Automobilisten wapenen zich tegen radarcontrole De vergane glorie van Vijf Sluizen bT*kfi Blokje ronder" ^•eJfcr^r Nieuwe rage op komst? Pfp^tS&a Be mollen horen tegen woordig bij de Poldervaart r, v - - i V v AJ< O sc /vö/wrt'i De vergeten Vijfsluizerha- ven. Afval, slib, zealucht. Het zonnetje breekt door de nevel heen. Op de achter grond da noordelijke in gangvan deBeneluxtunnel. Een nieuwe rage voor automobilisten is op komst: De radarverklik ker, wellicht veel nutti ger dan quadrafonische geluidsinstallatie In de auto of spoorverbreders, die de auto echt geen betere wegligging garan deren. De radarverklik ker is er voor de automo bilist die lak heeft aan snelheidsbepalingen. Het vernuftige apparaat waar schuwt de bezitter ervan tijdig als de politie op zijn route radar controle uitvoert, In zo'n geval produceert het apparaat een indringende piep toon en voor de automobilist is het op zo'n moment zaak om even de voet van het gaspedaal to halen hetgeen tientallen, zo niet, honderden guldens kan schelen. Kassa! pure winst voor de automobilist Het kat en muisspel tussen poli tie en automobilist wordt nu ook op het elektronische terrein uit gevochten. De partij doet een zet, de vijand een tegenzet Begon de politie met het contro leren van snelheid door middel van de beruchte draadjes op het wegdek, vóór de slimme auto mobilist geen kunst: Opletten luidt het motto. De draden over de weg zie je immers op grote afstand. En, ze liggen daar niet voor niets- Bovendien wist al gauw iedere automobilist waar die draden werden gés pannen. Zó had de politie te vaak het nakijken. Sommige korpsen probeerden het met een kijker. Een simpel en goedkoop apparaat met één nadeel: De gemeten snelheden klopten in het geheel niet met de werkelijke snelheden. Communicatiespecialist Izaks: „De strijd moet eerlijk gestreden worden". de arm van oom agent omhoog. Gesteund door de handel be strijdt de politie de snelle auto mobilisten onder ons, gesteund door de handel wapent deze groep zich tegen de politie. Het nieuwe troetelkind is tegen de truc van de radarcontrole opge wassen. Het apparaat, heel simpel in de Door Chris van Bremen Boze oog Met de komst van de radar is het allemaal menerts gewórden. Tegen dit allesziende oog leek geen kruid gewassen. De politie, ook niet van gisteren, kreeg al gauw in de gaten welke moge lijkheden de radar allemaal bood. Het grote voordeel is wel dat je „het boze oog" achter een paar struiken kan opstellen. Voordat de te snelle automobi list het ziet is zijn snelheid al lang en breed genoteerd en gaat auto gemonteerd, waarschuwt de automobilist tijdig wanneer hij in het radarveld komt. Hele maal nieuw is de vinding niet. Oorlogsvliegers gebruiken al ja ren een dergelijk apparaat op dat. zij worden gewaarschuwd dat zij op het scherm van de vijand zijn gesignaleerd. Ondertussen is er al een nieuw apparaat ontwikkeld waar de Britse politie naar verluidt uit stekende resultaten mee boekt: De computerradar. Het apparaat gekoppeld aan de snelheidsmeter van de patrouil lewagen berekent zowel de sneb heid van het tegemoetkomende verkeer als het verkeer in de richting waarheen de politiewa gen rijdt. Dat is andere koek dan de bekende fotometerkast waarvan iedere automobilist precies de plek weet. „Tegen dat alles waarschuwt dit apparaat", stelt de heer A. A. Izaks resoluut vast terwijl hij een vierkant doosje in- de hand houdt met een soort toetertje d'rop. „Deze nieuwe radarverklikker is de beste in zijn soort en komt over drie maanden in de handel. Ik heb het zelf een jaar lang uitgeprobeerd en heb daarbij niet één bekeuring wegens te bard rijden opgelopen. Ja, één keer, toen reed de politie met een burgerwagen achter me aan zonder radar. Daar kan je je natuurlijk niet tegen bescher men". Volgens de importeur is zijn nieuwe verklikker beter en ge makkelijker in het gebruik dan de bestaande apparaten. De ra darverklikker is heel gemakke- SIGNALEMENT: Naam: geen Kas: bastaard Leeftijd: 12 weken Geslacht: mannelijk Kleur: zwart/bruin Beharing: half lang als het hondje nét gewend is, plotseling weer terug moet naar het asiel. Honden kun nen door grote teleurstellin gen even raar reageren als mensen. De nieuwe honde-ouders moe ten samen goed afspreken, wat ze hem wél of niet gaan verbieden. Het zou frustre rend zijn, wanneer hij van „de baas" wel op de bank zou mogen zitten, maar van „de vrouw" niet. Het is een klein voorbeeld, maar juist door de vraag naar zekerheden van het dier, erg belangrijk. Naast de kleine bastaard wacht een groot aantal andere honden en katten op een thuis. Jonge en oude zielepie- ten kijken elke dag uit naar nieuwe bezoekers. Maar dat zal altijd zo blijven. Wie een plaatsje in huis en hart over heeft is natuurlijk welkom bij de Hargahoeve in Schiedam, maar blijf bedenken dat de ondeugendheden in de vorm van plasjes in de hoek van de kamer en drolletjes vlak voor het bed een mens danig kunnen gaan vervélen. Dat spaart teleurstellingen. lijk aan de zonneklep van dér auto te monteren. ."1 De batterij kan 's nachts mej een draad in de sigaretteaansté- ker worden opgeladen. „De ver-, klikker waarschuwt niet alleen wanneer die binnen de radar- stralen komt, hij „ruikt" het alé het ware al ruim van te voren", zegt Izaks van de Communicatie IJnie Nederland in Schiedam, die de verklikker onder zijn merknaam in de handel brengt Gouden handel Izaks verwacht een gouden han del. „Niemand houdt zich im mers aan de honderd kilometer snelheid op de rijksweg", stelt hij vast. „Koevele automobilis ten lopen niet voor bedragen tot in de honderd gulden per jaar tegen de lamp? Voor hen is dit een lucratieve investering". Dat de politie een dergelijke nieuwe rage niet met gejuich zal ontvangen is duidelijk. Wat' vindt Izaks er zelf van, dat hij automobilisten de mogelijkheid biedt zich aan de wetgeving te onttrekken? „Heel simpel", stelt de importeur. „Het is geen her oïne wat ik op de markt breng en bij de wetgeving niet verbo den. Dat de politie er niet gelukkig mee is kan ik me indenken. Ik zie het gewoon als een eerlijke strijd. Met hulp van de handel spoort zij de hardrijder op, met hulp van de handel probeert die 2ich daar tegen te beschermen. Op grond van het recht van vrije ontvangst zie ik niet in waarom de verklikker verboden zal wórden". Volgens Izaks rij den er momenteel al een paar duizend bezitters van een ver klikker op de Nederlandse we gen. Het nieuwe apparaatje heeft als voordeel, dat het ook tijdig waarschuwt wanneer de politie een zogenaamde staartcontrojé uitvoert, de automobilist van de achterzijde met radar „be straalt". Ook tegen de aanwezigheid van de bekende fotokasten waar schuwt het apparaat zijn bezit ter tijdig. De kosten van de „pieper" bedragen rond de 250 gulden. „Het is nu weer aan de beurt van de politie", zegt Izaks, die zich geheel heeft gespeciali seerd in cominunicatietechniéi keu en als eerste de scanners op de markt bracht om dé politieradio feilloos al te luiste ren. Volgens de communicatiespe cialist moet het voor de politie niet zo moeilijk zijn om zijn verklikkertjes te snel aT te zij^ Hoe dan? „Dat zoeken ze maar lekker zelf uit", lacht de heef Izaks, „ik moet ook aan mijn eigen handel denken". De Vijf Sluizen in verval. Aan de ene kant is er een plantsoenachtige omgevinq waar menig visser uren zoet brengt. Aan de andere kant, vlakbij Wilton arazen wat koeien. M Schiedam Het mag af toe een volkstuiüder zijn die erover klaagt, maar de plantsoenen dienst ziet momenteel geen re denen om de strijd tegen mol len en ratten te hervatten. Wat de beestjes vandaag de dag bij ds Vijf Sluizen aan aarde ver stouwen, levert niet meer dat gevaar op van tien jaar geleden. „Het mollen van mollen is hele maal niet meer nodig", zegt een medewerker van de plantsoe nendienst, „want in feite horen zij bij het stukje groen zoals dat er nu bij ligt Het kan geen kwaad meer. Het waterpeil is door het werk van de laatste jaren ruim anderhalve meter gedaald, en daardoor heeft De Vijf Sluizen, net zoals de Polder vaart, zijn betekenis als dijk verloren. Ja, vroeger was dat wel een punt, toen al dat gedier te in de dijkwanden aan het woelen was." Dat bleek voor het eerst in het begin van de jaren zestig, en het is een gebeurtenis die tot nu toe angstvallig geheim is gehouden. Een Schiedammer sloeg alarm, omdat hij een hele waterval zag stromen uit de glooiing langs de Poldervaart. De oorzaak bleek later: een rattegai En meer van zulke gaten, en mollegangen, maakten de dijkwanden steeds zwakker. Het was een van de redenen, waarom ingegrepen werd en de Poldervaart zijn functie voor de scheepvaart verloor. In 1968 werd de doorvaart tussen de Nieuwe Waterweg en de Schie via de Poldervaart afgesleten. De hoog gelegen Poldervaart had trouwens altijd al krakke mikkige wanden gehad, en doordat in het begin van deze eeuw nog sprake was van een directe verbinding met de Nieuwe Maas, kon het gebeuren dat heel Kethel in 1903 onder water kwam te staan. „Door ahe werkzaamheden van de laatste tijd, waarbij het peil tot tweeëneenhalve meter bene den ANP is gezakt, is dat gevaar weggenomen", zegt gemeente- voorlichter Dolf Buschkens, ..maar er waren natuurlijk meer redenen om de Poldervaart van karakter te doen veranderen. Die mollenpiaag, en de ratten, zijn eigeniijk een bijkomstig heid geweest". Met het gedeeltelijk dichtgooien van de Poldervaart begon ook de verpaupering van de Vijf Sluizen. Waar eens een glorieus bouwsel stond, dat over een tijdje als belangrijk moment aangeduid had kunnen worden, staat nu een ruïne van de vroe gere waterkering, die na 1903 volop functioneerde toen de Poldervaart nog in verbinding stond met de Vijfsluizerhaven, die er tegenwoordig vergeten bij ligt aan de andere kant van de Vlaardingerdijk, langs de scheepswerf van Wilten-Fije- noord. En terwijl hier het verval be gon, breidde Schiedam zich uit, In het noorden, aan de andere kant van de Poldervaart, kwa men er nieuwbouwwijken bij. Eerst voorzichtige flats, later veel hogere. G roe noord werd een apart stadsdeel en vroeg om riolering, niet om polderbe- maling, dus daarmee ging een andere functie van de Polder vaart verloren. De omvangrijke rioleringswer ken bij de Churchillweg en de Nieuwe Dami aan liggen nog vers in het geheugen: het was de tijd van verkeersopstoppin gen, waarin de reep ontstond om een viaduct voor het verkeer onder de spoorweg bij de plaats, waar het station Nieuwland nu staat. En dat was er nog een belangrij ker factor om de Poldervaart dicht te gooien (dat het dempen beperkt bleef tot een deel kwam door de strijd Van een vroege milieuwerkgroep). Die factor was de komst van rijksweg 20. Was de Poldervaart intact ge bleven, dan 2ou voor de rijks weg een nog zwaardere brug nodig geweest zijn als de Sport hal brug, bij de Margriethal, en dat had kapitalen gekost Een eenvoudige dam werd verkozen, aldus voorlichtingsambtenaar Buschkens. Dichtslibben Wat de plannen 2ijn met de Vijf Sluizen, staat niet vast, maar het idee leeft om hel terrein tussen het volkstuinenccmplex en de schooltuintjes groen te houden. Het heeft te maken met nog onduidelijke verkeersplannen voor verbreding van de Bene- luxtunnel eb rijksweg lö.vooral aan de Vlaardingse kant ervan plaatsvinden. Ongewisser nog is de toekomst van de Vijfsluizerhaven, het dichtslibbende haventje tussen Wilton en de rijksweg. Je ruikt de zeelucht er zowaar, en daar om komt de gedachte aan re creatie opzetten. Bij de gemeen te Schiedam leeft de zaak hele maal niet. In de verschillende bestemmingsplannen speelt het haventje niet raee. Het ligt dan ook temidden van industrieën en lijkt te afgelegen ora er een kleine wandelroute omheen te ligeen. Een derde Maasboule vard, als er op het Gusto-ter- rein straks ook een groenstrook langs de Nieuwe Maas komt, lijkt dos niet haalbaar. Maar de gemeente weet het ook*niet. Het is een stukje Schiedam dat maar weinigen kennen en waar niemand nu ook iets aan heeft. Een aantal weken geleden werden twee kleine bastaards bij de Hargahoeve aan de Sportlaan 2 in Schiedam afge leverd. Het teefje, heeft haar hondse charmes al een paar 2oekers kunnen verleiden en zit nu waarschijnlijk in een gezellig thuis, maar haar broertje verlangt nog naar een baasje. Het twaalf weken oude reutje heeft nog geen naam. Zijn zwart-brume vacht is half lang, in zijn pientere kop spie gelen twee heldere ogen. Na tuurlijk is hij nog te klein om zindelijk te zijn. Het zindelijk maken kost altijd een hoop moeite en geduld, helaas blij ken enthousiaste kopers dat nogal eens over het hoofd te zien. Alleen thuis blijven wil hij ook niet. Als je zo klein bent heb je de zekerheden in deze mensen-wereld niet zo één-twee-drie onder de knie. En het is een bekend gegeven dat honden graag zekerheden hebben. Het leidt vaak tot een slaafs-aandoende houding. Het naamloze bastaardje is dol op kinderen. Hij zal jonge ouders waarschijnlijk veel plezier geven, maar als de kinderen zelf nog té klein zijn, is het beter om hem niet te adopteren. Het kleintje is zelf nog een „baby", en al die zorgen naast elkaar kunnen de verzorger of verzorgster weieens boven het hoofd groeien. Daar heb je niets aan, want het komt er op neer dat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4