont fermd Volgens Van Konijnenburg is het uniek, dat een vos midden in een stadei als Vlaardingen wordt aangetroffen, zeker als hetzoals bij deze Reinsert", een wild exemplaar betreft Van Konijnenburg heeft overigens gisteren de handen vol gehad met het beest, 's Morgens bleek de vos uit de getraliede kooi te zijn ontsnapt en zich onder de planken van de opvangruimte te hebben genesteld. Van- daaruit maakte hij geen aanstalten om weer tevoorschijn te komen. Van Konijnenburg, die inmiddels al enkele forse beten in de vingers had gekregen, heeft het dier later onder verdoving bij zijn dikke vacht gevat Het dier zou vanmid- dag naar de diergaarde Blijdorp worden overgebracht Speurtocht ieidde tot in Deventer Schiedam De Schïedamse politie heeft de man, die twee weken geleden een dodelijke aanrijding op de Rotterdamsedijk veroor zaakte en daarna door is gereden, gevonden- Het is de 23-jarige Schiedam mer J. J. J., die inmiddels heeft bekend het ongeval te hebben veroorzaakt De Schiedammer kon worden aangehouden om dat niet alleen de Schïedamse politie, maar ook collega's uit andere steden nogal wat werk van de zaak hadden gemaakt Er werd overal in het land met extra zorg uitgekeken naar een lichtgroene Amerikaanse auto met beschadiging aan de voor rijde. In Deventer werd de be treffende auto gevonden. De Schiedammer had hem vlak na het ongeval verkocht via de automarkt Utrecht, waarna het voertuig in de koekstad bel and- deei. Het gerechtelijk natuurwe tenschappelijk laboratorium te Rijswijk wist vast te stellen,dat de gevonden Amerikaan inder daad de botsing had veroor zaakt- De eigenaar kon toen snel worden opgespoord. Hij beken de, geconfronteerd met de fei ten, verantwoordelijk te rijn ge weest voor de aanrijding. Schiedam Het Stedelijk Gymnasium in Schiedam wil het honderdjarig bestaan niet ongemerkt voorbij laten gaan. Vandaar dat een speciale lustrum commissie aan het werk toog en een redactie samenstelde gedenkboek te verzorgen, dat als compleet naslagwerk gebruikt zou kunnen worden. Dr. P, J. T. Endenburg, oud-rec tor; drs. G. van der Feijst, archi varis van Schiedam; J. A. Touw, A. H. J. Olde Monnikhof, J. A. M. Schenke, allemaal oud-leer lingen; en L. H. Koster, één der docenten, rijn aan het werk gegaan en hopen begin decem ber de laatste artikelen naar de uitgever te kunnen sturen. Hoe: veel exemplaren er gedrukt zul len worden is nog niet bekend. dat hangt af van het aantal aanvragen. Naast de geschiedenis van de school koeimen sociale en on derwijskundige aspecten, ook vanuit het standpunt van de leerlingen gezien, aan de orde. Natuurlijk zullen de verhalen over .rotstreken" van de leerlin gen niet ontbreken, zowel van de kant van de leerlingen als van de docenten. Als „toegift" Vlaardingen De Centrale Meldkamer van Rijnmond heeft gistermorgen een hoger aantal klachten over luchtver ontreiniging te verwerken ge kregen dan normaal het geval is. De onplezierige lucht, die in Vlaardingen en omgeving merkbaar was, was echter niet te wijten aan problemen bij bedrijven, die meer stank pro duceerden dan gebruikelijk is. Het lag eenvoudig aan de weersomstandigheden, dat de industrie-lucht beter bleef han- Vlaardingen Op zo kort mogelijke termijn zal de mu nitie-opslagplaats, die mo menteel nog gevestigd is in bet Staelduinse bos, tussen Hoek van Holland en Maas dijk, rooetert verdwijnen. Dat heeft staatssecretaris Van Eekelen van defensie geant woord op vragen van de Tweede Kamerleden Ver kerk-Terpstra (VVD) en Van der Sanden (CDA). De munitie-opslagplaats is ge vestigd in het oostelijk gedeel te van het Staelduinse bos. Het westelijk deel is in ge bruik voor recreatie. Het is de bedoeling, dat ook het ge deelte, dat momenteel niet voor het publiek toegankelijk is, voor het publiek wordt opengesteld. Een alternatieve opslagplaats is er nog niet: daar wordt door het ministerie van defensie nog hard naar gezocht Hier over is echterei op korte ter mijn een beslissing te ver wachten. De voorvechters voor bet Staelduinse bos zullen bijzon der gelukkig zijn met dit antwoord van de staatssecre taris. Zoals bekend was er enige tijd geleden sprake van, dat het gehele Staelduinse bos als natuur- en recreatie gebied verloren zou gaan. wordt de gehele Lijst van leerlin gen en docenten in het boek opgenomen. De 144 pagina's rijn voorzien van een groot aan tal oude klassefoto's en dat kan een leuk weerzien worden. Door twintig gulden over te maken op postrekening 2717, ten name van de Bondsspaar bank Schiedam, op het nummer 813189314, onder vermelding van lustrum Stedelijk Gymna sium, kan iedereen zich verzeke ren van een exemplaar. Het gedenkboek zal in de lus trumweek, die van 31 maart tot en met 6 april 1979 duurt, klaar liggen. Daarna is het ook wel te koop in de boekhandels, maar dan zal het ongeveer vijfenveer tig piek moeieten gaan kosten. Wie als donateur honderd gul den heeft overgemaakt voor het lustrum, krijgt al een gedenk boek en hoeft dus niet nogmaals te bostellen. „Tja, het is in eerste plaats gericht op de oud-gymnasias ten, vanwege de sfeer, maar ik kan me voorstellen dat anderen er ook plezier aan beleven. We doen in ieder geval ons best", •zo sprak een van de medewer kers gisteravond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 1