"Bevolking is de dupe" Nieuwe ambtsketen voor burgemeester Van Dijke m EHBO Vlaardingen viert 50-jarig jubileui Kringlooppapier op kraam Liesveld VURIG DAGJE Clubhuis kwam via gemeente Kinder feest in Stads gehoorzaal Jos werkt in telefooncel Wim van Meenen stapt op om ruzie over opbouwwerker Vele geschenken voor stadhuis "Je moet je regelmatig aanpassen 2 VRIJDAG 10 NOVEMBER 1978 VO/SC/WV/3 Schiedam Eén ding is er na alle ellende, ruzies en conflicten rondom de benoeming van één op bouwwerker voor de ou de wijken zeer duidelijk geworden: professionele opbouwwerkers zijn bij zonder hard nodig. Al- 0 Wim van Meenen stap te op na af het geruzie rond de aan te wijzen opbouw werker: "'Het trieste van de zaak vind ik, dat de bevol king de dupe is". leen de grote moeilijkhe den die er nu tussen de verschillende wijken en de SSWO, de opbouw werkgever leven, tonen dat al aan. De gang van zaken van de afgelopen weken heeft verschil lende van de hobbyisten van de en ande- gefrus- pijp aan Maar ten hebben gegeven. Zo stapten er leden van bewonersvereni gingen Zuid uit de SSWO en legde Wim van Meenen zijn functie neer binnen die organi satie. En aat is dan nog maar een voorlopige balans, want de problemen zijn de wereld nog niet uit: een opbouwwerker is officieel nog steeds niet be noemd. Wanneer dat wel gaat gebeuren, is nog voor iedereen een vraag. De verhoudingen zijn bijzonder gespannen en dat is dan nog maar mild uitgedrukt. De meeste kans op benoeming maakt op het moment Arm and van Puyvelde. Samen met een man uit Gouda was Van Puyvel de na een eerste selectie overge bleven. Van Puyvelde is lid van bewonersvereniging Zuid; de zelfde vereniging die het groot ste deel van de sollicitatiecom missie vormt En Zuid voelt wel wat voor Armand. Ze kennen hem van haver tot gort en weten dan ook precies wat ze aan hem hebben. Vooral omdat hij in het verleden al bijzonder actief ge weest is in de Gorzen, is hij voor Zuid een voor de hand liggende keuze. Er zijn echter nog andere krachten in het spel: de andere wijkoverleggroepen (in de prak tijk blijken dat gewoon de be wonersverenigingen te zijn) zijn het met de benoeming van Ar mand niet helemaal eens. Voor al het argument dat hij geen diploma sociale academie op zak heeft, telt daarbij erg zwaar. De kandidaat uit Gouda had dat papiertje web en heeft, zo wordt gesteld, dus een grotere deskun digheid. De meningen waren en bleven daarover verdeeld. Zuid vormde echter de grootste groepering binnen de commis sie en kon haar stem dus door drijven. Althans, zo dacht men in de wijkoverleggroep. Omdat de SSWO de juridische garantie vormt bij de benoeming van de opbouwwerker, kon zij op die manier haar zin proberen door te drijven. Een muurvaste situa tie waaruit geen uitzicht moge lijk leek. Om toch een besbssing te forceren heeft de overleg groep van de Gorzen het advo- catencollectief uit Rotterdam in de arm genomen. Zij had im mers de zwaarste stem m de sollicitatiecommissie en dus moest die stem ook maar het zwaarste wegen. Bovendien had Van Puyvelde al bewezen over een flinke dosis inzette beschik ken. Het escaleren van de problemen vormde voor de Goudse kandi daat genoeg reden om zich maar uit de hele gang van zaken terug te trekken; de sfeer in de toe komstige werkkring leek hem bij nader inzien toch met zo ideaal en alle ruzies waren hem waarschijnlijk toch niet de moeite waard. De Gorzen lijkt nu dus zijn zin te krijgen. Van Puyvelde is de enig overgeble ven kandidaat, en niets staat zijn benoeming dan ook meer in de weg, zo lijkt het. De SSWO en dus de andere wijkoverleggroepen zijn het daar met mee eens. Het belang van alle wijken wordt op die manier niet voldoende behar tigd en dat was één van de eisen bij de toewijzing van de op bouwwerker. Van Puyvelde is bovendien al zeer actief m de wijk bezig, voelt zich er erg bij betrokken, en zou zodoende best eens de belangen van de< andere wijken uit het oog kun nen verliezen. Daarnaast blijft het feit, dat hij eigenlijk niet de opleiding en dus niet de know-how voor de functie bezit waardoor ook de andere wijken minder van hèm kunnen leren dan van een gediplomeerde kracht Met Armand denkt men dus niet goed genoeg aan de buitenwe reld te kunnen tonen wat het nut van een opbouwwerker is. En dat was de grote politieke gedachte bij de beslissing om de enige beschikbare opbouw werker niet over alle wijken te verdelen, maar hem in één van de wjken te plaatsen, waar hij snel resultaten zou kunnen boe ken. Het snelle resultaat lijkt er nu niet te komen. De zaak zit nog goed vast Vooral ook na het aftreden van Wim van Meenen en het terugtrekken van leden van Zuid uit de SSWO. De procedure wordt daardoor op zijn minst vertraagd met alle nare gevolgen vandien. Van Meenen: "En degene die de op bouwwerker het hardste nodig hebben, de bevolking dus, wordt er de dupe van; dat is het ergste van de hele zaak. Maassluis Burgemeester Theo van Dijke heeft namens de gemeente woensdagmiddag een stroom van cadeaus in ont vangst genomen van bedrijven in Maassluis en andere relaties. De geschenken werden over handigd als felicitatie in ver band met bet in gebruik nemen van het nieuwe stadhuis In Koningshoek. Een van die ge schenken was een nieuwe ambtsketen, overhandigd door de Industriële Kring Maassluis, uit handen van ir. F. Brouwer. De zilveren ketting is naar een ontwerp van de heer Bommel gemaakt bij Koninklijke Be geer. Ir. Brouwer waarschuwde de burgemeester bij de overhandi ging van het nieuwe teken van zijn waardigheid wéL Volgens het staatsblad mag een dergelij ke keten alleen gedragen wor den, als de burgemeester de gemeenteraad voorzit, als er brand is, bij oproerige bewegin gen en samenscholingen of als hij bevelen geeft in het open baar. Op de ambtsketen komen afbeeldingen voor van de grote kerk, het oude stadhuisje, een sleepboot en nog vele andere symbolen die de bedrijvigheid in Maassluis moeten aanduiden. Modelschip Ook burgemeester Van den Brink uit Maasland had een geschenk. Hij gaf zijn collega enkele drankkoelers. Vijf litho's kreeg de gemeente van Ohlsen Holding, terwijl de gemeentese cretaris namens het personeel een modelscheepje aanbood. Dit scheepje zal als het helemaal klaar is, een plaatsje in de hal krijgen. De heer Waalwijk van het gelijknamig architectenbu reau schonk een leeg schilders doek. Het is de bedoeling dat Carla Roodenburg hierop het portret van burgemeester Van Dijke vastlegt Ook dat portret zal een plaatsje in het nieuwe stadhuis krijgen. Er werd nog meer kunst wegge geven, woensdagmiddag. Een plaatselijke bankinstelling schonk acht aquarellen van Ivan Ingen en van mevrouw Wiedmann, als vertegenwoor digster van het bejaardencen trum De Vloot, kreeg de burge meester een fraai wandkleed. Architect Kraaijvanger bood een wandschildering van Josum Walstra aan. Tenslotte kreeg burgemeester Van Dijke ook nog een nieuwe voorzittershamer. Die werd ge schonken door Cindu, Key en Kramer, „Als compensatie voor de herrie en overlast van onze transporten vlak langs de Rode Villa", zo werd hem medege deeld. Van de Industriële Kring Maassluis kreeg burgemeester Van Dijke een nieuwe ambtsketen. Vlaardingen De brandweer Vlaardingen heeft woensdag een «er .vurige' dag beleefd. Terwijl het nablussen bij de firma Sprij nog in volle gang was, moest de brandweer uitrukken voor een brandje dat woedde onder de vloer van de kelderboxen van de flats aan de Madridweg, dat was 's avonds om negen uw. Er bleek een hoeveelheid bromfietsonderdelen —mogelijk afkom stig van diefstallen op nog onverklaarbare wijze in brand geraakt te zijn. Zoals bekend moest de brandweer 's nachts nog uitrukken voor een binnenbrand bij garage Unique aan de Gedempte Biersloot. Schiedam Het clubhuis voor gespecialiseerd jeugd- en volwas- scaenwerk, da* wethouder Herman Posthoorn over edü week openen, Is geen nieuwbouw. «et gaat om een ouder gebouw aan de Dr. Kuyperlaan. dat in nauw overleg met de gemeente de stichting G JVW In ge bruik kan worden genomen en «at dus niet, zoals door een ^verstand dinsdag in de krant jond, met financiële hulp van de Tafelronde Schiedam kon worden neergezet Hulp van de- 2e serviceclub is er wel op een ander vlak geweest: in het be duur van de stichting hebben steeds twee actieve „tafeliers" S^-ten. De opening van het clubhuis vindt volgende week wpdag plaats om vijf uur in Vlaardingen De Vlaardingse afdeling van de Koninklijke Vereniging "Eerste hulp hij On gelukken" gaat haar halve eeuwfeest vieren. Al vijftig jaar wordt in deze stad door heel wat mensen een ietwat merkwaardig hobby bedreven, die geheel ten dienste staat van het welzijn van iedereen. Het verlenen van eerste medische hulp bij rampen, ongevallen en andere onplezierige zaken waarbij slachtoffers vallen is een zaak, die nog altijd drin gend noodzakelijk is. De Vlaardingse afdeling tel mo menteel 239 leden: mensen die in de loop der jaren het EHBO- diploma hebben gehaald en die nog regelmatig komen oefenen. In de afgelopen vijftig jaar is natuurlijk een veelvoud van dit aantal in het bezit van dat diplo ma gekomen. Secreataris J. As senberg: "Velen halen het Een- heidsdiploma, maar voelen er niet veel voor om later nog te komen oefenen. Dat moet ech ter wel, als men het diploma niet wil laten verlopen: het is maar twee jaar geldig. Wie het na die periode wil laten verlen gen moet toch nog regelmatig de oefen-avonden bijwonen". Die eis, dat men ook na het behalen van het diploma nog regelmatig nieuwe kennis komt opdoen en de oude komt verfris sen is volgens de heer Assen berg zeker geen overbodige lu xe Er verandert regelmatig het een en ander in de methoden, die door de EHBO-ers worden gehanteerd. "De medische we reld staat niet stil, en daaruit volgt dat wij ons ook regelmatig moeten aanpassen. Wat dat be treft is er in de loop der jaren al heel wat veranderd". De opleidingen krijgen bij de Vlaardingse afdeling ruime aandacht. Momenteel is men bezig met een groep van 75 beginnelingen, terwijl in het be gin van het volgende jaar weer een vervolgcursus van start gaat. Ook daarvoor bestaat in de meeste gevallen behoorlijke belangstelling. "Bij die beginners groepen heb je altijd mensen, die gewoon iets willen weten over het behande len van eenvoudige verwondin gen en dergelijke. Die mensen hebben er niet zo'n behoefte aan, om er echt in door te gaan. Het echte EHBO-werkt strekt zich natuurlijk wel wat verder uit De actieve leden worden regelmatig ingezet bij allerlei evenementen, waarbij hun aan wezigheid nodig zou kunnen zijn". Brigade vereniging", vertelt se- s Assenberg. "Het is jam- Die aanwezigheid tijdens spor tevenementen of andere festivi teiten is een vertrouwd beeld. De EHBO-ers die, veetal in uniform, bij dit soort gebeurte nissen paraat zijn vormen geza menlijk de Brigade van de EH- BO-afdeling, die momenteel 65 leden telt "Dat Is de echtekem van de cretarisi mer dat we die groep niet wat kunnen uitbreiden". De Brigade, waar de Vlaar dingse afdeling best wat trots op is, is een zeer gespecialiseer de groep, die ook ingezet kan worden bij rampen en andere ernstige calamiteiten. De Vlaar dingse afdeling heeft een zoge naamd ordonnansen-systeem, waardoor iedereen in geval van nood uiterst snel kan worden opgeroepen. Met de mogelijk heid dat zo'n oproep eens kan komen moeten de Brigadeleden 24 uur per dag rekening houden. "Tot op lieden is het nog niet nodig geweest: er hebben zich nog geen rampen voorgedaan in Vlaardingen. Ik hoop ook dat het nooit zal gebeuren, maar het kén natuurlijk wel, zeker in een stad als deze. Neem al die lij dende bommen door de stad: daar kan best iets mee fout gaan. Nogmaals: we zitten er zeker niet op te wachten, maar we zijn wel paraat". De Vlaardingse EHBO is erg tevreden over het feit, dat Vlaardingen goed is voorbereid op eventuele calamiteiten. "We hebben hier als een van de weinige steden in Rijnmond en uitgebreid rampenplan, waar wij ook onderdeel van uitma ken. Dat is een goede zaak: aan de hand van zo'n plan kun je onverwachte situaties het best het hoofd bieden. De aanpak tijdens een ramp is trouwens heel anders dan bij willekeurige andere ongevallen: bij rampen komt het er op neer, dat je zoveel mogelijk mensen pro beert te helpen. Als gevolg daar van moet je in zo'n ramp-situa tie eerst de mensen helpen, die de meeste kansen op overleven hebben Voor echt moeilijke ge vallen heb je dan in eerste instantie helaas geen tijd". uur een receptie in het Weeshuis op het Weeshuisplein. ïn de zaal van buurman Showband De Pijpers is een expositie inge richt van oefen- en feestavond, die op 24 november wordt ge houden in de Stadsgehoorzaal. Aan deze avond zal het toneel gezelschap Het Masker meewer ken. Na alle jubileum-activiteiten gaat de Vlaardingse EHBO ge woon door met haar werk. Ook in de toekomst valt er veel werk te verzetten. Belangrijk werk, uitgevoerd door die merkwaardige hobby die EH BO heet. Vlaardingen Vele honderden kinderen heb ben in de Vlaar dingse Stadsge hoorzaal een aangename woensdagmid dag doorge bracht. Zij kre gen van de Ne derlandse Jeugdcentrale, die al jaren het voor ,de schof fies van de straat' probeert te doen, een filmmiddag aan geboden, waar bij Rin Tin cen traal stond, na afloop kregen ze allemaal een tas met strip boeken cadeau. De heer Strae- ter, al jaren bij de activiteiten van de Jeugd centrale betrok ken: „Die strip boeken kopen we voor een la ge prijs in. Daar om kunnen we ze voor niets weggeven. On ze organisatie wordt door vele particulieren en bedrijven ge steund. Subsi die van de over heid is er helaas niet bij". Om dat laatste konden de Vlaardingse kin deren niet rou wig zijn. Zij amuseerden zich toch wel. Voor de twintig ste keer. Wedstrijd Het jubileum van de Vlaar dingse hulpverlening zal uitge breid gevierd worden. Morgen wordt in de kantine van de Delta-school een jubiiecmwed strijd gehouden, waaraan naast de Vlaardingse afdeling ook Schiedam, Overschie en Maas land meedoen. Zaterdag 18 no vember is er tussen 15 en 17 Vlaardingen De Vereniging Milieu Defensie en vereniging tegen Miliebederf voeren mo menteel een landelijke actie om het gebruik van kringlooppa pier te bevorderen. In het kader van die actie staan de beide groepen zaterdag met een kraam op het Liesveld, om de Vlaardingse bevolking op het kringlooppapier te attenderen. Volgens de verenigingen is de productie van gewoon' papier erg vervuilend. Deskundigen hebben zelfs het vermoeden, dat de pulpfabrieken langs de Rijn verantwoordelijk zijn voor de aanhoudende sterfte onder de zeehonden in de Waddenzee. Om aan voldoende grondstof hout te kunnen komen dienen woeste natuurgebieden te wij ken voor productiebcssen, ter wijl bij de fabrikage van het transport erg veel energie nodig is. Hierbij wordt behalve het water ook de lucht vervuild. Bij de productie van kringloop papier bestaan deze nadelen niet: er is weinig water nodig en dat wordt niet vervuild. Er is 60 procent minder energie nodig om deze papiersoort te mak err In de kraam op het Liesveld, die tegenover de Hema zal staan, worden diverse voorbeel den van kringlooppapier ge toond. Ook zijn er pakken krin glooppapier (500 vel voor onge veer 5 gulden) en enveloppen te koop. Wie meer wil weten, maar niet in de gelegenheid is de stand te bezoeken, kan contact opne men met Theo Braak sma, Dwarsbleekstraat 12 in Vlaar dingen, tel. 34.48.74. Tussen 18 en 10.30 uur is Theo thuis. Jos van der Lugt kan anno 1978 niet op zijn kantoor telefoneren. Vele uren staat hij nu in de cel. Schiedam Jos van der Lugt werkt een groot deel van de dag in een telefooncel. Sinds de opbouwwerker van Schiedam-Noord het Kruis- gebouw beeft verlaten omdat de Kruisvereni ging Schiedam vond dat hij te veel ruimte in beslag nam, mist 'itijeen telefoon o" -Mn nieuwe kantoor. En voor een opbouwt. is bellen een belangrijke bezigheid. Het houten gebouwtje, dat voorlopig als kantoorruimte dient voor Van der Lugt en dat woensdag 25 oktober werd geplaatst naast de bibliotheek op het Jacques Urlusplein, krijgt binnenkort wel een telefoonaansluiting. Dat gaat de SSSN, de stichting samenlevingsopbouw Schiedam- Noord waarbij Van der Lugt in dienst is, echter veel geld kosten omdat de PTT daarvoor de grond moet openbreken. Ook heeft tante Pos het te druk, en daarom laat de opbouwwerker geregeld bankbiljetten wisselen tegen honderden kwartjes zodat hij voor zijn werk m de nabije telefooncel op de Willem Andriessenlaan terecht kan. „Nou, het is wel onzettend lastig, hoor", zegt Jos van der Lugt die nu om de haverklap heen en weer loopt van zijn kantoor naar de cel. „Ja, de pest is dat ik niet teruggebeld kan worden. Heel vervelend. Mensen, die zij nodig hebben, moeten mij dan maar rond zessen thuis opbellen. Anders weet ik het ook niet"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3