Schilderijen laten öud-Schiedam zien Internationale orgelklanken langs Waterweg Othello kiest bewust „gezellig" repertoire En verder. "Ziek worden van de maatschappij" Goed gedroomd is goed geleefd Tien jaar zang in Nieuwe Kerk „De mensen vragen er om" Smurfen in Vlaardingen Witte doek gevuld met apen en evangelie Slapen in de Stadsgehoorzaal 'Queen'in de Seinpost 2/WW4 VD/SC/WW5 Dat er in deze maatschappij gesproken kan worden van arbeidsongeschikte mensen en mens ongeschikt werk, is een zaak die de Nieuwe Ko medie uit Den Haag vrijdag 17 november aan gaat snij den in de Harmoniezaal aan de Schiedamseweg in Vlaar- dingen vanaf 20.15 uur. Voor vijf gulden kan iedereen meekijken naar het toneel stuk en na afloop waar schijnlijk verder discussië ren. "De gezondheidszorg doet aan duur lapwerk als zij al leen' symptomen bestrijdt maar de maatschappelijke oorzaken van ziek worden ongemoeid laat", is een ak- tueel probleem dat deze avond aan bod zal komen. Er wordt van Clown Woud: vertelt, dat hij geen krans nodig heeft Net als goede wijn. Als er dan aangekon digd wordt, dat Woudi, ofte wel Frederik Woudenberg, op de zaterdagen 11, 18 en 25 november de kleine men sen een onvergetelijke mid dag komt bezorgen in Zolder theater In de Teerstoof aan de Nieuwstraat 12 in Schie dam, dan moet dat genoeg zijn. Frederik gaat er vanuit dat een mens gelukkig kan zijn als hij of zij sociaal is, en "dat kan alleen maar of een mens kan dromen. Goed gedroomd is goed geleefd". Om 14,30 uur zijn grote en kleine dromers welkom voor drie gulden. Bestellen kan op de nummers 256000 en 269455. Door de inmiddels overleden heer M. Treurniet werd precies tien jaar gele den in VIaardingen het initiatief geno men tot de oprichting van het kerkkoor „Nieuwe Kerk". Ook de toenmalige wijkpredikant dominee A. A. Bos, droeg zijn steentje bij. Zestien leden gingen enthousiast van start met diri gent Marinus van Schoonhoven. De nu 34 leden hebben de afgelopen maanden onder bekwame leiding van Hans van Rooyen al heel wat concerten gegeven, ook buiten Vlaardingen. Elke vrijdag vanaf 19.45 uur komt „de club" bij elkaar om de volgende uitvoering voor te bereiden en eventueel nog beter te laten klinken. De ingang ligt aan de Wm. Beukekszoonstraat In de Irama- nuelkerk wordt vrijdag 24 november om 20 uur het jubileum gevierd in de vorm van een zangavond met dominee W. Radstake, Reinate Heemskerk, Kerkkoor Nieuwe Kerk en Immanuel Kerkkoor Rotterdam onder leiding van Hans van Rooyen, Maassluise Mannen koor met Ton Stolk en Jong Insulinde met Ine van der Kuyl, organist Jan Teeuw, pianist Flip Sterrenburg en Coen Duijverman zullen er het beste van maken. En dat belooft heel wat. Niet alleen bovenstaande koorleden zul len hun kelen openzetten. Het Toon kunst Koor uit Schiedam zal in de Havenkerk aan de Lange Haven in Schiedam op woensdag 15 november vanaf 20 uur een concert verzorgen. Het Weihnachtsoratorium van J. S. Bach zal uitgevoerd worden met diri gent Edwin Wolf, het Gewestelijk Or kest, sopraan Rita van Harmeien, alt Joke de Vin. tenor Paul Schotsmans en bas Wout Oosterkamp en natuurlijk Toonkunst Schiedam. Niet-leden mo gen voor een tientje meeluisteren. Le den, jeugd en 65-ë'ers hoeven een rijks daalder minder te betalen. Koor en orkest van het Rotterdams Barok Ensemble onder leiding van dirigent Cees Glaubitz zullen vrijdag 10 november de planken van het po dium in de Immanuelkerk in Maassluis beklimmen. Om 20.15 uur staat iede reen klaar. Fluitiste Anneke Drijver, violist Arno Bons, tenor Jean Peters, bas Hans Smout en Koos Bons, organist en bespeler van het (niet gewone) clave- cimbel zullen medewerking verlenen, Het gevarieerde programma is voor vijf gulden toegankelijk. Jeugd en 65+'ers hoeven maar/ 2,50 neer te tellen. In het kader van de feestelijkheden van het Hoekse Jongenskoor De Zeesterren verzorgen de Zangers van Sint Frans uit Venray op zaterdag de avondmis in de RK Kerk in Hoek van Holland. De 70 jongens, eiï heren uit Limburg zullen om zes uur 's avonds beginnen. Na de dienst wordt het jubilerende jongenskoor gehuldigd door de dirigent van de Zangers van Sint Frans, waarna De Zeesterren nog eenmaal de twee liederen zullen zingen, waarmee ze de prijs hebben gewonnen op de Westland- se Jeugdkorenmanifestatie. Voor de goede orde: De Zeesterren is een Hoeks Oecumenisch jongerenkoor, dat dit jaar 15 jaar bestaat. Zij vieren dit met een reeks van feestelijkheden. Cees van der Geer Is, als actieve secretaris van de historische ver eniging Schiedam, weer eens in de geschiedenis gedoken en heeft dit maal zoveel mogelijk boven water gehaald van een oude meester in de schilderkunst, Pieter Johannes Mak (1842-1929). In het oktobernum mer van Scyedam, het tijdschrift van de historische vereniging staat een overzicht in vogelvlucht over de oud-Schiedamse schilder. En ter gelegenheid daarvan heeft het ste delijk museum van Schiedam in de koffiekelder een mini-expositie over P. J. Mak ingericht. Deze duurt tot maandag 27 novem ber. Het museum heeft 24 werken van Mak in bezit. Aan zijn informatie over de land schapsschilder is Cees van der Geer gekomen na langdurig bladeren in oude Sehiedamse Couranten (van 1880 tot 1907) en in de Winkler Prins; het gemeentearchief aan de Korte Haven, droeg meer stof aan. Het blijkt Van der Geer echter, dat veel kennis verloren is gegaan die wellicht in enkele Sehiedamse families nog wel aanwezig is. In Scyedam staat daarom de oproep aan inwoners van Schiedam om te helpen, en dat kan al door even een seintje te geven of er een oud-Schie- dams schilderij in huis is. Of kranteknipsels en dergelijke. Sfeer Van der Geer twijfelt aan de nauwkeurig heid, waarmee schilder Mak zich met de kwast op Schiedam wierp. De topografische juistheid kan vervolgens Van der Geer wat op het tweede plan gekomen zijn, omdat Mak met zijn artistieke vrijheid vooral streefde naar sfeer. Vooral het landschappe lijke element valt op in zijn werk. Daarover schreef dr. E. B. Koster in dc Sehiedamse Courant van 7 november 1907 onder meer: „Ik zag schilderijtjes van hem uit zijn vroegere tijd. zo vol prachtige fantasie en romantiek, dat *t zonde en jammer zou zijn als dat alles begraven en ongezien bleef Later is Mak meer na arde natu rahsüsch- impressionistische kant gegaan. Maar mij trekt in zijn werk toch altijd het heerlijke, oprechte en onbevangene om zonder trucs en mooidoenerij te trachten de natuur te interpreteren". Mak is in 1884 naar Apeldoorn verhuisd, maar heeft daarna nog geëxposeerd in Schie dam (de kunstzaal van P. A. van Ommeren, die toen gevestigd was aan de Lange Haven 73) en ook in Kortrijk, Bergen en Brussel. De hoogste onderscheiding voor zijn werk kreeg Mak op een tentoonstelling in Boston. Zo kwam Schiedam weer eens over de grenzen, tot in Amerika toe. Toneelgroep Othello speelt al tijd in Schiedam èn in Vlaardin gen. Het is een Sehiedamse groep, maar het meeste succes vinden ze in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. Hoe komt dat? Regisseur Piet de Kaper ver klaart dat heel gewoon: „We bestaan zo'n beetje half om half uit Vlaardingers en Schiedam mers, dus we hebben in beide steden publiek". Dat publiek stroomt de laatste jaren in groten getale toe. Met gerechtvaardigde trots vertelt voorzitter Ben Vredebregt hoe de vereniging zelf een flinke dosis goodwill heeft gekweekt door bewust een repertoire te voeren van blijspelen en klucht en-met-bal-na. „De mensen Vra gen daarom, ze willen een avond je uit. Nu komen ze zelf al bij ons aankloppen om kaarten te kopen. Op de avond van de voorstelling zijn ze om kwart over zeven al binnen, voor een kopje koffie en een praatje en ze blijven tot het eind op het feest. De laatsten gaan zo om vier uur, half vijf pas weg. Dus kan je wel zeggen dat ze het naar hun zin hebben gehad". Vroeger speelde Othello wel in wed strijden mee, met zogenaamde hoog staande stukken, maar daar krijg je dan misschein wel een prijs, maar geen publiek voor. Er zijn maar zo weinig mensen die dat mooi vinden: daar kan je niet van draaien, zeker als je geen subsidie krijgt, zo meent de vereniging. De spelers van Othello zouden zelf wel eens wat anders willen, maar naast de noden van de verenigingskas zijn de wensen van het publiek erg belangrijk. Schouwspel Als Othello in 1980 zijn 25-jarig bestaan viert, willen ze wel probe ren. een stuk uit te voeren dat ze zelf leuk vinden; met een zo groot mogelijke bezetting liefst iede reen moet kunnen meespelen. Dat zal dan een heel schouwspel worden, want de groep telt twintig leden, waarvan vijf man de technische dienst vormen. Die bouwen met eigen middelen het tot in de puntjes verzorgde decor. Othello is dus bijna 25 jaar geleden opgericht. De ontstaansgeschiedenis is wel even het vermelden waard. In de jaren daarvoor speelde een zekere Piet de Kaper mee in een jeugdgroep, die al kort na de start zijn regisseur kwijtraakte, doordat de man emigreerde naar Afrika. De Kaper ging toen regisseren.maar ei genlijk speelde hij veel liever zelf. Daarom richtte hij maar een nieuwe toneelvereniging op. De naam Othel lo vond hij bij puur toeval in een boekje met foto's van beroepsvoor- stellingen. „Ik vond het wel aardig klinken en de anderen (toen waren we met z'n achten) waren het er ook mee eens. Maar ik wist nog niet eens hoe het stuk was". Nu is diezelfde Piet de Kaper tóch weer regisseur. Hoe zit dat dan? „Dat is pas van de laatste jaren. In het verleden hadden we regisseurs van buiten, maar die werden te duur; die vToegen soms wel dertig gulden per uur, nou, dat is niet te betalen". Helemaal uil Ook voor de spelers zelf is toneel een avondje uit, maar dan wekelijks. Al is het wel eens moeilijk, en al krijgen ze wel eens op hun donder, toch hebben ze het nodig: je bent er op zo'n repetitie echt helemaal uit, je vergeet compleet al je dagelijk se beslommeringen. Voor sommigen (de regisseur bijvoorbeeld) is toneel zelfs een soort riekte, waar je niet meer afkomt als je hem eenmaal hebt. Het gezin en het dagelijks werk zijn natuurlijk wel belangrijker, maar erg veel scheelt het niet Het is wel erg fijn als je door je gezin gesteund wordt in zo'n, toch wel erg uithuizige hobby. Postzegels verzamelen en modelbouwen kan je thuis doen, maar toneelspelen niet Om de mannen en vrouwen van de spelers nader te laten kennismaken met de rest van de groep, worden er regelmatig bustochten en contact- avonden georganiseerd. Dan kunnen ze ook zien en meevoelen waar hun partners altijd zo driftig mee bezig rijn. Het Vlaardingse publiek kan het dan wel niet van zó nabij meemaken als de gezinnen van de spelers, maar morgenavond kan men wel het resul taat zien. Othello speelt dan in de Stadsgehoorzaal het blijspel „Mor gen komt er weer ten dag" van Dick van Maasland. Een bijzondere kome die waarin een straatarme uitvinder, zijn met een passie voor klassieke muziek behepte eega, een kaarten- 1 eggende dienstbode en nog zo wat vogels van even vreemde', maar to taal andere pluimage het elkaar en zichzelf moeilijk maken. De „sleutel"rol van dc oude opa wordt overigens gespeeld door de nestor van de vereniging, Piet Des- sens, die al twintig jaar lang lid Vanaf tien uur staan de Passage deuren open, half elf zullen de eerste maten te horen zijn. Niet leden moeten 3,50 op de kassa tafel leggen. Jaap Kroonenburg speelt zaterdag 11 november om 20.15 uur op het orgel van de Grote Kerk in Maassluis. Het uit gebreide en veelzijdige program- ma is voor vier gulden te beluiste ren. In de Stadsgehoor zaal aan de Schie damseweg in Vlaar dingen mogen woens dag 14 uur alleen maar kinderen bin nenkomen die echt in Smurfen geloven. Voor vier gulden wordt „De Verdwe nen Smurfen] ach" vertoond met alle be kende smurfen. Liefhebbers van het witte doek kunnen zich deze week natuurlijk ook vermaken. Jonge rencentrum De Toverbal verzorgt in het gebouw aan de Lange Boonestraat in Maas sluis op vrijdag 10 november een gezellige filmavond. Om negen uur begint „De apenpla- neetM te draaien. Zaterdag 11 november komt van 23 tot 1 uur de Brinta Bross Band uit Schiedam. Van 1 tot 2 uur 's nachts staat er film en disco op het programma en tot overmaat van genot komen leden van de groep Camel van 2 tot 4 uur een nachtconcert volspelen. In de Havenkerk aan de Lange Haven 70 in Schiedam zal vrijdag 10 novemher de zaak openstaan voor bezoekers van de film „A stranger in my forest". Deze evangelische kleurenfilm is gratis dankzij de organisatie van Stichting Johan Maasbach Wereldzen ding. Om 20 uur gaan de deuren open. Wie wdór slaapt is een vraag die van avond in de Stadsge hoorzaal gesteld zal worden. Het oor spronkelijke blijspel wordt door zes Ne derlanders, waaron der Henni Orri, op de planken gezet. De ge hoorzaal aan de Schiedamseweg ïn Vlaardingen zwaait om 20.15 uur open. Entreeprijzen komen op f 17,50, 15,- en 12,50. Arnold Loxam en Jaap Kroonen burg zullen zich gaan uitleven in welluidende orgelklanken. Daar zijn ze dan oak organisten voor. Het programma van de Engelse Arnold Loxam wordt zondagmor gen 12 november door de Neder landse Orgel Federatie gepresen teerd in het kader van de maande lijkse theater-orgel-concerten m het Passage-theater in Schiedam. Een wekelijkse pagina vo! informatie over exposities, theater, concerten en andere culturele zaken in het Nieuwe Waterweg-ge- bied. Bijdragen moeten uiterlijk dinsdagoch tend binnen zijn. Wie wil bellen: 010-343229. Discotheek De Seinpost aan de Strandweg 80 in Hoek van Holland heeft sedert enkele weken weer de populaire disco-sped als" ingevoerd. Vrijdag 10 november spitst het geheel zich toe op de talrijke zwarte schijven die van de groep Queen zijn verschenen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5