Schiedams enige officiële hofje is in het westen: 't Hofje van Beiois ifp m t WOENSDAG 1 NOVEMBER 1-978 OUDE MENSEN m - ÉSÉ&4V t -- ïiwmSfP:* i g mm vssm door Kor Kegel De Lindenhof Is evenmin ooit een echt hofje geweest. De naam voor dit voormaei- Ügs weeshuis. d£t nu aan het verpauperen is, komt van enkele tientallen jaren geleden toen dergelijke in stellingen plotseling een naam moesten hebben. De sloppen wan oud Schiedam Schiedam Juist. Een paar bewoners van pandjes achter de Singelkerk willen dus een naam voor hun slopje. Maar dat kan zomaar niet. In goede moed hebben zij de gemeente drie suggesties gele verd: Laurens Costerhof, Van der Burchhofje en Kepplerhof- je. Omdat het gaat om een slopje in het Singelkwartier waar het gros van de straten is vernoemd naar uitvinders, moét de straatnamencommis- sie de bijbehorende vinding rijkheid opbrengen om een aar-' dige naam te verzinnen, vinden de bewoners. Hofje? Volgens het oorspron kelijke gebruik van dat begrip verdient het een zekere schroom om het onderhavige slopje „hofje" te noemen. El- Meer geschikt zou iets zijn in de trant van Laurens Coster- buurt, Van der Burchplaats of Kepplerslop. Voor een goede verstandhou ding is het raadzaam even op te merken, dat hier met slop geen achteraf buurt wordt be doeld waar morsige mensen in smoezelige vodden elkaar de huid volschelden, want zulke taferelen kent Schiedam niet meer. Nee, het gebruik van "slop" is hier gheei objectief, zoals Van Dale dat geeft: slop, o. (-pen), 1. nauwe doorgang tussen huizen; 2. straatje dat geen uitgang heeft; 3. ope ning in het ijs gehakt voor de scheepvaart. Overigens zal duidelijk zijn, dat punt drie in dit geval van geen betekenis is. Wat zeggen Ben van der Knaap en Bart Overzier, bewoners van het plaatsje achter de Sin gelkerk, aan de Laurens Cos- terstraat, in hun brief aan de gemeenteie? „Het leek ons een aardige geste om ons hofje na meer dan een eeuw te bedenken met een naam, ook om de herkenbaar heid en identiteit van dit oude en authentiek wellicht in de nabije toekomst enig overge bleven hofje in Schiedam te bevorderen", 't Klopt niet helpmaat. Schie dams enige hofje ligt in het westen van de stad. Dal is het hofje van Belois, gelegen in de driehoek tussen Aleidastraat, Jan van Avenesstraat en Graaf Florisstraat. Volgens de officie- Ie betekenis kan alleen het Hofje van Belois nog worden omschreven als een „stichting voor min-vcrmogende oude mensen, gewoonlijk bestaande uit rondom een binnenplaats gelegen kleine huisjes". ï&Z&l ge? Schiedarri-West heeft met het Hofje van Belois nog het enige officiële hofje van de stad. Wie zou het kennen? Een klein binnenplaatsje, bereikbaar via een In het Hofje van Belois kunnen beiaarden nog vrij wonen, poortje in de bocht van de Hoofdstraat. Het gras moet gemaaid (hoewel...) en in de zomer zit men er vaak buiten. De gashouder is het uitzicht. Ongetwijfeld geven de bewo ners van het plaatsje achter de Singelkerk liever een andere omschrijving aan hun woonge bied. En de omschrijving, die or op hot gemeentearchief aan gegeven wordt, eiis....slopje. Aart C. de Voogd van der Straaien is archivist aan de Korte Haven en wordt wel „de man, die het meeste van Schie dam weet" genoemd. „Een hotje", vertelt hij, „werd vroeger gesticht door de ene of andere particulier en daar voor werden bejaarde mannen öf vrouwen aangewezen, die in sommige gevallen ook een toe lage kregen. Een heel sociaal gebeuren, waardoor die oude mensjes vrij konden wonen en hooguit, lang niet altijd, een kleine bijdrage moesten beta len voor stookkosten of zo. Het waren in feite godshuizen. Het hofje van het Proveniershuis was ook een voorbeeld, maar dal heeft nu een heel andere functie en heeft dus die oude' betekenis van hofje verloren". Toch kent Schiedam wel plek ken, die ook met de naam hof of hofje zijn toebedacht. Zoals daar zijn: het Oude Kerkhof, het Sint Janshof en het Wii- lemshofje in deie binnenstad, het Seringenhof in Tuindorp en het Sint Liduinahof in het west en. En, sinds een paar jaar, huishoudschool De Hargahoef in Groenoord, en sinds deze zomer het Hof van Spaland, Ketheis winkelcentrum. Bij die laatste twee staat het Hof in de naam alleen maar leuk, verder niet, want het is er met de haren bijgegrepen. In de andere gevallen is het gebruik van hofje wei begrijpe lijk (rond het Sint Liduinahof wonen 2elfs bejaarden, maar de opzet is anders dan vroeger). Aart de Voogd: „Ze zijn in feite het gevolg van huisjesmelkerij. De meeste zijn gebouwd in de negentiende eeuw. Het waren dan aannemers of speculanten, die kleine huisjes bouwden, huurhuisjes, waar men dicht op elkaar zat. De enige over eenkomst met die officiële hof jes was, dat er geen doorgaand verkeer was. Sommige liepen dood, andere waren te smal, het wares In min of meer bin nenhofjes zonder verkeer". Gezien de betekenis, die „hof je" er in de praktijk heeft bij gekregen, zal de straatna- mencoinmlssie best oren kun nen hebben naar het voorstel van Van der Knaap en Overzier en toch met een naam aan te komen zoals Laurens Coster hof, of welk hof dan ook. En dan is er natuurlijk niets aan de hand. Maar de opmerking „wellicht in de nabije toekomst onig overgebleven hofje in Schiedam" ging wat te ver. 'im iWvt 'Z';.r'J Nog een „hofje" aan de Kortlandstraat in Schiedam- West. Het is minder besloten van karakter dan de andere sloppen, maar heeft een eigen karakter. De slopershamer nadert echter.... :.T '-rjSW De bewoners van dit binnenterrein vinden hun stekkie een naam waard: het tigt achter de Singelkerk in Oost. K - :*V-V Hofje of niet, de huisjes aan de Kortlandstraat 15-klein (zoals het adres Is) werden bedreigd door sloop. Dat hangt af van de plannen met Mariastraat en omgeving. Het is er op dat plaatsje trouwens best gezellig. In de Gorzen zijn nog wel wat plokjes, die als hofje aangeduid kunnen worden volgens de latere betekenis van het woord. Toch heet de Sommelsedijk sestraat nog geen hofje.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5