.'Het Broersveld voelt zich als 'n stiefkind behandeld „We willen echt een nieuw plan" mmm Cor van Tilhorg is prins Carnaval CJY 'iJinnenstadsbeleid getuigt van begijnhof-mentaliteit' ISlStgSSip! Politie getipt: inbreker gepakt Kleurentelevisie gestolen Nieuwbouw Den Helder valt tegen M Wegwijs in de Hoek Subsidie Bonman - stichting in commissie MAANDAG 13 NOVEMBER 1978 vo/sc/wwa Joop van Weerkom bezit huisjes aan de Baan, een van de oude Schiedamse straatjes dat nog niet gesloopt is. Maar; krotten zijn het. Onbewoonbaar verklaard. "Dat ligt niet aan mij", zegt Van Woerkom. "Ik wil die hulzen nog steeds opknappen, maar dan moet ik wel weten waar ik aan toe ben. Ik vertik bet om de Baan op te knappen, als die straks gesloopt moet worden vanwege een of ander bestemmings plan. Dat heb ik ook de raadscommissie voor ruimtelijke ordening laten weten. Maar Zijdeveld hamerde mij toen af. Hij zei: aan de orde is nu alleen de onbewoonbaarverklaring, niet de stadssa- nering". üe Baan is een smal straatje. Vroeger zag je niet anders, waar nu het grote Gat van Bolmers is. Maar nu zie je die typische arbeiders woninkjes haast over het hoofd, als je loopt van het Broersveld naar de kraakbuurt (de Laan), waar tegenaan 48 nieuwbouwwoningen zijn neer gezet door projectontwikkelaar Empeo onder het motto: "Alsje blieft, Schiedam, maar voor wat, hoort wat". Het is haast niet relevant meer: Cor Bol mers, de voorganger van Chris Zijdeveld als wethouder voor stadsontwikkeling, heeft des tijds met open armen gestaan. Hij voelde zich Vernieuwer. Of Van Woerkom nog een huisje aan de Baan over had gehou den, als Bolmers was gebleven, is de vraag. "Maar met Zijde veld weet je helemaal niet, waar je aan toe bent", zegt hij. "Met het Broersveld gaat het net zoals met de Baan. Er is onze kerheid, Geen winkelier durft een verbouwing aan, want over een paar jaar kan zijn pand wel eens gesloopt moeten worden. Voortekenen zijn wel de pan den, die de gemeente op het Broersveld heeft: of zij zijn verwaarloosd, of gesloopt, of gekraakt. Verbeterd wordt er niets. Alleen zijn er nu wéér nieuwe panden. De zoveelste sinds de oorlog". Bijbelhuia Om met het laatste nieuwe plan te beginnen: de discussienota van Zijdeveld die in juni van dit jaar verscheen (niet hele maal nieuw overigens, want er staan wel veel ideetjes in van de PvdA/P PR. werkgroep die vooral rond 1974 actief was). "Het Broersveld wordt in die nota als een stiefkind behan deld", zegt Van Woerkom. "On ze winkels moeten volgens Zij develd in de tweede lijn komen te liggen. Alsof het Broersveld niet nuttig genoeg is. Moet ik alle zaken opnoemen, van de zeldzame fietsenmaker tot het Bijbelhuis dat er straks komt? Samen met het middenstands- warenhuis, het mini-ZuidpIein dat in de panden van Vlug komt, zitten wij straks over de vijftig bedrijven. Toch wordt er over ons bedisseld. Een punt. dat voor Van Woer kom zwaar weegt, is de ver- keersonisluiting van de binnen stad. Zelf is hij voorstander vart een doorgang tussen Broersvest en Broersveld, een doorbraak die breder is dan de huidige "Bolmers Boulevard" tegenover 't Masker. In zijn discussienota Baan is on bewoonbaar verklaard. 'Opknap voor Woerkom want het n gesloopt moet r Joop van Woerkom; "Als je al die nota's leest, is het schandalig dat er in de binnenstad nog niets gebeurd is". A, V. keert Zijdeveld zich dqarvan af, stellig en bewust, omdat hij verkeer zoveel mogelijk uit de binnenstad wil weren. Van Woerkom echter "Net als Zijdeveld ben ik voor herstel van de woonfunctie van de binnenstad. Maar de wethou der gaat ervan uit, dat de toe komstige bewoners maar van de auto moeten afzien omdat zij in de binnenstad wonen. Bela chelijk. Ik vind dat een flauw argument om de binnenstad voor verkeer ontoegankelijk te maken. Laten wonen zonder auto, dat getuigt van een begijn- hof-mentaliteit". Gezanik Over die doorbraak is al heel wat "gezanik" geweest, vindt Van Woerkom. Trots is hij op het bezit van een blauw boek werk van de toenmalige direc teur van gemeentewerken, met memorandum over de stede- bouwkundige ontwikkeling van ir. H. B. J. Aikema uit 1944. Daarin staat de oostelijke toe gang - vanaf de Singel - al, evenals de verlengde Passage die overigens wel de trap aan de Broersveld-kant zou behou den, in tegenstelling tot op het Hoogstraat-niveau. "Wat er sinds die tijd allemaal niet geschreven is!" Van Woer kom beheerst zich en haalt een kam door zijn dunnende haren. "Als je dat alles leest, kan je het alleen maar schandalig noe men dat er in de binnenstad nog steeds geen ene mallemoer ge beurd is". Een opsomming: rapporten van drie stedebouwkundigen na el kaar, J. M. Horvath, Henk Fled- derus en Bart van Gent (de laatste kostte Schiedam dne ton); een PvdA/PPR-rapport en het bestemmingsplan voor de binnenstad uit 1974; het rapport van actiecomité De Laan en ingenieur H. Bassie over de door Kor Kegel bouwkundige staat van binnen- stadswoningen uit 1975; het plan van een tijdelijke WD- werkgroep uit 1975; de brief van staatssecretaris Jan Sehaefer in 1976, die volgens Van Woerkom de "hele zaak" (Passage vooral) ondersteboven gooide; de re constructie van de Lange Kerk straat in 1977, die een door braak noodzakelijk leek te ma ken; het plan van enkele aanne mers waaronder de Maatschap uit 1977, het met veel bombarie aangekondigde rapport van de Belangengroep Schiedam; de voorlopige ideeën van de stich ting binnenstad Schiedam uit 1977; en tot slot voorlopig het naslagwerkje voor ambtenaren, "Bassie voor het beleid van burgemeester en wethouders", van oktober 1978, vonge maand dus (het blijft actueel). Van Woerkom knarsetandt een beetje, lijkt het wel. Hij plaatst twee uitspraken naast elkaar. Eerst die van de adviseur van de raad van state, ir. B. H. Janssen van het ministerie, in november 1976; "Het Broers veld maakt geen florissante in druk, hetgeen het gevolg zal rijn van de onzekerheid waarin de betrokkenen al jarenlang verke ren". Daarna een uitspraak van bur gemeester Arie Lems, zoals Van Woerkom die zich herinnert uit 1975, een jaar na de installatie van de burgervader: "Ik geloof, dat het wel goed is dat er in de binnenstad nog niks gebeurd is. Dan kunnen wij nog alle kanten op". "Ja, mooi is dat", zegt Van Woerkom. "Nog even en wij zitten in 1979, en dan kan je dat nog zeggen. Het is alleen' de vraag, of het Broersvela ook nog alle kanten op kan. Bij Lentefeest Schiedam De prins I carnaval, waarmee I slichting Lentefeest op I 17 febrari het grote feest j van leut en zotheid gaat I vieren, heet prins Cornelis I. Cor van I Tiiborg, I gemeenteraadslid voor de WD, is uitverkoren tijdens het „elfde van de eifde"-feest in de j sociëteit van Lentefeest j op de Broersvest. De prins en zijn raad van elf j werden meteen aan de I bezoekers voorgesteld, I iets wat uitmondde in j een feestelijk gebeuren. Lentefeest viert het carnaval ditmaal in een van de grote hallen van het nieuwe Vrom-complex in de 's-Gravenlandsepolder, die plaats biedt aan 400 feestgangers. Nog twee carnavalsprinsen gaan mei hun gevolg het feest opluisteren: prins Hugo II, de Rotterdamse stadsprins en prins Lupardie II, eveneens uit de Maasstad. De eigen vervoerdienst van Lentefeest zal met medewerking van het plaatselijke Rode Kruis gehandicapten en bedpatiënten vervoeren. Beide categorieën krijgen voorrang bij de inschrijving van gasten voor het carnaval. Men kan dat schriftelijk doen bij Rietje Konings, Rossinistraat 25 in Groenoord. Alvorens het carnaval losbarst, krijgen alle feestgangers een welvoorziene koffietafel aangeboden. Mevrouw Konings deelde de bezoekers ook mee, dat weer is gestart met de inzameling van oud papier en kieding. De opbrengst hiervan en van de gehouden loterijen is bestemd voor het carnavalsfeest. Wie iets heeft op te ruimen, kan dat afgeven bij de soos op de Broersvest. Lentefeest wil het ook komen ophalen en hoopt op meldingen via telefoonnummer 730831. o WD-raadslld Cor van Tilburg (met de hoed met veer) gekozen tot prins Cornells de eerste. Ijs 1 - r r--l - - - V 'V iimmiiiiiitmtfflimHiiniiiinniiimiiiiiiiiiiiimiimiimiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vïaardingen - Naar aanlei ding van een tip van een buurtbewoner is het de Vlaardingse politie gelukt zaterdagavond een 19-jarige Vlaardinger te arresteren. Dit op verdenking van in braak in een vitrine op het Liesveld. Tegen de Vlaardinger is in middels proces-verbaal op gemaakt De gestolen goede ren, tassen, zijn allemaal te recht. De man is, in afwach- ting van een nader onder-" zoek, op vrije voeten gesteld. Vlaardingen Uit een wo ning aan de Ammanstraat werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een kleurentele visie ontvreemd. Het draag bare toestel had een waarde van achthonderd gulden to taal De bewoners zelf deden aangifte van de diefstal. Vlaardingen Het niéuw- bouwplan in Oen Helder, dat door de bewoners van de Oost- wijk is bekeken, biedt geen perspectieven voor de kaalslag aan de Van Ley den Gaelstraat Die conclusie zal in de project teamvergadering van kamende woensdag op tafel worden ge legd. De bewoners zijn in Den Helder gaan kijken op aanwij zen van architect Witstok, die samen met klunder voor de taak staat goede en goedkope woningen te bouwen voor de bewoners van de Zeehelden buurt. De maandelijkse huurprijs van die woningen is, zoals al enkele malen werd benadrukt, het gro te breekpunt Uit een onderzoek is gebleken, dat ruim de helft de Zeehelden-bewoners hiinder verdient dan 2000,- bruto per maand. Een hogere huurprijs dan 2.00,- kunnen dus werkelijk niet betalen. Op die huurprijs rijn al enkele schetsplannen, gemaakt door de beide architecten, gesneuveld. Die kwamen alle duidelijk duur der uit. Het laatste voorstel van Witstok, gedaan op de laatste projectteamvergadering, was: Ê3 eerst kijken in Den Helder, waar we uitstekende rug-a an- l^£iy O Enkele mensen uit de bewonersgroep: Wil Bakker, Nel Kester, Vera Streuper en Berthavan Wezel: „Het mag geen cent duurder worden." rugwoningen hebben neergezet Die zijn bij uitstek geschikt om op de kaalslag te projecteren. Het bezoek aan Den Helder is volgens de bewoners geen suc ces geweest De woningen zagen er aan de buitenkant aardig uit, maar echt goedkoop was het zeker niet. „Het was een aardig plan." aldus Vera Streuper, een van de bewoonsters. „Die hui zen zagen er erg leuk uit, maar veel te duur. "Men had daar leuke poortjes tussen de wonin gen gemaakt, die hier aj zo niet te realiseren zouden rijn, en van binnen viel het zwaar tegen," Nel Kester: „De woningen wa ren vrij slecht afgewerkt, maar dat hoeft uiteraard niet aan de architect te liggen. Maar ook de indeling was erg onpraktisch: de hal en de keuken zaten als het ware in de woonkamer ge bouwd. Vrij klein allemaal en m de keuken vrij donker. Als het winter is en somber weer, dan rit je 's middags om dne uur al met het licht aan." Er waren ook andere bezwaren tegen de woningen. Zo zouden de ramen van sommige typen moeilijk te zemen zijn en waren er nauwelïjke mogelijkheden, om de woningen normaal te meubileren. „Er zat maar één blinde muur in van anderhalve meter. Hoe moet je een wand- meubel en een normaal bank stel kwijt? Dat lukt helemaal niet". Arbeidershuizen De bewonersgroep, die eerder al was wezen kijken bij een nieuwbouwproject in Delft, zag helemaal met in dat dit plan inderdaad zo goedkoop zou kunnen worden. „We hebben helemaal geen behoefte aan een architectonisch schitterend plan. Waar we voor deze buurt behoefte aan hebben zijn dood gewone arbeiderswoningen, die zo goedkoop mogelijk mogen zijn. Dat is al vanaf het begin het uitgangspunt geweest. Mïu ja, we begrijpen wel dat die architecten met mooie eigen plannen komen, waar ze best trots op zijn." Op de projectteamvergadering van komende woensdag zal het p] an Den Helder dan ook zonder meer worden afgewezen. Ook het ander alternatief, dat Wit stok de vonge keer op tafel legde, zal de instemming van de bewoners niet krijgen. „Er moet nu met spoed een nieuw plan worden gemaakt, bij voorkeur een bestaand plan. De huureis van 200.- houden we overeind. Het még en kdn eenvoudig met duurder". Teleurgesteld zijn de bewoners in wethouder Goudriaan, die voor de verkiezingen had toege zegd er voor te zullen vechten, „We merken er eigenlijk nog met zoveel van. Als er uiteinde lijk toch een plan uit de bus komt, dat een hogere huurprijs krijgt, dan moet hij tn Den Haag maar voor voldoende subsidies gaan vechten". De bewoners zullen op de aan staande vergadering ook eisen, dat ze onafhankelijke externe deskundigen mogen inschake len. Daar is la bet eerste deel van de goed- en goedkoopsubsi die volgens hen voldoende fi nanciële ruimte voor. Hoek van Holland De object- bewegwijzenng in Hoek van Holland komt van de grond. De leden van de Hoekse deelge- meenteroad konden tijdens de vergadering, de eerste paal met een aantal bordjes bewonderen, dat als model stond. Het ligt m de bedoeling om in totaal 11 aplen m de Hoek te plaatsen met daarop allerlei plaatselijke aanwijzingen. Afhankelijk van de plaats waar de palen komen, worden ze van éen tot vijftien bordjes voorzien. In totaal wor den er 89 verwijsborden ge maakt voor de elf palen. De totale kosten van de bewegwij zering zijn bijna zesduizend gul den. Vlaardingen In de nacht van zaterdag op zondag kreeg het gebouw van de Christelijke Jongeren Ver eniging „Liefde en Vrede" bezoek van ongenode gas ten. De volgende dag kon den enkele leden van de vereniging dc- politie melden dat er een tuner plus verster ker met een totale waarde van 2000 gulden waren ver dwenen. Debreekschade die de bezoekers aanrichtten be draagt rond de 1200 gulden. Maassluis Als de commissie voor onderwijs, sociale zaken en volksgezondheid er mee ak koord gaat en ook de gemeente raad er in laatste instantie mee instemt, kan de Prof. Dr. K. Herman Boumanstichting reke nen op een subsidie vanuit Maassluis van bijna 10.000 gul den. Dat bedrag zou de Eerste Stad aan de Waterweg naar rato van het aantal inwoners moeten bijdragen. Als voorwaarde staat in het college-voorstel echter wel, dat ook de provincie Zuid-Holland en de gemeenten Schiedam en Vlaardingen een subsidie verle nen. De commissie buigt zich er over tijdens haar vergadering van 16 november. De Prof, Dr. K. Herman Bou manstichting is een oorspron kelijk Rotterdamse hulpver leningsinstelling, die zich heeft gespecialiseerd in hulp aan mensen met alcohol cnlof drug problemen. Vorig jaar heeft de stichting ook een vestiging in Vlaardingen geopend, die zich richt op het Nieuwe Waterweg- Noord-gebied. De gemeentelijke en provinciale subsidie is bedoeld om de kos ten van huisvesting te kunnen betalen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3