'Tegen de gemeente kan je wel iets beginnen' opbouw - werkers" uit West Nu: geweldige TopTest Occasion aanbiedingen ermee WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 Doorzetten helpt 1 Na hotelbrand in 1976: Verbouwing aan Rubensplein is bijna voltooid Lil. ".r.' f -SR:J.;.-y Wat helpt "al jaren bij hoest? Eigenraamb.v. Peugeot dealer Voor de raad Het CDA en het rode testament S Cf 3 aiOTniiiiirmiiiiiuiiiuiMiiiMiiiiiuiniiiiiHï i Schiedam Twee L" laanbewoners in 3 Schiedam-West heb- s ben in samenwerking: 1 met andere buurtge- l noten maandenlang tegen de gemeente- M plannen voor her- strating in hun lanen 3 gevochten. "Wat nie- E mand van tevoren s - had verwacht ge- 4 beurde: het duo kreeg gelijk en zag in g de definitieve ge- 3 meentetekenmg hun T plannen voor het grootste deel uitge- 3 voerd. Voor het eerst eigenlijk zijn bewo- 5 s ners met succes tegen s -de gemeenteplannen opgestaan. Gesteund door de behaalde sue- S cessen hebben Jan van Donkelaar en 5 Wim Hartendorp be- sloten om door te g rt gaan. Ook in de toe- komst zal hun vrije tijd in dienst van de 1 buurt staan. 5 r Over hun ervaringen s en over de toekomst- 1 - plannen sprak ver- - slaggever Richard C Stomp met de beide doorzetters. Bij het gesprek was ook be- g stuurslid van de be- 5 wonersvereniging Schiedam West, John de Kievit, aanwezig. i&v;- *'Z V.l.n.r. John de Kievit, bestuurslid van de bewoners vereniging Schie dam West, Jan van Donkelaar en Wim Hartendorp, de mini-opbouw werkers in spe. iliimiiiiiuMiniiiimMiiumiiiiiiiiiiiiiiiiiiis „Toen eenmaal vast stond dat we onze zin hadden gekregen, hebben veel mensen ons op straat de hand geschud, om ons te feliciteren met het be haalde sücces en ons te bedan ken voor de verrichte inspan ningen. De hele gang van za ken heeft grote indruk ge maakt op de bewoners van de Van Ruysdaellaan en de Van Ostadelaan, Bewoners die, toen resultaat uitbleef, tegen je zeiden „Het wordt zeker niks", kwamen na afloop aan de deur om ons de hand te schudden." Jan van Donkdaar en Wim Harten- dorp, bewoners van respectievelijk de Van Ostadelaan en de Van Ruysdael laan, zijn bijzonder tevreden over de afloop van de inspraakprocedure voorafgaande aan de herbestrating van de lanen, Een tevredenheid die niet zozeer te danken is aan de manier waarop de gemeente de inspraak heeft begeleid, als wel aan het door zeilen van de bewoners zelf, tegen het optreden van de gemeente in. „Wij hebben de indruk dat ze ons cp het stadskantoor gewoon hebben onderschat. Andere straten waren gemakkelijk door de gemeente te overbluffen en daardoor dachten ze dat met ons ook gewoon te kunnen doen. Dat is ze dan niet gelukt, We hebben met dit succes bewezen dat je wel iets kunt bereiken, als je maar doorzet; ook tegen de gemeente ben je niet bij voorbaat kansloos. Vaak hoor je van bewoners als het om gemeenteplannen gaat: „Hou maar op, tegen de gemeente begin je toch niks. Het belangrijkste voor ons is dat we hebben bewezen dat dat wèl het geval is." Gesterkt door het succes hebben Van Donkelaar en Hartendorp besloten om na de herbestrating van de beide lanen niet op te houden, maar de opgedane ervaring in dienst te stellen van de bewoners van de omgeving van de lanen. Opbouwwerk op kleine schaal, dat is waar zij zich in de toekomst aan willen gaan wagen. „Het gaat ons niet om telkens maar weer problemen op te lossen. Daar heb je weinig aan. Als je het ene probleem achter de rug hebt is er altijd wel weer een nieuw. Het is veel belangrijker om de mensen zelf te laten zien hoe ze iets kunnen berei ken, hoe ze zelf iets tegen bijvoor beeld de gemeente kunnen beginnen. We willen ze Jaten zien dat je wel degelijk iets kunt bereiken. En dat kun je van mijn part een stukje bewustwording noemen". De be wonersvereniging Schiedam- West is het met die zienswijze hele maal eens. In het hele inspraakproces van de beide lanen hebben zij de werkgroep daar waar mogelijk van harte gesteund. Die werkwijze is de vereniging uitstekend bevallen. Zo zelfs dat er in de toekomstige strate gie gebruik zal worden gemaakt van zogenaamde wijkgroepen. Groepen bewoners die, net zoals Van Donke laar en Hartendorp, zelf voor hun belangen en de belangen van hun buurt op kunnen en willen komen. John de Kievit: „Je moet het zien als een decentralisatie van taken van de bewonersvereniging. Als centrale vereniging heb je niet genoeg tijd om alle problemen naar behoren op te kunnen lossen. Alle taken komen op het bestuur terecht, zo blijkt in de praktijk, en daardoor komen bepaal de zaken in de verdrukking. Door het instellen van wijkgroepen kunnen een heleboel van die taken door wijkbewoners zelf worden overgeno men. Die wijkbewoners weten ook beter wat er in de wijk leeft en kunnen bepaalde problemen vaak veel beter beoordelen." Hartendorp: „Het is ook de beste manier om bewoners bij bepaalde zaken te betrekken, je kunt wel een prachtig spreekuur in gaan stellen ergens in de wijk, maar dan komen de mensen toch niet. De beste manier om ze te bereiken is gewoon door als wijkgroep te laten zien dat er iets te bereiken valt De mensen komen dan vanzelf wel naar je toe." Van Donkelaar: „In de praktijk is dat ook gebleken. Nu we succes hebben geboekt bestaat er veel meer belangstelling onder de bewoners. Er komen nu mensen naar ons toe die vragen wat de bewonersvereniging West nu precies is en wat die vereni- gingdoet". „Maar ook tijdens de inspraakproce dure zelf bleek de belangstelling al duidelijk te groeien door de activitei ten van de werkgroep. De tekeningen, zoals die door de gemeente waren gemaakt zijn door de werkgroep m de straat opgehangen bij een dieren winkel en wasserette. Iedereen uit de lanen is naar die tekeningen gaan kijken die daardoor als een soort muurkrant hebben gefunctioneerd. En die manier van werken blijkt gewoon bij de mensen aan te slaan". Hartendorp: „Ook belangrijk is een zo groot mogelijk gebruik maken van de in de wijk aanwezige kennis. In elke wijk wonen wel bepaalde men sen waar je een heleboel aan zou hebben; mensen waar je veel meer mee zou kunnen bereiken. We vinden dat we van die kennis gebruik moeten maken en dat zou uitstekend binnen het kader van de wijkgroep kunnen. Iedereen kan dan ook in die wijk groep deel nemen. Lidmaatschap van de bewonersverenïgmg is ruet spe ciaal vereist". De Kievit: „Wel is dat lidmaatschap belangrijk, Wij krijgen namelijk een geringe subsidie. Dat geld hebben we hard nodig om bepaalde problemen aan te kunnen pakken. Voordat je subsidie krijgt moet er echter min stens twee procent van het aantal bewoners in de wijk lid zijn van de vereniging." Plannen hebben de toekomstige op bouwwerkers-op-kleine-schaal ge noeg. Aanstaande maandag wordt er bijvoorbeeld met de commissaris van politie Cees van der Haagen gepraat over het zo optimaal mogelijk functio neren van de wijkagent. Volgens de beide Iaanbewoners een belangrijke zaak waar hard aan moet worden gewerkt. Daarnaast denkt men ook huurders te steunen die door hun huisbaas worden overbluft en uit angst het huis uit te worden gezet, met voor hun rechten durven op te komen. Ook wil men proberen een oplossing voor de jeugd in de wijken te vinden. De kinderen die zoveel schade aan schoolgebouwen aanrich ten zouden eens moeten worden ge hoord. Wat willen zij precies, wat is er verkeerd aan de huidige situatie? Het zijn slechts een paar dingetjes waar do wijkgroep zich voor in zou kunnen zetten. De wijkgroep wordt waarschijnlijk een officieel onderdeel van de be wo nersvereniging Schiedam West. Het zou problemen die binnen meer wij ken spelen door kunnen geven naar de bewonersverenïgmg en aan de andere kant zou de vereniging proble men die de bewoners zelf aangaan, en de bev/oners zelf zouden kunnen oplossen, naar de wijkgroep kunnen delegeren. Een soort wisselwerking tussen de bewonersverenïgmg en de wijkgroep dus. John de Kievit: „Toch moet je de bewonersverenïgmg niet alleen zien als een groot overkoepe lend orgaan van allerlei wijkgroepjes, dat de gang van zaken wel even uit zal gaan maken. Dat is per se met de bedoeling. Het belangrijkste is gewoon dat de bewoners zelf voor hun zaken op gaan komen. Eigenlijk zou het zo moeten zijn dat de bewo nersverenïgmg zich na verloop van tijd zou moeten kunnen opheffen omdat alle bewoners zelf voor hun belangen opkomen. Maar dat is na tuurlijk slechts een theoretische mo gelijkheid. En zelfs al zou het gebeu ren, dan zou de vereniging nog moe ten blijven bestaan om alle zaken te coördineren. Er blijven immers altijd problemen die in verschillende ge biedjes van de wijk spelen, en om dat met elkaar te vergelijken is de vereniging een prima instelling." Een redelijk verregaande decentrali satie valt er binnenkort dus te ver wachten in het Westen. Wijkgroepen zullen belangrijke taken van de bewo nersverenigingen overnemen en be woners zullen hun belangen zelf gaan behartigen. Toch zullen die werkgroe pen met door de vereniging uit de grond worden gestampt. Er verschij nen geen oproepen tot het vormen van een wijkgroep. De Kievit: „Zulke wijkgroepen moeten groeien, net zoals in de Van Ruysdaellaan en Van Ostadelaan is gebeurd. De eerstvol gende wijkgroep, die op het moment aan het groeien is, bestaat uit bewo ners van het plangebied rond de Mariastraat, waar de gemeente plan nen voor sloop en voor renovatie wil gaan bespreken. Daar is nog ontzet tend veel te doen en een wijkgroep zou erg goed werk kunnen verrich ten." Alle middenstanders van het Rubensplein zijn blij, want de verbetering van dit winkelcentrum in Schiedam-West gaat ook hun aan •Het Atlantichotel is verleden tijd. Na de verbouwing, bijna klaar is, Komen er koopwoningen en een bankfiliaal ADVERTENTIE Schiedam Het Rubensplein oogt de laat ste tijd weer beter. De verbouwing van hotel Atlantic, dat in december 1976 afbrandde, is nagenoeg klaar en dezer dagen zijn de schuttingen eromheen weggehaald. Het duurt echter nog wel een paar maanden, voordat alle werkzaamheden aan het hotel zijn afgerond. Dat geldt ook voor het Chinees-Indisch restaurant, dat voor de brand was gevestigd op de begane grond van het hoekpand op de hoek van Rubens- plein en Rembrandt!aan. Horeca komt er niet meer, dus wat dat betreft is Jan Steen, de bistro ofwel cafe- chantant, de horecagelegenheid bij uitstek in het Westschiedamse winkelcentrumpje. De bedoeling is, dat de Amro-bank zijn kantoor verplaatst van de Burgemeester Knappertlaan naar de meer aantrekkelijke hoek, vlakbij op het Rubensplein. Voorts zijn in het voormalige hotel dertien apparte menten ingericht, die te koop worden aange boden door eigenaar C. de Vries die het hele hoekpand (inclusief de discotheek die voor de brand juist onder Atlantic was gevestigd) overnam van Wim Haasbroek. „Man, ik ben dolblij dat die hoek er eens wat beter uitziet", zegt een van de onderne mers op het Rubensplein, J. Soek. Als eigenaar van Jan Steen, sinds juli, is hij in zijn nopjes met de verbetering van „zijn" plein, waar veel verkeer van en naar Vlaar- dingen overheen rijdt en waar het afgebran de hotel dus des te meer een doom in het oog van de winkeliers was. ,Jk hoop er wel meer klanten door te krijgea Er gaat niets boven een gezellig centrum", aldus Soek. ADVERTENTIE van Beethovensmq»! \24, Vloafdingen 010 35 79 CO door Gerard Verhuls- donk, fractieleider WD. Aan het jolige clubje van de zesde etage van het stadskantoor: Beste allemaal Hartelijk dank voor jullie vlotte antwoord op mijn vraag, of ik mede-eigenaar mocht worden van de door tuliie onder de ambtenaren verspreidde brochure "Ba sis voor het beleid enz., enz.,"In deze brochure ver- klaien jullie plechtehjk, dat dit boekje als richtlijn zal gelden voor allen die als Schiedams overheidsdie naar de dagelijkse dik of dun belegde boterham ver dient. Althans voorlopig, want het echte werkpro gramma is nog met klaar (als er nog geen programma om te werken is, wat voeren jullie dan etgenhjk uit?). Hartelijk dank voor het ne gatieve antwoord. Het be vestigt mijn vermoedens, dat wie eenmaal op het hoogpolige kamerbrede ta pijt wethouderhjk gezeteld is, zich geen moer meer aantrekt van wat anders denkenden verlangen. Het begon al met het afschaffen van het spreekuur, de twee de stap is rechtvaardige verzoeken botweg te weige renEen van jullie motieven was: "Het kost te veel om deze brochure aan de raad tc verstrekken". Wat een flauwekul in het kwadraat Ik schat de waarde van het boekje inclusief BTW op 50 cent Dat zou voor de raad dan kosten: 35 maal 50 cent is 17,50. Nu. dat had de WD-fractie dan wel willen betalen. Jullie vragen aan mij, of het mij niet opgevallen is dat de PvdA en het CDA een overeenkomst hebben ge sloten. Gut, nu je het zegt Is dat dan die alliantie, waarbij het CDA het eigen program laat vallen en het PvdA als "nieuw verbond" aanvaardt? Wat zullen toch die duizenden CD A-stem mers een raar gevoel krij gen, als ze weten dat hun evangelische gevoelens ver tolkt zullen worden door de hoofdstukken 2 tot en met 5 van het rode testament Maar waarom, en dat snap ik dan weer niet, moesten er uit het PvdA-verkiezing- sprogram, "de lekstem van het proletariaat", de punten 2-1-6 en 2-2-6 in hun geheel vervallen verklaard wor den? Deze punten zijn nu net de speerpunten van het hedendaagse socialistische denken, namelijk de terug schakeling naar de achter ban De volgende fabel in jullie antwoord was, dat op 13 juli 1973 alles reeds besproken was oftewel beklonken. Lie ve luitjes, hoe komen jullie daarbij? Op die avond heef t de PvdA alleen maar de andere partijen bekeken, welke billen het blootst wa ren of in kleuren gesproken het roodst. Wel, de VVD heeft zich niet ontkleed en evenmin zijn kleur verlo ren. Met andere woorden, die avond werd gebruikt om een inventarisatie te ple gen van wat ons verschilde en wat ons overeenstemde. En geen bindende af spraak is toen gemaakt Foei, wat hebben jullie getracht mij te bedotten. Goed, ik heb mijn zin niet gekregen, maar wel mijn gram. Als de straat- en pleinreiniger zijn bezem de bekende diagonale bewe ging laat stoppen, dan pleegt hij raad met jullie richüijnen. Als de stadsho- venier zijn zeis laat rusten, dan mediteert hij overjullie richtlijnen. Als de stedelij ke timmerman zijn hamer laat rusten, bevnt hij zich op jullie lichtlijnen.en zo kan je nog uren door gaan. Beste mensen, ware het achteraf bezien toch niet veel eenvoudiger geweest aan mijn bescheiden ver zoekje te voldoen? Had de raad die boekjes gegeven- Overigens, ik was een van de eersten die er een te pakken kreeg, maar dat wisten jullie natuurlijk al lang. Met liberale groeten, g.v PS - Schiedam krenkt meer dan men schenkt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3