SCHIEDAMSCHE COMRAÜ I Gusto wordt verkocht i Bez mmiging ^schandelijke 99 V>eh bezuinigen Piinthoofdige danseresjes Honderden huiseigenaren in de Gorzen verenigen zich Familie beukt op agent los „Spijt me dat ik raad niet heb ingelicht" Discotheek weigert zwarte jongen Parkeer- ondersoek kost vijftig mille Oppervlakte terug naar 560 m2 atheneum voor Maassluis OJC: „Te veel onzekere factoren" BURGEMEESTER OVER VERDUBBELING TARIEF RATTENVANGER: Kabels moeten verlegd Dinsdag 14 november 1978- ONafhankelijk dagblad -103de jaargang no. 26216-4 PAGINA'S Broers vest 3 - telefoon administratie 2681191 - redactie 202566 klarhtendienst SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam In het Schlcdamse uitgaansle ven is ai enige tijd een boycot van zwarte bezoekers gaande- Volgens de eigenaar van de King's discotheek, het voormalige La Cave aan de Broers vest, worden „in meer discotheken om zakelijken redenen" zwarte mensen geweigerd. De eigenaar van de King's zegt dat naar aanleiding van een gebeurtenis, die zich zaterdagavond afspeelde aan de ingang van de discotheek, in de put aan de Broersvest. De betrokkenen overwegen nog steeds een aanklacht tegen hun behandeling in te dienen bij de Schiedamse politie, die zelf nog geen commentaar kon geven maar in het geval van discriminatiepraktijken verwijst naar de afdeling bijzondere wetten, Zaterdag wilde de 28-jarige uit Tanzania afkomstige Ibrahim A. samen met een vijf tiental vrienden de King's discotheek binnen gaan. De (blanke) vrienden waren al gauw binnen, maar Ibrahim mocht aan de „zater- dagavondkoorts" niet meedoen. Hij werd geweigerd. De officiële reden is, dat hij geen lid van de discotheek is. Maar de andere vijftien waren ook geen lid. Navraag bij de eigenaar van de discotheek leerde, dat inderdaad juist is dat zwarten niet gewenst zijn. „Dat klopt. Veel kleurlin gen in de zaak is zakelijk gezien niet zo'n gezonde situatie. Je kunt gerust zeggen, dat heel Schiedam een boycot tegen kleurlingen is begonnen. Bij andere discotheken is het precies hetzelfde", aldus de eigenaar, die toegaf dat bij de King's deze „richtlijnen" wel zeer nauwgezet worden gevolgd, meer dan bij La Cave het geval was. Maassluis Het grootscheepse onderzoek naar de parkeerpro blemen in de Maassïuise bin nenstad, dat het college wil hou den. gaat ruim 50.000 gulden kosten. Dat blijkt uit een kre diet-aanvrage. die volgende week dinsdag behandeld zal worden door de commissie voor financiën. De commissie verga dert die dag vanaf 19.30 uur in de Buyszaal van het nieuw stad huis. |lllllllllilllil!nmillllllUllllllllllinillllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!tllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIUII|[ni!llllllll!llllll!!!lll>ll|lul!!IIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIII!!ll!lllllinillinil!!IIIIIIUIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllU!llllg Schiedam Gusto wordt verkocht. Tussen 28 novem ber cn 1 december vindt de openbare verkoop plaats van de spullen en materialen die zich nu nog op de werf bevinden. Directeur Th. W. de Kleijn schat de waarde daarvan nu nog op ongeveer drieënhalf d vierenhalf mil joen gulden, een niet al te hoog bedrag, maar dat komt omdat een groot deel van de materialen al naar andere werven van de IHC zijn ver huisd. Alleen het materiaal dat men niet direct kon ge bruiken zal eind november van de hand worden gedaan. De catalogus die inmiddels voor de openbare verkoop is uitgegeven bevat ondanks al les toch nog zo'n 3633 num mers, die allemaal in die vier daagjes van de openbare ver koop zullen moeten worden afgehandeld. Dat gebeurt dan vijf minuten lopen van de Gusto-kantoorgebouwcrt in het ontwerpkantoor aan de Stratcnmakerswerf. De opbrengst van de openbare verkoop komt ten goede aan IHC Holding BV, een van de polen van het IHC concern, dat eigenaar is van het Gusto terrein en alles wat erop staat. Vijf oude baasjes houden op het moment de gang van zaken op het terrein nog in de gaten. Zij houden toezicht op materialen zowel als op stallen. Na de openbare ver koop, en dus na I december, zullen zij op die plek overbo dig zijn. De ramen van de gebouwen zullen dan worden geblindeerd, om vernieling door bijvoorbeeld school jeugd tegen te gaan, en het laatste administratieve per soneel zal van de werf ver dwijnen. Ook de directeur van Gusto, de heer De Kleijn, zal met die datum Schiedam verlaten. „Ik vertrek dan weer naar Gusto Staalbouw in Slikkerveer, waar ik ook vandaan kwam voordat ik in Schiedam ging werken", zegt De Kleijn; een zekere wee moed in zijn stem kan hij daarbij niet verbergen. ^iiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiniiifiiiii.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiftmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiEitiiiiiimiiiiiHniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiintiriiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiE VlaariJingen Het be stuur van het Open Jon geren Centrum heeft zich aan de vooravond van de begrotmgsbehandeiin- gen in Viaardingen schriftelijk tot de ge meenteraad gewend. Aanleiding biervan zijn de volgens het OJC „schandelijke" bezuini gingen, die warden toe gepast op de nieuwbouw van het OJC-gebouw, dat aan de Zomerstraat moet verrijzen. Het bestuur College boos. Maassluis Het college van Maassluis is boos op staatsse cretaris De Jong van onderwijs omdat hij heeft besloten geen gemeentelijk atheneum op te nemen in het scholenpian 1979/1981. Het is reeds de twee de keer dat het verzoek om een atheneum voor Maassluis is af gewezen. Verleden jaar werd ook geen gevolg gegeven aan het verzoek om een atheneum ia het scholenplan 1978/1980 op te nemen. Via het Centraal Orgaan voor hot Gemeentelijk Voortgezet Onderwijs (COGVO) gaat het college nu met klem tegen de gang van zaken protesteren. Wethouder van onderwijs, me vrouw G. van Eck-Grootveld is ran mening dat door de beslis sing van De Jong „de belangen van het openbaar onderwijs in Maassluis ernstig worden ge schaad". Op verzoek van de gemeente raad zal het protest tevens ter kennis worden gebracht van de Rijnmondraad, gedeputeerde staten van Zuid-Holland en het parlement. Tijdens de gemeenteraadsver gadering heeft de wethouder een beroep gedaan op alle frac ties om hun politiek bevriende relaties bij de hogere bestuur sorganen te benaderen teneinde te trachten de beslissing van de staatssecretaris ongedaan te raaken. Overigens is nog altijd geen uitspraak gedaan inzake het be roep dat de gemeente Maassluis beeft ingesteld naar aanleiding van de eerste afwijzing. verzoekt de gemeente raad, niet accoord te gaan met de voorgestelde bezuinigingen. De bezuinigingsoperatie, die destijds in een motie door de gemeenteraad is verzocht, om dat de kosten van de nieuw bouw de ramingen ver hadden overschreden, heeft in totaal ruim 60-000 gulden opgeleverd. Een aardig bedrag, maar dat gaat wel ten koste van de kwali teit van het gebouw, zo vindt het OJC. De bezuinigingen behelzen in grote lijnen de punten, die we in deze krant van 27 september al aangaven. In tegenstelling tot da wensen van de gemeente raad, die in de betreffende mo tie vastlegde dat niet op inhou delijke zaken mocht worden be zuinigd, wordt het-aantal vier kante meters, oorspronkelijk vastgelegd op minimaal 630, toch teruggebracht naar 560. De werkplaats bijvoorbeeld, die in het complex was geprojecteerd, wordt een stuk kleiner, terwijl ook de erkers in het theehuis zullen verdwijnen. Bulteii overleg Afgezien van de toegepaste be- zuinigingsmaatregelen, die vol gens het bestuur van het OJC de functionaliteit en kwaliteit van het gebouw ernstig aantas ten, is men bijzonder nijdig door het feit, dat het OJC stel selmatig buiten het snoei-over- leg is gehouden. Hoewel het OJC wel in het bouwteam zit ting had, mocht zij niet aanwe zig zijn tijdens de besprekingen die tot de bezuinigingen zonden moeten leiden. Alle andere le den van het bouwteam waren wél bij die snoeï-operatie aan- zaal blijft zonder aan te geven dat deze 45 in plaats van 80 centimeter is geworden, een val se voorstelling van zaken geeft", zo meent het OJC-bestuur, Volkomen onaanvaardbaar vindt het OJC het feit, dat de ventilatie in de grote zaal met de helft wordt verkleind. De capaciteit van de ventilatie wordt van 12.000 kubieke meter per uur teruggebracht tot 6.000 kubieke meter. „Dit wordt bij aanwezigheid van publiek een onfrisse, onhygiënische en on leefbare situatie", aldus de brief aan de raadsleden. Verder wor den ook bezuinigingsvoorstellen gedaan met betrekking tot dg geluidsisolatie, hetgeen volgens de jongeren gegarandeerd ge luidsoverlast zal gaan veroorza ken. „Het pand zoals in het bestek is voorgesteld moet er komen. Als de gemeenteraad dat ook vindt, dan moet ze nu ingrijpen, anders is de bouw straks te ver gevorderd om er nog iets aan te doen", aldus de OJC-brief. 'lurdtagcn ïn een gesprek _iet de ^snoeiploey". die be kijkt of cr alsnog bezuinigd kan worden op de nieuwbouw van bet Open Jongeren Centrum, heeft het OJC vorige weck ten rehorc gekregen dat cr moge lijk tóch bezuinigd zou kunnen worden op tal van inhoudelijke zaken in hel gebouw. Als een van de mogelijke bezuinigings maatregelen werd genoemd een vrij ingrijpende verandering aan de grote xaal, die wel dege lijk afbreuk aan de oorepronke- "~:e plannen zou betekenen. zou het aantal vierkante it kunnen ver plaats. die in de nieuwbouw geprojecteerd is. Zoals onlangs bekend is gewor den zij" de kosten van de OJC- nieuwbouw flink uit de pan gerezen. Inde laatste gemeente raadsvergadering werd beslo ten, de nieuwbouw tóch door te laten gaar», maar wël werd door een motie afgedwongen, dat alsnog bekeken wordt of het goedkoper kan. Voorwaarde was volgens, die mntio echter wel, dat «n en ander niet ten koste zou gaan van inhoudelijke zaken. De bezuinigingsoperatie wordj momenteel bekeken dooj groep, waarin ondj wethouder alsmede a ting hebbcJJ haar firotq bezmrunijj wezig Het OJf horen f bezuinig dachti Uit onze krant van 27september. Het OJC-bestuur geeft in haar schrijven overigens aan, dat de mededeling aan de gemeente raad over de bezuinigingen ver re van volledig is. Zo zouden tientallen wijzigingen, die nood zakelijk zijn om aan het uiteind elijke bedrag te komen, niet in die mededeling zijn opgenomen, terwijl over minstens één onder deel, de zogenaamde kuil in de grote zaal, misleidende informa tie wordt verstrekt Die kuil zou volgens de mededeling aan de gemeenteraad toch mogen blij ven. Die kuil, een verlaging in de grote zaal die tot doel had, iedereen een beter zicht op het podium te bieden, wordt echter slechts 45 centimeter diep, in plaats van de geplande 80 centi meter. De functionaliteit van die verlaging is volgens het OJC-be stuur totaal verdwenen. Verder worden de oorspronkelijk ge plande balustraden rond die kuil niet aangebracht, hetgeen een gevaarlijke situatie zou kun nen opleveren. „In ieder geval vinden wij dat het college, als zij stelt dat de kuil in de grote Het Internationaal Folkloristisch Danstheater bezoekt deze week een aantal Vlaardingse basisscholen. Het gezelschap presenteerde zich gistermiddag met een perfekte serie volksdansen. Ademloos toekijkende kinderen vormden het publiek. Op deze foto een Hongaarse dans. waarbij de vrouwelijke leden van de dansgroep een fles wijn op hei hoofd dragen. Geen peu/eschilletje, zoals één van de danseressen uitlegde, want Nederlandse meisjes hebben veel meer „een punthoofd" dan Hongaarse meisjes. Op het programma staan verder nog Bulgaarse, Roemeense en Nederlandse (onder meer van Terschelling) dansen. Volgende maand geeft het theater een afsluitende voorstelling in de stadsgehoorzaal. Schiedam Voor de huiseige naren in de Gorzen is een ver eniging in oprichting, die van de gemeente in elk geval waar borgen gaat vragen voor het voortbestaan van zoveel moge lijk huizen. Het initiatief is van bewonersvereniging Schiedam- Zuid. Omdat bijna de helft van de inwoners van de Gorzen eigenaar/bewoner is, wordt een sterke vereniging verwacht. De plannen zijn nog summier, maar gisteravond werd er al over gesproken tijdens de jaar vergadering van de bewoners vereniging. Het was een infor mele bijeenkomst, waar veel aandacht werd besteed aan de afgelopen vijf jaar (met een uitstekende informatieve film werd het eerste lustrum bena drukt), en waarbij Arie Zwam- bom de voorzittershamer over droeg aan Koos van der Keur. Ook Herman van der Poort, dié De oude motor van bewo nersvereniging Schiedam- Zuid: Armand van Puyvelde (staand) blijft en wordt se cretaris, Heiman van der Poort verhuist uit de wijk, en Arie Zwamborn heeft het met zijn werk te druk en trad daarom gisteravond af als voorzitter. de laatste jaren menig brief de deur uitzond naar onder meer gemeente, bewoners en het rijk, trad als secretaris af. Armand van Puyvelde, in Zuid al gezien als toekomstig opbouwwerker, volgt hem op, in ieder geval voorlopig. De oprichting van de vereniging van huiseigenaren is een van de nieuwe initiatieven van de be wonersvereniging. waaraan de komende maanden grote aan dacht wordt geschonken. Vol gens een voorzichtige schatting rijn er minstens 2000 huiseige naren/bewoners bij betrokken; zij zullen eerdaags op de hoogte worden gesteld van de plannen. Heden van de oprichting is voor al de onzekerheid, die bij enke len bestaat over de toekomst van de Zuidschiedamse wijk. De sloop van de Veveofabriek en de „dure" koopwoningen die ervoor in de plaats zijn geko men, de kaalslag die daarnaast nog is, het verdwijnen van de gemeentelijke technische be drijven (GTB) en mogelijk meer panden bij de Groenelaan en de onzekere bestemming van het Gusto-terrein zijn zo wat factoren, die het volgens de bewonersvereniging dringend nodig maken dat de bestaande huiseigenaren, die in de Gorzen wonen, zich verenigen. oiiiimimiimujiJiijiiinmiinjNiiiJiiiiiuiiMiiiiriiiniiiiiiiiiiiiuiiiJHiJiiuiiifiiimiiiiiiuiiiiiiniiJJHiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiHiDiiJiiiiiiiiiiiiuiiiuiiii Schiedam Een agent van de K&neentepolitie Schiedam is Dstenniddag bij een vechtpar tij op de Hoogstraat door drie broers en één zusje het zieken huis ingeslagen. Het bandge- °ieen in hartje Schiedam ont stond toen de 23-jarige Schie dammer J. B. slenterend over de Hoogstraat het viertal tegen bri lijf liep. Een oude vete werd gaartij opnieuw opgerakeld en B. dreigde enkele klappen op «lopen. Om dat te voorkomen vluchtte nij het pand van de Marskramer ri waar hij het personeel ver docht de politie te bellen. Een surveillancewagen was bijzon der snel ter plaatse. Eén der agenten stapte de Marskramer binnen en de andere hield zich bezig met het viertal op de Hoogstraat. Veel succes boekte hij daarbij niet, want hij werd meteen door de familie bespron gen en in elkaar geslagen. Slechts door het trekken van zijn dienstpistool wist hij erger te voorkomen, en assistentie te vragen van enkele collega's Met loeiende sirenes en blauw zwaailicht stoven twee surveil lancewagens van de politie daarop de drukke Hoogstraat over. Een grote groep omstan ders was er getuige van hoe het viertal snel en nogmaals met sirene en zwaailicht werd afge voerd. De vier telgen van de f amilie Van O. werden de verde re middag voor onderzoek door de recherche vastgehouden. De agent kon, na onderzoek in het ziekenhuis, zich richting huis begeven. Hij moest daarbij wel aan de artsen beloven zich voor lopig rustig te houden. Onder de ogen van vele tientallen Schiedammers ward een hele familie door agenten in politiewagens geduwd en meegevoerd. Viaardingen Burgemeester Wim Kïeboom van Viaardingen blijkt inderdaad zonder* overleg met de raad het tarief van de kattenvanger te hebben ver dubbeld. In plaats van tien ontvangt kattenvanger Stam twintig gulden per gevangen kat In een schrijven aan de raad heeft de burgemeester dit toegegeven en zijn spijt be tuigd, dat hij de raad hierom trent niet heeft ingelicht. Ver der is het ook waar dat de katten geen drie dagen worden opgehokt zoals met de raad overeen was gekomen. Dit om dat de dierenarts in de meeste gevallen direkte euthanisering in bet belang van de dieren en de volksgezondheid noodzake lijk acht Over de verhoging van het ta rief van de kattenvanger schrijft Kieboom tot zijn schrik dezer dagen te hebben geconsta teerd, dat hiervan nooit mede deling is gedaan aan de raad: „Dit is niet opzettelijk gebeurd. Een en ander speelde in de vakantieperiode, maar toch was het nodig geweest u van het vorenstaande op de hoogte to brengen." En over het bedrag dat indertijd als vergoeding was afgesproken voor het vangen schrijft de burgemeester: „Dit bleek zeer onredelijk laag te zijn in verband met de tijd dat betrokkene in actie was, nog los van de door hem gemaakte au tokosten." Dat er katten zouden verdwij- nen door toedoen van de katten vanger ontkent burgemeester Kieboom ten stelligste: „Alle door de vanger gevangen katten worden aangebracht en in de selectie door de dierenarts be trokken. Als voorbeeld: katten die een halsbandje dragen wor den door de dierenbescherming direct aan de eigenaars terugge geven." Over de kosten van de vangak- tie is nu na de mededelingen van de burgemeester onduide lijkheid ontstaan. In de begro ting voor het komende jaar is een bedrag van bijna zestigdui zend gulden opgenomen voor het vangen van zwerfkatten, waarvan 26.400 gulden is be stemd voor het drie dagen op- hokken van de dieren en het afmaken door de dierenarts. Op basis van de geraamde vangst van 2400 zwerfkatten per jaar werd voor de kattenvanger een bedrag van dertigduizend gul den uitgetrokken. De vanger krijgt echter nu het du bbele tarief. Uit de mededeling van de burgemeester blijkt, dat het aantal van 2400 te vangen zwerf katten bij lange na niet zal worden gehaald, hij verwacht dan ook dat het krediet voor 1979 toereikend zal zijn. Maassluis In verband met de aanleg van de Deltadijk zullen in de Maassïuise wijk 't Hoofd een aantal kabels en andere zaken moeten worden verlegd. Die operatie gaat een dikke 35.000 gulden kosten. Een deel van die kosten zullen worden doorberekend aan het Hoog heemraadschap van Delfland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 1