Centrum op nippertje aan ramp ontsnapt Maassluis start met ontvr kkeliïïgsproj eet Zuid kampt met bestmirsproblemen Prinsen en raden krijgen het dmk Vijf jaar op de film Autoroof mislukt Paard op spoorbaan Gestolen motor gesloopt Huurauto gevonden Te hard gereden Dodenherden king in de Plantage Brandweer stond praktisch machteloos Zwamborn en Van der Poort waren jarenlang de motor Auto en keetl uitgebrand Eerst bevolkings onderzoek VD/SC/WW] Trieste resten. 'Ëmm ontplofbare stoffen naar buiten gesleept Vlaardingen Autodieven hebben geprobeerd een auto te stelen uit de showroom van de firma Kalfsbeek aan de ge dempte Biersloot, Teneinde hun doel te bereiken ramden zij de voorgevel. Het lukte echter niet een wagen mee te nemen. Surveillerend politiepersoneel ontdekte later de geramde gevel en zeven beschadigde auto's. De poging tot diefstal vond plaats gisternacht. Van de da ders ontbreekt nog elk spoor. Hoek van Holland Om onge lukken te voorkomen hebben personeelsleden van de spoor wegen een paard weer in de grazige weiden moeten drijven. Het dier was losgebroken en liep op z'n gemak op de spoor baan tussen Hoek van Holland en Maassluis. Hoek van Holland Aan de Nieuwlandsedijk trof de Hoek se politie een motor aan, die de afgelopen zomer op de cam ping in Hoek van Holland is gestolen. De eigenaar, een Duitser, zal weinig meer aan zijn motor hebben. De dieven hebben vrijwel ge heel gesloopt en wat er nog van over is, is nauwelijks bruikbaar. Hoek van Holland In Hoek van Holland is een auto terug gevonden met een Zwitsers kenteken. De wagen was in Zwitserland gehuurd door een Amerikaan, Zonder de huur te betalen heeft hij de wagen in de Hoek neerge zet en kennelijk de boot naar Engeland genomen. Het Zwitserse verhuurbedrijf heeft de wagen inmiddels laten ophalen. Hoek van Holland Bij een radarcontrole op de Hoekse Dirk van den Burg weg heeft de Hoekse politie in vier uur 21 automobilisten bekeurd. Zij hadden de daar toegestane snelheid van 70 kilometer per uur belangrijk overschreden. De snelheden varieerden van 80 tot 102 kilometer. Schiedam Zondag wordt er om twaalf uur bij het oorlogs monument in de Plantage een korte en sobere plechtigheid gefaouder ter herdenking van de gevallenen in de Tweede Werel doorlog. Burgemeester Arie Lems is zon dag ook bij de herdenking aan wezig. Hij zal namens hel ge meentebestuur en de burgers van het Engelse plaatsje Wands worth een klaprooskrans bij het momument leggen. Hierdoor wil deze jongste partnerstad van Schiedam haar medeleven betuigen bij de plechtigheid. Vlaardingen Paniek. Personeel nog zó in hun werkmansplunje dat in vliegende haast bussen nitrol en celluloselak de door de vlammen aangevreten ruimten uitdroeg. De heftige schrik toen het dak instortte. Het dak kwam al snel naar beneden Toen brandweermannen om streeks half vier op korte af stand van de vuurzee een opsla gruimte met gasflessen binnen drongen, een schrik die er niet minder op werd toen tegen de avond de politie er toe overging de oïimiddeUelijk omwonenden te waarschuwen tegen gasont- wikkeling als gevolg van de celluloselak die lag te smeulen. Ramen dicht, deuren dicht ge lukkig ging het ook deze keer nog net niet fout. Maar voor hoelang? Tot diep in de nacht heeft boven Vlaardingen die dikke, vettige rook gehangen, die onheilspel lende herinneringen opriep aan andere branden zoals die bij Shell Pemis. Voor de tweede keer in vijf jaar tijd zag direc teur Bram Sprij zijn bedrijf in vlammen opgaan. Dat het allemaal ernstiger was dan verwacht, bleek om half vier. Toen moest de brandweer een uur nadat de melding was binnen gekomen al weer terug naar de kazerne om een nieuwe voorraad zuurstof te halen. „We hadden er niet op gerekend", bekent één van de negentig brandweerlieden, „dat we er in een half uur door zouden zijn. Vijftig Hessen hedden we in het begin bij ons. In één zo'n fles zit vijf-tien-honderd liter". Het bleek niet voldoende. Ook de'ómwonenden begrepen al gauw dat het ernst was. Met tuinslangen hielden dj hun hui zen nat. Miezerige straaltjes wa ter vergeleken bij de vuistdikke waterkolommen waarmee de brandweer het vuur probeerde te bestrijden. Maar zelfs die hadden maar weinig effekt; veel meer dan de vlammenzee omsingelen en ver der afwachten; meer kon de brandweer ook niet doen. Vier uur lang heeft het er om gespannen. Telkens laaide het vuur weer op. Zoals in de eerste loods die de brandweer na ver loop van tijd onder de knie dacht te hebben toen plotseling de vuurtongen weer fel naar buiten sloegen. Vele honderden VI aar dingers waren komen kijken. De hele haven zag zwart. En temidden van al die toeschouwers de ont redderde directeur, personeel waarvan sommigen de zenuwen teveel werden. Straks werkloos misschien? Van de ene op de andere dag? Later pas, veel later dan mis schien verantwoord was, werd het pub lick teruggedrongen en op afstand gehouden. Aanvan kelijk dromden de kinderen - het was woensdagmiddag per slot van rekening - tot vlakbij. VOoral aan de achterzijde van het rampterrein. Maar niet na dat een muur naar beneden kwam zakken, ging de politie er toe over het gebied af te zetten. Bewoners hielden hun woningen alvast maar nat. Schiedam 't Zijn even moei lijke tijden in de oude school aan de Zwarte waalsestraat, waar sinds enkele jaren wordt gebrainstormd over het wijkge- bcuren in de Gorzen. De bewo nersvereniging van Schiedam- Zuid heeft er haar onderkomen. Met de jaarvergadering en een receptie vanwege het vijfjarig bestaan voorde deur (maandag avond) stappen twee actieve be stuursleden op. Noodgedwon gen. Voorzitter Arie Zwamborn en secretaris Herman van der Poort vertrekken, en in het gis teren verschenen verenigings blad wordt daarover bijzonder treurig gedaan. Zwamborn en Van der Poort hebben sinds 1973 de motor van de bewonersvereniging ge vormd. Werd in het voorjaar van '72 door drie bewoners van de Usselmondsestraat het ini tiatief genomen tot wijkgerichte acties (in verband met de aller eerste renovatieplannen van de Volkshuisvesting), met behulp van de familie Krikke en de huidige gemeenteraadsleden Herman Posthoorn en lierman Noordegraaf werd een vereni ging opgencht die zoveel succes oogstte, dat de kern van mede werkers groter werd en erg solide. Werkgroepen werden in gesteld: voor wijk en milieu, voor huur en renovatie, voor gezondheidszorg, voor spreeku ren en later ook voor opbouw werk. Schiedam-Zuid is in de loop der jaren een actieve en inspireren de bewonersvereniging geble ken, met Arie Zwamborn als „begeesterend" en goed ver staanbaar voorzitter. Alleen het laatste jaar kwam het wijkwerk er weinig van: in zijn baan kreeg hij het te druk, en dat was ook de reden dat hij zich op de PvdA-lijst enkele plaatsjes liet afzakken. Dat Herman van der Poort vertrekt, komt door zijn verhuizing naar Groenoord. De statuten laten niet toe, dat hij een bestuursfunctie behoudt. Ligt de bewonersvereniging nu plat? Er is nog geen nieuwe voorzitter en het is afwachten geblazen, of een secretaris kan worden gevonden. Voor het se- ADVERTBNTIE Schiedam De feestneuzen kunnen weer worden opgezocht; aanstaande zaterdag is het weer de elfde van de elfde, de dag waarop de raad van elf wordt geformeerd en prins carnaval wordt gekozen. Ook al ligt Schiedam niet beneden de Moerdijk, het naderende camavalsgebeuren is er toch heel duidelijk merkbaar. Zowel de Rietzeilers als de Stichting Lentefeest hebben al aangekondigd nog deze week voor de verkiezing van de raad bijeen te komen. De Rietzeilers treffen elkaar zaterdag om half acht in zaal Irene. Op die avond zal „de stadsprins" worden gekozen al smede de raad van elf. De stichting Lentefeest wilde oorspronkelijk op dezelfde avond bijeen komen maar be dacht dat het eigenlijk slimmer was om eerder met de presenta tie van Prins en raad te komen. Daarvoor is als datum 9 novem ber gekozen. Om tien uur 's avonds komt men dan bij elkaar in het ge bouwtje van de stichting op de Broersvest. Maar ook alle andere carnavals verenigingen starten deze week de voorbereidingen voor het carnavalsgebeuren. Ook Bij dorp, waar dit jaar een nieuwe carnavalsvereniging werd opge richt, zal zich opmaken voor het grote feest. Schiedam heeft intussen dank rij al die activiteiten een nieuwe bijnaam te pakken: „Schifrdap, de camavalsstad van de Rijn mond", alaaf! Een typerende foto: renovatie houdt de gemoe deren in de Gor zen al vele jaren bezig, en Arie Zwamborn (in het midden) heeft daarin een actie ve rol gespeeld. Links naast hem zit de directeur van de SSSW, waarbij de ren overende Volks huisvesting is aangesloten. cretariaat heeft Armand van Puyvelde zich aangemeld, maar als Zuid zijn wens vervuld ziet cn deze „burgemeester van de Gorzen" opbouwwerker wordt, gaat dat secretariaat naar ie mand anders over. Of Koos van der Keur voorzitter wordt, is nog de vraag. Hij heeft zich in de Gorzen beziggehouden met de spreekuurregeiing, met huur en renovatie en vooral de laatste tijd met het opbouwwerk, als lid van de begeleidingscommis sie waarin overigens grote pro blemen zijn ontstaan (zie onze krant van gisteren). Van der Keur heeft nog in overweging, of hij de hamer gaat hanteren. Actieve leden van de bewoners- vereniging zoals Hannie Ren nen, Anton Konings en Herman Elshof zouden er niet voor voe len voorzitter te worden. Ko nings blijft waarschijnlijk pen ningmeester. Schiedam Een personenautol aan de Havendijk is in de nachtj van woensdag op danderdaj geëxplodeerd en geheel i brand. Vermoedelijk ten g ge van kortsluiting, vloog i auto van de 64-jarige Schiedara-J mer J. E. om ongeveer half v' plotseling in brand. Politieagenten probeerden het! brandende voertuig te naderen® toen de wagen explodeerde. Een! der agenten is door de explosie! gewond geraakt. Van een auto! die naast de uitgebrande wagen! geparkeerd stond verbrandden! de banden en een groot deel van! het lakwerk aan de linkerzijde.! De brandweer heeft het vuur! met twee nevelstralen moeten! blussen. I Eerder diezelfde nacht moest del brandweer al in actie komen! nadat een schaftkeet bij de Har-I galaar» door onbekende oorzaak V in brand was gevlogen- Tweel hogedrukstralen werden ter be-| strijding van het vuur ingezet! wat niet mocht verhelpen dat! de keet voor een groot deell uitbrandde. Ook hierbij deden I zich geen persoonlijke ongeluk-1 ken voor. Schiedam De bewonersvereniging Schiedam-Zuid bestaat vijf jaar. Aanstaan de maandag wordt ter gelegenheid van dat eerste lustrum een receptie gegeven I in de School aan de Zwartewaalsestraat. Daaraan vastgekoppeld wordt ex I vanaf half negen de leden-jaarvergadering gehouden en wordt er een film - vertoond over het werk dat de bewonersvereniging de afglopen vijf jaar heef! Rechts Op de foto verricht De film is in opdracht van de vereniging gemaakt door de Video-groep Zit C- Bos, een De Gorzen, die daarmee haar eerste opdracht ontving. Gorzenaar die De school staat maandagavond open voor iedereen die belangstelling heeft I aardig wat klach- voor de activiteiten van de bewonersvereniging. Vanaf half acht kan men j ten over de reno- er terec^ voör de receptie; de vergadering is gepland op half negen. Op I u_,- nnpn de aKencia voor de vergadering staat onder andere de keuze van het bestuur I vaxiepiannen vermeld. Als alles gaat zoals verwacht zal de film over de Gorzen om half I heeft gehad. tien worden vertoond. Maassluis De gemeenteraad van Maassluis heeft zich in een vergadering van dinsdagavond uitgesproken een start te ma ken met een project op het gebied van de ontwikkelingssa menwerking. Unaniem werd daarbij een motie overgenomen van het PPR-raadslid Jaap van der Griend. Aanvankelijk wilde hij daas- voor een amendement indienen waarin opgenomen, dat Maas sluis in het vervolg één promille van de totale begroting voor de hulp van ontwikkelingslanden zou beschikbaar stellen. Jaap van der Griend dacht daarbij reeds aan het uitzenden van een ontwikkelingswerker. Na overleg met de andere frac ties en na de toezegging van voorzitter Theo van Dijke trok Jaap van der Griend de aankon diging van zijn amendement om te starten met een onderzoek naar de belangstelling van de bevolking op dit terrein in en diende een motie in (uitspraak zonder rechtsgevolg). Daarin stelde hij de raad voor zich uit te spreken dat het een nuttige zaak is als de gemeente een concreet project op dit ter rein ontwikkelt en het bewust- rijn onder de bevolking hierom trent wordt bevorderd. Op verzoek van de voorzitter trok Van der Griend de principe uitspraak inzake het jaarlijks uittrekken van 1 promille van de begroting hiervoor terug. De burgemeester had berekend dat dit op ongeveer 65.000 dui zend gulden jaarlijks zou neer komen. Hij vond het te voorba rig om daar nu al een uitspraak over te doen. Gestart zal nu worden met het uittrekken van een bedrag rond de vijftienduizend gulden te neinde een onderzoek in te stel len naar de wenselijkheid van een ontwikkelingsproject om dat dit volgens de regels aan toonbaar gesteund moet wor den door de bevolking. Hoewel Piet de Geus de gehele I motie na de toezegging van de I burgemeester een overbodige I zaak noemde, stemde hij toch 1 voor, al was dat alleen om te I tonen dat de raad als vertegen-1 woordiger van de bevolking I eensgezind achter een ontwik-1 kelingsproject staat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3